Obecnie telefon komórkowy pełni wiele funkcji. Oprócz dzwonienia i smsowania, służy on także do przeglądania Internetu, oglądania filmów, robienia zdjęć, słuchania muzyki. Szukając telefonu dla seniora powinniśmy pamiętać, że nie wszystkie wymienione wyżej rzeczy mają wysoki priorytet, często liczy się bowiem coś zupełnie innego.

Telefon dla seniora powinien być przede wszystkim bardzo prosty w obsłudze. Często bowiem osoby starsze nie są zainteresowane najnowszymi technologiami. Wystarczy, że telefon będzie pełnił jedną, najważniejszą funkcję, jaką jest po prostu dzwonienie. Dobrze, jeśli byłby również na tyle lekki i kompaktowy, aby łatwo było go trzymać. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Telefon dla Seniora

Najważniejsze cechy

Duża klawiatura i duże przyciski

Klawiatura i przyciski powinny być duże i czytelne, aby swobodnie z nich korzystać. Dodatkowe podświetlenie również nie zaszkodzi.

Prosty i duży wyświetlacz

Wielkość wyświetlacza to jedno. Warto jeszcze zwrócić uwagę na jego czytelność. Wiele modeli telefonów dla seniorów korzysta z intensywnych kolorów podświetlania np. żółtego lub pomarańczowego. Dzięki temu serwowane informacje są łatwo dostępne. Warto też sprawdzić, czy wybrane czcionki są czytelne i dostosowane do wielkości wyświetlacza.

Dobry głośnik

Dobry głośnik to bardzo ważna cecha telefonu dla seniora, szczególnie dla osób, które mają choćby drobne problemy ze słuchem. Warto przy okazji sprawdzić czy telefon posiada opcję głośnomówiącą. Może to być doskonała alternatywa.

Mocna bateria

Ponieważ konstrukcje dla seniorów nie mają kolorowych ekranów z dużą rozdzielczością, to nie powinno być problemu ze znalezieniem produktu, który wytrzyma na baterii kilka dni. Przed zakupem warto sprawdzić, czy wybrany model ma opcję stacji dokującej.

Wytrzymała konstrukcja

Telefon powinien być odporny na upadki. Oczywiście możemy dodatkowo wyposażyć go w obudowę, ale warto pamiętać, że zwiększa ona wielkość telefonu. Jeżeli jest taka możliwość, to warto rozważyć telefon z klapką, która dodatkowo zabezpiecza telefon w razie upadku.

Funkcje

Klawisz SOS

Funkcja ta pozwala na połączenie się z wybranym numerem za pomocą jednego kliknięcia. Rozwiązanie bardzo przydatne w kryzysowych sytuacjach.

Latarka

Ponieważ telefon zawsze jest pod ręką, warto wybrać model wyposażony w latarkę. Na pewno nie raz zostanie ona użyta.

Radio

Może się okazać, że będzie to główna funkcja, z której korzysta użytkownik telefonu. Warto więc sprawdzić, czy wybrany model ma radio w wyposażeniu.

Akcesoria

Stacja dokująca – rozwiązanie bardzo wygodne. Przyda się szczególnie dla osób, które korzystają z telefonu jako radia. Poza tym dzięki niej można zapomnieć o ładowaniu telefonu.

Dodatkowa obudowa – przyda się do ochrony telefonu. Dzięki temu posiadacz telefonu nie będzie się bał o jego wytrzymałość.

Producenci i ceny

Obecnie rynek telefonów dla seniora jest całkiem spory. Producenci zrozumieli, że jest to bardzo duża nisza do zagospodarowania. Same telefony też cieszą się sporą popularnością.

Najpopularniejsi producenci:

  • Maxcom
  • Manta
  • Emporia
  • Panasonic
  • myPhone
  • Evolveo
  • Doro
  • M-Life

Podsumowanie

Wybierając telefon warto zwrócić uwagę na przyzwyczajenia osoby, która będzie go używała. Na tej podstawie możemy wybrać model z odpowiednimi funkcjami. Na końcu warto jednak pamiętać, aby telefon dla seniora był bardzo prosty w obsłudze. To chyba najważniejsze.