Czy mleko jest wystarczająco ciepłe? Czy zupka nie jest za gorąca? Podgrzewacz do butelek sprawi, że już nigdy nie będziesz zadawać sobie takich pytań. Oczywiście – dobry podgrzewacz. To pozornie proste urządzenie ma coraz więcej dodatkowych funkcji. Pomożemy Ci wybrać idealny model.

Wielu rodziców nie potrafi sobie wyobrazić życia bez podgrzewacza do butelek i słoików. Nic dziwnego. To niewielkie urządzenie bardzo ułatwia proces karmienia. Dobry podgrzewacz nie tylko równomiernie nagrzewa pokarm i płyny , ale też utrzymuje temperaturę tak długo, jak to potrzebne. W przeciwieństwie do kuchenki mikrofalowej podgrzewa równomiernie, zachowując wszystkie wartości odżywcze mleka i pokarmów.

Zaawansowane podgrzewacze „potrafią” ponadto sterylizować butelki, podgrzewać gęste pokarmy, a nawet gotować na parze. Poniżej znajdziesz kilka porad, które pomogą Ci wybrać podgrzewacz, który spełni wszystkie twoje wymagania i będzie dostosowany do potrzeb twoich i Twojego dziecka.

Rodzaje

Podgrzewacze standardowe

BabyOno 190, podgrzwacz standardowy
BabyOno 190
Ich główną funkcją jest podgrzewanie mleka i pokarmów za pomocą pary wodnej. Różnią się od siebie ilością udogodnień (do najpopularniejszych należą: wyświetlacz LCD, termostat, tacka na gęste pokarmy) i wielkością (od niej zależy, jakie butelki i słoiczki będziesz w stanie podgrzać w urządzeniu). Część podgrzewaczy standardowych nadaje się również do sterylizacji butelek.

Większość podgrzewaczy standardowych jest uniwersalna i pasuje do różnych rodzajów i kształtów butelek do karmienia.

Podgrzewacze dla podróżujących

Canpol babies 274, podgrzewacz samochodowy
Canpol babies 274

Nadają się dla osób, które dużo podróżują lub wybierają się z dzieckiem na urlop i wiedzą, że nie zawsze będą miały możliwość podłączenia podgrzewacza do prądu. Mogą działać na różne sposoby: wśród nich są takie, które podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej, modele żelowe, które potrafią nagrzewać się same (bez użycia prądu) dzięki procesowi krystalizacji żelu albo podgrzewacze z zasilaczem. Obowiązkowym dodatkiem jest powłoka termoizolacyjna, która utrzymuje stałą temperaturę.

Część podgrzewaczy standardowych oprócz zwykłego o kabla posiada również zasilacz albo wejście do gniazda zapalniczki samochodowej. Dzięki temu można ich używać zarówno w domu, jak i w podróży. Za przykład niech posłuży model Novamed Mebby Display Warmer.

Urządzenia wielofunkcyjne z funkcją podgrzewacza


Beaba Babycook

To kombajny, których zadaniem jest nie tylko podgrzewanie butelek, ale też ich sterylizacja, a poza tym: przygotowywanie posiłków i miksowanie składników. Ich zdecydowaną zaletą jest wielofunkcyjność.

Taki podgrzewacz jest idealny dla osób, które nie chcą, żeby ich kuchnia utonęła w natłoku  sprzętów i lubią rozwiązania „wszystko w jednym”.

Wymiary

To, jaki kształt i jakie wymiary ma podgrzewacz, decyduje o jego funkcjonalnościa, a przede wszystkim – o ilości i rodzajach butelek i słoiczków, jakie jesteś w stanie w nim podgrzać. W tej kwestii producenci idą klientom na rękę. Większość podgrzewaczy jest uniwersalna i nadaje się do podgrzewania butelek o różnych ształtach i różnej wielkości.

Na rynku można też znaleźć modele, które nadają się wyłącznie do jednego rodzaju butelek (lub butelek jednej firmy). Mogą to być niewielkich rozmiarów urządzenia przystosowane do podgrzewania pokarmu w średniej wielkości 250-mililtrowych butelkach, bądź takie, które przeznaczone są butelek, kubeczków i słoików jednego producenta. Dlatego kupując podgrzewacz należy wziąć pod uwagę potrzeby i wiek swojego dziecka:

 • Podgrzewacz dla niemowlaków do 4 miesiąca życia musi przede wszystkim pasować do małych, 125-mililitrowych butelek (najlepiej wszystkich rodzajów i wielkość).
   
 • Podgrzewacze dla dzieci w wieku od 5 do 12 miesięcy powinny pasować do małych i średnich (200-250 mililitrowe) butelek i słoiczków. Przyda się też tacka do gęstszych pokarmów.
 • Podgrzewacz dla maluchów, które skończyły już roczek, powinny nadawać się do podgrzewania największych, 250-320-mililitrowych butelek i słoiczków w rożnych rozmiarach. Poza tym, przyda się funkcja podgrzewania kubeczków.
Podgrzewacz wyłącznie do butelek Podgrzewacz uniwersalny
  Biocare BW001A, podgrzewacz do butelek  Philips AVENT SCF255, podgrzewacz uniwersalny
 Biocare Plus BW001A  Philips AVENT SCF255

Parametry

Moc i zużycie energii

W dobie elektryzacji wszystkich domowych urządzeń, wielu rodziców zastawia się pewnie, ile kosztować ich będzie używanie podgrzewaczy do butelek. Trudno o dokładne obliczenia, szczególnie, że niektórzy będą używać urządzenia 5 minut dziennie, a inni prawie nie będą wyłączać go z kontaktu. Poza tym zupełnie inaczej pracuje podgrzewacz z funkcją utrzymywania temperatury, a inaczej model, który stale się nagrzewa.

Moc podgrzewaczy waha się między 50 a 350 W. To niewiele. Dla porównania, przeciętna moc telewizora LCD to 150-400 W, a czajnika elektrycznego aż 1900-2100W. Oczywiście, znaczenie ma nie tyle moc, co kilowatogodziny (kWh), które oblicza się uwzględniając czas używania podgrzewacza i zminiejszone zużycie energii po osiągnięciu przez urządzenie odpowiedniej temperatury. Pewne jest jednak, że używanie podgrzewacza nie powinno zrujnować domowego budżetu.

Jeśli zamierzasz używać podgrzewacza całą dobę, kup model ekonomiczny, którego moc jest niższa. Ważne, żeby posiadł termostat.

Zakres temperatury i czas podgrzewania

Od zakresu temperatury zależy przydatność i funkcjonalność urządzenia. Najlepsze modele umożliwiają podgrzewanie do temperatury od 1 do 100 stopni Celsjusza. To, jaki zakres temperatury będzie Ci potrzebny zależy od tego, jaki rodzaj pokarmu/płynu zamierzasz podgrzewać. Pamiętaj, że:BabyOno 2w1, zakres temperatury: 24˚C - 100˚C
BabyOno 2w1, zakres temperatury: 24˚C – 100˚C

 • Mleko, kaszki, zupki i inne, gęstsze pokarmy powinno się podawać dziecku w temperaturze około 35-37°C.
 • Do podgrzewania warzyw przyda się niższa temperatura (około 25°C). Dzięki temu zachowają swoje wartości odżywcze.
 • Butelki i inne akcesoria sterylizuje się w temperaturze ponad 95°C.

Czas podgrzewania zależy od tego, jaka jest temperatura pokarmu/płynu przed podgrzaniem. Zapewnienia producentów, że urządzenie podgrzewa ekspresowo, w 4-5 minuty, nie dotyczy pokarmów/mleka rozmrażanego.

Warto wybrać podgrzewacz z inteligentną regulacją temperatury (termostatem) i specjalnymi programami, które można są dostosowane do rodzaju i temperatury wyjściowej pokarmu. To znaczna oszczędność czasu. Takie rozwiązanie stosują m.in. producenci Philips AVENT, Canpol babies i NUK.

Funkcje i akcesoria

Funkcją podstawową podgrzewacza jest oczywiście podgrzewanie pokarmów i płynów. Wiele urządzeń tego typu wyposaża się w funkcje dodatkowe. Oto kilka najpopularniejszych:

 • Utrzymywanie temperatury – to najważniejsza funkcja, która z pewnością przyda się każdemu rodzicowi. Posiada ją większość podgrzewaczy do butelek. Sprawia, że po osiągnięciu określonej temperatury, urządzenie ją utrzymuje, dlatego można je zostawić włączone nawet na całą noc i nie martwić się, że mleko czy woda wyparują lub przypalą się. Temperaturę utrzymuje m.in. podgrzewacz Topcom Kidzzz.
 •  Automatyczny wyłącznik – dzięki niemu nie musisz się obawiać, że woda wlana do podgrzewacza wyparuje, a urządzenie nadal będzie się nagrzewać. Model z taką funkcją (np. BabyOno 2w1) po prostu automatycznie się wyłączy.
 • Inteligentne podgrzewanie – to zaawansowana technologia, która pozwala na dopasowanie czasu podgrzewania pokarmu do jego rodzaju i temperatury początkowej. W taką inteligentną funkcję jest wyposażony miedzy innymi podgrzewacz Philips AVENT SCF 260/37.
 • Funkcja sterylizacji – to popularne rozwiązanie. Bardzo przydatne, szczególnie dla rodziców, którzy nie posiadają i nie używają kuchenki mikrofalowej. Pogrzewacze z funkcją sterylizacji osiągają temperaturę 90-100 stopni Celsjusza i co najważniejsze – ogrzewają równomiernie (w przeciwieństwie do części kuchenek mikrofalowych). Nadają się nie tylko do odkażania butelek i słoiczków, ale też akcesoriów dziecięcych, np. smoczków. Funkcję sterylizacji posiada m.in. podgrzewacz Tufi DUO.
 • Funkcja gotowania na parze – domeną wielofunkcyjnych urządzeń do podgrzewania pokarmów jest to, że nadają się nie tylko do podgrzewania, ale też przygotowania posiłków od podstaw. Jedną z bardziej przydatnych funkcji dla zapracowanych rodziców, którzy chcą zdrowo karmić swoje dzieci jest funkcja gotowania na parze. Znajdziesz ją np. w urządzeniu Petit Terraillon All-in-One.
 • Funkcja blendera – to wygodne rozwiązanie – podobnie jak funkcja gotowania na parze, przeznaczone jest dla zabieganych rodziców, którzy nie mają czasu na przygotowywanie papek dla dziecka w kilku urządzeniach. Zaawansowany podgrzewacz nie tylko ugotuje, ale też zmieli składniki. W funkcję blendera jest wyposażone urządzenie Beaba Babycook.
Funkcja utrzymywania temperatury Funkcja sterylizacji Funkcja gotowania na parze
Topcom 301, utrzymywanie temperatury Tufi Duo, funkcja sterylizacji Miniland 3w1, gotowanie na parze
Topcom 301 Tufi Duo Miniland 3w1

Oprócz dodatkowych funkcji, podgrzewacze mogą mieć w zestawie dodatkowe, przydatne akcesoria. Oto przykłady:

 • Koszyczek do słoików – służy do podgrzewania i wyjmowania słoiczków. Chroni przed poparzeniem.
 • Pokrywa – zapobiega m.in. przedostawaniu się do urządzenia kurzu, utrzymuje temperaturę.
 • Wyświetlacz – dzięki niemu możesz zawsze sprawdzić ustawienia temperatury, czasu podgrzewania lub wybranego programu.
 • Miseczka do podgrzewania pokarmów – nadaje się do podgrzewania gęstszych pokarmów i papek. Bardzo przydatna, szczególnie dla rodziców dzieci, które skończyły już 4 miesiąc życia.
 • Łyżeczki – przydatne do karmienia starszych maluchów. Niektóre podgrzewacze (np. Canpol babies Lovi) Pozwalają na kontrolę temperatury nagrzania pokarmów. Poza tym, przyciągają uwagę dzieci, co ułatwia podawanie posiłków.

Podgrzewacz-wyprawka. Jeśli nie posiadasz jeszcze butelek do karmienia, możesz wybrać podgrzewacz, który ma w zestawie pasującą do niego butelkę. Znajdziesz go m.in. w ofercie firmy Philips AVENT.

Jaki dla kogo?

Parametry i funkcje są ważne, ale najważniejsze jest umiejętne dobranie ich do potrzeb Twoich i Twojego dziecka. Spójrz do tabeli:

Potrzebujesz podgrzewacza… Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na… Przykładowe modele
…wyłącznie do podgrzewania mleka …to, czy pasuje do rodzaju butelki, jakiej używasz. Jeśli urządzenie ma służyć wyłącznie do podgrzewania mleka, możesz wybrać praktyczny, poręczny model, który pasuje tylko do butelek o określonej wielkości. NUK Thermo Constant
Philips Avent SCF260/37

…do podgrzewania mleka, zupek i gęstszych pokarmów
…to, czy pasuje do wszystkich używanych przez Ciebie rodzajów butelek, kubeczków i słoiczków. Przyda się pełny zakres temperatury (0-100°C), szczególnie, jeśli zamierzasz również sterylizować butelki i inne akcesoria dla dziecka (np. smoczek). Przydatna może okazać się tacka do gęstszych pokarmów.
Canpol babies Lovi
BabyOno 2w1
Tommee Tippee 221445
… którego możesz używać w podróży … to, czy model posiada specjalny zasilacz lub wtyczkę, którą podłącza się do gniazda zapalniczki samochodowej. Możesz też wybrać model żelowy, który nagrzewa się sam. Ważne, żeby taki podgrzewacz posiadał warstwę utrzymującą temperaturę. BabyOno 193
Novamed Mebby Display Warmer
…nie tylko do podgrzewania, ale też do miksowania i gotowania …ilość funkcji, jakie posiada urządzenie. Najlepszy dla Ciebie będzie kombajn typu „all-in-one”, który potrafi miksować, gotować na parze, podgrzewać i sterylizować. Petit Terraillon All-in-One

Producenci i ceny

Podgrzewacz można znaleźć zarówno w ofercie firm zajmujących się produkcją dziecięcych akcesoriów, jak i dużych producentów z branży AGD. Poniżej przykłady:

Jeśli chodzi o ceny, plasują się one w przedziale od 50 do 350 złotych. Wiele zależy od zaawansowania technologicznego, dodatkowych funkcji i akcesoriów. Najtańsze są podgrzewacze samochodowe i takie, które są przeznaczone wyłącznie do jednego rodzaju butelek. Najdroższe – urządzenia wielofunkcyjne. W tabeli znajdziesz przykłady:

do 100 zł od 100 do 200 zł 200 zł i więcej
 Severin BK 3176, do 100 złotych  Chicco podgrzewacz elektroniczny, od 100 do 200 zl   Babymoov Bebedelice, 200 zł i więcej
 Severin BK 3176  Chicco podgrzewacz elektroniczny  Babymoov Bebedelice
Opis: W plastikowej obudowie, z regulacja temperatury i zabezpieczeniem przed przegrzaniem. Opis: Do butelek i słoiczków; posiada automatyczne programy dobierające temperaturę do rodzaju pokarmu. Opis: Urządzenie wielofunkcyjne: podgrzewa i sterylizuje butelki, gotuje na parze, rozmraża i miksuje.

Podsumowanie

Wiesz już po co kupować podgrzewacz do butelek? Jeśli tak, to dobrze. Pamiętaj, że podgrzewanie w kuchence mikrofalowej nie zapewnia równomiernego nagrzania płynów i pokarmów, przez co nie jest bezpieczne dla dziecka.

Wybierając podgrzewacz kieruj się potrzebami swoimi i dziecka. Weź pod uwagę wiek swojego malucha, zróżnicowanie jego diety. Wybierz urządzenie wyposażone w specjalne programy, które ułatwi Ci nastawianie temperatury. Zwróć uwagę, czy ma termostat.

Życzymy, żeby przygotowanie posiłków Twojemu dziecku było przyjemnością!