Koty i psy powinny być transportowane w komfortowych i bezstresowych warunkach. Nieistotne, czy jest to wielogodzinny wyjazd na wakacje, czy też krótka podróż do weterynarza, przewożony samochodem pupil powinien być odpowiednio zabezpieczony. Zależy od tego bezpieczeństwo nie tylko zwierzęcia, ale też i Twoje.

Wyobraźmy sobie sytuację: jedziesz autem, a na tylnym siedzeniu w otwartym koszyku podróżuje z Tobą ukochany chihuahua. W pewnym momencie niespodziewanie na jezdnię wkracza pieszy. Awaryjne hamowanie. Nie rozbijasz sobie nosa o kierownicę tylko dzięki pasom bezpieczeństwa. Pies nie ma tyle szczęścia, ponieważ jak wystrzelony z procy z ogromną siłą uderza w przednią szybę. Albo jeszcze inaczej. Z tyłu jedzie kot. Tuż obok ciebie dochodzi do stłuczki. Najpierw głośny dźwięk klaksonów, a następnie mocne uderzenie. Spłoszone zwierzę wskakuje Ci na kierownicę. Dalszy scenariusz może być bardzo różny, mniej lub bardziej tragiczny, i co pewne, zdecydowanie nieprzyjemny dla kierowcy i podróżującego z nim pupila. Jak zatem zapewnić bezpieczeństwo sobie i zwierzęciu? Odpowiedzią są specjalne transportery, które służą nie tylko do jazdy samochodem, lecz również przejazdów koleją, podróży lotniczych, morskich czy zwykłych spacerów lub wycieczek rowerowych.

Rodzaje

Mówiąc o transporterach, na wstępie należy zaznaczyć, że są one skierowane do właścicieli przede wszystkim kotów oraz małych i średnich psów. Trudno mówić o przenoszeniu psa, który waży więcej niż 40 kg. A przecież niektóre rasy potrafią ważyć nawet ponad 100 kg. Jeśli posiadasz bernardyna albo doga niemieckiego nie szukaj dla niego transportera. Chyba, że masz na myśli przyczepkę dla źrebiąt. Ale wróćmy do tematu. Co możesz kupić, aby bezpiecznie przewozić i przenosić swojego pupila? Oto nasze podpowiedzi:

 • kontenery
 • kosze
 • torby
 • klatki
 • maty ochronne

Kontenery

Savic Cusion Trotter 3
Savic Cusion Trotter 3
Najczęściej wykonane są z tworzyw sztucznych. Dlatego warto zdecydować się na wyrób renomowanego producenta, aby mieć pewność, że tworzywo nie będzie dla zwierzaka szkodliwe. Kontenery mogą być otwierane od góry oraz od frontu. Plastikowy kontener to doskonały wybór dla osób, które zamierzają przenosić zwierzęta pieszo na niewielkich odległościach (niska waga) oraz podróżować z nimi samochodem (łatwe stabilne ustawienie na siedzeniu, a nawet przypięcie pasami bezpieczeństwa), pociągiem lub nawet samolotem. 

Wiele tego rodzaju produktów posiada mocowania do zapięcia w pasach bezpieczeństwa, a nawet specjalne otwory w rogach do umocowania transportera w podłożu.

Niektóre mają wewnątrz pojemniki na karmę i miski na wodę. Kolejnym udogodnieniem jest system odprowadzający nieczystości, dzięki czemu podróż zwierzęcia jest jeszcze bardziej komfortowa.

Wiklinowy kosz dla kota firmy Trixie
Wiklinowy kosz dla kota firmy Trixie
Na rynku bez problemu znajdziesz plastikowe transportery w stylu cabrio, z otwieraną górną częścią. Naszym zdaniem jest to zwykły gadżet, ponieważ podczas postoju najlepiej pozwolić zwierzęciu rozprostować kości, uwalniając je z zamknięcia. Jeżeli jednak ktoś zamierza sprawić swojemu pupilowi cabrio, nic nie stoi na przeszkodzie. Na pewno otworzenie całej górnej pokrywy znacznie ułatwi wydostanie psa lub kota na zewnątrz.

Kosze

Wykonane są z wikliny lub sztucznych materiałów wiklinę imitujących. Są bardzo estetyczne i przyjazne w dotyku. Istnieje za to większe ryzyko, że zostaną przez zwierzę zniszczone, podrapane lub pogryzione. Wiklina nie jest bowiem materiałem trwałym. W stosunku do plastikowych kontenerów są również dość ciężkie. Zalecane są więc bardziej do podróży autem, aniżeli przenoszenia zwierząt na większych odległościach na własnych nogach.

Można też znaleźć kosze wiklinowe, które zamontujesz na kierownicy lub bagażniku roweru. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby czerpać radość ze wspólnych wycieczek jednośladem.

Torby

Ferplast Trolley, plecak na kółkach
Ferplast Trolley, plecak na kółkach
Są bardzo interesującą opcją dla wszystkich – materiał tekstylny osadzony najczęściej na lekkim stelażu gwarantuje dobrą wentylację i tym samym samopoczucie zwierzęcia. Torby są lekkie, można więc przemieszczać się z nimi zarówno pieszo jak i samochodem. Niektóre są przystosowane do umocowania na kierownicy lub bagażniku roweru. Poza tym są bardzo estetyczne i łatwe do czyszczenia. Mnogość wzorów i krojów pozwoli wybrać coś ciekawego nawet dla najbardziej wybrednych miłośników zwierząt. Znajdziesz torby ręczne, plecaki, a nawet torebki damskie na ramię. 

Za jedyną wadę toreb, mimo zastosowania dość mocnych materiałów, należy uznać dość niską odporność na kły i pazury.

Klatki

Klatka samochodowa dla psa firmy Kerbl
Klatka samochodowa dla psa firmy Kerbl
Jeśli posiadasz dużego psa lub nawet dwa duże psy oraz auto typu kombi lub SUV z dużym bagażnikiem, możesz zainwestować w klatkę. Na rynku są dostępne estetyczne wyroby z aluminium, pojedyncze lub podwójne, w których Twój pies bezpiecznie przetrwa podróż. Jest to opcja najdroższa i tylko dla właścicieli wyżej wymienionych typów samochodów. Klatki te są bowiem dość ciężkie i mają spore rozmiary. Poza tym nikt raczej nie chciałby kopiować w stosunku do ukochanego zwierzęcia gangsterskich zwyczajów i pakować psa do bagażnika w sedanie. 

Są też dostępne klatki dla małych psów. Naszym jednak zdaniem lepszym rozwiązaniem będzie kontener plastikowy.

Maty ochronne

Mata samochodowa Tidy Traveller
Mata samochodowa Tidy Traveller
Jeżeli masz dużego czworonoga, ale nie chcesz go przewozić w klatce lub nie masz kombi, możesz umieścić go podczas podróży na tylnym siedzeniu. Pozostaje jednak ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia tapicerki. Aby tego uniknąć możesz kupić specjalną matę samochodową. Rozpina się ją na oparciach przednich siedzeń oraz rozkłada się na siedzeniach i oparciach tylnych. Mocowania na zatrzaski albo rzepy uniemożliwiają przesuwanie się maty. Dzięki temu unikniesz odkurzania sierści, usuwana zabrudzeń oraz dziur w tapicerce. Pamiętaj również o zabezpieczeniu psa, przywiązując smycz we wnętrzu pojazdu.

Dostępne są także maty, które można rozłożyć w bagażniku aut typu kombi lub hatchback ze zdejmowaną półką oddzielającą bagażnik od przestrzeni dla pasażerów.

Maty wykonane są z mocnych i łatwych do utrzymania w czystości materiałów.

Rozmiar

Rozmiar transportera powinien być dopasowany do wielkości pupila. Nieważne, kot czy pies, zwierzę musi mieć w nim wystarczająco dużo miejsca, aby się położyć, wyprostować się i obrócić bez większych przeszkód. Jeśli zamierzasz przetransportować pupila drogą lotniczą, musisz liczyć się z tym, że w przypadku zbyt małej przestrzeni, linie lotnicze mogą odmówić wykonania usługi. Przez Unię Europejską wydana nawet została specjalna dyrektywa, która obok wymogu szczepień, wyznacza wzór, według którego powinny zostać dobrane rozmiary kontenera. Aby wzór znalazł zastosowanie, konieczne jest zmierzenie pupila.

 • A – długość zwierzęcia od czubka nosa do nasady ogona
 • B – wysokość przednich łap
 • C – szerokość zwierzęcia w kłębie
 • D – wysokość zwierzęcia od ziemi do czubka głowy (ewentualnie uszu, jeśli ma uszy stojące)

Wzór wygląda następująco:

 • długość wnętrza kontenera: A + B
 • szerokość wnętrza kontenera: 2 x C
 • wysokość wnętrza kontenera: D

Przepisy określają też wielkość oczek w ażurowej siatce, stanowiącej drzwiczki – od 2 do 2,5 cm. Drzwiczki muszą też mieć przynajmniej 2 mm grubości.

Kontener powinien posiadać też wygodne uchwyty do przenoszenia.

W czasie podróży lotniczej zwierzęciu należy też zapewnić karmę, pojemnik z wodą oraz matę ochronną lub kontener z systemem odprowadzającym nieczystości.

Niektórzy producenci wprowadzili też rozmiary jak w odzieży. Przykładem jest marka Dog It. Większość sygnowanych tym logo kontenerów można kupić w następujących rozmiarach:

Rozmiar długość/szerokość/wysokość (cm)
S 70 x 50 x 49
M 83 x 57 x 59
L 93 x 66 x 67
XL 104 x 75 x 77
XXL 123 x 82 x 90

Producenci i ceny

Zakup plastikowego kontenera na pewno nie zrujnuje właściciela psa lub kota. Ceny zaczynają się bowiem od ok. 50 zł. Najdroższe modele to wydatek nieco ponad 200 zł. Kosze wiklinowe kosztują podobnie od 50 do 150 zł. Koszt zakupu torby waha się od ok. 50 zł do ok. 100 zł. Samochodowe maty ochronne są nieco droższe. Jeśli planujesz taką kupić, przygotuj od 90 do 150 zł. Największy wydatek wiąże się z zakupem aluminiowej klatki. Potrafią one kosztować od 200 nawet do 1000 zł.

Wybierając transporter dla psa lub kota, zwróć uwagę na następujące marki:

Podsumowanie

Jeśli podróżujesz ze swoim szczekającym lub miauczącym przyjacielem, nie oszczędzaj rezygnując z zakupu transportera. Po pierwsze ułatwi to życie Tobie, po drugie sprawi, że Twój pupil będzie bezpieczniejszy. Pamiętaj jednak, że nie wolno umieszczać zwierząt w zbyt małych kontenerach. Podopieczny musi mieć możliwość swobodnego ruchu. Wzór, rodzaj transportera i kolor zależy przede wszystkim od twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że odpowiednio dobrany transporter plastikowy sprawdzi się w wielu sytuacjach – rozpoczynając od okresowej wizyty u weterynarza po podróż samolotem. Torba czy kosz nie będą już miały tak szerokiego zastosowania.

Życzymy bezpiecznych podróży, małych i dużych z ulubionymi zwierzakami!