Dreszcze, gorące czoło, złe samopoczucie? To może być gorączka. Do jej pomiaru przyda się dobry termometr lekarski. Modele rtęciowe zostały wycofane ze sprzedaży. Podpowiemy Ci, czym je zastąpić. Czy wiesz, jaka metoda pomiaru temperatury jest najskuteczniejsza?

Przyjęło się, że idealna temperatura ludzkiego ciała to 36,6 °C. Niezupełnie. Tak naprawdę, w zależności od czasu i miejsca, w którym się ją mierzy, może się wahać pomiędzy 36,2 a 37,1 °C. Najniższa jest w nocy, około godziny trzeciej, a najwyższa – między godziną 18 a 22. Podwyższona temperatura, która nie przekracza 38 °C to stan podgorączkowy, czyli znak, że Twój organizm skutecznie walczy z chorobą. Żeby dobrze zdiagnozować swój stan, potrzeby Ci dobry termometr.

Kiedy w 2007 roku wycofano ze sprzedaży termometry rtęciowe, pojawiły się różne alternatywy. Jeśli chcesz kupić dobrej jakości termometr, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę przy wyborze, to poradnik właśnie dla Ciebie.

Rodzaje
 

Termometr szklany

Termometr paskowy

Termometr elektroniczny klasyczny

Termometr elektroniczny na podczerwień

Termometr-smoczek

Geratherm Classic IPS Fevertest Card Baby Ono 118 Braun Thermoscan   Beurer JFT20
Geratherm Classic IPS Fevertest Card
Baby Ono 118 Braun Thermoscan  Beurer JFT20

Termometr szklany

Jeszcze niedawno wszystkie termometry szklane zawierały rtęć. Ponieważ jest to pierwiastek niebezpieczny dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego (rtęć z jednego termometru jest w stanie skazić duże jezioro), w 2009 roku, zgodnie z rozporządzeniami UE, termometry rtęciowe zostały wycofane z produkcji. W nowych szklanych modelach słupek rtęci został zastąpiony innymi cieczami, np. alkoholem lub galem.

Termometr szklany jest niedrogi, ale na wynik trzeba czekać stosunkowo długo – 2-3 min.  Pomiar nie jest tak dokładny, jak w przypadku nowszych, elektronicznych modeli. Jego zaletą jest z pewnością brak konieczności wymiany baterii.

Termometr paskowy

Znany od dawna, używany jeszcze w czasach PRL. Lubiany, bo prosty w użyciu – do czoła, nad łukiem brwiowym, wystarczy przykleić specjalny pasek, na podziałce wyświetla się wynik. Pasek nadaje się do wielokrotnego użytku. Niestety, pomiar nie jest dokładny (granica błędu wynosi ±0,5°C) , więc taki termometr służy jedynie do określania przybliżonej temperatury ciała.

Termometr elektroniczny klasyczny

Jest obecnie najpopularniejszym termometrem. Pomiaru dokonuje specjalna sonda z wbudowanym czujnikiem. Posiada elektroniczny wyświetlacz, który ułatwia odczyt wyniku. Jest zasilany bateryjnie. Modele różnią się od siebie rodzajami końcówek, kształtem i materiałem, z którego jest wykonana obudowa. Większość z nich jest wodoodporna. Termometry elektroniczne są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, ułatwiających obsługę i odczyt wyniku.

Termometr elektroniczny na podczerwień

Jest to termometr przeznaczony, w zależności od modelu, do pomiaru temperatury na czole, w uchu, czasem także za uchem. Ma wiele zalet – jest dokładny, a wynik pokazuje już po 1-3 sekundach, wystarczy przyłożyć końcówkę do ciała (na rynku są też modele bezdotykowe). Zasilany na baterie bądź akumulator, wyposażony, podobnie jak termometr elektroniczny, w wyświetlacz LCD. Idealny dla dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które nie mają cierpliwości do innych sposobów mierzenia temperatury.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa taki termometr zobacz, jak mierzy się temperaturę termometrem na podczerwień firmy Beurer:

Warto sprawdzić również aspiratory do nosa.

Termometr-smoczek

To elektroniczny termometr przeznaczony dla najmłodszych dzieci, które nie odzwyczaiły się jeszcze od ssania smoczka. Wygodny i prosty w obsłudze. Jego obudowa jest wodoodporna, a wynik pomiaru odczytuje się na wyświetlaczu LCD. Pomiar zajmuje około 1-3 minut.Citizen CT915
Pearly,
Valley Electronics GmbH

Jeśli szukasz termometru, który pomoże Ci w planowaniu ciąży, na rynku jest też coś dla Ciebie – specjalny termometr owulacyjny. Może wyglądać jak klasyczny, być wyposażony w specjalny wężyk ułatwiający mierzenie temperatury w miejscach intymnych albo mierzyć ją po prostu pod językiem. Dodatkowe funkcje, takie jak zapamiętywanie wyników pomiaru, określanie dni płodnych, to już cechy bardziej zaawansowanych urządzeń, takich jak Pearly (zdjęcie obok).

Pomiar

Miejsce a dokładność

Żeby wybrać odpowiedni dla siebie termometr musisz ustalić, w jaki sposób zmierzasz mierzyć temperaturę. Pomoże Ci w tym tabela:

Miejsce pomiaru O metodzie Zakres temperatury/dokładność pomiaru Jaki termometr?
pod pachą Zalety: metoda higieniczna, bezbolesna;
Wady: pomiar niedokładny, czasochłonny, wymaga ciągłego przyciskania termometru do ciała;
Temperatura standardowa: 36,6 °C
Granica błędu: ± 0.5°C-1°C
termometr szklany, termometr elektroniczny
w ustach Zalety: metoda bezbolesna i wygodna;
Wady: pomiar uzależniony do temperatury jedzonych posiłków, stanów zapalnych jamy ustnej, niehigieniczny;
Temperatura standardowa: 36,8 °C
Granica błędu: ± 0,3°C-0,8°C
termometr szklany, termometr elektroniczny, termometr-smoczek
w uchu Zalety: metoda bezbolesna i higieniczna. Pomiar trwa 1-3 sekundy, jest bardzo dokładny;
Wady: pomiar jest zależny od tego, czy termometr jest prawidłowo skierowany;
Temperatura standardowa: 37,1 °C
Granica błędu: ± 0,2 °C
 termometr na podczerwień
za uchem Zalety: metoda bardzo higieniczna, umożliwia mierzenie temperatury małym, śpiącym dzieciom. Pomiar jest szybki, bardzo dokładny.
Wady:
Temperatura standardowa: 35.0 – 37.6 °C
Granica błędu: ± 0,1 °C
termometr na podczerwień
na czole Zalety: pomiar wygodny i higieniczny;
Wady: wynik zależny od temperatury otoczenia, potu, makijażu;
Temperatura standardowa: zależy od temperatury otoczenia;
Granica błędu: ± 0.5°C-1°C
termometr paskowy, termometr na podczerwień
obszar rektalny (odbyt) Zalety: pomiar nie zależy od czynników zewnętrznych, metoda najdokładniejsza;
Wady: metoda może być bolesna, jest niehigieniczna;
Temperatura standardowa: 37,1 °C
Granica błędu: ± 0,1-0,2 °C
termometr elektroniczny, ewentualnie – termometr szklany (najlepiej z miękką końcówką)

 

Najlepsze termometry elektroniczne pokazują temperaturę z dokładnością ± 0,1 °C.

Szybkość

W zależności od rodzaju termometru, szybkość pomiaru może być różna:

Rodzaj termometru Szybkość pomiaru
szklany 90-180 s
paskowy 15-20 s
elektroniczny klasyczny 10-90 s
elektroniczny na podczerwień 1-3 s
termometr-smoczek 10-60 s

Jak widać, najbardziej innowacyjne i dokładne termometry na podczerwień mierzą temperaturę najszybciej, w przeciągu 1-3 sekund. Jeśli zależy Ci na szybkim pomiarze, to wybór dobry dla Ciebie.

Termometr dla dziecka

Wybierając termometr dla siebie, sami decydujemy, która metoda jest dla nas najbardziej komfortowa. Z wyborem termometru dla dziecka jest nieco trudniej. Niemowlak nie zdecyduje sam – wiadomo. Jest jednak kilka czynników, które mogą pomóc nam w podjęciu decyzji za dziecko.

 • Jesteś rodzicem niemowlaka, który ssie smoczek? Termometr-smoczek zdaje się być rozwiązaniem idealnym dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że końcówkę należy po każdym użyciu odkazić (np. przemyć spirytusem salicylowym) lub użyć specjalnych higienicznych nakładek ochronnych. Jeśli okaże się, że Twoje dziecko podczas gorączki wypluwa smoczek, wybierz inny rodzaj termometru, np. model na podczerwień.

 • Twój maluch jest ruchliwy i ciężko mu wysiedzieć w miejscu? Raczej odpadają termometry elektroniczne i szklane. Pomiar jest czasochłonny i wymaga od dziecka wysiłku (np. przytrzymywania termometru ramieniem do ciała). Idealnie sprawdzą się termometry na podczerwień. Ewentualnie możesz wybrać termometr paskowy (pamiętaj jednak, że pomiar jest orientacyjny).

Żeby przyciągnąć uwagę dziecka, możesz wybrać termometr ze specjalną kolorową, wesołą aplikacją albo końcówką w kształcie zwierzątka. Produkuje je m.in. Topcom.

 • Twój maluch jest spokojny i mało ruchliwy? Możesz wypróbować najskuteczniejszą metodę pomiaru temperatury – metodę rektalną. Ponieważ jest ona inwazyjna i mało higieniczna, należy przestrzegać kilku zasad – nie stosować tego samego termometru do pomiaru temperatury w innych miejscach, wyparzać końcówkę po każdym użyciu lub używać higienicznych osłonek.

W czasie snu można z powodzeniem stosować termometr służący do dokonywania pomiaru za uchem, np. Vicks Gentle Touch.

Termometr dla niemowlaka Termometr dla ruchliwego dziecka Termometr dla spokojnego dziecka
 Microlife MT 1751 dla niemowlaka  Baby Ono 116 termometr dla ruchliwego dziecka  Vicks ComfortFlex, termometr dla spokojnego dziecka
 Microlife MT 1751  Baby Ono 116  Vicks ComfortFlex

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Kupując termometr, szczególnie model elektroniczny, masz do wyboru szereg dodatkowych akcesoriów i funkcji. Zapoznaj się z ich opisem poniżej i zdecyduj, na których z nich Ci zależy:

Geratherm BabyFlex, termometr z elastyczną koncówką
Geratherm BabyFlex,
termometr z elastyczną koncówką

Wyposażenie

 • wodoodporna obudowa – obecnie jest standardem, dlatego warto upewnić się, czy wybierany przez Ciebie model jest w nią wyposażony;
 • hipoalergiczna końcówka – przyda się osobom uczulonym na nikiel, pomoże uniknąć alergicznych reakcji. Zazwyczaj wykonana ze złota. Jest w nią wyposażony termometr Microlife MT60;
 • elastyczna końcówka – przyda się szczególnie do mierzenia temperatury w obszarze rektalnym lub w ustach, sprawdzi się, jeśli mierzysz temperaturę ruchliwemu dziecku Baby Ono 118;
 • podświetlany wyświetlacz – to bardzo przydatna funkcja, jeśli mierzysz temperaturę wieczorem lub w nocy. Znajdziesz ją w urządzeniu Topcom Ear and Forehead Thermometer 201.
 • osłonki higieniczne – można je dokupić oddzielnie, albo w zestawie z termometrem (Braun ThermoScan IRT4520);
 • etui – schowasz w nim termometr po użyciu. Znajdziesz je w zestawie termometru do mierzenia temperatury na czole Mebby.

Dodatkowe funkcje

f
Termometr z kolorowymi lampkami
Tech-med TM-52Z

 • pamięć pomiaru – jeśli chcesz tworzyć historię choroby i wiedzieć, jak zmieniała się Twoja temperatura na przestrzeni dni, wybierz model wyposażony w opcję zapamiętywania wyników pomiaru. Niektóre modele zapamiętują jedynie ostatni wynik, inne – nawet 30 pomiarów (BabyOno 116);
 • automatyczny wyłącznik – to dobre rozwiązanie, które pozwala oszczędzać baterię. W taki wyłącznik jest wyposażony Visiomed Thermoflash LX-26;
 • wskaźnik niskiego poziomu baterii – pomaga kontrolować stan zużycia baterii. Znajdziesz go w zestawie termometrów Philips Avent SCH540/00;
 • sygnał oznaczający koniec pomiaru – dzięki niemu nie będziesz mierzyć temperatury z zegarkiem w ręku, a termometr sam zawiadomi Cię o końcu pomiaru. Taką funkcję znajdziesz w termometrze BabyOno 118;
 • możliwość pomiaru temperatury otoczenia, wody, mleka – przydatne, szczególnie jeśli masz w domu małe dziecko. W taką funkcję są wyposażone niektóre termometry na podczerwień, np. model Geratherm Duotemp.
 • lampki pokazujące wysokość temperatury – dzięki nim otrzymujesz wizualny sygnał o wysokości Twojej gorączki. Najczęściej stosowane barwy to zielony (temperatura w normie), żółty lub pomarańczowy (stan podgorączkowy) i czerwony (wysoka temperatura). Taką funkcję znajdziesz w termometrze Tech-Med TM-52Z;
 • zegar – opcja dostępna w niektórych termometrach na podczerwień. Dzięki niej, odkładając termometr do stacji dokującej, otrzymujesz poręczny zegarek. Umożliwia to termometr Topcom Ear Thermometer 200.


Jeśli zależy Ci na ekologicznym termometrze elektronicznym, możesz wybrać specjalny model na baterie słoneczne produkowany przez firmę Geratherm (Solar). Jak zapewnia producent, po naładowaniu pracuje aż 96 godzin.

Producenci i ceny

Do producentów termometrów dla dzieci należą firmy zajmujące się produkcją sprzętu z branży medycznej, np.:

 • Boso Bosch+Sohn
 • Breuer
 • Geratherm
 • Microlife
 • Tech-Med
 • Riester
 • Visiomed

Termometry wyżej wymienionych firm znajdziesz w internetowych i stacjonarnych aptekach.

Możesz zaufać też producentom akcesoriów dla dzieci, m.in.:

 • BabyOno
 • Bebe Confort
 • Tommee Tippee
 • Mebby

Termometry produkują też firmy z branży AGD i RTV:

 • Braun
 • Philips

Ceny termometrów kształtują się następująco:

Rodzaj termometru Średnia cena
Szklany 7-15 zł
Paskowy 5-10 zł
Elektroniczny klasyczny 5-25 zł
Elektroniczny na podczerwień 40-150 zł
Termometr-smoczek 20-60 zł

Podsumowanie

Kupując termometr dla siebie, masz w zasadzie dowolność wyboru – zastanów się, w jakim miejscu chcesz dokonywać pomiaru, czy zależy Ci na szybkości i dokładności (w takim wypadku najodpowiedniejszy będzie termometr na podczerwień), na dobrej jakości za niewysoką cenę (klasyczny termometr elektroniczny), czy na niskiej cenie (paskowy, szklany).
Kupując termometr dla dziecka skup się na jego usposobieniu. Ruchliwym, niecierpliwym dzieciom poleca się termometry na podczerwień, które zapewniają bardzo szybki pomiar (1-3 s). Jeśli Twoje dziecko jest spokojne, możesz dobrać termometr do metody, w jakiej zamierzasz mierzyć temperaturę. Niemowlakom poleca się termometry-smoczki.

Koniecznie ustal, w jakim miejscu będziesz dokonywać pomiaru:

 • Do mierzenia temperatury pod pachą służą termometry szklane i elektroniczne.
 • Do mierzenia temperatury na czole potrzeby Ci termometr na podczerwień bądź paskowy.
 • Do mierzenia temperatury w uchu konieczny będzie termometr na podczerwień.
 • Do mierzenia temperatury w obszarze rektalnym służy termometr szklany i elektroniczny (najlepiej z miękką końcówką).

Za najskuteczniejszą metodę uważa się mierzenie temperatury w obszarze rektalnym.

Życzymy Ci wyjątkowo skutecznych (i optymistycznych) pomiarów temperatury!