Jeśli uważasz, że w dobie powszechnego dostępu do technologii GSM telefonia stacjonarna nie ma nic interesującego do zaoferowania, jesteś w błędzie. Dostawcy usług telekomunikacyjnych prześcigają się w coraz lepszych i tańszych pakietach, zaś producenci aparatów telefonicznych proponują rozwiązania bliskie smartfonom. Z naszego poradnika dowiesz się jaki telefon możesz wybrać do domu.

Wynalazek Aleksandra Bella, czyli telefon ma już grubo ponad sto trzydzieści lat. Mimo to wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Co prawda, rewolucja komórkowa zdobywa kolejne przyczółki, to jednak poczciwy telefon stacjonarny wciąż traktowany jest jako urządzenie przydatne i przyjazne dla portfeli, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na coraz bardziej popularną technologię VoIP. Ale przejdźmy do konkretów.

Rodzaje technologii

Na wstępie trzeba przede wszystkim rozgraniczyć dwa sposoby korzystania z telefonów stacjonarnych. Rozmowy mogą odbywać się w oparciu o technologie:

 • PSTN
 • VoIP

PSTN

Telefon Maxcom KXT650 do sieci PSTN
Telefon Maxcom KXT650 do sieci PSTN
Skrót pochodzi od angielskiego Public Switched Telephone Network, co tłumaczy się jako publiczna komutowana sieć telefoniczna. Mówiąc najprościej, telefonia analogowa, tradycyjna. Mimo że współcześnie cała sieć połączeń jest zbudowana w technologii cyfrowej, a centrale analogowe spotkać można raczej w muzeach komunikacji, sposób przesyłu dźwięku pozostał ten sam.

VoIP

Polycom SounPoint IP32, telefon przystosowany do rozmów w sieci VoIP
Polycom SounPoint IP32, telefon
przystosowany do rozmów w sieci VoIP
To skrót od Voice over IP, (inna nazwa to telefon SIP). Jest to sieć zbudowana w oparciu o połączenie internetowe. Przykładowym, najpopularniejszym na świecie operatorem jest Skype. Do prowadzenia rozmów wystarczy podłączenie do szerokopasmowego internetu, komputer, odpowiednie oprogramowanie (komunikator) oraz słuchawki i mikrofon albo słuchawki i kamera z mikrofonem. Rozmowy wewnątrz sieci są darmowe, zaś poza nią śmiesznie tanie. I to na całym świecie. Zaraz, zaraz, zapewne wiele osób stwierdzi, że miało być o telefonach, i że odbiegamy od tematu. Prawda, ale tylko na chwilę, bowiem do wykorzystania technologii VoIP wcale nie jest potrzebny komputer.

Bramka VoIP do podłączenia do telefonu Linksys PAP 2T
Bramka VoIP do podłączenia
do telefonu Linksys PAP 2T
Można do sieci podłączyć telefon. Wystarczy nowoczesny aparat analogowy oraz tzw. bramka VoIP, która zamieni sygnał analogowy na cyfrowy. To bardzo korzystne rozwiązanie – do internetu można przecież podłączyć kilka urządzeń, nie tylko komputer, i korzystać z telefonu VoIP niezależnie od tego, czy właśnie ktoś serfuje w domu po sieci, czy też komputer jest wyłączony. A koszty rozmów są naprawdę niskie – np. 9 groszy za minutę rozmów niezależnie od kraju oraz od tego, czy dzwonisz na komórkę, czy na telefon stacjonarny. Dochodzi jeszcze niewielka opłata za utrzymanie numeru.

Stosowanie bramki VoIP i aparatu telefonicznego przynosi jeszcze jedną korzyść – znacznie podnosi jakość rozmów w porównaniu do komputera.

Co więcej, pod jeden aparat można podłączyć zarówno sieć PSTN jak i VoIP. Aparaty dobrej klasy pozwalają na prowadzenie kilku rozmów naraz – np. dwóch przez sieć VoIP o jednej przez sieć PSTN.

Są też telefony, które nie wymagają bramki VoIP. Mają ją już wbudowaną albo zainstalowany system Android, tak jak smartfony, oraz odpowiednią aplikację do korzystania z rozmów przez internet.

Typy telefonów stacjonarnych

Na sklepowych półkach znajdziesz trzy podstawowe typy telefonów:

 • przewodowe (sznurowe)
 • bezprzewodowe
 • telefaksy

Przewodowe

Telefon przewodowy Topcom SoLogic A801
Telefon przewodowy Topcom SoLogic A801
Określenie telefon stacjonarny nabiera w tym wypadku dosłownego znaczenia. Są
Bezprzewodowy Panasonic
KX-TG8051PD
to najbardziej tradycyjne aparaty, w których główna część urządzenia połączona jest ze słuchawką kablem. Rozmawiając można więc oddalić się od telefonu jedynie na odległość kabla. Ogromną zaletą tego typu aparatów telefonicznych jest cena – są sporo tańsze od urządzeń bezprzewodowych. W najprostszych telefonach nie ma potrzeby podłączania ich do sieci elektrycznej, czyli ich użytkowanie wiąże się również z oszczędnościami na rachunkach za prąd.

Bezprzewodowe

Jeśli zależy Ci na większej swobodzie, zdecyduj się na urządzenie bezprzewodowe. W tym przypadku telefon składa się z dwóch części – podłączonej do sieci (oraz często do prądu) stacji dokującej i słuchawki zasilanej z akumulatorów. Komunikacja między stacją a słuchawką odbywa się cyfrowo za pośrednictwem fal radiowych, według europejskiego standardu DECT (Digital Enhanced Cordless Telecommunications). Aż chciałoby się przytoczyć słowa discopolowego hitu „niech żyje wolność i swoboda”. Jednak nie do końca słowa te oddają rzeczywistość. Korzystanie z telefonów bezprzewodowych również wiąże się z ograniczeniami. Decyduje o nich:

 • zasięg
 • czas pracy baterii

Zasięg telefonów bezprzewodowych może być bardzo różny – od kilkunastu do nawet kilkuset metrów. Wszystko zależy od modelu. Pamiętaj także, że zasięg różni się w pomieszczeniu i na zewnątrz – np. odpowiednio 50 i 300 metrów (w przypadku telefonów Gigaset).

Należy pamiętać o tym, aby po zakończeniu rozmowy wstawiać słuchawkę do stacji dokującej. Unikniesz w ten sposób niespodzianki pod postacią przerwanego przez rozładowaną baterię połączenia. Warto kontrolować poziom ich naładowania, aby aparat nie odmówił posłuszeństwa w środku ważnej rozmowy.

Telefaksy

Telefaks z drukarką termiczną Brother Fax-T106
Telefaks z drukarką termiczną Brother Fax-T106
To połączenie przynajmniej dwóch urządzeń w jednym – telefonu i faksu. Wybór telefaksu pozwoli Ci na prowadzenie rozmów i przesyłanie dokumentów przez linie telefoniczną.

Pamiętaj! Telefaks współpracuje tylko z siecią PSTN.

Do zastosowań biurowych można rozważyć także zakup prawdziwych kombajnów, które obok telefonu i faksu łączą w jedno także skaner, drukarkę i kopiarkę.

Druk dokumentów w telefaksie może odbywać się na dwa sposoby:

 • termicznie
 • laserowo

Drukarki termiczne instalowane są w tańszych i prostszych urządzeniach. Technologię laserową znajdziesz w droższych wielofunkcyjnych kombajnach biurowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat różnic w technologiach drukowania oraz poznać parametry drukarek, zapraszamy do lektury tekstu Jak kupować drukarkę?

Archos 35 Smart Home Phone
Archos 35 Smart Home Phone
Pisząc o typach aparatów telefonicznych, nie można też zapomnieć o stosunkowo nowych modelach określanych z angielska mianem – smart home phone. Stanowią one domowy odpowiednik smartfona. Dotykowy wyświetlacz, połączenia przez sieć PSTN oraz VoID, zainstalowany system Android, interfejs WiFi, możliwość korzystania z serwisów społecznościowych, aukcyjnych, przeglądania internetu to tylko część ich wyposażenia i możliwości. Śmiało można stwierdzić, że tego typu aparaty telefoniczne to zupełnie nowa jakość w telefonii stacjonarnej. Nie dość, że można z nich dzwonić i rozmawiać przez Skype (niektóre mają nawet kamerę), to jeszcze można sprawdzić pogodę, biomet, horoskop, skorzystać z tłumacza online i wykonać całą masę różnych czynności, do których można zaliczyć choćby granie w gry 3D.  Wiele tego typu funkcji zawierają również nowoczesne telefony sprzedawane w zestawach z bramką VoIP.

Wyposażenie i funkcje

Najprostsze telefony zostały wyprodukowane do dzwonienia i nie należy spodziewać się w nich rozbudowanej palety funkcji. Najczęściej na cyferblacie znajdują się obok cyferek klawisze aktywujące następujące funkcjonalności:

 • mute (wyciszenie mikrofonu)
 • flash (przerwa kalibrowania, użyteczna np. przy przekierowywaniu rozmów)
 • pauza (wstrzymanie połączenia)
 • redial (powtórzenie wybieranego numeru, oddzwanianie na numery przychodzące)
 • PT (przełącznik wybierania pulsowego i tonowego)

I to by było na tyle. Jeśli chcesz mieć możliwości, wybierz bardziej zaawansowany telefon, wyposażony w wyświetlacz. Na wyższej półce można znaleźć aparaty mogące zaoferować znacznie więcej, np.:

 • książkę telefoniczną (sprawdź ile możesz zapisać numerów – niektóre modele mogą zapamiętać 20 pozycji, inne 200)
 • pamięć numerów wybieranych i przychodzących (np. do stu numerów przychodzących i 20 wybieranych)
 • rozpoznawanie numeru osoby dzwoniącej
 • system głośnomówiący
 • wybór dzwonków
 • przypisanie danego dzwonka do danego numeru
 • dzwonki polifoniczne
 • regulację głośności dzwonków i rozmów
 • możliwość rozbudowy o kolejne słuchawki (w niektórych telefonach bezprzewodowych wystarczy jedna stacja dokująca, zaś w domu może znajdować się kilka słuchawek)
 • wskazania daty i czasu
 • budzik
 • zmianę jasności i kolorów podświetlenia wyświetlacza
 • wysyłanie i odbiór SMS
 • automatyczną sekretarkę (zwróć uwagę na długość nagrań, która różni się w zależności od modelu)

Półka najwyższa to telefony z dużymi kolorowymi wyświetlaczami, także dotykowymi, i znacznie większymi możliwościami. Zestrojone z bramką VoIP (lub tzw. smart home phones) pozwalają na:

 • rozmowy przez sieć VoIP
 • korzystanie z poczty elektronicznej, serwisów społecznościowych i aukcyjnych bez konieczności używania komputera (przez WiFi)
 • wyświetlanie zdjęcia dzwoniącej osoby (o ile takie zdjęcie zostało wprowadzone do pamięci telefonu)
 • równoczesne prowadzenie kilku rozmów (najczęściej dwóch przez sieć VoIP i jednej przez sieć PSTN)
 • gry 3D

Wzornictwo

Specjaliści od designu i marketingu kierują się prostą prawdą, że zakupy robi się „oczami”. Produkt atrakcyjny wizualnie przyciąga klienta. Wiedzą o tym także producenci telefonów stacjonarnych. Jest wiele osób, które z chęcią zapłacą wyższą cenę za aparat telefoniczny wykonany ze szczególnym naciskiem na estetykę oraz jakość zastosowanych materiałów. Ile gustów, tyle pomysłów. Bez problemu na rynku można znaleźć aparaty telefoniczne w stylu retro, jakby żywcem zostały wykradzione z lat 30-tych, 50-tych albo 70-tych ubiegłego stulecia. Niektóre z nich to niemal meble. Należy dodać, że przy tym oferują pełną gamę funkcji przypisanych do nowoczesnych urządzeń. Przeciwnym biegunem są telefony ultra nowoczesne, przy produkcji których stosowano raczej polerowaną stal, aniżeli drewno czy plastik w jaskrawym kolorze. Podsumowując, dla każdego coś dobrego. W poniższej tabeli przykłady stylowych, designerskich telefonów.

retro lata 30-te XX wieku retro lata 60-te XX wieku minimalistyczny współczesny nowoczesny
Dębowy Crosley Sagecom Sixty Jacob Jensen Telephone 10 Gigaset SL910A
Dębowy Crosley Sagecom Sixty Jacob Jensen Telephone 10 Gigaset SL910A

Producenci i ceny

Wśród najczęściej wybieranych producentów telefonów stacjonarnych warto wymienić:

 • Gigaset
 • Maxcom
 • Panasonic
 • Philips
 • Sagem
 • Swissvoice
 • Topcom

Najtańsze i najprostsze telefony przewodowe kupisz już za 25 – 40 zł. Cena aparatów z wyświetlaczem i większą niż podstawowa paletą funkcji waha się z granicach 50 – 200 zł. Telefaks można kupić już za 300 zł. Droższe modele kosztują ok. 500 – 600 zł. Za rozbudowany kombajn z drukarką laserową, kopiarką i skanerem zapłacisz od 800 zł w górę.
Telefony stacjonarne z kolorowym wyświetlaczem dotykowym i większością możliwych funkcji również nie są tanie. Koszt takiego urządzenia to 500 – 600 zł.

Ceny bramek VoIP wahają się w przedziale 110 – 300 zł.

Podsumowanie

Mogłoby się wydawać, że wypierana przez komórki telefonia stacjonarna zarządziła odwrót. Okazuje się jednak, że nie tak łatwo nam zrezygnować z rozwiązań, które przez dziesięciolecia ułatwiały nam komunikację. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że w temacie telefonów stacjonarnych mamy obecnie znacznie więcej do wyboru, aniżeli pięć lat temu. Rozpiętość technologiczna jest olbrzymia – od banalnych aparatów z najprostszymi funkcjami po mocno zaawansowane urządzenia z dostępem do internetu i rozmowami przez sieć VoIP. Podobnie jest jeśli chodzi o design. Telefony stacjonarne w swojej nowoczesności z łatwością dorównują urodą komórkom, a jeśli chodzi o aparaty w stylu retro, to biją je na głowę. Bo czy widział ktoś smartfona wykonanego z dębowego drewna? A telefon stacjonarny owszem.

Życzymy udanego wyboru, i powtarzając słowa piosenki Macieja Maleńczuka, „niech telefon dzwoni bodaj cały dzień”!