Smoczek jest równie popularny, co kontrowersyjny. Ważne, żeby wybrać rodzaj smoczka, który nie uszkodzi zgryzu Twojego dziecka. Czy wiesz, czym różni się smoczek anatomiczny od symetrycznego?

Smoczek kupować czy nie kupować?

Każde dziecko rodzi się z umiejętnością ssania, opanowuje ją już w okresie płodowym. Jest to czynność jak najbardziej naturalna i instynktowna. Ssanie kojarzy się dziecku z pełnym brzuszkiem i uspokaja. Niemowlak ssący pierś, kciuk lub róg kołderki, czuje się bezpiecznie, zupełnie jak w brzuchu mamy.

Potrzeba ssania pojawia się natychmiast, gdy dziecko czuje się samotne lub gdy jest zdenerwowane. W okresie od 1 do 3 miesiąca jest ona zaspokajana przez karmienie piersią lub butelką, ale kiedy odstępy między karmieniami stają się dłuższe, niemowlak zaczyna potrzebować jakiegoś „zastępstwa”.

Rola smoczka w rozwoju niemowlaka wzbudza wiele kontrowersji, szczególnie wśród ortodontów i logopedów. Ważne, żeby poznać wszystkie za i przeciw i samemu podjąć decyzję, co dla Twojego malucha jest najlepsze.
Oto kilka przykładowych argumentów, które używają przeciwnicy podawania dzieciom smoczka:

 • Ssanie smoczka może prowadzić do zahamowania umiejętności żucia.
 • Smoczek może utrudniać rozwój wyrostków zębowych.
 • Ssanie smoczka może prowadzić do powstania u dziecka wad zgryzu.
 • Ssanie smoczka może być przyczyną wad wymowy (powoduje on, że język jest spychany w dół, czego rezultatem są zaburzenia artykulacji niektórych głosek w późniejszych etapach rozwoju dziecka).

Wszystkie te zarzuty są mniej lub bardziej uzasadnione, ssanie smoczka ma jednak wiele zalet, które sprawiają, że jest toTarczka smoczka Tomme Tippee
Tarczka smoczka Tomme Tippee

wciąż najchętniej kupowany dziecięcy gadżet. Oto kilka z nich:

 • Ssanie smoczka podczas snu zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka SIDS – zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.
 • Smoczek to dobry „uspokajacz”.
 • Ssanie smoczka nie jest tak niebezpieczne jak ssanie kciuka ryzyko wystąpienia wad zgryzu jest, w przypadku smoczka, mniejsze.
 • Smoczek jest dobrą alternatywą dla tych dzieci, które zbyt często domagają się piersi (dzięki temu nie musisz się martwić, że je przekarmisz).

Smoczek jest na pewno bezpieczniejszy dla zgryzu dziecka niż ssanie kciuka. Energiczne ssanie kciuka może prowadzić do późniejszych problemów z gryzieniem pokarmu i deformacji palca.

Masz wątpliwości jak ustosunkować się do wszystkich argumentów „za” i „przeciw”? Najważniejsze to wybrać smoczek dobrej jakości i nauczyć się go racjonalnie używać.

Rodzaje

Smoczki dzieli się ze względu na kształt, to od niego zależy bowiem prawidłowy rozwój żuchwy i zgryzu. Możesz wybrać miedzy trzema kształtami smoczków:

smoczek okrągły – przypominający kształtem żarówkę, można go włożyć do buzi niemowlaka w dowolny sposób. Smoczek okrągły
smoczek symetryczny – spłaszczony w dwóch stron, nawet przy obróceniu się smoczka w buźce niemowlaka, będzie ułożony prawidłowo. Smoczek symetryczny
smoczek anatomiczny (ortodontyczny) jego dolna końcówka, która dotyka języka dziecka jest spłaszczona, a górna – wygięta w górę, w stronę podniebienia. Smoczek anatomiczny

 

Wybór kształtu smoczka jest niezmiernie istotny. Logopedzi i ortodonci polecają smoczek anatomiczny, ponieważ niweluje powstawanie u dziecka wad zgryzu. Smoczki symetryczne i anatomiczne nie trzymają się w buzi niemowlaka tak dobrze, jak okrągłe. Dzięki wyborowi jednego z tych kształtów smoczka łatwiej Ci będzie później odzwyczaić dziecko od jego ssania.

Na wybór kształtu smoczka na pewno mają wpływ preferencje rodziców, ale też dziecka. Co z tego, że wybierzesz smoczek anatomiczny, który polecają lekarze, jeśli niemowlak nie będzie chciał go ssać? Ważne więc, żeby obserwować reakcje dziecka na podawany smoczek i nie zmuszać go do typu i kształtu, który mu wyraźnie nie odpowiada.

Wybór rozmiaru i rodzaju smoczka jest ważniejszy, niż mogłoby się wydawać. Nieodpowiedni smoczek może spowodować problemy z oddychaniem i zwiększyć ryzyko wystąpienia wady zgryzu. Wybierając smoczek, zwróć więc uwagę na:

Rozmiar

Rozmiary smoczków odpowiadają przedziałom wiekowym niemowląt (pamiętaj, że są one tylko orientacyjne). Zazwyczaj spotyka się następujący podział:

 • Od 0-6 miesięcy oznaczone często cyfrą 1 (NUK) lub literką A (Canpol babies, Tomme Tippe)
 • 6-18 miesięcy  oznaczone jako 2 lub B
 • Powyżej 18 miesięcy oznaczone jako 3 lub C

Kategorie rozmiarowe mają bardzo duże znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu Twojego maleństwa. Zbyt duży smoczek może spowodować, że dziecku trudno będzie oddychać. Podział jest umowny, dlatego tak ważne jest, aby samemu obserwować rozwój dziecka i wybrać smoczek, który najlepiej pasuje do wielkości jego buzi.

Nie podawaj dziecku smoczka podczas pierwszych 5-6 tygodni życia. Jest to okres, kiedy opanowuje ono trudną sztukę ssania piersi, która angażuje do pracy aż 40 mięśni twarzy. Ssanie smoczka jest dużo prostsze i niejako „rozleniwia” Twoją pociechę. Może to prowadzić do zaniku umiejętności ssania piersi.

Nie powinno się też dawać smoczka dzieciom, które skończyły dwa lata – jest to najwyższy czas, żeby dziecko od niego odzwyczaić.

Materiał

Smoczki wykonuje się z dwóch materiałów. Są to:

 • Kauczuk (lateks) – gumka smoczka z lateksu ma jasnobrązową barwę, matową fakturę i charakterystyczny, intensywny zapach i smak.
 • Silikon – gumka silikonowych smoczków jest przeźroczysta, nie ma smaku i zapachu.

Smoczki wykonane z lateksu są mniej trwałe – gumka odbarwia się pod wpływem słońca, a używana długo, może tracić Smoczek lateksowy NUK
Smoczek lateksowy NUK
swoją sprężystość i objętość. Poza tym, charakterystyczny smak i zapach, sprawiają, że Twój niemowlak łatwiej uzależnia się od smoczka. Zaletą kauczuku jest to, że ten materiał się nie elektryzuje, dzięki czemu nie przyciąga kurzu. Uchroni to Twoje dziecko przed infekcjami.

Smoczki z silikonu są trwalsze, a dzięki temu, że nie mają smaku, łatwiej Ci będzie odzwyczaić Smoczek z silikonu, NUK
Smoczek z silikonu, NUK krecik
swoje dziecko od ich ssania. Materiał ten jest też odporny na wysoką temperaturę, silikonowy smoczek możesz więc bez problemu wygotować przed podaniem. Takich smoczków nie poleca się jednak dzieciom ząbkującym – gumka silikonowa jest mniej elastyczna, co może powodować, że maluch ją nadgryzie i połknie.

Częstym kryterium wyboru materiału, z którego wykonany jest smoczek, jest uczulenie dziecka na lateks lub silikon. Takie alergie zdarzają się rzadko i ciężko je przewidzieć. Po wyborze i zakupie smoczka dokładnie obserwuj swojego malucha i zobacz, czy wybrany typ jest dla niego odpowiedni i nie powoduje reakcji alergicznych.

Tarczka i kółko

Wybierając smoczek, koniecznie zwróć uwagę na wszystkie plastikowe elementy, takie jak tarczka i kółko.

Elementy plastikowe smoczka spełniają funkcję nie tylko dekoracyjną, ale przede wszystkim chronią smoczek przed wypadnięciem z buzi. Zwróć uwagę, czy tarczka w wybranym przez Ciebie modelu:

 • jest dopasowana wielkością do buzi Twojego dziecka (możesz sugerować się rozmiarem smoczka zaproponowanym przez producenta, warto jednak ocenić na oko, czy smoczek rzeczywiście pasuje).

Tarczka Tommee Tippe
Tarczka Tommee Tippe

 • posiada otwory wentylacyjne (dzięki temu dziecko nie będzie miało problemów z oddychaniem).

 • posiada wcięcie na nosek – umożliwia to swobodne oddychanie (nie kupuj smoczków, które mają okrągłą tarczkę, może ona uciskać nosek).

Umieszczone z tyłu tarczki plastikowe kółko, ma za zadanie ułatwić Ci wyjmowanie smoczka z buzi dziecka. Warto rozejrzeć się za smoczkiem, którego kółko zawiera pigment fluorescencyjny – ułatwi Ci to znalezienie smoczka w ciemnym pomieszczeniu, gdy maluch wypluje go z buzi (taki pigment zawierają np. smoczki firmy Canpol babies).

Osłonki higieniczne na smoczek, BabyOno
Osłonki higieniczne na smoczek,
BabyOno

Zwróć uwagę na to, czy smoczek jest wyposażony w specjalną osłonkę higieniczną chroniącą gumkę. Dzięki temu możesz nosić go w torebce bez obawy o to, że się pobrudzi. Bardzo praktyczne są też specjalne pojemniki na smoczek (zdjęcie).

Smoczek z łańcuszkiem
Smoczek z łańcuszkiem – Canpol babies

Bardzo wygodnym dodatkiem są  plastikowe łańcuszki doczepiane do smoczków, które możesz przyczepić do bluzeczki dziecka. Dzięki temu unikniesz zgubienia tego niewielkiego przedmiotu.

 

Bezpieczeństwo

Kolejnym, bardzo istotnym etapem wyboru odpowiedniego smoczka, jest upewnienie się, że jest on bezpieczny.
Przede wszystkim, musisz sprawdzić, czy smoczek spełnia ogólnie przyjęte normy bezpieczeństwa. Jeśli wybrany przez Ciebie model posiada atest PZH, świadectwo CE lub EN 1400, pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka (IMiD) lub Centrum Zdrowia Dziecka (CZD), możesz być pewien, że wybierasz odpowiedni i bezpieczny produkt.

Nie kupuj produktów, których tarcza jest odkształcona, a gumka ma bardzo ciemny kolor. Weź pod uwagę to, że smoczek powinno się wymieniać średnio co 2-3 miesiące (zawsze wtedy, gdy zauważysz na nim oznaki zużycia, pęknięcia lub odkształcenia gumowej części).

Zadbaj o higienę przed podaniem dziecku smoczka, wygotuj go. Zabije to bakterie, zapobiegnie chorobom i infekcjom.

Producenci i ceny

Do najpopularniejszych producentów smoczków należą:

Smoczek to niewielki wydatek. Ceny wahają się od 4 do 30 złotych i zależą od głównie od producenta. W przypadku smoczków (podobnie jak innych akcesoriów dla dzieci), marka ma znaczenie i jest gwarancją bezpieczeństwa (smoczki dużych producentów przechodzą szereg testów, są zazwyczaj certyfikowane).

Podsumowanie

Jak widzisz, wybór smoczka dla Twojej pociechy nie musi być trudny – wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Warto posłuchać przeciwników podawania niemowlętom smoczka i mieć świadomość tego, że jego bezpieczeństwo zależy od tego, czy wybierzesz smoczek odpowiedniego kształtu i wielkości.

Życzymy udanego zakupu, który ułatwi życie Tobie i Twojemu dziecku!

Poradniki, które warto sprawdzić

 • Jakie łóżeczko niemowlęce kupić? – Niemowlę sypia bardzo dużo, a sen ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Łóżeczko dla niego może być tradycyjne, drewniane, lub bardziej mobilne, turystyczne. Niektóre modele łóżeczek mogą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego. Czy wiesz, co to jest kosz Mojżesza?
 • Jaki przewijak kupić? – Przewijanie to jedna z najczęstszych czynności wykonywanych przy małym dziecku. Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak. Dobry, czyli bezpieczny dla dziecka i wygodny dla rodzica. Jaki model wybrać?