Sterylizacja butelek to gwarancja bezpiecznego karmienia. Każdy rodzic, który dba o zdrowie swojego niemowlaka i nie ma czasu, żeby wyparzać butelki we wrzątku, powinien zaopatrzyć się w dobry sterylizator. W artykule wyjaśnimy, jak dobrać model odpowiedni do swoich potrzeb.

Lekarze przekonują, że każde dziecko do szóstego miesiąca życia powinno się karmić z czystych, sterylnych butelek. W ten sposób można zapobiec biegunkom i bólom brzucha swoich pociech.

Zanim na rynku artykułów dziecięcych pojawiły się sterylizatory, butelki wygotowywało się starym sposobem – we wrzątku. Wadą takiej sterylizacji jest czasochłonność i konieczność kontrolowania – butelki nie mogą być pozostawione ani na dłużej, ani krócej niż to konieczne. Wiadomo, że przy małym dziecku, którego nie można spuścić z oka, trudno poświęcić czas innej czynności. Dlatego każde „inteligentne”, elektroniczne urządzenie, wykonujące część pracy za rodzica, jest w cenie.

Rynek sterylizatorów powiększa się z każdym rokiem. Żeby wiedzieć, jaki model wybrać, trzeba wziąć pod uwagę własne potrzeby, tryb życia, wiek dziecka. W podjęciu słusznej decyzji z pewnością pomoże Ci ten artykuł.

Rodzaje sterylizatorów

 

Sterylizatory parowe

parowy, emmersonBaby EBY-06
emmersonBaby EBY-06
Są to sterylizatory elektroniczne, w których butelki wygotowuje się za pomocą pary wodnej o temperaturze około 95-100 stopni Celsjusza. Specjalny zbiornik należy wypełnić wodą, włożyć butelki do koszyczka (mieszczą nawet 8 sztuk), włączyć urządzenie i gotowe.

Butelki z takich sterylizatorów są czyste nawet kilka godzin – wystarczy podnieść pokrywę i wyjąć sterylną butelkę. Jeśli minie czas gwarantowanej przez producenta sterylności, wystarczy włączyć urządzenie ponownie i chwilę poczekać. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Część sterylizatorów parowych nadaje się również do przygotowywania zdrowych posiłków (funkcja parowaru).

Dla kogo? Sterylizatory parowe są przeznaczone dla rodziców, którzy nie posiadają kuchenek mikrofalowych i chcą mieć czyste butelki zawsze pod ręką.

Sterylizatory mikrofalowe

Sterylizator mikrofalowy, Tommee Tippee Closer to Nature
Sterylizator Tommee Tippee
closer to nature®
Są to sterylizatory, które wkłada się do kuchenki mikrofalowej. Mikrofale sprawiają, że woda wlana do pojemnika zaczyna parować i w efekcie działają podobnie jak sterylizatory parowe. Po kilku minutach butelki są już czyste.

Zaletą takich sterylizatorów jest niewielki rozmiar i uniwersalność – większość modeli nadaje się również do wygotowywania części laktatorów i innych dziecięcych akcesoriów. Kusi też niska, w porównaniu do sterylizatorów parowych, cena.

Dla kogo? Dla rodziców, którzy mają kuchenkę mikrofalową i zależy im na szybkiej, wygodnej sterylizacji.

Podgrzewacz z funkcją sterylizacji

podgrzewacz z funkcją sterylizacji Tufi Duo
Tufi Duo
Pisząc o sterylizatorach, nie można nie wspomnieć o podgrzewaczach z funkcją sterylizacji. Takie wielofunkcyjne urządzenia ułatwiają cały proces karmienia – najpierw można w nich wysterylizować butelki, a potem podgrzać mleko czy zupkę. Przydadzą się rodzicom, którzy lubią rozwiązania „kilka w jednym”.

Wybierając takie urządzenie nie można jednak liczyć na to, że wysterylizowane butelki będzie się miało zawsze pod ręką – po ich czyszczeniu trzeba użyć sterylizatora do podgrzania płynów i pokarmu. Podgrzewacz z funkcją sterylizacji nadaje się więc wyłącznie do jednorazowego wygotowywania.

Dla kogo? Dla osób, które szukają urządzenia „dwa w jednym”.

Szybkość sterylizacji

Podstawowym parametrem sterylizatora, na który warto zwrócić uwagę, jest szybkość, z jaką wyparza butelki.
To ważne – każdy początkujący rodzic wie, że czasem nawet jedna minuta może zdecydować o tym, czy dziecko dostanie mleko na czas czy będzie płakać z głodu.

Czas sterylizacji we wszystkich rodzajach sterylizatorów waha się pomiędzy 4 a 10 minutami i zależy przeważnie od wielkości modelu – im większy, tym dłużej trwa sterylizacja. Dodatkowe parametry wpływające na szybkość sterylizacji to moc i zastosowane technologie.

W tabeli poniżej znajdziesz przykłady szybszych i wolniejszych sterylizatorów:

Sterylizacja w 2 minuty Sterylizacja w 5 minut Sterylizacja w 10 minut
Phillips SCF271/20 Tommee Tippee closer to nature®, sterylizacja w 5 min Mebby Double, sterylizacja w 10 min
Phillips SCF271/20 Tommee Tippee Closer to nature® Mebby Double

Pojemność

Bardzo ważne jest też, jak dużo butelek (i jakich butelek) będzie w stanie pomieścić sterylizator. Urządzenie, które jest w stanie wysterylizować jednocześnie sześć sztuk, jest bardzo przydane – dzięki temu wystarczy, że włączysz je raz na kilka godzin, a zapas butelek zawsze będziesz mieć pod ręką.

becnie największe, najbardziej pojemne modele nadają się do jednoczesnej sterylizacji 8 butelek i różnych, dodatkowych akcesoriów. Do sterylizacji drobnych elementów służy specjalny koszyczek dołączany do zestawu. Część modeli umożliwia też sterylizację kubeczków (np. mikrofalowy Dr Brown’s firmy Handi-Craft). W niektórych modelach (np. Philips AVENT SCF286/03), zamiast butelek, można też sterylizować laktatory, smoczki, talerze i wiele innych.

Ważne! Zwróć uwagę na to, jakie butelki zmieszczą się w sterylizatorze. Taka informacja nie zawsze jest podawana w opisie technicznym, a ma duże znaczenie – może się okazać, że dany model nie jest przystosowany do wyparzania butelek z szeroką szyjką. Niektórzy producenci, podając pojemność, odnoszą się wyłącznie do butelek własnej produkcji, co też może być mylące. W razie wątpliwości, koniecznie poradź się sprzedawcy.

Im pojemniejszy sterylizator, tym więcej miejsca zajmie na kuchennym blacie. Dotyczy to szczególnie modeli parowych, ale też mikrofalowych – nie wszystkie zmieszczą się w kuchence standardowej wielkości. Zobacz, czy model, jaki chcesz kupić, ma odpowiedni rozmiar.

W tabeli poniżej znajdziesz przykłady sterylizatorów o różnej pojemności:

Sterylizator na jedną butelkę Sterylizator na 4 butelki Sterylizator na 6 butelek Sterylizator na 8 butelek
   Sterylizator na 4 butelki, Tufi Smart  Sterylizator na 6 butelek, Philips Avent SCF271 /20  Sterylizator parowy Reer
 Emmerson Baby EBW-06  Tufi Smart Philips Avent SCF271/20 Sterylizator parowy Reer
Dwie butelki dowolnej wielkości. Mieści 4 butelki z wąską szyjką bądź 6 z szeroką. Mieści 6 butelek Philips Avent.  Mieści do 8 butelek firmy Chicco.

Dodatkowe funkcje i akcesoria

Żeby sprzedać swój produkt i ułatwić życie młodym rodzicom, producenci dodają do zestawów swoich sterylizatorów akcesoria dodatkowe i wyposażają je w różne funkcje.

Poniżej znajdziesz przykłady:Philips AVENT SCF276/42: sterylność 24 h, sygnał dźwiękowy, wyświetlacz
Philips AVENT SCF286/03: sterylność 24 h,
informacja o postępie sterylizacji
i ostygnięciu butelek, wyświetlacz

  • Suszenie – niektóre sterylizatory parowe nie tylko sterylizują, ale też suszą butelki, dzięki czemu, wyjmowane z pojemnika, są w gotowe do użycia. To bardzo przydatna funkcja, którą znajdziesz m.in. w modelu Mebby Double.

  • Wyświetlacz LCD – dotyczy sterylizatorów parowych. Na wyświetlaczu może się pojawiać czas sterylizacji, komunikat o jej zakończeniu, informacja o stanie poziomu wody. Bardzo ułatwia obsługę. Znajdziesz go m.in. w modelu Philips AVENT SCF 276/42.

  • Autowyłączanie – dzięki tej funkcji obsługa sterylizatora parowego ogranicza się do włączenia urządzenia. Kontrolowanie czasu pracy „przejmuje” za Ciebie sterylizator. Tę funkcję znajdziesz m.in. w urządzeniu Tufi Smart.

  • Sygnał dźwiękowy – informuje o zakończeniu sterylizacji. Takie rozwiązanie jest zastosowane m.in. w sterylizatorze Mebby Mono.

  • Gotowanie na parze – ponieważ w sterylizatorach elektronicznych wytwarzana jest para wodna, w niektórych modelach (np. NUK 2 w 1) można też przygotować na parze zdrowe, bogate w witaminy posiłki.

  • Sterylność 24 h – to bardzo przydatna technologia firmy Philips AVENT, która sprawia, że butelki są czyste całą dobę. Po włączeniu odpowiedniego trybu, urządzenie samo włącza się co 6 godzin i powtarza cykl sterylizacji. Taką funkcję znajdziesz w modelu Philips AVENT SCF284/03.

  • Szczypce do wyjmowania akcesoriów – jeśli wybrany przez Ciebie sterylizator nadaje się do wyparzania drobnych akcesoriów, powinien mieć w zestawie specjalne szczypce ułatwiające ich wyciąganie. Są niezbędne. Znajdziesz je m.in. w zestawie sterylizatora Canpol Babies 12/200.

  • Szczoteczka do czyszczenia butelek – przyda się do wstępnego mycia butelek przed sterylizacją. Znajdziesz ją w zestawach większości sterylizatorów, np. Canpol babies 2_847.

  • Wbudowany kosz do zmywarki – także do wstępnego mycia przed sterylizacją – w sterylizatorach Phillips Avent SCF286/03.

Jaki dla kogo?

Pora na najważniejsze – jaki model wybrać z oferty dostępnej na rynku dziecięcych akcesoriów. W odpowiedzi na to pytanie z pewnością pomoże tabela:

Masz w domu kuchenkę mikrofalową W takim razie koniecznie zaopatrz się w tańszy sterylizator mikrofalowy, który wystarczy do niej włożyć. Upewnij się, czy dany model na pewno zmieści do Twojej kuchenki mikrofalowej. Beurer JBY40
Mebby Medel
Nie masz w domu kuchenki mikrofalowej W takim wypadku nie masz wyjścia – musisz kupić droższy, ale też bardziej funkcjonalny model parowy. Warto wybrać taki, którego obsługa jest ułatwiona: ma automatyczny wyłącznik, ekran LCD. Możesz też zainwestować w urządzenie wielofunkcyjne z funkcją podgrzewacza. Mebby Double
Philips Avent SCF284/03
Zależy Ci na ograniczeniu ilości dziecięcych sprzętów W takim wypadku podgrzewacz z funkcją sterylizacji to coś w sam raz dla Ciebie. Pamiętaj, że jeśli zamierzasz wykorzystywać obie jego funkcje, nie będzie służyć jako podręczny pojemnik ze sterylnymi butelkami – za każdym razem będzie trzeba powtarzać proces wyparzania. Tufi Duo
emmersonBABY EBW – 04
Chcesz mieć wysterylizowane butelki zawsze pod ręką W takim razie zapatrz się w duże urządzenie mieszczące przynajmniej 5-6 butelek. Bardzo przydatny może się okazać tryb 24-godzinnej sterylności, który gwarantuje, że urządzenie włączy się samo co sześć godzin. Emmerson Baby EBY 06
Philips Avent SCF286/03
Priorytetem jest dla Ciebie prosta obsługa W takim razie zwróć uwagę na wszystkie ułatwienia – sygnały dźwiękowe, autowyłącznik, krótki czas pracy, suszenie butelek, koszyczek na akcesoria. Bardzo łatwe w obsłudze są sterylizatory przeznaczone do kuchenki mikrofalowej. NUK 2w1
Philips AVENT 271/20
Chcesz sterylizować także laktatory Upewnij się, że wybierasz model, który pomieści laktator. Taka informacja powinna się znajdować w specyfikacji technicznej. Canpol babies 2/847

Ważne jest też dopasowanie modelu sterylizatora do wieku dziecka – dla niemowlaka do 6. miesiąca życia, który pije tylko mleko, wystarczy standardowy model bez funkcji sterylizacji kubeczków czy gotowania na parze. Jeśli kupujesz sterylizator dla malucha w wieku 6-12 miesięcy, albo zwyczajnie – zależy Ci na tym, żeby sterylizator wystarczył na długo, wybierz większy model, który pomieści zarówno butelki z wąską, jak i szeroką szyjką, kubeczki i akcesoria.

Producenci i ceny

Wśród producentów sterylizatorów znajdziesz firmy:

Cena zależy głównie od rodzaju urządzenia – sterylizatory do kuchenki mikrofalowej kosztują przeważnie mniej niż 100 złotych, podczas gdy ceny sterylizatorów parowych i podgrzewaczy z funkcją sterylizacji potrafią przekroczyć 250 złotych. W tabeli znajdziesz przykłady:

Do 50 zł Do 200 zł  Do 300 zł
Mikrofalowy parowar Canpol babies 2/847, do 100 zł sterylizator parowy Mebby, do 200 zł Tommee Tippee closer to nature®, do 300 zł
Canpol babies 2_847 sterylizator parowy Mebby Tommee Tippee closer to nature®
Mieści 6 butelek, sterylizuje w 5-8 min, ma w zestawie szczypce.   Mieści 5 butelek i akcesoriów Mebby, posiada automatyczny wyłącznik. Mieści 6 butelek, sterylizuje w 5 minut, posiada cyfrowy wyświetlacz.

Podsumowanie

Wybierając sterylizator weź pod uwagę to, czy masz w domu kuchenkę mikrofalową. Jeśli tak, rozważ zakup niedrogiego sterylizatora mikrofalowego. Jeśli nie, zostanie Ci zakup modela parowego albo wielofunkcyjnego urządzenia w funkcją sterylizacji.

Poza tym, zwróć uwagę na to, ile i jakie butelki pomieści urządzenie. Jeśli chcesz mieć czyste butelki całą dobę, wybierz sterylizator, który wyparza jednocześnie 6–8 sztuk. Bardzo istotna może się też okazać łatwość obsługi. Warto wybrać model z autowyłącznikiem czy wyświetlaczem. Sprawdź, czy do zestawu są dołączone szczypce do wyjmowania wyparzonych akcesoriów – są niezbędne.

Życzymy Ci udanego zakupu i czystych butelek właśnie wtedy, kiedy będziesz ich potrzebować!