Tablet wypełnia technologiczną lukę między smartfonem a netbookiem. Jest urządzeniem skierowanym do osób, które potrzebują stałego dostępu do sieci i lubią w podróży obejrzeć film. Jaki tablet wybrać? Nasze podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Po raz pierwszy mobilny komputer zbliżony do dzisiejszego tabletu został zaprezentowany na początku nowego milenium przez firmę Microsoft, stanowiąc swojego rodzaju przepowiednię niedalekiej przyszłości. Prawdziwa rewolucja przyszła dekadę później, kiedy w 2010 roku firma Apple zaprezentowała iPada. Dotykowy ekran, ciekawe aplikacje, brak fizycznej klawiatury i długie godziny pracy bez zasilania zewnętrznego sprawiły, że użytkownicy pokochali rewolucyjny sprzęt. Ledwie w ciągu dziewięciu miesięcy iPad trafił do 15 milionów nabywców. Urządzenie Apple po dziś dzień wiedzie prym w sprzedaży i wciąż wyznacza kierunki rozwoju, wybór jest jednak znacznie większy, a konkurencja, dostrzegłszy ogromny potencjał, proponuje coraz ciekawsze rozwiązania. Sukces iPada przebudził producentów sprzętu elektronicznego, którzy niemal każdego tygodnia prezentują nowy model takiego komputera.

Rodzaje

Jak wspomnieliśmy na wstępie, tablet jest urządzeniem wypełniającym lukę rynkową. Ze względu na znacznie większy niż w smartfonach wyświetlacz, oferuje wyższy komfort przeglądania stron www oraz oglądania multimediów. Kompaktowe rozmiary, niewielka waga, wyjątkowa żywotność baterii oraz kompletnie różny od tradycyjnego komputera przenośnego, oparty na ekranie dotykowym interfejs czynią zeń doskonałe narzędzie mobilne, przewyższające pod tym względem nawet najmniejsze netbooki. Nie miej jednak złudzeń, że tablet zastąpi Ci laptopa. Mimo że są coraz mocniejsze, wciąż pod względem wydajności pozostają za typowymi komputerami mobilnymi daleko w tyle.

Jako takiego podziału na rodzaje tabletów nie ma. Producenci poszukują jednak rozwiązań, które pozwoliłyby na odskoczenie od konkurencji choćby o ćwierć dystansu. Możemy więc obecnie znaleźć tablety z:

 • jednym ekranem
 • dwoma ekranami

Tablet z jednym ekranem to forma tradycyjna, wykorzystywana chociażby przez firmę Apple. Płaskie urządzenie wyposażone jest z jednej strony w dotykowy wyświetlacz, na którym znajdują się ikony aplikacji oraz wyświetlane są wszystkie funkcje. Z poziomu ekranu odbywa się sterowanie zasobami, a jeśli zajdzie potrzeba napisania e-maila lub edycji tekstu, wyświetlona zostaje wirtualna klawiatura.

Tablety z dwoma ekranami to konstrukcja nieco nowsza. Tablet otwiera się jak netbook. Po otwarciu nie znajdziesz jednak klawiatury, lecz dwa dotykowe ekrany. Z poziomu pierwszego odbywa się sterowanie urządzeniem, na drugim zaś wyświetlane są zasoby. Na przykład podczas pisania – jeden ekran pełni rolę klawiatury, na drugim zaś wyświetlany jest pisany tekst. Jest to sprzęt skierowany do osób, które bardziej potrzebują mobilnego komputera niż tabletu. Oba ekrany mogą też wyświetlać w tym samym momencie jeden obraz, który rzecz jasna przedzielony będzie ramką obudowy tabletu.

Tego rodzaju rozwiązanie sprawia, że tablet wydaje się być bliższy typowym laptopom. W przypadku naprawdę mocnych urządzeń w niczym nie ustępującym pola typowym komputerom przenośnym ukuto nawet nowe określenie – touchbook.

Producenci zapewniają ponadto, że urządzenia z dwoma ekranami wnoszą zupełnie nową jakość jeśli chodzi o gry przeznaczone na platformy mobilne. Zastosowanie jednego z ekranów do sterowania grą zbliża tego rodzaju urządzenia do mobilnych konsoli do gier. Zatem, jeśli chcesz na swoim przyszłym tablecie również pograć – zwróć uwagę na tablety z dwoma ekranami.

jeden ekran dwa ekrany
Tablet z jednym wyświetlaczem Touchbook z dwoma 14-calowymi ekranami dotykowymi
Notion Ink Adam Acer Iconia (touchbook)

Netbook z ruchomym ekranem dotykowym, który obraca się wokół poziomej osi
Hybryda Dell Ispiron Duo
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem stosowanym przez producentów jest dołączana rzeczywista klawiatura, która może stanowić, jak w przypadku urządzenia firmy Asus, stację dokującą w formie klawiatury z dodatkową baterią, pozwalającą wydłużyć pracę nawet do kilkunastu godzin. Takie podejście do formy tabletu stwarza dodatkowe możliwości. Kiedy chcesz jedynie serfować po sieci, przeglądać multimedia czy pisać krótkie teksty – całkowicie wystarczy Ci sam tablet bez stacji dokującej. Gdy jednak konieczne będzie stworzenie dużego dokumentu tekstowego, podpięcie klawiatury znacznie ułatwi sprawę. I tak mamy do czynienia ze swojego rodzaju hybrydą, która zmienia się w tablet lub netbook w zależności od potrzeb.

Ciekawą hybrydę stworzył Dell. Na pierwszy rzut oka urządzenie wygląda jak typowy netbook. Jego tajemnica kryje się w dotykowym ekranie, który można obrócić w ramce wokół poziomej osi i z łatwością z netbooka uczynić tablet.

Parametry

Jeśli zapadła już decyzja o zakupie tabletu, Twój wybór powinien być w dużym stopniu zależny od jego parametrów. Oto najważniejsze z nich:

 • procesor
 • pamięć operacyjna
 • pojemność dysku
 • rozmiar ekranu/ów
 • rozdzielczość ekranu
 • rozdzielczość kamery/kamer
 • długość pracy na baterii
 • rozmiary i waga

Procesor

Procesor NVidia Tegra 2 umocowany do płyty głównej
Układ NVidia Tegra 2
Większość tabletów wyposażono w procesory o nieco innej budowie aniżeli te, które znajdziesz w tradycyjnym laptopie lub komputerze stacjonarnym. Najczęściej opierają się na strukturze ARM Cortex-A9. Oznaczenie to zapewne niewiele mówi przeciętnemu użytkownikowi. Przedstawmy to inaczej: układ ten pozwala na dostosowanie wydajności procesora w zależności od jego obciążenia, przy minimalnym zużyciu energii i bez zbędnego nagrzewania się. ARM Cortex-A9 może mieć jeden, dwa lub cztery rdzenie i charakteryzować się taktowaniem do 2 GHz.

Pracujące w tabletach układy oparte na ARM Cortex są w zdecydowanej większości zintegrowane z grafiką. Dwa układy obejmują lwią część rynku – Dual Core Apple A5 oraz Nvidia Tegra 2 Dual Core. Oba taktowane są zegarem o częstotliwości 1 GHz.

Oba wymienione układy z powodzeniem radzą sobie z wyświetlaniem filmów w rozdzielczości 1080 pikseli, czyli w formacie HD.

Na rynku wciąż można znaleźć tańsze tablety z procesorami jednordzeniowymi. Jeżeli niska cena jest dla Ciebie priorytetem, możesz zwrócić na nie uwagę. Możesz jednak mieć pewność, że zestarzeją się równie szybko jak otwarte mleko pozostawione poza lodówką. Najlepiej poszukaj tabletu z dwurdzeniowym procesorem. Taki model prawdopodobnie zachowa technologiczną świeżość przez jakiś rok.

Na rynku są również tablety wykorzystujące bardziej tradycyjną architekturę procesora x86. Może to być np. Intel Core i5 (Acer Iconia), Intel Pentium U5400 (Toshiba Libretto W100) lub Intel Atom (Nec LaVie Touch). Zastosowanie takich procesorów obniża długość działania baterii, ale z drugiej strony podnosi wydajność urządzenia do poziomu netbooków, a nawet laptopów. Poza tym tego rodzaju tablety pracują na popularnym systemie operacyjnym Windows 7.

Pamięć operacyjna

Podobnie jak w laptopach „pod maską” tabletów musi znaleźć się pamięć operacyjna. Zasada jest jedna – im więcej tym lepiej. Najmocniejsze tablety mają nawet 4 GB pamięci RAM, standardowo jednak jest to wartość na poziomie 1 GB. Co ciekawe, lider rynku, czyli iPad 2 wygląda pod tym względem na tle konkurencji dość ubogo – legitymuje się bowiem 512 MB pamięci RAM.

Pojemność dysku

Tablety najczęściej wyposażone są w wewnętrzną pamięć Flash lub dyski SSD o pojemności od 16 do 64 GB. Oczywiście im więcej pamięci tym więcej danych możesz przechować. Wydawałoby się jednak, że przeznaczenie tabletu jest dalekie od przenośnego archiwum plików, zatem 16-gigabajtowy dysk powinien całkowicie wystarczyć.

Z drugiej strony, tablety bliższe tradycyjnym komputerom, wyposażone w napęd HDD mogą mieć znacznie większą pojemność – nawet do 1 TB.

Mówiąc o pojemności dysków tabletów nie można pominąć nowej usługi Apple nazwanej iCloud (z ang. iChmura). Każdy z użytkowników nowego systemu iOS otrzymuje 5 GB wirtualnej przestrzeni, w której może przechowywać kontakty, notatki, zdjęcia, muzykę, aplikacje i mieć do nich dostęp wszędzie i o każdej porze (oczywiście jeśli zapewniony jest dostęp do sieci). Jeśli posiadasz kilka urządzeń spod znaku nadgryzionego jabłka, np. iMaca, iPada i iPhone`a, wszystkie dane znajdujące się w chmurze zostaną automatycznie udostępnione dla każdego z Twoich sprzętów.

Rozmiar ekranu/ów

Najczęściej rozmiar ekranu w tabletach oscyluje między 7 a 10 cali. Mniejszy zapewni większą mobilność urządzenia, natomiast większy – lepszy komfort przeglądania stron, multimediów oraz pisania. Za wyznacznik uważa się jednak rozmiar iPada 2, którego przekątna ekranu wynosi 9,7 cala.

Przypominający przerośnięte etui na okulary tablet z dwoma ekranami
Dwa ekrany po 5 cali, czyli Sony S2
Inaczej sprawa przedstawia się z tabletami dwuekranowymi. Np. Sony S2, którego premierę przewidziano na jesień tego roku, z dwoma ekranami o przekątnych 5,5 cala ogółem daje powierzchnię wyświetlania zbliżoną do iPada. Toshiba Libretto W100 ma dwa wyświetlacze o przekątnej 7". Touchbook Acer Iconia (fachowcy od elektroniki spierają się, czy to jeszcze tablet, czy już notebook) posiada dwa ekrany o przekątnej 14"!

Rozdzielczość ekranu

Od tego parametru zależy jakość wyświetlanego obrazu. Im rozdzielczość wyższa, tym więcej szczegółów. W przypadku różnych tabletów z różnymi rozmiarami ekranów, rozdzielczość może mocno się wahać. Dlatego warto posłużyć się kilkoma przykładami. Ponownie przywołamy tutaj lidera rynku iPada 2, w którym rozdzielczość ekranu wynosi 1024 x 768 pikseli. Bezpośredni konkurent – Samsung Galaxy Tab 10.1 jest nieco lepszy i legitymuje się rozdzielczością ekranu 1280 x 800 pikseli. Dla porównania przytoczmy jeszcze jeden przykład – niedrogi tablet Yarvik ma 10-calowy wyświetlacz i znacznie niższą rozdzielczość, wynoszącą jedynie 1024 x 600 pikseli. Wybór jest zależny od Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Przykładowy Yarvik jest tańszy od wymienionych wyżej modeli w najsłabszych konfiguracjach o jakieś 1250 zł.

Rozdzielczość kamery/kamer

Kamera to standard wyposażenia tabletu. Obecnie wiele modeli oferuje dwie kamery – po jednej z przodu i z tylu. Pierwsza, od frontu pełni rolę kamery internetowej do obsługi Skype’a i innych komunikatorów internetowych. Druga – do robienia zdjęć i kręcenia materiałów wideo. Jak wiadomo, im wyższa rozdzielczość kamery, tym lepsze odwzorowanie szczegółów nagrywanego lub fotografowanego obrazu. W poniższej tabeli przedstawiamy kilka przykładów.

Model Kamera przednia (MP) Kamera z tyłu (MP)
Acer Iconia Tab A500 2 5
Apple iPad 2 0,3 0,7
BlackBerry Playbook 3 5
HP TouchPad 1,3 x
Motorola Xoom 2 5
Samsung Galaxy Tab 10.1 2 8
Asus Eee Pad Transformer 1,2 5

Długość pracy na baterii

Czas pracy na jednym naładowaniu baterii uzależniony jest przede wszystkim od sposobu użytkowania tabletu. Jeśli tylko odsłuchujesz pliki MP3, bateria padnie po trzech dobach. Ale przecież nikt nie kupuje tabletu do słuchania muzyki. Dlatego producenci najczęściej podają czas ciągłego oglądania filmów w rozdzielczości HD i jak zwykle są to wartości zawyżone. Według testów magazynów poświęconych elektronicznym gadżetom średni czas pracy baterii wynosi 7 – 8 godzin. Można go wydłużyć, np. Asus Eee Pad Transformer po podłączeniu do klawiatury, według producenta może pracować 16 godzin. Testy pokazały jednak co innego – 4 godziny mniej. Serwis Engadget pokusił się o przetestowanie pod tym względem kilku tabletów. W tabeli poniżej przykłady.

Model Czas pracy (w godzinach)
Apple iPad 2 10:36
Motorola Xoom 08:20
Samsung Galaxy Tab 10.1 06:09

Testy przeprowadzono podczas wyświetlania plików widego w formacie MPEG przy jasności ekranu 65 proc., przy wyłączonym Wi-Fi. Oczywiście uruchomienie łączności bezprzewodowej Wi-Fi poważnie skróciłoby czas pracy na jednym naładowaniu baterii. Tak czy inaczej – iPad 2 w tym teście okazał się być liderem, tym bardziej, że producent deklaruje krótszy czas pracy o 1,5 godziny.

Rozmiary i waga

Jest to niezwykle ważny parametr dla urządzenia mobilnego, jakim jest tablet. Zwłaszcza waga, która decyduje o komforcie pracy. Wydawałoby się, że kilkadziesiąt gramów nie robi większej różnicy. A jednak, wystarczy popracować z tabletem kilka godzin, aby przekonać się, że gramy mają tutaj znaczenie. Omawiając wspomniane parametry, ponownie wyjdziemy od wzorca, czyli iPada 2 i sprawdzimy konkurencję o zbliżonych parametrach.

Model Rozmiary (mm) Rozmiar ekranu (cale) Waga (g)
iPad 2 241,2 x 185,7 x 8,8 9,7 601
Asus Eee Pad Transformer 271 x 171 x 13 10,1 680
Sony S1 241,2 x 174,3 x 10,1 9,4 598
Samsung Galaxy Tab 10.1 256,7 x 175,3 x 8,6 10,1 565

W tej kategorii palmę pierwszeństwa należy przyznać urządzeniu firmy Samsung. Ma duży wyświetlacz, rozmiarami niewiele odbiega od iPada 2, jest od niego lżejszy i minimalnie cieńszy.

Oprogramowanie

Tablety z reguły pracują w oparciu o inne systemy operacyjne aniżeli tradycyjne komputery. Pod tym względem bliżej im do smartfonów niż do laptopów. Rynkowy prym wiodą dwa oprogramowania. Pierwszy to system Apple iOS i jego kolejne odsłony (najnowsza o numerze 5). Według specjalistów jest to system świetnie dopracowany, stabilny jak skała i gwarantujący dostęp do sprawdzonych aplikacji, które podlegają ścisłej kontroli. Ma jednak pewną niedoskonałość – nie obsługuje grafiki Adobe Flash, co stanowi spore ograniczenie podczas przeglądania stron www.

Drugie miejsce na podium przypada firmie Google i systemowi Android, który depcze systemowi iOS po piętach. Jego ostatnia odsłona oznaczona jest numerem 3.2 i – jak w przypadku poprzednich – może działać na tabletach wielu marek, a nie tylko, jak w przypadku iOS jedynie na produktach firmy Apple. Daje Ci więc szerszy wybór. Poza tym obsługuje grafikę Flash. Należy liczyć się również z tym, że aplikacje napisane dla Androida mogą zawierać groźne robaki, nie podlegają bowiem tak ścisłej kontroli jak w przypadku iOS.

Następny w kolejce to nowy system BB QNX dedykowany dla smarfonów i tabletów BlackBerry. Jest następcą dostępnego dotychczas systemu firmy RIM BlackBerry 6, który przeznaczony był przede wszystkim dla smartfonów. BB QNX od przyszłego roku będzie instalowany również na smartfonach kandyjskiego producenta. Ułatwi to przede wszystkim przepływ danych między urządzeniami BB. Dodajmy, że telefony RIM uważane są za jedne z najlepszych skierowanych do korporacyjnego, biznesowego odbiorcy. Nowy system pozwoli na komunikację urządzeń z tabletami BB.

Niewielka część tabletowego tortu przypada też firmie Microsoft i systemowi Windows 7. Zaletą stosowania Windowsa jest możliwość korzystania ze wszystkich aplikacji dostępnych dla tego systemu. Jest to znacząca cecha, ponieważ wymienione wyżej systemy oferują przede wszystkim aplikacje dla smartfonów, niekoniecznie działające na tabletach. Natomiast aplikacji dedykowanych specjalnie dla tabletów jest o wiele mniej. Oto dowód: Apple oferuje 300 tys. aplikacji, z czego 40 tys. aplikacji dla iPada. Android ma ponad 200 tys. aplikacji dla smartfonów i jedynie trochę ponad 100 napisanych specjalnie na potrzeby tabletów. System BlackBerry oferuje odpowiednio 25 tys. i 3 tys. aplikacji. Jest jeszcze system Palm dedykowany dla produktów HP. Problem w tym, że jak dotąd Palm nie posiada opublikowanych, dodatkowych aplikacji na tablet, a jedynie 3 tys. rożnych programów dla smartfonów.

Komunikacja/złącza

Tablet został stworzony przede wszystkim do surfowania w sieci, dlatego też każdy model powinien
obsługiwać następujące standardy:

 • WiFi
 • 3G/4G
 • Bluetooth

WiFi

Pozwala na korzystanie z internetu w tzw. hotspotach, w kafejkach, bibliotekach, niektórych parkach, centrach handlowych i pasażach czy też w domu, o ile posiadasz umożliwiający to router. Obecnie możesz wybierać między standardami WiFi 802.11b/g lub 802.11n. Drugi z wymienionych jest znacznie szybszy i pozwala np. na płynne oglądanie materiałów HD online oraz błyskawiczne pobieranie plików o dużej wadze. Niemniej jednak 802.11g całkowicie Ci wystarczy do przeglądania zasobów sieci, umieszczania zdjęć oraz niewielkich plików multimedialnych w portalach społecznościowych.

WiFi to podstawa wyposażenia każdego tabletu.

3G/4G

To standardy komunikacji za pośrednictwem sieci mobilnej. Wyposażony w modem 3G lub 4G tablet daje Ci możliwość korzystania z internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg wybranego przez Ciebie operatora. Prawdę mówiąc, w tym wypadku nie musisz wybierać między tabletem z 3G lub 4G. Mimo że niektóre sieci komórkowe z dumą ogłosiły już stworzenie sieci 4G w Polsce, oferowana prędkość transferu danych mówi co innego. Zgodnie ze specyfikacją Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU), sieć 4G powinna zapewniać ściąganie danych z minimalną prędkością 100 Mbit/s w ruchu, podróżując pociągiem lub samochodem oraz 1 Gbit/s stacjonarnie. Tymczasem wykorzystywane przez krajowych operatorów technologie HSPA+ lub nawet LTE nie są w stanie zagwarantować takich transferów nawet w połowie. Używanie symbolu 4G pozostaje więc w Polsce jedynie chwytem marketingowym i niczym więcej.

Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby tablet obsługiwał technologię 4G, która w przyszłości zapewne nadejdzie, bez problemu znajdziesz urządzenie z modemem obsługującym oba standardy. Tymczasem 3G zupełnie wystarczy.

Warto również zaznaczyć, że np. w iPadzie modem 3G jest wyposażeniem opcjonalnym, dostępnym jedynie w droższych konfiguracjach.

Tablet może być wyposażony w „sanki” dla pełnowymiarowej karty SIM jak również karty micro-SIM.

Korzystanie z sieci 3G/4G jest odpłatne, a cena transferu zależy od planu taryfowego danego operatora.

Bluetooth

Interfejs bluetooth pozwala na komunikację radiową tabletu z innymi urządzeniami na niewielkich odległościach. Przydaje się np. w momencie, kiedy chcesz przesłać jakieś dane z telefonu  lub laptopa do tabletu. Pozwala również na bezprzewodową współpracę akcesoriów peryferyjnych z tabletem, jak np. klawiatury bezprzewodowej.

Jeśli chodzi o złącza i sloty, tablety są pod tym względem dość ograniczone. Zazwyczaj zostają wyposażone w gniazdo słuchawkowe jack 3,5 mm, port USB lub micro-USB 2.0 i ewentualnie port dokujący. Przy czym, np. osławiony iPad nie ma nawet złącza USB, lecz dedykowane dla urządzeń Apple gniazdo. Współpraca z urządzeniami innych marek, choćby z aparatem fotograficznym – jeśli nie dokupisz akcesoryjnego adaptera – staje się niemożliwa.

Są jednak na rynku modele, które oferują nieco więcej – slot kart Flash (najczęściej microSD) oraz pełnowymiarowe lub w wersji micro złącze HDMI, umożliwiające wyświetlanie zawartości na telewizorze lub monitorze.

Zwiększenie ilości złącz i slotów idzie najczęściej w parze ze wzrostem gabarytów i wagi, „otyłość” zaś kłóci się z samą ideą tabletu. Jeśli jednak chcesz, żeby tablet zastąpił komputer, wybierz taki, który ma wszystkie wymienione złącza lub dokup odpowiednie akcesoria, które je zapewnią.

Funkcje dodatkowe

Tablet sam w sobie jest urządzeniem gadżeciarskim, nie może w nim więc zabraknąć przydatnych „zabawek”. Oto najczęściej spotykane gadżety:

 • kamera
 • GPS
 • żyroskop
 • akcelerometr
 • e-kompas
 • czujnik światła

Kamera

Jak już wyżej wspomnieliśmy, każdy tablet powinien posiadać przynajmniej jedną kamerę i nagrywać materiały wideo w rozdzielczości HD (720 lub 1080 pikseli).

GPS

Wbudowany moduł GPS pozwoli Ci się odnaleźć, gdziekolwiek będziesz. W niektórych tabletach funkcja ta jest dostępna tylko w droższych konfiguracjach z modemem 3G. Tak jest np. w przypadku iPada 2 oraz Samsunga Galaxy Tab.

Żyroskop

Mimo że wynaleziony w XIX wieku, doskonale sprawdza się w urządzeniach XXI wieku. Właśnie dzięki czujnikowi żyroskopowemu położenie obrazu jest ruchome i zawsze dostosowuje się do sposobu trzymania urządzenia – w pionie, poziomie, do góry nogami.

Akcelerometr

Jest to swojego rodzaju czujnik ruchu, który pozwala sterować niektórymi aplikacjami za pomocą poruszania tabletem.

E-kompas

Kompas elektroniczny lub inaczej cyfrowy działa w podobny sposób jak tradycyjny kompas igłowy. W podobnym stopniu nie należy 100-procentowo polegać na jego wskazaniach, które mogą być zakłócone przez pola magnetyczne, choćby przez magnesy znajdujące się w słuchawkach. Warto zatem przyjąć e-kompas jako swojego rodzaju zabawkę i szukać drogi, korzystając z modułu GPS.

Czujnik światła

Jest to bardzo przydatny dodatek, który pozwala na optymalne wykorzystanie baterii. Czujnik światła dostosowuje bowiem podświetlenie ekranu w tablecie w zależności od stopnia oświetlenia z zewnątrz. W pełnym słońcu podświetlenie będzie pełne, zaś w mroku znacznie zredukowane.

Akcesoria

Tablet – można powiedzieć – jest urządzeniem niekompletnym. Nie ma klawiatury, myszki ani zbyt wielu złącz. Producentom daje to dodatkowe możliwości zarobienia na konsumentach. Po co w iPadzie 2 umieszczać port USB, jeśli później nie będzie można sprzedać specjalnego adaptera? Oto nasz wybór akcesoriów, które możesz dokupić do tabletu:

 • stacja dokująca
 • adaptery
 • etui/osłony ekranu
 • klawiatura/mysz
 • rysik
 • słuchawki/głośniki

Stacja dokująca

Tablet odłączony od klawiatury znajdującej się poniżej
Asus Eee Pad Transformer
ze stacją dokującą w formie klawiatury
Może przybierać różne postaci – klawiatury z dodatkową baterią, napędu DVD z nagrywarką, głośników lub po prostu zwykłej podstawki z zasilaniem zewnętrznym. Wybór zależy od Twoich potrzeb. Naszym zdaniem, świetnym rozwiązaniem jest stacja dokująca z klawiaturą, dzięki której możesz tablet zmienić w pełnowartościowy netbook do pisania.

Adaptery

Jak już wspomnieliśmy, tablety nie są urządzeniami, które mają bogaty wybór wejść i wyjść. Często nie mają nawet wejścia USB, nie mówiąc nawet o HDMI. Możesz to zmienić dokupując różnego rodzaju adaptery. Dzięki nim, Twój tablet będzie mógł współpracować z aparatem fotograficznym czy innymi urządzeniami peryferyjnymi. Dostępne są również czytniki kart pamięci.

Etui/osłony ekranu

Tablet leży oparty o złożoną w trójkąt nakładkę osłaniającą ekran
iPad 2 z nakładką na ekran złożoną jako podstawka
Ekran jest w tablecie bardzo ważnym elementem, o który specjalnie trzeba dbać. Jeśli urządzenie wrzucisz do torby razem z kluczami, możesz mieć pewność, że prędzej czy później na jego powierzchni pojawią się rysy. Aby tego uniknąć warto skorzystać z bogatego arsenału osłon ekranu, zrobionych z folii sylikonowej lub wybrać jakieś etui. Oferta jest bardzo bogata – znajdziesz mini walizki z pianki poliuretanowej, skórzane ekskluzywne pokrowce oraz wymyślne, składane osłony, które mogą służyć także jako podstawka.

Klawiatura/mysz

Klawiatura może przyjąć formę stacji dokującej albo bezprzewodową. Jak już napisaliśmy w jednym z powyższych akapitów – w klawiaturę warto zainwestować, zwłaszcza jeśli poza domem lub biurem tablet przejmuje obowiązki „dorosłego” komputera. Myszka zaś – w przypadku urządzenia nawigowanego za pomocą ekranu dotykowego – jest raczej dodatkiem mało przekonującym. Niemniej jednak, jeśli ktoś chce mieć bezprzewodową mysz, ma możliwość jej zakupu.

Rysik

Przyda się zwłaszcza jeśli chcesz kupić niewielki tablet, np. 7". Na niewielkim ekranie precyzja rysika będzie bardzo pomocna, Tablet ustawiony w specjalnym głośniku
Głośniki dla iPada 2 firmy Phillips
choćby podczas używania wirtualnej klawiatury.

Słuchawki/głośniki

Tablety posiadają wbudowane głośniki lub jeden głośnik oraz mikrofon. Z reguły jednak jakość wydobywanego z nich dźwięku pozostawia wiele do życzenia. W przypadku urządzenia, które stanowi także przenośny odtwarzacz multimediów jakość dźwięku ma znaczenie. Sytuację ratują słuchawki oraz głośniki. Jednych i drugich na rynku pod dostatkiem.

Producenci i ceny

Obecnie niemal każdy producent sprzętu komputerowego oraz telefonów posiada w swojej ofercie model lub kilka modeli tabletu. Oto marki, na które warto zwrócić uwagę:

 • Acer
 • Apple
 • Asus
 • BlackBerry
 • Dell
 • HTC
 • Lenovo
 • Motorola
 • Samsung
 • Sony
 • Toshiba

Ceny tabletów rozpoczynają się w okolicy 500 zł. Nie licz jednak na to, że w tej cenie kupisz „wypasiony" sprzęt z dwurdzeniowym procesorem i dużą pojemnością dysku. Możesz liczyć najwyżej na 7-calowy tablet z ekranem o stosunkowo niskiej rozdzielczości, z dyskiem o pojemności 4 – 8 GB i jednordzeniowym procesorem. Są też niewielkie szanse na to, że na obudowie znajdzie się logo któregokolwiek z wyżej wymienionych producentów. Jeśli chcesz kupić produkt markowy, przygotuj co najmniej kolejne 500 zł. W okolicach tysiąca zł można bowiem już znaleźć niezły nowoczesny tablet z ekranem 7”. Zróbmy skok o kolejne 500 zł i wybór rozszerzy się już do tabletów o rozmiarze 10”. Jeśli Twój budżet to 2000 zł, w Twoim zasięgu znajdzie się większość tabletów w tańszych konfiguracjach i w kieszeni zostanie Ci jeszcze nieco pieniędzy na dokupienie akcesoriów. Chcesz mieć tablet z modemem 3G/4G i dyskiem większym niż 16 GB? Lepiej zarezerwuj na zakup sprzętu grubo ponad 2 tys. zł. Najmocniejsze wersje iPada 2 potrafią kosztować ponad 4 tys. zł.

Jeśli budżet masz nieograniczony, a przy tym chętnie ścigasz nowinki techniczne, możesz wydać na tablet nawet ok. 7 tys. zł. Acer Iconia z dwoma 14-calowymi ekranami w Wielkiej Brytanii kosztuje 1500 GBP, a do tego należy doliczyć jeszcze koszt przesyłki.

Podsumowanie

Tablet może być doskonałym kompanem podróży i wydajnym pracownikiem biurowym, kiedy jesteś poza biurem. Wybierając model dla siebie, zwróć uwagę na kilka szczegółów – czy na ekranie i obudowie mocno widoczne są odciski palców, czy wyświetlany obraz widoczny jest również pod dużym kątem, czy możliwe jest używanie sprzętu także w ostrym świetle słonecznym? Wszystkie te aspekty będą decydowały o późniejszym komforcie użytkowania. Ponadto jasno określ swoje potrzeby: czy tablet będzie służył Ci jako dodatkowy gadżet, czy też przejmie w podróży dużą część obowiązków komputera biurowego? Jeśli nie będziesz pisał na nim długich tekstów, za to często będziesz chciał serfować po sieci w parku, w tramwaju, w kafejce – szukaj raczej urządzenia z ekranem 7”. Będzie lżejsze dla Twoich rąk i portfela. Gdybyś jednak chciał pisać, słać e-maile, mieć stały kontakt z biurem, wgląd w dokumenty, skup się na tabletach 10-calowych, najlepiej z modemem 3G/4G. Warto też żeby miały port USB.

Po przeczytaniu dziesiątek recenzji, obejrzeniu wielu materiałów wideo, ze spokojnym sumieniem możemy polecić Ci trzy modele wskazywane przez znawców tematu we wszystkich top zestawieniach: iPad 2, Asus Eee Pad Transformer, Samsung Galaxy Pad 10.1.

Życzymy udanego wyboru!