Smartfony już dawno przegoniły swoją popularnością aparaty kompaktowe. Świetnie pokazuje to serwis społecznościowy z galeriami zdjęć Flickr, gdzie wśród najpopularniejszych urządzeń użytkowników znajdziemy telefony iPhone 6, iPhone 5s, iPhone 6 Plus oraz Galaxy S5. Dobrze trzymają się jeszcze lustrzanki i tutaj nie zapowiada się na szybkie zmiany.

Fotografowanie smartfonem posiada wiele zalet. Przede wszystkim telefon jest zawsze pod ręką, łatwo więc z niego skorzystać. Przeważnie jest też już naładowany, a więc nie trzeba specjalnie o nim pamiętać. Nie zajmuje też dodatkowego miejsca. Zdjęcia można od razu edytować. Na smartfony dostępne są takie aplikacje, jak Photoshop czy Lightroom. Na koniec zostaje jeszcze możliwość szybkiego udostępnienia zdjęcia.

Aby w pełni wykorzystać możliwości fotografowania, takie jak na przykład długie czasy naświetlania, warto ustabilizować aparat. Oczywiście nie poradzimy sobie z utrzymaniem urządzenia przez sekundę nie poruszając nim. Jaki więc statyw do smartfona kupić? Na co zwrócić uwagę? Czy czegoś będziemy jeszcze potrzebować?

jaki_statyw_do_smartfona

Rodzaje

Wybierając statyw do smartfona możemy zdecydować się na dwa rozwiązania.

Pierwsze to zakup klasycznego statywu do aparatu fotograficznego oraz zakup przejściówki, która umożliwi nam zamocowanie telefonu. Wybór statywów fotograficznych jest oczywiście ogromny. Możemy wybierać pomiędzy rozwiązaniami amatorskimi, przez półprofesjonalne, a kończąc na profesjonalnych rozwiązaniach. Różnice będą zarówno w użytych materiałach, jak i wykończeniu, wadze oraz oczywiście cenie.

Możemy też wybierać pomiędzy statywami, które posiadają trzy punkty oparcia (tripody) oraz jeden (monopody). Te drugie będą na pewno bardziej mobilne. Jako ciekawostkę warto dodać, że monopody mogą posiadać dodatkowe wspierające nóżki, które pozwalają na postawienie jego bez wsparcia fotografa.

Więcej informacji o zakupie tradycyjnego statywu w poradniku – Jaki statyw kupić?

Drugie rozwiązanie to zakup dedykowanego statywu do smartfona. Do wyboru mamy tylko tripody. Mogą one posiadać twarde nogi albo być całkowicie elastyczne. Te drugie rozwiązanie pozwala nie tylko postawić smartfon, ale wykorzystać otoczenie do przymocowania statywu. Przykładem może być wykorzystanie barierki czy drzewa.

Czasami statywy do smartfonów posiadają magnetyczne końcówki, które bardzo mocno ułatwiają mocowanie. Nie potrzebujemy wtedy równej, dużej powierzchni. Rozwiązanie bardzo skuteczne i dające dużą elastyczność.

Akcesoria

Standardowe połączenie aparatu fotograficznego i statywu to po prostu śruba. Większość aparatów fotograficznych jest do tego przystosowana. Problem pojawia się w przypadku smartfonów. Rozwiązaniem są wszelkiego rodzaju przejściówki. Najczęściej takie rozwiązanie to regulowane ramię, które łapie całego smartfona oraz podstawka ze śrubą foto. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwy jest montaż na statywie.

Producenci

To, co można zauważyć decydując się na zakup statywu fotograficznego, to ogromny wybór. Przeglądając oferty statywów do smartfonów, możliwości mamy o wiele mniej. Do najpopularniejszych producentów należą:

  • Hama
  • Hercules
  • Joby
  • Xsories

Warto śledzić Kickstarter’a, gdzie pojawiają się często takie nowości.

Podsumowanie

Jeżeli podejmiemy już decyzję, jaki rodzaj produktu wybrać, warto pamiętać o kilku rzeczach. Po pierwsze, warto zwrócić uwagę na stabilność rozwiązania. Statyw musi stać zawsze pewnie i niezależnie od pozycji. Po drugie jakość wykonania. Po trzecie gabaryty. Od nich zależy jak często będziemy zabierać statyw ze sobą.

Życzymy udanych zakupów i niesamowitych zdjęć.