Wybierając butelkę dla swojego niemowlaka, koniecznie zwróć uwagę na rodzaj smoczka. Od tego, jaki smoczek wybierzesz, zależy prawidłowy rozwój żuchwy Twojego dziecka. Czy wiesz, czym różni się smoczek z kauczuku od smoczka z silikonu?

Butelka to jeden z pierwszych i najważniejszych zakupów, jakich musi dokonać każdy świeżo upieczony rodzic. Najistotniejszym kryterium jej wyboru jest rodzaju smoczka, w jaki jest wyposażona. Komfort karmienia i prawidłowy rozwój żuchwy Twojej pociechy zależy od tego, czy dokonasz odpowiedniego wyboru.

Rodzaje

Kształt smoczka ma duże znaczenie dla komfortu i prawidłowego rozwoju szczęki. Żuchwa dziecka, które przyjmuje pokarm z butelki, poszerza się, co umożliwia powstanie pierwszych mleczaków. Na rynku są obecnie dostępne:

smoczki anatomiczne – dopasowane anatomicznie do buzi niemowlaka zapobiegają powstawaniu wad zgryzu

Smoczek anatomiczny z kauczuku, Canpol babies

Smoczek anatomiczny z kauczuku, Canpol babies
smoczki proste – o wydłużonym kształcie, ich szyjka ma taki sam kształt z każdej strony Smoczek prosty z kauczuku, BabyOno
Smoczek prosty z kauczuku, BabyOno
smoczki szerokootworowe (lub szerokoodpływowe) – przypominające swoim kształtem sutek mamy. Smoczek szerokootworowy z kauczuku, BabyOno
Smoczek szerokootworowy z kauczuku, BabyOno
smoczki o kształcie zbliżonym do piersi – to rozwiązanie producentów dla dzieci, które odzwyczajają się od piersi i zaczynają być karmione butelką.

Smoczek anatomiczny z kauczuku, Canpol babies

Smoczki o kształcie zbliżonym do piersi, Tommee Tippee

Niektóre firmy proponują smoczki specjalistyczne, produkowane z myślą o dzieciach wymagających nietypowych kształtów smoczka podczas leczenia wad jamy ustnej i po nim. (np. NUK proponuje smoczki dla dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia).

Materiał

Podobnie jak smoczki uspokajające, smoczki do butelek produkuje się z dwóch materiałów kauczuku (lateksu) i silikonu.
 

smoczek z kauczuku, NUK
smoczek z kauczuku, NUK
Smoczki z kauczuku – są jasnobrązowe i matowe, mają charakterystyczny zapach i smak. Kauczuk nie elektryzuje się i nie przyciągasmoczek z silikonu, NUK
 smoczek z silikonu, NUK
drobinek kurzu.
 

Smoczki z silikonu – są przeźroczyste, nie mają smaku i zapachu. Silikon jest trwały, można go bez obaw wielokrotnie sterylizować.

 

 

Jaki materiał wybrać?

Pamiętaj, że smoczki kauczukowe nie są tak trwałe jak silikonowe (ciemnieją od światła, z czasem tracą elastyczność), ale za to odporne na gryzienie. Poleca się je dzieciom, które przechodzą okres ząbkowania.

Jeśli łączysz karmienie piersią z karmieniem butelką, wybierz smoczek silikonowy, który nie posiada smaku i zapachu, przez co zmniejsza ryzyko odrzucenia przez dziecko naturalnego sposobu karmienia.

Wielkość dziurki

To najważniejsze kryterium wyboru odpowiedniego smoczka do butelki. Od wielkości dziurki (czyli od szybkości przepływu) zależy komfort przyjmowania przez Twoją pociechę płynów i rozdrobnionych pokarmów.

Podział, który proponują producenci akcesoriów dla niemowląt, opiera się na etapach rozwoju dziecka lub na rodzaju podawanego mu pokarmu. Przygotowaliśmy tabelę, z której dowiesz się, jak dopasować wielkość dziurki smoczka do potrzeb Twojego dziecka:

Gdy niemowlak ma od 0 do 3 miesięcy… Jeśli karmienie butelką ma w większym lub mniejszym stopniu zastąpić karmienie piersią, wybierz smoczki o najmniejszej dziurce, czyli o najwolniejszym przepływie. Mogą  być oznaczone jako „mini” (Canpol babies) albo T (NUK).
Gdy niemowlak ma od 3 do 6 miesięcy… Twój niemowlak w tym wieku bardzo szybko się rozwija. Istotnym więc jest, aby urozmaicić jego dietę. Około 4 miesiąca możesz zacząć podawać mu soczki owocowe (z marchwi i jabłek), a w 5 – mieszanki mleczno-ryżowe, kaszki i zmiksowane jarzynowe zupy. Dostosuj wielkość dziurki smoczka do coraz bardziej urozmaiconej diety dziecka. Jeśli podajesz mu mleko, wybierz smoczek z okrągłą, niewielką dziurką (oznaczony jako „wolny” – Canpol, Tommee Tippe lub M – NUK), do papek wybierz smoczek z dziurką w kształcie krzyżyka (+).
Gdy niemowlak ma od 6 do 18 miesięcy… Dieta Twojego malucha staje się coraz bardziej urozmaicona. Szósty miesiąc to czas, kiedy podawane pokarmy stają się gęstsze. Do mleka wybierz smoczki ze „średnim” lub „szybkim” przepływem (szybki przepływ jest przeznaczony dla dzieci, które skończyły 12 miesięcy). Do papek i zupek wybierz otwór w kształcie krzyżyka (+).
Gdy niemowlak ma więcej niż 18 miesięcy… 18-miesięczne dziecko spożywa większość podawanych mu pokarmów z talerzyka lub słoiczka, za pomocą łyżeczki. Butelka służy więc jedynie do picia płynów. Bez obaw możesz podać swojemu dziecku butelkę ze smoczkiem z „szybkim” przepływem (duża, okrągła dziurka).


Pamiętaj, aby dopasować wielkość dziurki smoczka do wieku dziecka i rodzaju podawanego mu pokarmu. Kup kilka rodzajów smoczków i wymieniaj je w zależności od tego, czym karmisz swoją pociechę.

Producenci dziecięcych akcesoriów proponują też inne, bardzo wygodne rozwiązanie – smoczek trójprzepływowy (dostępny miedzy innymi w ofercie firmy Philips AVENT). Taki smoczek daje możliwość regulacji szybkości przepływu płynu, w zależności od tego, w jaki sposób ustawisz go w buzi swojego niemowlaka (na smoczku znajdują się specjalne oznaczenia).

Jeśli chcesz, by Twój maluch zaczął uczyć się pić z kubeczka samodzielnie, zamiast smoczka wybierz jeden z silikonowych lub gumowych ustników do butelek. Takie ustniki są przeznaczone dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia.

System odpowietrzania

Wybierając smoczek, koniecznie zwróć uwagę na to, czy jest on wyposażony w odpowiedni otwór odpowietrzający. Jeśli przyjmując pokarm z butelki Twoje dziecko połyka powietrze, jest szczególnie narażone na powstawanie uciążliwych i trudnych do wyeliminowania kolek.

System odpowietrzania, NUK
System odpowietrzania,
NUK
Otwór odpowietrzający to niewielka dziurka znajdująca się u podstawy lub z boku smoczka, reguluje ciśnienie powstające w butelce pod wpływem ssania. Dzięki temu ryzyko powstania kolek u Twojej pociechy znacznie się zmniejsza.

Bezpieczeństwo

Przed zakupem smoczka sprawdź, czy spełnia normy bezpieczeństwa. Jeśli wybrany przez Ciebie model posiada atest PZH, świadectwo CE lub EN 1400, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) lub Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), możesz mieć pewność, że wybierasz odpowiedni i bezpieczny produkt.

Pamiętaj, aby dbać o higienę – przed podaniem dziecku smoczka, wygotuj go – zabije to bakterie i zapobiegnie chorobom oraz infekcjom.

Producenci i ceny

 Do najpopularniejszych producentów smoczków do butelek należą:

Kupowanie smoczków sprawdzonych, uznanych marek to gwarancja bezpieczeństwa. Takie smoczki przechodzą szereg testów, są certyfikowane. Najlepiej kupić wyprodukowany przez taką samą firmę, co butelka (będziesz mieć pewność, że idealnie pasuje).

Koszt smoczka do butelki to ok. 3-8 złotych

Podsumowanie

Kupując smoczek do butelki weź pod uwagę potrzeby dziecka. Jeśli oprócz karmienia butelką karmisz je również piersią, zdecyduj się na smoczek szerokootworowy – jego kształt będzie dla dziecka najbardziej naturalny. Jeśli Twój maluch gryzie smoczek podczas picia, kup smoczek wykonany z kauczuku, jest trwalszy od smoczka silikonowego i odporniejszy na gryzienie.
Pamiętaj, żeby dobrać wielkość otworu do rodzaju diety dziecka.

Życzymy udanego zakupu i przyjemnego, komfortowego karmienia!

Poradniki, które warto sprawdzić

  • Jaki przewijak kupić? – Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przy małym dziecku. Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak. Dobry, czyli bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica. Jaki model wybrać?