Rybki akwariowe mają swoje żywieniowe preferencje, jedne gatunki są drapieżnikami, inne wolą karmę wegetariańską. Zarówno dla jednych jak i drugich branża akwarystyczna ma do zaoferowania specjalnie skomponowane pokarmy. Z naszego poradnika dowiesz się, co możesz włączyć do jadłospisu swoich pływających pupili.

Doświadczeni akwaryści mają własne sposoby na karmienie ryb, wynikające z lat obserwacji i przeprowadzonych, nie zawsze szczęśliwych eksperymentów. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z akwarystyką muszą zdać się na porady kolegów z dłuższym stażem oraz ofertę pokarmów przygotowywanych przez wyspecjalizowane firmy.

Rodzaje

Dieta ryb, podobnie jak ludzi, najlepiej, aby była urozmaicona. Dawniej firmy produkujące karmę serwowały głównie preparaty oparte na zbożach. Okazało się to jednak niewystarczające, ponieważ ryby potrzebują wielu składników odżywczych, białek, tłuszczy, witamin i minerałów. Przygotowywane obecnie przeróżne rodzaje pożywienia są skomponowane w taki sposób, aby uwzględnić wszystkie potrzeby.

Zielono-żółte opakowanie oraz płatki karmy dla ryb
Biovit, roślinna karma firmy Tropical
Podstawowe rozróżnienie dotyczy preferencji żywieniowych poszczególnych gatunków. Do wyboru masz pokarmy dla ryb:

 • drapieżnych, mięsożernych
 • roślinożernych
 • wszystkożernych

Niezależnie od tego, jakie gatunki zamierzasz umieścić w swoim akwarium, środowisko akwarystyczne rozróżnia kilka podstawowych rodzajów karm:

 • preparowane
 • liofilizowane
 • suszone
 • naturalne

Preparowane

Najczęściej przygotowywane są ze składników naturalnych, ale sztucznie wzbogacanych. Bardzo długo zachowują swoje właściwości i termin do spożycia. Karmy preparowane mogą przybierać różne formy:

 • płatków
 • granulek
 • tabletek
 • pałeczek

opakowanie płatków dla ryb
JBL Gala, płatki
dla ryb wszystkożernych
Pokarmy płatkowe są najbardziej rozpowszechnione. Na początku utrzymują się na lustrze wody, a następnie, stopniowo nasiąkając wodą, powoli opadają na dno. Taka specyfika płatków sprawia, że doskonale nadają się one dla rybek żerujących tuż przy tafli akwarium oraz w jego środkowych obszarach.

Granulat jest uważany przez doświadczonych akwarystów za bardziej wydajny, aniżeli płatki. Może być pływający lub tonący – w zależności od tego dla jakich ryb został przygotowany, żerujących tuż przy lustrze wody czy przy dnie akwarium.

Opakowanie oraz tabletki karmy dla ryb
SpiruTabs, samoprzylepne tabletki
dla ryb roślinożernych, Aquael
Tabletki możesz umieścić na dnie lub przykleić do ścianki akwarium. Przeznaczone są dla ryb o określonych i bardzo specyficznych zwyczajach żywieniowych – np. dla kirysków i glonojadów. Dużą zaletą tabletek jest możliwości umiejscowienia ich na dowolnym poziomie akwarium, dostosowując tym samym miejsce karmienia do potrzeb poszczególnych gatunków.

Pałeczki imitują wyglądem wodne żyjątka, larwy owadów, itp. Dlatego często skierowane są do hodowców ryb drapieżnych albo wodnych żółwi. Jednak nie zawsze – w takiej formie sprzedawane są także pokarmy dla krewetek akwariowych.

Pokarmy preparowane, obok zwykłych składników odżywczych, mogą zawierać naturalne barwniki, jak np. karoten, które oprócz zdrowego rozwoju ryb zapewniają ich mocne ubarwienie.

Liofilizowane

Opakowanie karmy dla ryb w formie tuby
Liofilizowane ochotki firmy Tetra
Pokarmy liofilizowane są swojego rodzaju pomostem między karmą sztuczną i naturalną. To nic innego jak pozbawione wody larwy owadów, skorupiaki i zooplankton. Proces liofilizacji polega na zamrożeniu poszczególnych organizmów i następnie umieszczeniu ich w próżni, przez co woda zostaje całkowicie odparowana. Tak przygotowana karma zachowuje swoje właściwości zapachowe, smakowe i odżywcze. Przy tym jest bardzo lekka i stosunkowo tania. Jest doskonałym uzupełnieniem diety opartej o płatki lub granulat.

Karma liofilizowana może mieć różne formy: proszku, kostek lub całych organizmów. W takiej postaci można kupić m.in. artemie, oczliki, tubifexy, kryl, ochotki.

Suszone

opakowanie z suszonymi rozwielitkami w formie plastikowego pudełka
Suszone dafnie firmy Tubifex
Proces przygotowania określa już samo określenie pokarmu. Karmy suszone najczęściej zawierają bardzo dużo białka, dzięki czemu stanowią doskonałe urozmaicenie jadłospisu młodych ryb i skorupiaków, które są w fazie intensywnego wzrostu. Często też są bogate w barwniki, które mają wpływ na piękne ubarwienie ryb. Karmy suszone występują pod postacią proszku, płatków lub całych organizmów wodnych, a nawet niewielkich ryb (przeznaczone do karmienia dużych ryb drapieżnych i żółwi wodnych). W postaci suszonej można kupić: artemie, rozwielitki, kiełża zdrojowego, plankton, krewetki, ochotki, a nawet stynki (niewielkie rybki).

Naturalne

Bez dwóch zdań są to pokarmy najlepsze dla ryb akwariowych. W przypadku ryb drapieżnych i wszystkożernych są to żywe organizmy, zaś jeśli o chodzi o akwariowych wegetarian wodne rośliny, glony, warzywa. Karmę naturalną można kupić, złowić lub samemu wyhodować. Przedstawiamy listę organizmów, które mogą być przysmakiem dla Twoich rybek:

 • pierwotniaki
 • artemie (larwy solowca)
 • larwy wodzieni (szklarek)
 • larwy komarów
 • larwy ochotek
 • oczliki (cyklopy)
 • rozwielitki (dafnie)
 • tubifexy (rureczniki)
 • muszki owocówki
 • doniczkowce i dżdżownice
 • larwy much

Pierwotniaki – są to niewielkie organizmy, najczęściej pantofelki, które można samemu wyhodować. Założenie hodowli jest bardzo proste: należy wypełnić duży słoik do połowy wodą z kranu i uzupełnić wodą z akwarium. Jako pożywkę dodaje się siano lub suchą skórkę banana, ewentualnie suchą marchew lub buraka. Po kilku dniach (5 – 6) woda powinna zmętnieć. Oznacza to, Dwie larwy na czarnym tle
Larwy solowca
że pierwotniaki się rozmnożyły. Karmienie odbywa się poprzez pobieranie wody z pierwotniakami pipetą i dozowanie jej do akwarium. Pierwotniaki są doskonałym pokarmem dla narybku bardzo wielu gatunków.

Larwy solowca (artemie) można wyhodować samodzielnie. Cysty, czyli zarodki kupuje się w sklepach akwarystycznych i zoologicznych. Wystarczy zalać je wodą z niewielką domieszką niejodowanej soli i w ciągu 24 godzin otrzymuje się larwy. Jest to doskonały pokarm dla narybku i wielu gatunków dorosłych ryb akwariowych.

Szklarki (larwy wodzieni) – są to larwy owadów, które spotyka się w wodach niezanieczyszczonych jezior. Zawierają bardzo dużo białka i stanowią doskonały pokarm dla wielu gatunków ryb akwariowych. Można spróbować odłowić je samodzielnie lub kupić mrożone w sklepie akwarystycznym.

Uwaga! Larwa wodzieni jest drapieżnikiem i może stanowić zagrożenie dla narybku!

Kilkanaście larw komarów tuż przy tafli wody
Larwy komarów
Larwy komarów – podobnie jak larwy wodzieni są świetnym pokarmem dla ryb drapieżnych i wszystkożernych. Świetnie rozwijają się w wodzie bagiennej, a nawet w płytkich zbiornikach na deszczówkę, stojących oczkach wodnych itp. Ich odłowienie wiosną i latem jest bardzo proste. Poza tym można je zamrozić i zachować na zimę. Mrożone do kupienia również w sklepach akwarystycznych.

czerwona larwa ochotki
Larwy ochotek
Larwy ochotek – czyli larwy muchówek. Można je znaleźć w mule w zbiornikach wodnych o niskiej zawartości tlenu, mocno zanieczyszczonych organicznie. Można je odłowić samodzielnie i zamrozić. Również do kupienia w sklepach zoologicznych w formie mrożonej, liofilizowanej lub suszonej.

Oczliki i rozwielitki – stanowią wodny plankton i równocześnie doskonały pokarm dla ryb. przejrzysta rozwielitka
Rozwielitka
Występują niemal we wszystkich zbiornikach wodnych, w stawach, jeziorach, rzekach, zaś oczliki nawet w długo niewysychających kałużach. Można je odłowić samodzielnie lub kupić liofilizowane lub suszone.

Tubifexy – polska nazwa to rureczniki, czyli podłużne, czerwone pierścienice o długości nawet do 8 cm. Segmentowa budowa sprawia, że są podobne do dżdżownic. Znajdziesz je w bardzo zanieczyszczonych wodach, w bagnach, rowach. Są doskonałym pokarmem dla ryb mięsożernych. Do kupienia liofilizowane lub suszone.

Muszki owocówki – to pokarm dla ryb polujących na owady tuż przy powierzchni wody. Najlepiej wyhodować je samemu. Potrzebna będzie butelka i pożywka z owoców – startego jabłka, gruszki lub nadgniłej śliwki. Pożywkę wkłada się butelki, wystawia na świeżym powietrzu (latem) i po dobie lub dwóch korkuje gazą. Bez wątpienia po dwóch dniach w butelce pojawią się owocówki. Sposób ich odłowienia i dostarczenia rybkom pozostawiamy pomysłowości młodych akwarystów.

Doniczkowce i dżdżownice – to pokarm dla dużych ryb drapieżnych. Dżdżownice można kupić w sklepach wędkarskich, zaś doniczkowce wyhodować. Należy pamiętać o tym, aby przed zaserwowaniem rybom, dżdżownice przegłodzić.

Larwy much – podobnie jak dżdżownice do kupienia w sklepach wędkarskich. Latem można je samodzielnie wyhodować. Wystarczy pozostawić kawałek czerwonego mięsa na kilka dni – najlepiej daleko od domu – i następnie przyjść po żywy obiad dla ryb.

Uwaga! Jeśli zdecydujesz się na samodzielne odławianie karmy dla ryb ze zbiorników naturalnych bądź sztucznych, musisz zachować szczególną ostrożność. Razem z rurecznikami, ochotkami czy larwami szklarek możesz do akwarium wpuścić groźne drapieżniki, zanieczyszczenia, a nawet choroby i pasożyty. Dlatego przyniesioną do domu zdobycz przed podaniem rybom należy dokładnie opłukać w czystej wodzie. W przeciwnym wypadku rybi przysmak może okazać się przyczyną eliminacji mieszkańców akwarium. Bezpieczniej jest kupić pokarm liofilizowany lub mrożony w specjalistycznych sklepach.

Drapieżniki można też karmić mięsem kurczaka, surowym lub ugotowanym i wystudzonym. Dobrym pokarmem są również wołowe podroby – serce, wątroba.

Pokarmy naturalne to nie tylko wodne żyjątka, lecz również rośliny dla ryb roślinożernych. Można też stosować sałatę, sparzony szpinak, rozdrobnioną marchew, glony.

Naturalne pokarmy niosą bardzo wiele składników potrzebnych do rozwoju ryb i ich systemu immunologicznego. Nie da się tego uzyskać stosując tylko pokarmy sztuczne. Zawierają też chitynę – substancja znajdująca się np. w pancerzyku rozwielitki – która jest świetnym regulatorem układu pokarmowego ryby, zapobiegającym zaparciom.

Akcesoria dodatkowe

Karmnik dla rybek oraz w dalszym planie opakowanie - tekturowe pudełko
Automatyczny karmnik dla rybek firmy Juwel
Dla ułatwienia opieki nad rybami producenci sprzętu akwarystycznego oferują wymyślne akcesoria dodatkowe. Doskonałym przykładem są automatyczne karmniki. Utrzymują karmę w hermetycznym pojemniku, dzięki czemu nie nasiąka ona wilgocią. Automatyczny karmnik o wyznaczonych godzinach uwalnia do wody określoną ilość pokarmu. W tego typu urządzeniach można ustawić nawet do kilku, np. sześciu, karmień na dobę. Dzięki temu nie musisz codziennie zajmować się rybami. Możesz udać się w kilkudniową podróż bez angażowania w opiekę nad akwarium sąsiadów i znajomych.

Dla osób, które same odławiają ze zbiorników wodnych karmę dla rybek oferowane są siatki o bardzo drobnych oczkach. Nie dość, że pozwalają zaoszczędzić na pokarmie, to jeszcze umożliwiają wypłukanie przyniesionych „połowów” w czystej wodzie.

Producenci i ceny

Pokarm może być pakowany w pudełka i torebki o różnej pojemności. Za 100 gramów podstawowego pokarmu w płatkach zapłacisz od 8 zł do 10 zł. Cena małych opakowań, np. 12-gramowych to ok. 2,5 zł – 3 zł. Markowe granulaty są już droższe – 30-gramowe opakowanie to koszt ok. 8 zł. 100 gramów dobrej karmy liofilizowanej to już ok. 15 – 20 zł. Oczywiście im opakowanie większe, tym proporcjonalnie taniej. Kostki mrożonej karmy naturalnej, np. 100 gr ochotek, to wydatek od 3,5 zł do 4 zł.

W polskich sklepach akwarystycznych dostępne są karmy następujących firm:

 • Aquael
 • Aqua Szut
 • Hikari
 • JBL
 • Sera
 • Tetra
 • Tropical
 • Tubifex

Podsumowanie

Kupując pokarm dla rybek, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, dostosować rodzaj diety do gatunku. Większość najpopularniejszych ryb akwariowych zadowoli się zarówno pokarmami pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego. Nie oznacza to jednak, że wystarczy kupić podstawowe płatki i na tym poprzestać. Tu kłania się zasada druga – rybkom należy serwować urozmaicone pokarmy, płatki, granulaty, przeplatane karmami naturalnymi, żywymi lub mrożonymi. Zasada ostatnia to odpowiednie dozowanie pokarmu. Jeżeli Twoi podopieczni otrzymają więcej karmy, aniżeli są w stanie zjeść, woda zostanie bardzo szybko zanieczyszczona, co nie dość, że przysporzy Ci dodatkowej pracy (wymiana wody), to jeszcze będzie źle wpływać na mieszkańców akwarium.

Życzymy pięknych, zdrowych i dobrze odkarmionych rybek w akwarium!