Dopóki światem nie zawładnie pieniądz elektroniczny, portfel będzie niezbędnym gadżetem każdej kobiety i każdego mężczyzny. Niezależnie od tego, czy jest zawsze pełny, czy często świecą w nim pustki, musi być praktyczny, trwały. Powinien się też podobać, w końcu większość z nas wyjmuje go z kieszeni czy torebki przynajmniej raz dziennie.

Rodzaje

Portfel klasyczny

Portfel męski Franco Firenze
Portfel męski Franco Firenze
Portfel-kopertówka, Samsonite
Portfel-kopertówka, Samsonite
Wykonany ze skóry lub z materiału imitującego skórę. Zwykle jest podłużny, prostokątny, czasem zdarzają się modele kwadratowe. Zapina się go na zamek, zatrzask, bigiel albo na magnesy. Może być kilkukrotnie składany albo stanowić harmonijkę. Obowiązkowo posiada kieszonkę na drobne.

Przeznaczony dla osób, które na co dzień ubierają się klasycznie, elegancko, a sportowe ubrania noszą sporadycznie.

Jednym z typów portfeli, który można uznać za klasyczny, jest damska kopertówka. Wyróżniają ją większe gabaryty, duża ilość kieszonek. Niektóre przypominają rozmiarem małą torebkę. Zdarza się, że są wyposażone w lusterko.

Portfel sportowy

Portfel Pajak
Portfel Pajak
Osoby, których w pracy nie obowiązuje żaden dress code, a na co dzień ubierają się bardziej na luzie, mogą sobie pozwolić na zakup portfela sportowego. Pod tym terminem kryje się model wykonany z materiałów, takich jak nylon, cordura, rzadziej spotyka się sportowe portfele skórzane, które od klasycznych różnią się kolorami, wzorami. Wiele tego typu portfeli jest wodoodporna, standardem jest też większa wytrzymałość na uszkodzenia. Modele sportowe są często zabezpieczone przed wysunięciem się z kieszeni – mają dodatkowe paski, łańcuszki. Zapięcie takich portfeli jest mocniejsze i dokładniejsze – zatrzasków jest więcej, zamek jest mocniejszy, zdarza się, że producenci stosują rzep.

Jednym z typów sportowych portfeli jest saszetka zakładana na pas. Przydaje się podczas długich podróży, wędrówek, jest bardzo bezpieczna, chroni przed kradzieżą czy zgubieniem pieniędzy. Przyda się zapominalskim.

Portmonetka (bilonówka)

Bilonówka La Chaise Longue
Bilonówka, La Chaise Longue
Portmonetka, zwana też bilonówką, służy do przechowywania drobnych monet. Klasyczna posiada bigiel, jest niewielka. Wiele modeli bilonówek jest usztywniana, ma formę kuferka, co ułatwia szukanie pieniędzy.

Wbrew stereotypom, bilonówki nie muszą służyć wyłącznie kobietom. W ofercie jest wiele modeli męskich, zapinanych na zamek, magnes, zatrzask, w klasycznych, stonowanych kolorach.

 

Materiał a jakość

Podobno szczytem głupoty jest kupienie portfela za ostatnie pieniądze. Być może. My jednak obstajemy przy opcji, że zakup kiepskiego jakościowo, taniego modelu, i wymienianie go co kilka miesięcy na nowy, jest jeszcze mniej rozsądne.

Do wykonanie portfeli najczęściej stosuje się materiały, takie jak:

 • skóra
 • skóra syntetyczna (zwanej „ekologiczną”)
 • nylon
 • cordura
 • bawełna
 • poliester

Portfele skórzane to modele z najwyższej półki, każdy renomowany producent stosuje właśnie ten naturalny, materiał. Dlaczego? Skóra jest estetyczna, odpowiednio zabezpieczona (lakierowana, garbowana) może być wyjątkowo wytrzymała, odporna na przecieranie.

Skóra bydlęca, Krenig
Portfele ze skóry bydlęcej, Krenig
Do wyboru jest wiele rodzajów skóry:

 • włoska (naturalnie, roślinne garbowana, lakierowana, acz lekka i delikatna)
 • bydlęca, cielęca (mocna, wytrzymała)
 • zamsz (ładnie się prezentuje, jednak wymaga pielęgnacji, łatwo się przeciera)
 • z krokodyla (bardzo wytrzymała dzięki warstwie pokrytej łuskami, kosztowna, rzadko spotykana)
 • z węża (delikatna, ale bardzo ceniona ze względu na wzór).

W ofercie są też portfele wykonane ze skóry strusia (kosztowna, ale wyjątkowo wytrzymała i wodoodporna), ze skóry płaszczki (odporna na cięcia i wysoką temperaturę).

Jeśli kupujesz portfel zrobiony ze skóry zwierzęcia zagrożonego wyginięciem, upewnij się, że jest on wykonany zgodnie z CITES, czyli konwencją o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Zamiennikiem skórzanych portfeli są te wykonane z materiałów imitujących skórę, syntetyków. Są przede wszystkim tańsze, a zdarza się, że bardziej trwałe i wytrzymałe. Najważniejszym problemem jest kwestia estetyczna – nie każda skóra syntetyczna przypomina prawdziwą.

Tak jak portfele skórzane to przede wszystkim modele klasyczne, tak te wykonane z tekstyliów są uważane za sportowe, nieformalne. Wybór jest spory: od naturalnej, ale niekoniecznie trwałej bawełny i przez poliester – wytrzymały, odporny na niszczenie, po nylon i cordurę firmy DuPont – materiały dla najbardziej wymagających, którzy chcą, żeby ich portfel posłużył długie lata.

Szwy

Portfel szyty ręcznie, Lucjan Solski
Portfel szyty ręcznie, Lucjan Solski
Równie ważne, a nawet ważniejsze niż sam materiał, są szwy, czyli sposób, w jaki portfel jest wykończony. Jak sprawdzić ich jakość? Najlepiej:

 • upewnić się, że są równe, prowadzone w linii prostej;
 • sprawdzić, czy w żadnym miejscu nie ma przerw w szyciu, strzępiących się boków;
 • zobaczyć, czy nitka jest gruba, wytrzymała;

Szwy zabezpieczone dodatkową taśmą będą bardziej wytrzymałe. Najlepsze portfele wykonują niewielkie zakłady kuśnierskie, w których skórę zszywa się ręcznie.

Funkcjonalność

Zapięcie

Dla Ciebie, przyszłego użytkownika portfela, ogromne znaczenie ma zapięcie, które powinno być proste, a jednocześnie chronić przed wypadnięciem zawartości.

Znaczna ilość portfeli ma przynajmniej dwa zapięcia:

 • zabezpieczające kieszonkę na drobne
 • zamykające portfel


Portfel zapinany na bigiel, Vermari
Koniecznie zwróć uwagę na ten pierwszy rodzaj zapięcia, który jest jednocześnie najbardziej istotnym. Jeśli chcesz upewnić się, że z portfela do kieszeni czy torebki nie będą wypadać Ci drobne, lepiej wybierz model, którego kieszeń jest zapinana na zamek, najlepiej YKK. Modele zapinane na bigiel, magnes, zatrzask są ryzykowne – monety mają tendencję do wysuwania się przez szpary takich kieszonek. Rzep – mimo szczelności – jest nietrwały.

Składane portfele męskie bardzo często nie mają dodatkowego zewnętrznego zapięcia. Mężczyźni i tak noszą portfel w kieszeni, często ciasnej, więc zawartość jest i tak zabezpieczona przed wypadnięciem. Przezorni mogą wybrać model z zabezpieczającym paskiem albo zapinany na zamek. Gorzej jest z kobiecymi, przepastnymi torebkami, dlatego portfele przeznaczone dla pań mają prawie zawsze dodatkowe zabezpieczenie – magnes, pasek z zatrzaskiem, zatrzask, bigiel, zamek.

Przed zakupem kilka razy otwórz i zamknij portfel – sprawdź, czy można to zrobić szybko i sprawnie, czy mechanizm się nie zacina, czy magnes działa prawidłowo. Dzięki temu nie zdarzy Ci się zablokować kolejki przy kasie, szamocząc się z zapięciem.

Sposób składania

Portfel składany harmonijkowo, Tommy Hilfiger
Portfel składany harmonijkowo, Tommy Hilfiger
Wśród portfeli znajdziesz modele:

 • dwukrotnie składane (bi-fold)
 • trzykrotnie składane (tri-fold)
 • składane harmonijkowo

Co wybrać? Należy pamiętać, że portfele składane podwójne są cieńsze, a trzykrotnie i harmonijkowo – grubsze, ma to znaczenie szczególnie w przypadku modeli męskich, które zwykle nosi się w kieszeni: w tym wypadku lepiej sprawdzą się bardziej płaskie, podwójne. Portfele, które składa się trzykrotnie, są za to zwykle pojemniejsze, mają więcej kieszonek, przydadzą się tym, którzy noszą przy sobie wiele kart, wizytówek.

Pojemność i kieszenie

Pojemność portfela zależy też w dużej mierze od ilości schowków, kieszeni. Dobry, dopasowany portfel pozwoli właścicielowi zmieścić w swoim wnętrzu wszystko, co chce, tak przejrzyście, jak tego potrzebuje.Przegródki na banknoty umożliwiają efektywniejsze szukanie odpowiednich nominałów, Valentini
Przegródki na banknoty umożliwiają
efektywniejsze szukanie odpowiednich nominałów, Valentini

 • Nosisz przy sobie dużo kart płatniczych, klubowych, wizytówek? Wybierz portfel z dużą ilością przegródek, na przykład dodatkową, rozkładaną podziałką. Dobrze, jeśli jedna z nich jest większa, pokryta przezroczystym materiałem albo siatką – dzięki temu możesz mieć zawsze dostęp do najważniejszych, najczęściej używanych kart. Będziesz mieć też możliwość umieszczenia w tym miejscu zdjęcia najbliższych.
   
 • Masz tendencję do gromadzenia drobnych? Zwróć uwagę na wielkość kieszonki na bilony – niektóre są podwójne, co ułatwia segregację, ale zdarzają się też mikroschowki, w których ciężko cokolwiek zmieścić. Druga sprawa, to budowa samej kieszeni – najlepiej wrzucić do niej kilka monet i sprawdzić, czy po otwarciu, da się łatwo znaleźć każdą z nich. Niektóre modele portfeli znacznie utrudniają szukanie drobnych.
   
 • Nosisz przy sobie dużo banknotów i nie lubisz tracić czasu na szukanie odpowiedniego nominału? Wybierz portfel z podwójną, potrójną lub poczwórną przegrodą na pieniądze.
   
 • Dodatkowe kieszonki na zamek lub zatrzask przydadzą się osobom, które lubią trzymać w portfelu dużo cennych drobiazgów.
   
 • Koniecznie zwróć uwagę na wielkość wymiary portfela. Jeśli będziesz nosić go w kieszeni, najlepiej przymierz dany model i zobacz, czy się zmieści. Kobiety powinny z kolei dopasować portfel gabarytowo do noszonych przez siebie torebek. Warto pamiętać, że szerszy portfel nie zawsze musi oznaczać portfel pojemniejszy.

Jaki dla kogo?

Szukasz oryginalnego portfela? Nasza tabela powinna pomóc Ci znaleźć model dla siebie:

Portfel męski klasyczny Portfel damski klasyczny  Portfel uniwersalny
 Ochnik, portfel klasyczny  portfel klasyczny, Valentini  Portfel uniwersalny, Wittchen
 Ochnik  Valentini  Wittchen
 Portfel młodzieżowy Fantazja przede wszystkim  Liczy się bezpieczeństwo
 Portfel młodzieżowy z psem Laa Chaise Longue    Portfel z łańcuszkiem, Pacsafe
 La Chaise Longue  La Chaise Longue  PacSafe

Producenci i ceny

Portfele i portmonetki znajdziesz u producentów:

 • Addidas
 • Cavaldi
 • Valentini
 • Krenig
 • La Chaise Longue
 • Lucjan Solski
 • Ochnik
 • Nike
 • Pajak
 • Puccini
 • Puma
 • Samsonite
 • Wittchen
 • VIP Collection
 • Vistula
 • Tatonka

Portfel kupisz już za kilkanaście złotych (syntetyczne, bawełnianie), ale za tę cenę nie masz co oczekiwać dobrej jakości. Modele skórzane to koszt minimum 40-50 zł, zdarzają się portfele za 400-500 zł (ze skóry krokodylej, strusiej).

Najdroższym, a zarazem najciekawszym portfelem świata jest iWallet Carbon, wykonany z wytrzymałego carbonu (pięć razy mocniejszego od stali), otwierany na odcisk palca, uniemożliwiający skanowanie. Innymi słowy: przenośny sejf. Za jedyne 2500-2800 zł.

Podsumowanie

Portfel, oprócz tego, że powinien się podobać, musi być funkcjonalny. Ilość kieszeni, kieszonek i schowków powinna być na tyle duża, żeby w żadnej z nich nie trzeba było upychać dwóch lub większej ilości kart. To, czy wybierzesz portfel składany podwójnie, potrójnie czy harmonijkowo zależy w dużej mierze od tego, gdzie zamierzasz go nosić. Uwaga panowie – warto dokładnie dopasować gabaryty portfelu do wymiarów kieszeni.

Jakość danego modelu można sprawdzić zwracając uwagę na materiał, z którego jest wykonany (skóra cielęca, bydlęca, krokodyla będą estetyczne i trwałe, ale to nylon i cordura zapewnią portfelowi długie życie). Bardzo ważne są same szwy – powinny być grube, niepostrzępione, najlepiej szyte ręcznie.

Życzymy udanego wyboru i mnóstwa banknotów, bilonów, którymi wypełnisz nowy portfel!