Wózek powinien być przede wszystkim bezpieczny dla dziecka. Hamulce i pasy to podstawowe zabezpieczenia, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę. Cz wiesz, jakie atesty może posiadać wózek?
Certyfikat bezpieczeństwa
Pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, jest to, czy wózek posiada odpowiedni atest (literka „B” wpisana w trójkąt). Każdy sprzedawany w Polsce wózek musi posiadać certyfikat bezpieczeństwa, jeśli więc natkniesz się na taki, który go nie ma – po prostu go nie kupuj!
Dobrze jest, jeśli oprócz atestu, wózek posiada pozytywne opinie np. Instytutu Matki i Dziecka.
Oprócz certyfikatu bezpieczeństwa, warto sprawdzić, z czego jest zrobiony wózek.
Wózek NIE MOŻE zawierać takich szkodliwych substancji jak: ftalany (pochodne kwasu ftalowego – mają właściwości uczulające), PAK (policykliczne węglowodory aromatyczne, mają działanie rakotwórcze), barwniki azowe (potencjalnie niebezpieczne, powinny być stosowane w minimalnym zakresie, a najlepiej wcale), formaldehydy (mają właściwości uczulające, mogą być rakotwórcze), związki organiczne cyny (toksyczne, mogą zaburzać działanie układu hormonalnego), metale ciężkie, lotne substancje organiczne (szkodliwe dla środowiska i zdrowia), bromowe środki opóźniające palenie (np. fosfor i brom, odkładają się w organizmie człowieka).
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto sprawdzić, czy wózek nie jest umieszczony na liście wyrobów niezgodnych z dyrektywami UE – taka lista jest publikowana na stronie UOKIK.
Pasy
Pasy trzypunktowe
Wielu producentów nadal używa klasycznych – trzypunktowych pasów bezpieczeństwa. Szczególnie w przypadku chłopców warto zastanowić się nad kupowaniem wózka wyposażonego w zabezpieczenia tego rodzaju. Specjaliści wskazują na możliwość uszkodzenia jąder malucha. Jeśli jednak wybierzesz model z pasami tego typu, zadbaj o to, aby pas dolny (rozdzielający nóżki) był optymalnie szeroki i nie wżynał się w krocze.
Pasy 3- i 5-punktowe
www.djsafety.com
Pasy pięciopunktowe
Obecnie za najlepsze i najbardziej bezpieczne uznawane są pasy pięciopunktowe – biegnące od ramion, dokoła pasa i od dołu. Ten sposób zapięcia sprawia, że dziecko jest lepiej chronione np. przed wypadnięciem z wózka.
W przypadku każdego rodzaju pasów ważne jest również to, aby pasy biegnące od ramion posiadały poduszeczki chroniące ciało dziecko przed otarciami i uszkodzeniami.
##nowa##strona##
Stabilność i wzmocnienia
Bezpieczny wózek musi być również stabilny i wykonany z mocnych materiałów. Dlatego należy zwrócić uwagę na odpowiednie mocowanie stelaża i pozostałych elementów. Najłatwiej sprawdzić to naciskając poszczególne części rękami. Odpowiednio mocna powinna być również obudowa wózka. Wykonana z wytrzymałych materiałów (np. posiadająca aluminiową ramę) pełni dwie funkcje: chroni dziecko przed warunkami atmosferycznymi (silnym wiatrem, deszczem itp.) oraz zwiększa jego bezpieczeństwo, czyli m.in. chroni je przed wypadnięciem. Specjaliści szczególną uwagę zwracają na wzmocnienia boków, a w przypadku spacerówek – również tyłu.
Wzmocnienia powinny być również wykonane z jak najmniejszej ilości elementów. Każde łączenie oznacza automatycznie osłabienie danej części wózka.
Hamulce
Hamulce w wózku możemy podzielić na postojowe oraz tarczowe.
Hamulce postojowe
Hamulce postojowe
przy obu kolach tylnych
Bebe ConfortPraktycznie wszystkie wózki posiadają hamulce postojowe – uruchamiane poprzez naciśnięcie nogą. Ten typ sprawdza się doskonale jeśli chodzi o całkowite unieruchomienie wózka (np. podczas podróży tramwajem).
Dobrze jest, jeśli wózek posiada hamulce zamontowane na OBYDWU kołach tylnych. Jeśli nie – pojazd może (ale niekoniecznie musi) nie spełniać standardów bezpieczeństwa.
Hamulce tarczowe
Jeśli zależy Ci, aby hamulce mogły również ograniczyć prędkość pojazdu (np. podczas zjeżdżania z górki), to świetnie sprawdzają się hamulce tarczowe. Zasada ich działania jest dokładnie taka sama jak np. w motocyklach. W nowoczesnych modelach (np. Hercules Raptor Spin-3) hamulce tarczowe montowane są najczęściej w przednim kole, zaś rączka umieszczana przy pałąku (lub raczkach) wózka.
Wózek trójkołowy
z hamulcami tarczowymi
Jane Slalom Pro
Problemem wózków wyposażonych w hamulce tarczowe najczęściej jest ich cena. Chociaż niektóre modele można kupić już za około 1,5 tys. złotych (np. Graco Jane Slalom Pro), to wózki renomowanych marek kosztują nawet kilka tysięcy złotych (np. Teutonia Spirit S3).
Pamiętaj, że hamulec tarczowy nie zastępuje hamulców postojowych. Najlepiej jest kiedy wózek, który chcesz kupić posiada obydwa rodzaje hamulców – to zwiększy bezpieczeństwo dziecka i ułatwi Ci prowadzenie pojazdu.
Elementy odblaskowe
Wózek powinien posiadać również elementy odblaskowe. Zimą zmrok zapada bardzo szybko i nie raz może Cię zaskoczyć. Odblaski – zwiększając widoczność wózka dla kierowców – zwiększą bezpieczeństwo dziecka. Jeśli wózek nie posiada wbudowanych elementów tego typu – warto dokupić i przymocować do wózka.
##nowa##strona##
Podsumowanie
Poniżej prezentujemy krótkie podsumowanie: na co zwrócić uwagę przy ocenie bezpieczeństwa wózka. Stosując się do każdego z punktów na pewno niczego nie przegapisz. Nie każdy model będzie posiadał wszystkie wymienione w tabeli cechy. Nie oznacza to jednak, że jest niebezpieczny.
Rodzaj zabezpieczeń | Na co zwrócić uwagę? |
---|---|
Pasy |
|
Wzmocnienia |
|
Hamulce |
|
Stelaż/mocowania |
|
Inne |
|
Najnowsze komentarze