Na słowo tablet automatycznie wyobrażamy sobie gadżet z dotykowym ekranem, który służy do sprawdzania konta na Facebooku i lansowania się w kafejkach z Wi-Fi. Tymczasem, zanim pojawił się pierwszy iPad, tablety graficzne już dawno zdobyły rynek. Dodajmy – rynek urządzeń skierowanych do osób zajmujących się grafiką. I nadal na tym rynku rządzą.

Retuszerzy, designerzy, kartografowie, architekci i różnej maści artyści plastycy – właśnie do tego grona kierowane są tablety graficzne. Zastępują one sztalugi, stół kreślarski, ołówek, rapitograf i wszelkie inne przybory, które znajdziesz w pracowni malarskiej lub kreślarskiej.

Nie ma potrzeby przygotowywania projektów na papierze, aby później zamienić je na zero jedynkowy kod. Tablet graficzny pozwala na tworzenie bezpośrednio na ekranie komputera. I żadna mysz nie dorówna mu dokładnością i możliwościami tonowania kreski.

I jeszcze jedno – praca piórkiem na tablecie nie męczy tak bardzo nadgarstka jak praca myszką – graficy doskonale wiedzą o czym mowa.

Co zatem jest ważne przy wyborze takiego urządzenia?

Rodzaje

Obecnie dostępne na rynku są dwa rodzaje tabletów graficznych.

Pierwszy to urządzenie wskazujące, składające się z dwóch części – podkładki z powierzchnią roboczą oraz piórka (rysika) z dwoma przyciskami odpowiadającymi prawemu i lewemu klawiszowi myszki. Powierzchnia robocza odzwierciedla ekran monitora, każdy ruch piórkiem, które komunikuje się z podkładką, najczęściej na zasadzie rezonansu elektromagnetycznego, zostaje przez nią odnotowany i przeniesiony na monitor.

Nie jest łatwo się do tego przyzwyczaić – np. rysując nie patrzysz na piórko i powierzchnię, z którą się styka, lecz na monitor. Kiedy jednak opanujesz już tę sztukę, na pewno nie wrócisz do pracy myszką.

Drugi typ to interaktywny ekran piórkowy. Jest to już o wiele bardziej zaawansowane urządzenie, które łączy w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego i monitora z dotykowym ekranem LCD. Dzięki temu lepiej możesz skoordynować pracę – każda postawiona kreska, każdy wykonany zabieg widoczny jest od razu pod piórkiem. Proces tworzenia jest więc o wiele bardziej naturalny – jest znacznie bliższy tego, do czego przyzwyczaiła nas praca z ołówkiem i papierem.

Oczywiście jest też wada takiego urządzenia – jest o wiele droższe niż zwykły tablet graficzny.

Tablet Ekran piórkowy
Pentagram Designer Wacom DTH-2242
Pentagram Designer Wacom DTH-2242

Parametry

Zanim zabierzesz się za kupowanie tabletu graficznego, warto poznać parametry opisujące jego specyfikację. Na jakie dane warto zwrócić uwagę? Oto odpowiedź:

 • powierzchnia robocza
 • współczynnik proporcji
 • rozdzielczość
 • dokładność piórka (myszki)
 • zakres pochylenia
 • wysokość odczytu piórka
 • częstość próbkowania
 • czułość nacisku

Powierzchnia robocza

Rozmiar w przypadku tabletu graficznego ma znaczenie. Zwłaszcza jeśli chodzi o obszar roboczy. Jak wspomnieliśmy już wcześniej, powierzchnia robocza odzwierciedla Twój monitor. Jeżeli zatem masz duży, 24-calowy ekran i tablet o małym obszarze roboczym, utrudniona będzie praca nad detalami. Każdy niewielki ruch rysikiem będzie proporcjonalnie większy na monitorze.

Przyjrzyjmy się zatem rozmiarom tabletów oferowanych przez renomowanego japońskiego producenta, firmę Wacom na przykładzie linii Intuos 4.

Co ciekawe, stosowana jest rozmiarówka podobna do tej stosowanej w odzieży – S, M, L…

Model Wymiary urządzenia (mm) Obszar roboczy (mm) Optymalne rozdzielczości
monitora (piksele)
Intuos4 S 309 x 208 157,5 x 98,4

1280×800; 1440×900 (16:10)
1024×600; 1366×768 (16:9)

Intuos4 M 370 x 254 223.5 x 139.7 1440×900; 1680×1050 (16:10)
1366×768;  1600×900;  1920×1080 (16:9)
 
Intuos4 L 474 x 320 325,1 x 203,2 1920×1200; (16:10) 1920×1080; (16:9)
Intuos4 XL 623 x 462 462 x 304,8 1920×1200 i więcej (układy wielomonitorowe)

Często też wskazuje się, że rozmiary tabletów graficznych odpowiadają lub są zbliżone rozmiarami do formatów papieru. I tak możemy przyporządkować rozmiar S do formatu A6, M – do A5, L – do A4, XL – do A3.

Podsumowując, warto dostosować wielkość tabletu do wielkości monitora. Do laptopów o niewielkich ekranach do 15 cali możesz dokupić tablet w rozmiarze S lub M. Natomiast jeśli pracujesz na komputerze stacjonarnym z dużym monitorem (ponad 20 cali) na pewno nie kupuj tabletu najmniejszego. Zainwestuj przynajmniej w rozmiar M.

Współczynnik proporcji

Każdy monitor ma swoje proporcje, podobnie tablet graficzny. Co się zatem stanie, jeżeli do zestawu z monitorem o proporcjach 4:3 podepniesz tablet z proporcjami panoramicznymi 16:10 lub 16:9? Otóż przeniesiony na ekran obraz zostanie zniekształcony. Dlatego najlepiej jest dopasować proporcje tabletu do proporcji monitora.

Oczywiście można dostosować proporcje powierzchni roboczej tabletu do proporcji monitora. Odbędzie się to jednak kosztem powierzchni roboczej tabletu.

Rozdzielczość

Genius EasyPen M406 o rozdzielczości 2560 lpi
Genius EasyPen M406 o rozdzielczości 2560 lpi
Podobnie jak w monitorach – im większa, tym lepiej. Podawana jest w liniach na cal (lpi). Im wyższa rozdzielczość, tym lepsze odwzorowanie detali, łuków itp. Wybierając tablet wybierz taki, którego rozdzielczość wynosi przynajmniej 2000 lpi. Bez problemu znajdziesz urządzenia, w których ta wartość wynosi 5080 lpi.

Dokładność piórka (myszki)

Dokładność podawana jest w milimetrach lub calach i odzwierciedla dokładność urządzenia. Im mniejsza wartość, tym lepiej. W końcu zależy Ci na tym, aby postawiona kropka pojawiła się właśnie w tym miejscu, gdzie dokładnie tego chcesz.

Bardzo dobra wartość to 0,25 mm. W przypadku myszki używanej z tabletem wartość ta jest zawsze wyższa – np. 0,5 mm.

Zakres pochylenia

Nowoczesne urządzenia rozróżniają też kąt pochylenia piórka względem powierzchni roboczej, dzięki czemu możliwe jest np. cieniowanie, uzyskanie mniej intensywnych kolorów.

Z reguły kąt pochylenia wynosi +/- 60o.

Wysokość odczytu piórka

To minimalna odległość, na jaką należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby urządzenie je odczytało i przeniosło na monitor.

Najczęściej jest to 10 mm. W przypadku monitorów piórkowych wysokość odczytu piórka jest raczej mniejsza i wynosi np. 5 mm.

Częstość próbkowania

To nic innego jak prędkość odczytu. Im wartość wyższa tym lepiej. Powiedzmy, że kreślisz na tablecie bardzo szybką kreskę. Jeżeli częstość próbkowania byłaby niska, to na ekranie pojawiłaby się poprzerywana linia.

Obecnie standard to 200 pps (punktów na sekundę). W tabletach wyposażonych w ekran LCD wartość ta z reguły jest niższa i może wynosić np. 133 pps.

Czułość nacisku

Prosty eksperyment. Wystarczy wziąć do ręki kredkę i, naciskając mocniej i słabiej, narysować kilka kresek. Te, które zostały wykonane z dużym naciskiem, będą wyraźne i grube, z mocnym kolorem. Narysowane lekko dociśniętą kredką, będą delikatniejsze i mniej intensywne.

Podobnie reaguje tablet graficzny. Dzisiejsze piórka potrafią odczytać nawet 2048 poziomów siły nacisku piórka.

W przypadku interaktywnych ekranów piórkowych dochodzi jeszcze kilka parametrów przypisanych monitorom komputerowym. Są to:

 • przekątna
 • rozdzielczość
 • głębia koloru
 • jasność
 • kontrast
 • szybkość reakcji
 • kąt widzenia

Przekątna

Cintiq 2400 HD z ekranem o przekątnej 24 cali i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli
Cintiq 2400 HD z ekranem o przekątnej 24 cali
i rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli
Na rynku dostępne są urządzenia o przekątnych od 12 do 24 cali. Rzecz jasna im ekran większy, tym łatwiejsza praca np. nad szczegółami grafiki. I znacznie większa cena.

Rozdzielczość

Uzależniona jest od wielkości ekranu. 12-calowy tablet Wacom charakteryzuje się rozdzielczością WXGA (1280 x 800 pikseli). Największy, 24-calowy ekran piórkowy tej samej marki ma już rozdzielczość WUXGA (1920 x 1200 pikseli).

Głębia koloru

Większość współczesnych ekranów piórkowych zapewnia pokrycie 97 proc. kolorów palety Adobe.

Jasność

Każdy ekran emituje światło. Jasność podawana jest w kandelach na metr kwadratowy. Generalnie im wyższa, tym bardziej nasycone barwy i wyraźniejszy obraz. Z drugiej strony, mocne podświetlenie matrycy negatywnie wpływa na wyświetlanie czerni. W różnych urządzeniach jasność waha się od 170 od 300 cd/m2.

Kontrast

Kontrast to współczynnik określający, jakkolwiek to brzmi, jasność bieli i ciemność czerni. Jego jak najwyższa wartość gwarantuje ostry obraz. Kontrast jest opisywany dwoma liczbami (np. 600:1), które oznaczają, o ile jaśniejsze jest światło przy wyświetlaniu najjaśniejszej bieli, w stosunku do światła przy absolutnej czerni.

W ekranach piórkowych kontrast wynosi od 550:1 do 850:1

Szybkość reakcji

Jest to współczynniki liczony w milisekundach, który określa czas, jaki potrzebuje pojedynczy piksel na zapalenie się i całkowite wygaśnięcie. Mówiąc prościej, to po prostu wskaźnik tego, jak dany ekran będzie radził sobie z dynamicznym obrazem.
Czas reakcji najlepszych monitorów komputerowych wynosi nawet 1 ms. Przydaje się to w grach lub podczas oglądania filmów. W przypadków ekranów piórkowych jest wolniej. O wiele wolniej. Czas reakcji na poziomie 13 ms jest już bardzo dobry.

Warto też wspomnieć o wadze tabletów graficznych. Najmniejsze, w rozmiarze S ważą poniżej kilograma. Bez problemu można je spakować do torby z laptopem i nie odczuć większej różnicy. Urządzenia największe, L i XL to już kilka kilogramów (3 – 3,5 kg), przenoszenie może być zatem kłopotliwe. Najwięcej ważą ekrany piórkowe. Największe 24-calowe modele razem z podstawką mogą ważyć blisko 30 kg. Najmniejsze, 12-calowe ważą tylko 2 kg.

Dodatkowe wyposażenie i funkcje

Poszukując tabletu, zwróć uwagę na modele z wyposażeniem dodatkowym, które może ułatwić pracę. Doskonałe funkcje dodatkowe to:

 • dotyk
 • przyciski funkcyjne
 • touch ring
 • dodatkowe piórka

Dotyk

W wybranych modelach powierzchnia robocza reaguje na dotyk palców. Dzięki temu za pomocą dłoni możesz odwracać czy zmniejszać lub powiększać obiekty, nad którymi pracujesz. Ponadto dane gesty możesz przypisać poszczególnym funkcjom, dzięki czemu przełączanie ich będzie znacznie prostsze.

Przyciski funkcyjne

Tak zwane ExpressKeys . Możesz im przypisać najczęściej używane w pracy narzędzia. W zależności od urządzenia, możesz mieć do dyspozycji od dwóch do kilkunastu klawiszy.

Touch ring

Jest to dotykowe kółko, za pomocą którego szybko i z dużą łatwością przejrzysz zdjęcia albo pomniejszych i powiększysz opracowywany obiekt.

Dodatkowe piórka

Do większości modeli dostępne są dodatkowe piórka lub wkłady do piórek pełniące rolę ważnych narzędzi – specjalnych pędzli, aerografów czy gumek.

Zestaw piórek firmy Wacom
Zestaw piórek firmy Wacom
Możliwe jest również dokupienie podstawek pod piórka.

Z tabletami współpracują też myszki. Mają one jednak znacznie mniejszą dokładność niż rysiki.

Złącza

Podstawą jest złącze USB, obecnie w standardzie 2.0 lub 3.0.

W przypadku ekranów piórkowych konieczne jest dodatkowe połączenie z kartą graficzną. Służą do tego złącza typu:

 • DisplayPort
 • DVI-I
 • DVI-A

Osoby, które nie lubią plątaniny kabli przy komputerze mają możliwość wyboru urządzenia, które będzie komunikowało się ze stacją bazową bezprzewodowo – drogą radiową. Takie rozwiązanie wymaga jednak zastosowania baterii, co zwiększa wagę i cenę tabletu.

Producenci i ceny

Zdecydowanie numerem jeden na rynku jest japoński producent – firma Wacom. Najprostsze tablety tej marki z serii Bamboo kosztują od 200 do 750 zł.

Ceny za profesjonalne urządzenia z linii Intuos4 lub Intuos5 liczone są w tysiącach złotych. Za modele najmniejsze zapłacisz ok. 750 zł. Za największe – od 2000 do 3000 zł.

Jeżeli celujesz w sprzęt Wacom z serii Cintiq, czyli w ekran piórkowy, przygotuj się na znacznie większe wydatki. Taki tablet to wydatek przynajmniej 3000 zł. Za model największy, 24-calowy z pełnym wyposażeniem trzeba zapłacić 14 000 zł.

Inną godną polecenia marką jest Pentagram. Najtańszy model tej firmy kosztuje 175 zł. Najdroższy – 700 zł.

Dla osób, które szukają rozwiązania budżetowego, można polecić urządzenia marki Genius. Uchodzą za solidne, a ceny oferowanych przez tę firmę tabletów oscylują w granicach 130 – 300 zł.

Podsumowanie

Tablet graficzny bez wątpienia jest urządzeniem, które w pracy z grafiką będzie bardzo pomocne. Jak twierdzą doświadczeni użytkownicy tego typu sprzętu, warto zainwestować w markowy sprzęt. Inaczej można trafić na bubel, mocno się rozczarować i nigdy nie odkryć korzyści płynących ze stosowania tabletu graficznego.

Drobne przypomnienie na koniec – dobierz tablet do wielkości i proporcji monitora. Dzięki temu łatwiej będzie Ci pracować.

Życzymy udanego zakupu!