Jeśli lubisz gadżety, potrzebujesz stałego dostępu do konta na Facebooku lub narzędzia do kontroli notowań giełdowych, a przy okazji chcesz mieć do dyspozycji niezłą kamerę, GPS oraz szereg aplikacji, które np. pomogą znaleźć najbliższy koncert ulubionego zespołu, smartfon jest urządzeniem dla Ciebie. My pomożemy Ci wybrać właściwy model.

Czasy, kiedy komórka służyła tylko do telefonowania, to już odległa historia. Jeżeli Twój aparat nie ma odtwarzacza mp4 i kamery z matrycą 8 milionów pikseli, musisz liczyć się z ironicznymi uwagami ze strony miłośników najnowocześniejszych gadżetów. Najprostszą linią obrony może być postawienie na szali Twojego sentymentu do urządzeń w stylu retro. Kiedy jednak zobaczysz, ile potrafi nowoczesny smartfon, sentyment ów szybko zblednie, a telefon, który dotychczas wiernie Ci służył, zechcesz zostawić w muzealnej gablotce. Czym zatem jest smartfon i czy jest Ci do czegokolwiek potrzebny? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Rodzaje

Ciężko jest dokonać jednoznacznego podziału smartfonów. Pewne jest natomiast, że jedne są lepsze dla biznesmena, inne – dla uzależnionych od elektronicznej rozrywki graczy. Wybór powinien zatem zależeć przede wszystkim od potrzeb. W ogromnej mierze odpowiedzią na nie jest design telefonu. Zatem pod kątem przeznaczenia, można wyróżnić zbudowane w różny sposób smartfony:

 • biznesowe
 • rozrywkowe
 • uniwersalne

Biznesowe

Dla biznesmena najbardziej istotną cechą będzie możliwość szybkiego tworzenia dokumentów tekstowych, odbierania i pisania e-maili oraz dostęp do Internetu w każdym momencie. Dlatego też kierowane do tej grupy odbiorców urządzenia powinny być wyposażone w rozbudowany pakiet interfejsów bezprzewodowych (o możliwościach komunikacyjnych w dalszej części artykułu). Dobrym rozwiązaniem jest także klawiatura QWERTY. Niestety coraz rzadziej stosowana, nawet przez firmę Blackberry, której znakiem rozpoznawczym była właśnie pełna klawiatura.

QWERTY to nic innego jak miniaturowa klawiatura komputera w telefonie. Może być umieszczona na frontowym panelu telefonu pod wyświetlaczem lub wysuwana od dołu lub z boku. Ekran dotykowy może być tutaj pożytecznym dodatkiem, dzięki któremu nawigacja telefonu będzie jeszcze łatwiejsza.

Poza tym sprzęt biznesowy powinien charakteryzować się wysoką jakością wykonania, trwałością, zastosowaniem podzespołów o wysokich parametrach oraz mocną baterią, która na jednym ładowaniu pozwoli przynajmniej na dzień intensywnej pracy. Ważne jest również, aby miał dostępny rozbudowany pakiet aplikacji szczególnie przydatnych dla menadżera, takich jak np. kalkulator, przelicznik walut, terminarz z możliwością ustawiania alarmu, dyktafon i połączenia konferencyjne.

Rozrywkowe

To, co z punktu widzenia biznesmena jest nieistotne, dla osoby szukającej rozrywki jest bardzo ważne. Jeżeli zatem szukasz smartfona, który będzie służył głównie zabawie, zwróć uwagę na wyświetlacz – koniecznie dotykowy, im większy, tym lepiej (minimum o przekątnej 3,2 cala). To właśnie wielkość oraz rozdzielczość ekranu będzie decydować o komforcie oglądania filmów, przeglądania stron www oraz zdjęć.

Świetnym rozwiązaniem dla tej grupy odbiorców jest akcelerometr, który m.in. pozwala na sterowanie grami poprzez wykonywanie ruchów telefonem.

Rozrywka to także muzyka. Sprawdź zatem, czy urządzenie ma standardowe wejście słuchawkowe jack 3,5 mm. Słuchanie muzyki na dobrych słuchawkach zapewni lepszy odbiór aniżeli zastosowanie tych dodawanych do aparatu przez producenta.

Jeżeli chcesz, aby smartfon stał się częścią Twojej domowej sieci, by miał dostęp do plików, które przechowujesz na laptopie albo żeby był w stanie wyświetlić zapisany plik wideo na telewizorze, sprawdź, czy wybrany model jest zgodny ze standardem DLNA. Dzięki temu systemowi, urządzenia będące w domowej sieci widzą się wzajemnie i pozwalają korzystać z zasobów całej sieci z poziomu telefonu.

W terminie "rozrywka" można również zmieścić robienie zdjęć i nagrywanie filmów oraz łatwa wymiana tych plików. Potrzebna jest zatem kamera z matrycą o wysokiej rozdzielczości pozwalająca nagrywać obraz w formacie HD. Są już na rynku modele, które pozwalają nagrywać obraz w trójwymiarze.

Całość dopełniają aplikacje pozwalające na łatwe korzystanie z serwisów społecznościowych oraz komunikatorów. Konieczna jest zatem możliwość bezprzewodowego łączenia się z internetem czy to za pośrednictwem odbiornika WiFi czy sieci 3G.

Poza tym, niektóre modele, jak np. Cha Cha lub Salsa firmy HTC, zostały specjalnie skonfigurowane w taki sposób, aby jak najłatwiej korzystać za ich pośrednictwem z Facebooka. Przewrotnie zostały one nazwane facebookofonami.

Specjalnie dla miłośników gier komputerowych firma Sony Ericsson wypuściła na rynek model Xperia Play, który ma ogromny 4-calowy ekran i wysuwany gamepad. Ponadto obsługuje gry dostępne na przenośne konsole PSP.

Uniwersalny

Smartfon uniwersalny powinien spełniać wymagania klientów biznesowych i tych nastawionych na rozrywkę. Zatem musi mieć wysokie parametry, duży dotykowy ekran i najlepiej klawiaturę QWERTY. Powinien obsługiwać zarówno aplikacje biurowe, jak również odtwarzać różnorodne formaty muzyczne i wideo.

Uniwersalny Rozrywkowy Biznesowy
     
 iPhone 5  HTC Desire C   BlackBerry  Q10

Parametry

Oto najważniejsze parametry smartfonów:

 • procesor
 • pamięć RAM
 • pojemność dyskowa
 • przekątna i rozdzielczość ekranu
 • pojemność baterii
 • waga i rozmiary

Procesor


HTC ONE X+
Procesor w smartfonach ma podobne znaczenie jak w komputerach. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej, ponieważ wszystkie procesy w telefonie będą zachodzić szybciej. Ma to znaczenie zarówno przy obsłudze multimediów jak również podczas przeglądania stron internetowych. Obecnie częstotliwość taktowania procesorów w smartfonach to co najmniej 1 GHz. Nowsze modele są już wyposażane w procesory czterordzeniowe, czyli układy zarezerwowane dotychczas dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Przykładem jest  bardzo mocny HTC ONE X+ z czterordzeniowym procesorem 1,7 GHz i GB.

Pamięć RAM

Minimum w tej chwili to 512 MB. Zdecydowanie lepiej zainwestować jednak w smartfon z pamięcią 1 GB. Sytuacja jest analogiczna, jak w przypadku procesora – im wartość wyższa, tym lepiej, ponieważ smartfon łatwiej poradzi sobie z pracą i płynnym przejściem z jednej aplikacji w drugą.

Pojemność dyskowa

Od tego parametru zależy ilość informacji, jakie zapiszesz w smartfonie. I nie chodzi jedynie o numery telefonów czy adresy e-mail. Do tego dochodzą zdjęcia, klipy wideo, pliki dźwiękowe, a te potrzebują sporej ilości wolnych bajtów. Dlatego w nowoczesnym smartfonie wbudowana pamięć to minimum 512 MB. Topowe modele dysponują znacznie większą powierzchnią do zapisu danych – od 2 GB do nawet 64 GB.

Większość dostępnych na rynku modeli daje możliwość znacznej rozbudowy pamięci wewnętrznej – wyposażone w sloty na karty microSD gwarantują jej zwiększenie nawet o 64 GB!

Przekątna i rozdzielczość ekranu


Samsung Galaxy Note
Większość producentów stosuje dotykowe ekrany AMOLED, nie wymagają one podświetlenia i gwarantują lepsze kąty widzenia i bardziej rzeczywiste odwzorowanie kolorów aniżeli tradycyjne ekrany LCD. Zastosowanie panelu dotykowego ma jedną zaletę – oszczędność miejsca.

Kiedy rynek wymaga coraz większych wyświetlaczy, poprzez panel dotykowy można zredukować liczbę przycisków funkcyjnych, ponieważ większość funkcji telefonu uruchamiana jest z poziomu wyświetlacza.

Jak już wspomnieliśmy, wśród producentów trwa rywalizacja o to, kto wypuści urządzenie z większym wyświetlaczem. Absolutne minimum to ok. 2,5 cala. Taka wielkość pozwala na komfortowe korzystanie z komunikatorów, odebranie poczty i pisanie SMS-ów. Jeżeli jednak chcesz wygodnie przeglądać Internet, planujesz oglądanie plików wideo oraz od czasu do czasu zamierzasz pograć, wybierz smartfona z większym wyświetlaczem – od 3 do 4 cali. Przekątna ekranu niektórych aparatów przekracza już 5 cali.

Za jakość obrazu odpowiada nie tylko wartość przekątnej ekranu, lecz również liczba zastosowanych na matrycy aktywnych punktów ułożonych w liniach poziomych i pionowych, czyli pikseli. Obecnie urządzenia wyznaczające standardy mają rozdzielczość ekranu 640 x 960 px (iPhone 4S), a nawet wyższą, np. 1280 x 800 px (Samsung Galaxy Note). Jest to istotne zwłaszcza tam, gdzie położono nacisk na multimedia. W smartfonach biznesowych z mniejszymi wyświetlaczami rozdzielczość 640 x 480 px zapewni wystarczająco wysokie odwzorowanie szczegółów.

Pojemność baterii

Pojemność baterii określana jest w miliamperogodzinach (mAh) i najczęściej waha się w granicach 1200 – 1900 mAh. Zwykłemu odbiorcy niewiele to jednak mówi. Szybciej zasugerujesz się informacją producentów odnośnie długości czuwania baterii oraz długością rozmów. W tym wypadku również wpadasz w marketingową pułapkę, ponieważ setki godzin pracy na jednym ładowaniu, według papierowych danych, najczęściej nie pokrywają się z rzeczywistością. Kupując smartfona, musisz liczyć się z tym, że duży wyświetlacz oraz mnogość zastosowanych funkcji i aplikacji potrzebują energii. Optymistycznie, używając urządzenia jedynie do sporadycznych rozmów, można spodziewać się, że będzie działać na jednym ładowaniu ok. 7 – 10 dni. W takim wypadku nie ma sensu inwestować grubych pieniędzy w smartfona. Lepiej kupić zwykły aparat telefoniczny. Jeśli jednak zamierzasz w pełni korzystać z zasobów urządzenia, używać WiFi, modemu 3G, słuchać radia, plików mp3, robić i przeglądać zdjęcia oraz klipy wideo, musisz pogodzić się z tym, że ładowarka będzie szła w ruch, jeśli nie codziennie, to co dwa, trzy dni.

Waga i rozmiary

Mimo że smartfon ma charakter komunikacyjno-multimedialnego kombajnu, wciąż pozostaje telefonem. Niewielkie rozmiary są zatem bardzo istotne, żeby urządzenie można było z łatwością schować do torebki czy kieszeni marynarki. Waga najczęściej wynosi ok. 120 – 160 gramów. Zaś rozmiary nie powinny być większe niż małej, 80-gramowej tabliczki czekolady.

Komunikacja

Smartfon to przede wszystkim urządzenie służące do komunikowania się. Zatem im więcej standardów komunikacyjnych wykorzystuje, tym lepiej. Oto te najbardziej popularne:

 • GSM
 • 3G
 • 4G
 • Bluetooth
 • WiFi

GSM

To najpopularniejszy standard przesyłu danych głosowych, tekstowych oraz multimedialnych (MMS) wykorzystywany przez telefonię komórkową. Właśnie technologię GSM wykorzystują zwykłe telefony mobilne.

3G

Jest to skrót określający telefonię cyfrową trzeciej generacji. Technologia 3G gwarantuje bezprzewodowy przesył danych drogą radiową, dostęp do internetu z prędkością przynajmniej 200 kbit/s. Pozwala na bezproblemowe korzystanie z poczty elektronicznej, przeglądanie stron internetowych, ściąganie niewielkich plików, aplikacji.

4G

Analogicznie – jest to telefonia cyfrowa czwartej generacji. Standard 4G zapewnia bardzo szybki bezprzewodowy dostęp do Internetu i pozwala na przesył dużej ilości danych. W praktyce przekłada się na płynne korzystanie z zasobów sieci, przeglądanie serwisu youtube, oglądanie telewizji internetowej itp.

Bluetooth

Pozwala na komunikację smartfonu drogą radiową z innymi urządzeniami (komputerami, innymi telefonami) i bezprzewodowy przesył danych na niewielkich odległościach.

WiFi

Zastosowanie w smartfonie karty WiFi daje Ci możliwość korzystania bez dodatkowych kosztów z tzw. hot spotów, internetu w kawiarniach WiFi czy też z szerokopasmowej, bezprzewodowej sieci w domu lub w biurze.

Multimedia

Każdy smartfon jest swojego rodzaju multimedialnym kombajnem. W jednym urządzeniu do dyspozycji możesz mieć:

 • aparat fotograficzny
 • kamerę wideo
 • odtwarzacz audio i wideo
 • radio

Aparat fotograficzny

Smartfon LG Optimus 3D z możliwością nagrywania filmów w trójwymiarze
LG Optimus 3D z dwoma obiektywami
i możliwością nagrywania klipów 3D
Obecnie smartfon z jednym obiektywem to absolutna podstawa. Rozdzielczość aparatu musi wynosić przynajmniej 5 mln pikseli. Są też modele, które mają po dwa aparaty – jeden na awersie, drugi na rewersie telefonu. Z reguły jeden ma matrycę mniejszą (np. 2 mln pikseli), zaś drugi większą (np. 8 mln pikseli). Często również sprzęt dozbrajany jest w ledową lampę błyskową. Nie należy jednak łudzić się, że pozwoli ona na robienie dobrych jakościowo zdjęć w bardzo słabych warunkach oświetleniowych. Taka lampa służy co najwyżej do doświetlenia twarzy lub dziurki od klucza, kiedy na klatce wysiadło światło. Niemniej jednak aparaty w smartfonach są coraz lepsze i pozwalają na wykonanie przyzwoitych zdjęć.

Kamera wideo

Smartfony pozwalają także na nagrywanie krótkich klipów wideo z dźwiękiem. Coraz częściej w tych stosunkowo niewielkich urządzeniach dostępny jest zapis z prędkością 30 klatek na sekundę (zapewniony płynny obraz) w jakości HD, czyli w rozdzielczości 1080 pikseli. Standard to zapis w rozdzielczości 480 pikseli.

Co ciekawe, już w tej chwili niektóre smartfony pozwalają na robienie zdjęć i nagrywanie filmów w technologi 3D. Przykładem jest LG Optimus 3D z umieszczonymi na tyle dwoma obiektywami, które mogą zapisywać obraz równocześnie, działając jak ludzkie oczy i dając wrażenie trójwymiarowości uwiecznionego na klipie obiektu. Więcej, odtwarzany na specjalnie skonstruowanym ekranie Optimusa 3D obraz daje złudzenie trójwymiarowości bez używania dodatkowych okularów.

Odtwarzacz audio i wideo

Większość smartfonów od razu po zakupie ma zainstalowany odtwarzacz multimedialny, który pozwala na oglądanie filmów i słuchanie muzyki. Bywa, że takie aplikacje nie obejmują wszystkich dostępnych formatów audio i wideo lub nie najlepiej sobie z nimi radzą. W takiej sytuacji możesz ściągnąć dodatkowe programy, które poradzą sobie niemal z każdym formatem audio i wideo.

Co więcej, niektóre aplikacje poinformują Cię nie tylko o tym jaki tytuł nosi właśnie odtwarzany plik mp3, lecz dadzą Ci znać, gdzie i kiedy dany wykonawca koncertuje, wyświetlą okładkę płyty, a także umożliwią kupno on line innych utworów.

Radio FM

Dopełnieniem multimedialnego pakietu jest odbiornik radiowy. Nie wszystkie smartfony je mają. Zatem jeśli lubisz posłuchać ulubionych audycji, sprawdź, czy wybrany przez Ciebie model ma taką opcję.

Funkcje dodatkowe

Oto najcześciej dostępne funkcje dodatkowe:

 • GPS
 • akcelerometr
 • kompas cyfrowy
 • czujnik zbliżeniowy
 • czujnik oświetlenia
 • nawigacja głosowa

GPS

Wbudowana w smartfona antena GPS oraz odpowiednie aplikacje sprawią, że ciężko będzie Ci się zgubić. Nie dość, że bez problemu trafisz pod wymagany adres, to jeszcze zostaniesz poinformowany o fotoradarach, korkach, najbliższej aptece, restauracji czy stacji benzynowej.

Uwaga! Niektóre smartfony zapewniają dożywotnią darmową aktualizację map. Inne oferują darmową nawigację np. we wszystkich krajach europejskich. Często zależne jest to również od operatora. Jeśli jesteś kierowcą, często podróżujesz i zależy Ci na dobrej nawigacji GPS dokładnie sprawdź daną ofertę. Być może inna będzie bardziej dopasowana do Twoich potrzeb.

Akcelerometr

Służy do odczytu położenia smartfona, dzięki czemu jest on w stanie dostosować wyświetlanie obrazu do ustawienia ekranu – w pionie lub w poziomie. Inaczej czujnik ruchu. Za pomocą akcelerometru mogą być sterowane gry oraz niektóre zaawansowane aplikacje, np. uruchamiane akcelerometrem wyszukiwanie głosowe w urządzeniach iPhone (wystarczy podnieść słuchawkę do ucha, powiedzieć wyszukiwaną frazę, która w ciągu sekund zostanie wyszukana w sieci). Oczywiście taka opcja wymaga zainstalowania odpowiedniej aplikacji.

Kompas cyfrowy

Jeżeli kupisz smartfon z tą funkcją, już nigdy nie będziesz mieć problemów ze wskazaniem północy.

Czujnik zbliżeniowy

Funkcja ta jest dostępna w smartfonach z ekranem dotykowym. W momencie prowadzenia rozmowy, kiedy zbliżysz słuchawkę do ucha, czujnik zbliżeniowy wykryje to i zablokuje funkcje ekranu dotykowego.

Czujnik oświetlenia

Dostosowuje siłę podświetlenia ekranu w zależności od warunków oświetleniowych, co wiąże się z racjonalnym gospodarowaniem energią, czyli optymalnym wykorzystaniem baterii. W ostrym słońcu wyświetlacz będzie podświetlany mocniej, zaś zostanie przygaszony w ciemności. Czujnik oświetlenia decyduje również o tym, kiedy uruchomić, a kiedy wyłączyć podświetlenie klawiatury (jeśli telefon jest w nią wyposażony).

Nawigacja głosowa

Zarówno system Android jak i iOS oferują aplikacje pozwalające na głosowe sterowanie niektórymi funkcjami (Voice Action oraz Siri). Po naciśnięciu odpowiedniego klawisza należy wydać komendę, np. zadzwoń do…, pisz sms do… Problem w tym, że funkcja ta nie jest dostępna w języku polskim.

Złącza

Smartfony nie są urządzeniami, które jak komputery potrzebują wielu złącz i wejść. Do pełni funkcjonalności wystarczy ledwie kilka. Oto one:

 • micro USB
 • jack 3,5 mm
 • HDMI

Micro USB

Jest jednocześnie gniazdem ładowarki oraz złączem, przez które urządzenie komunikuje się z komputerem PC.

Jack 3,5 mm

Klasyczne złącze słuchawkowe, przez które podłączysz do smartfona swoje ulubione słuchawki. Jest to łącze szczególnie istotne dla osób, które lubią słuchać radia lub muzyki z mp3.

HDMI

Złącze dostępne tylko w niektórych, zaawansowanych smartfonach. Pozwala na podłączenie telefonu do telewizora lub monitora i przeglądanie zapisanych na nim plików graficznych i wideo na dużym ekranie i w wysokiej rozdzielczości.

System operacyjny

O funkcjonalności Smartfona, podobnie jak komputera, decyduje zainstalowany system operacyjny i ilość przygotowanych dla niego aplikacji. Oto lista systemów, które można obecnie spotkać w smarfonach:

 • Android
 • Symbian
 • Windows Phone (Mobile)
 • iOS (iPhone)
 • BlackBerry
 • Bada

Android

Jest to system przygotowany i stale rozwijany przez koncern Google. Został zbudowany w oparciu o platformę Linux, może zostać zainstalowany na telefonie każdej marki i jest… darmowy. Obecnie jest liderem rynku z kilku względów. Po pierwsze zrzesza ogromną ilość deweloperów przygotowujących dlań aplikacje. Obecnie na tą platformę dostępnych jest ponad trzysta tysięcy różnego rodzaju programów! Po drugie bardzo szybko ewoluuje. W ciągu ostatnich pięciu lat na rynek trafiło 27 wersji Androida, przy czym każda kolejna była coraz doskonalsza. Najnowsza to Jelly Bean (4.3). Planowana jest już kolejna wersja – Key Lime Pie.

Decydując się na telefon z Androidem szukaj urządzeń z najnowszymi wersjami oprogramowania, z których usunięto błędy i wprowadzono obsługę wielordzeniowych procesorów i najnowszych aplikacji.

Symbian

Jest platformą tworzoną i rozwijaną przez koncern Nokia i przeznaczoną głównie dla telefonów tej marki. Większość producentów (np. Motorola) odchodzi bowiem całkowicie od stosowania tego systemu. Jest jedynym tego typu oprogramowaniem, napisanym od początku do końca na potrzeby telefonów komórkowych. Nie ma swojego odpowiednika w systemach pracujących na „dorosłych” komputerach. Jest bardzo popularny ze względu na zastosowanie w chętnie kupowanych smartfonach Nokii. Według użytkowników, telefony z Symbianem są wolniejsze w stosunku do konkurencji oraz mają mniejsze możliwości współpracy z komputerami. Z drugiej strony Ovi Store, z którego pobierane są programy dla Symbiana, oferuje szereg naprawdę przydanych aplikacji, jak np. oprogramowanie umożliwiające korzystanie z allegro.pl z poziomu telefonu.

Analitycy oceniają, że za 3 – 4 lata udział Symbiana w rynku będzie prawie niezauważalny. Potwierdza to również fakt, że sama Nokia zdecydowała się na stosowanie w niektórych swoich produktach systemu Microsoftu.

Windows Phone

Jest to produkt Microsoftu. Dotychczas znany pod nazwą Windows Mobile. Jego najnowsza odsłona to Windows Phone 8. Największą zaletą tego systemu jest możliwość korzystania z mobilnych wersji aplikacji znanych z komputerów – Microsoft Office, Internet Explorer, Windows Media Player, Microsoft Office Outlook. Jest kompatybilny ze wszystkimi urządzeniami pracującymi na systemach Microsoft. Wadą jest natomiast ograniczona liczba aplikacji. 

iOS (iPhone)

Jest to system dedykowany dla smartfonów z logiem nadgryzionego jabłka, czyli Apple. Wystarczy wspomnieć, że to właśnie iPhone zapoczątkował prawdziwe szaleństwo smartfonów na świecie. Najważniejsze zalety systemu, który jest obecnie dostępny w wersji 6.1.3 to wysoka stabilność oraz ogromne możliwości, podobnie jak w przypadku Androida, personalizacji aparatu. Apple Store oferuje bowiem do zakupu i ściągnięcia setki tysięcy dostępnych na iOS aplikacji. Poza tym iPhone jest pożądanym, niezwykle modnym gadżetem, może zatem w pewnych środowiskach być wyznacznikiem statusu.

BlackBerry

Jest systemem operacyjnych dedykowanym dla telefonów noszących tą samą nazwę produkowanych przez kanadyjską firmę RIM. Najnowsza wersja systemu nosi oznaczenie 10. Jest to system wybitnie korporacyjny, doskonale zestrojony z danym telefonem oraz świetnie współpracujący z serwerami pocztowymi. Może nie ma setek tysięcy dostępnych aplikacji, ale za to oferuje wszystko to, czego potrzebuje biznesmen: stabilną pracę, łatwą i doskonałą komunikację i wszelkie funkcje charakteryzujące urządzenie typu PDA*).

Bada

Podobnie jak w przypadku BlackBerry, jest to system operacyjny dedykowany dla telefonów danej marki – w tym przypadku Samsung Wave. Ostatnia osłona oprogramowania to Bada 2.0, wydana w 2011 roku. Zalety tego oprogramowania to doskonałe zestrojenie z telefonem. Wadą jest ograniczona liczba aplikacji. No i nie jest to oprogramowanie rozwojowe. System Bada jest wypierany przez Androida.

Specjaliści z agencji Gartner przewidzieli, że systemem z największym potencjałem rozwoju jest stosunkowo młody Android. Według nich, w ciągu kilku lat system miał przejąć połowę rynku. No i przejął. Obecnie jego udział w rynku wynosi 52 proc. na drugim miejscu z wynikiem 34 proc. jest iOS. Trzecie miejsce przypada systemowi BlackBerry – 8 proc. Dalej jest Windows – 5 proc. – i na końcu Symbian z ledwie 1-procentowym udziałem w rynku.

Drugą pozycję wróżą dla produktu Microsoft, który ma mieć w udziale 19,5 proc. Na trzeciej pozycji znajdzie się iOS z wynikiem 17,2 proc. Czwarte miejsce – BlackBerry z 11,1 proc. Na końcu znajdzie się Symbian z jedynie jedną setną procenta udziału w rynku. Dane za rok 2010 wyglądają zgoła odwrotnie: 1. Symbian (37,6 proc.), 2. Android (22.7 proc.), 3. BlackBerry (16,0 proc.), 4. Windows Phone (4,2 proc.), 5. Inne systemy (3.8 proc.). Zestawienie z końca 2011 roku pokazuje, że prognozy agencji były niemal we wszystkich przypadkach trafne. Oto po kolei udział poszczególnych systemów w rynku: 1. Android (52,5 proc.), 2. Symbian (16,9 proc.), iOS (15 proc.), BlackBerry (11 proc.), Bada (2,2 proc.), Microsoft (1,5 proc.), pozostałe (0,9).

Analizując powyższe dane łatwo dojść do wniosku, że najlepszym wyborem może być smartfon z Androidem, ponieważ prognozowany wzrost sprzedaży telefonów z tym systemem oznacza, że będzie on stale ulepszany. Przekładać się to będzie bezpośrednio na wsparcie techniczne, na jakie będą mogli liczyć użytkownicy oraz na ilość dostępnych aplikacji.

Odkładając na bok wróżby, w poniższej tabeli przeczytasz o przydatności smartfonów z różnymi systemami dla użytkowników o różnych profilach osobowych.

Użytkownik System Uzasadnienie
Biznesowy
 • Windows Phone 8
 • BlackBerry
Windows Phone 8: mobilne wersje biurowych aplikacji Microsoft
BlackBerry 10: doskonała współpraca z serwerami pocztowymi, doskonale zestrojony z danym modelem telefonu.
Rozrywkowy
 • iOS
 • Android
 • Symbian
Wszystkie wspomniane systemy, a zwłaszcza Android oraz iOS, charakteryzują się dostępem do bardzo bogatych zasobów aplikacji, gier.
Nastawiony na gadżety, nowinki
 • Android
Najczęściej aktualizowany system, z największą ilością współpracujących deweloperów aplikacji oraz największym potencjałem rozwoju w przyszłości.
Nastawiony na trendy modowe
 •  iOS
 Pomijając walory użytkowe, wszystkie urządzenia ze specyficznym logo jabłuszka służą zadawaniu szyku.

 

Marki i ceny

Każdy szanujący się producent telefonów komórkowych ma w swojej ofercie kilka bardzo rozbudowanych modeli. Są jednak i tacy, którzy nie produkując zwykłych komórek, wyspecjalizowali się właśnie w smartfonach. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych, dostępnych na polskim rynku marek:

 • Acer
 • Apple iPhone
 • BlackBerry
 • Dell
 • HTC
 • Hyundai
 • >LG
 • Motorola
 • Nokia
 • Samsung
 • Sony Ericsson

Jeżeli nie korzystasz z promocji oferowanych w zestawach abonamentowych sieci komórkowych, musisz liczyć się z wysokimi cenami nowoczesnych smartfonów. Koszt zakupu premierowego urządzenia wynosi od 2000 do 3000 zł. Możesz oczywiście zdecydować się na modele, które są od jakiegoś czasu na rynku i tym samym zapłacić mniej – w zależności od modelu od 300 zł do 1500 zł

Podsumowanie

Smartfon może być bardzo przydatny, o ile jego możliwości pokrywają się z Twoimi potrzebami. W przypadku przedsiębiorców posiadanie tego rodzaju urządzenia jest niemal konieczne. Umożliwia on bowiem stały kontakt z firmą i np. kontrolę notowań giełdowych on line. Wybór biznesowych urządzeń jest spory i nie powinno być problemu ze znalezieniem tego właściwego. Wachlarz modeli dla osób szukających telefonu do rozmów i rozrywki jest jeszcze większy. Jedne są wprost stworzone do korzystania z Facebooka, inne do tworzenia i oglądania multimediów oraz do gier. Jak wspomnieliśmy wyżej, przed zakupem trzeba tylko jasno określić swoje potrzeby.

Życzymy trafnego wyboru!