Odkąd wynaleziono żwirki higieniczne dla kotów domowych, życie ich samych i ich właścicieli stało się łatwiejsze. Żwirki pozwalają radzić sobie z naturalnymi potrzebami tych zwierząt bez zbędnych kłopotów tym bardziej, że w jakiś tajemniczy sposób koty wiedzą, do czego żwirek ma im służyć. Czy wiesz, czym różni się żwirek drewniany od bentonitowego?

Kilka pytań, zanim kupisz

Kuweta i żwirek, którym należy ją wypełnić, to jedne z podstawowych zakupów, jakie musi poczynić każdy początkujący właściciel kota. Ponieważ żwirków w sklepach zoologicznych jest kilka rodzajów, a ponadto zarówno właściciel, jak i sam kot mogą mieć co do żwirku swoje preferencje, warto przed wyborem wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Ikona znak zapytania Chcesz, aby sprzątanie kuwety było jak najmniej problematyczne, a pozostający w niej żwirek był czysty i higieniczny?
Ikona znak zapytania Zależy Ci, aby móc wyrzucać nieczystości z kuwety prosto do toalety?
Ikona znak zapytania Nie chcesz za każdym razem, kiedy kot nasiusia, sprzątać kuwety?
Ikona znak zapytania Zależy Ci, aby żwirek był wydajny i wystarczał na długo?
Ikona znak zapytania Przygarniasz małego kociaka i chcesz wybrać dla niego najbardziej odpowiedni żwirek?
Ikona znak zapytania Zależy Ci na czystości w domu i szukasz żwirku, który się nie roznosi po mieszkaniu?

Rodzaje

W zależności od surowca, z którego wyprodukowano żwirek, dzielą się one na:

 • bentonitowe
 • sepiolitowe
 • drewniane
 • silikonowe

Żwirek bentonitowy

Bentonit to substancja naturalna, skała, której podstawową zaletą jest bardzo duża zdolność absorbowania wody. Pochłania też zapachy. Dlatego właśnie jest doskonałym materiałem do produkcji żwirku.

Zasada działania żwirku bentonitowego jest prosta – wiąże on mocz tworząc łatwe do usunięcia łopatką zwarte bryłki. Dzięki temu sprzątanie kuwety jest bezproblemowe, usuwasz tylko zlepione bryłki, reszta żwirku pozostaje w kuwecie. „Grubsze" odchody, zasypane przez kota, nie wydzielają przykrego zapachu, bo żwirek skutecznie go pochłania.

Żwirki bentonitowe występują w postaci grubych lub bardzo drobnych ziarenek. Mogą być bezzapachowe lub nasączone aromatem, np. lawendowym, leśnym, truskawkowym, a nawet trawy, co ma na celu przedłużenie ich świeżości i zwiększenie komfortu użytkowania, głównie z punktu widzenia właściciela kota.

Warto pamiętać, że im żwirek bentonitowy drobniejszy (zazwyczaj na opakowaniu drobnego żwirku znajdziesz określenie Compact), tym wydajniejszy i łatwiej się zbryla. Trzeba tez jednak pamiętać, że drobny żwirek, o wiele bardziej niż grubszy, roznosi się na kocich łapkach poza kuwetę.

Czy wiesz, że żwirku bentonitowego nie wolno wyrzucać do toalety? W połączeniu z wodą zlepia się i tworzy coś na kształt cementu, który skutecznie zapycha rury kanalizacyjne.

Ważne! Ze żwirkami bentonitowymi należy uważać, jeśli ma się bardzo małe kocięta. Mogą one chcieć spróbować żwirku i po prostu go połknąć. Połknięty w większej ilości, bentonit może być dla nich szkodliwy, bo grozi zapchaniem jelit.

Najpopularniejsze żwirki bentonitowe to np.: Certech Super Benek, Certech Super Benek Compact, Hilton Standard, Hilton Compact.

Opakowanie żwirku dla kotów Super Benek Naturalny Opakowanie żwirku dla kotów Super Benek Compact Opakowanie żwirku dla kotów Hilton Compact Opakowanie żwirku Hilton o zapachu trawy
Certech Super Benek Naturalny Certech Super Benek Compact  Hilton Compact Hilton Compact o zapachu trawy

Żwirek sepiolitowy

To podłoże z minerału zwanego sepiolitem, inaczej pianki morskiej. Niektóre sklepy internetowe w swych wyszukiwarkach zaliczają żwirki sepiolitowe do kategorii bentonitowych, być może dlatego, że podobnie jak te ostatnie mają postać ziarenek, których nie należy wyrzucać do toalety. Różnią się one jednak tym, ze nie zbrylają się. Z kuwety usuwa się tylko kał, a co parę dni należy wymienić całe podłoże na nowe.

Żwirki tego typu występują w wersji bezzapachowej oraz mogą być nasączone aromatami, np. aloesowym lub lawendowym.

Żwirki sepiolitowe reprezentowane są na naszym rynku przez jednego producenta, firmę Tolsa, z produktami pod marką Sanicat.

Żwirek drewniany

Żwirki tego typu mogą mieć formę drobnych lub grubszych trocin albo drewnianych granulek (wałeczków). Podstawową zaletą żwirku drewnianego jest możliwość usuwania go wprost do toalety bez ryzyka, że rury się zapchają. Docenią to zapewne właściciele kotów, którzy postanowili ustawić kuwetę w łazience, blisko sedesu. Żwirki drewniane mają ponadto naturalny, żywiczny zapach oraz podobnie jak bentonitowe, dobrze pochłaniają zapachy.

W zależności od tego, w jaki sposób żwirek drewniany „zachowuje się” w kontakcie z wilgocią, dzielą się one dodatkowo na:

 • zbrylające
 • niezbrylające

Zbrylające żwirki drewniane – działają na podobnej zasadzie jak bentonitowe – wiążą mocz w większe lub mniejsze kulki, które łatwo można usunąć z kuwety, pozostawiając resztę podłoża nienaruszoną. Biorąc pod uwagę wspomniany wyżej fakt, że można je wyrzucać prosto do toalety, można dzięki temu uznać zbrylające żwirki drewniane za wyjątkowo wygodne.

Żwirki drewniane zbrylające ot np.: Cat’s Best Eco Plus, Cat’s Best Nature Gold (dla kotów długowłosych), Certech Super Pinio Kruszon.

Niezbrylające żwirki drewniane – mają postać granulek w kształcie wałeczków. Pod wpływem wilgoci zamiast zbrylać, rozpadają się one na drobny pył, który opada na dno kuwety i który również można wyrzucać do toalety. W porównaniu z wersją zbrylającą tego typu żwirek jest znacznie mniej wygodny w użytkowaniu, zarówno dla kota jak i dla właściciela, ponieważ czyszczenie kuwety nie jest tak łatwe i zachodzi obawa, że kot nie będzie chciał zaakceptować nie do końca wysprzątanej toalety.

Żwirki drewniane niezbrylające to np.: Certech Super Pinio drzewny i Hilton Żwirek drewniany standard.

Opakowanie żwirku dla kotów Pinio Kruszon Opakowanie żwirku dla kotów Cat's Best Eco Plus Opakowanie żwirku dla kotów Hilton drewniany standard Opakowanie żwirku Cat's Best Nature Gold
Certech Super Pinio Zbrylający Kruszon Cat’s Best Eco Plus  Hilton Żwirek drewniany standard Cat’s Best Nature Gold

 

Żwirek silikonowy

Żwirki tego rodzaju wyprodukowane są z krzemionki. Wyglądają i działają zupełnie inaczej niż wspomniane wyżej odmiany podłoża dla kotów. Żwirki silikonowe składają się z drobnych, twardych, przezroczystych kuleczek lub kryształków, które nie zbrylają się ani nie rozpadają. Zamiast tego dzięki specyficznej porowatej strukturze pochłaniają mocz do wewnątrz.

W rezultacie na co dzień trzeba z kuwety usuwać tylko kał, natomiast mocz zostaje wchłonięty przez granulat. Raz na jakiś czas, zazwyczaj co miesiąc (lub częściej, jeśli zachodzi taka potrzeba) wymienia się całą zawartość kuwety na czystą. Znakiem, że przyszedł na to czas, jest zmiana koloru granulek z przezroczystego na żółty.

Zwolennicy żwirków silikonowych chwalą go za wygodę użytkowania, mówią, że są prawie bezobsługowe. Przeciwnicy natomiast zwracają uwagę na fakt, że chłonący mocz żwirek staje się z czasem wizualnie i zapachowo nieestetyczny. Zwracają też uwagę na fakt, że żwirek silikonowy używany w krytych kuwetach może gorzej spełniać swoją rolę czyli słabiej pochłaniać wilgoć i zapachy.

Ponadto zdarza się, że tego rodzaju żwirku nie akceptują małe kocięta, które boją się „szeleszczącego” odgłosu silikonowych kulek. Niektóre koty nie lubią też stawać na twardych kulkach i kryształkach, zwłaszcza te, które wcześniej używały bentonitu lub żwirku drewnianego mogą nie chcieć załatwiać się w kuwecie wypełnionej podłożem silikonowym. Weź to pod uwagę, jeśli zamierzasz swojemu przyjacielowi zmienić żwirek, by ułatwić sobie życie.

Żwirki silikonowe to np.: Certech Super Benek Crystal, Hilton Silikonowy, Bento Kronen Silica, Trixie Fresh’n’Easy, Vitapol Silikonowy.

Opakowanie żwirku dla kotów Super Benek Crystal Opakowanie żwirku dla kotów Hilton Silikonowy Opakowanie żwirku dla kotów Bento Kronen Silica Opakowanie żwirku Trixe Fresh'n'Easy
Certech Super Benek Crystal Hilton Silikonowy Bento Kronen Silica Trixie Fresh’n’Easy

 

Cechy żwirków

Poniżej zestawiliśmy wspomniane już wyżej cechy żwirków tak, aby łatwiej było Ci się wśród nich poruszać i przekonać się, który będzie najbardziej optymalny zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego kota.

ZBRYLANIE
bentonitowy   sepiolitowy  drewniany  silikonowy
Bardzo dobrze się zbryla Nie zbryla się Występuje w dwóch wersjach – może się zbrylać jak bentonit lub nie, wówczas zmoczone granulki rozpadają się opadając na dno kuwety Wcale się nie zbryla

 

POCHŁANIANIE ZAPACHÓW I WILGOCI
bentonitowy   sepiolitowy  drewniany  silikonowy
Pod wpływem wilgoci zbryla się i dobrze pochłania zapachy, zbyt długo nie zmieniany może zacząć nieładnie pachnieć przez niedokładnie wygarnianie zbrylonych nieczystości Pochłania wilgoć i zapachy Dobrze pochłania zapachy, pod wpływem wilgoci zbija się w bryłki Pochłania wilgoć i zapachy, pod warunkiem, że nie jest zbyt długo eksploatowany, zaczyna wówczas nieładnie wyglądać i pachnieć

 

WYGLĄD I ZAPACH
bentonitowy   sepiolitowy  drewniany  silikonowy
Estetyczny, zwłaszcza jeśli zrobiony z jasnej glinki bentonitowej, zbyt długo nie wymieniany może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach Estetyczny, ma jasny kolor, nie zbryla się, więc musi być regularnie wymieniany Estetyczny, wygląda jak trociny, ma naturalny drzewny zapach Świeżo wsypany do kuwety wygląda estetycznie (białe lub przezroczyste kulki wyglądające jak zrobione z plastiku). W miarę użytkowania zmienia kolor na żółty oraz może wydzielać nieprzyjemny zapach.

 

WYDAJNOŚĆ
bentonitowy   sepiolitowy  drewniany  silikonowy
Średnio wydajny, usuwane bryłki trzeba na bieżąco uzupełniać świeżym podłożem. Odmiana compact bardziej wydajna od standardowej Średnio wydajny, trzeba go wymieniać co około 10 dni oraz dosypywać w trakcie użytkowania Średnio wydajny Wydajny, bo wymieniany w całości średnio raz na miesiąc. Wydajność może być mniejsza w zależności od tego, jak intensywnie kot korzysta z kuwety

 

 

AKCEPTOWANIE PRZEZ KOTA
bentonitowy   sepiolitowy  drewniany  silikonowy
Dobrze akceptowany przez znakomitą większość kotów Dobrze akceptowany przez koty Dobrze akceptowany, chociaż niektóre koty „przestawione” z innego rodzaju żwirku niechętnie się do niego załatwiają Nie wszystkie koty go akceptują, zwłaszcza te „przestawione" z innego rodzaju żwirku lub kocięta

 

WYGODA UŻYTKOWANIA DLA WŁAŚCICIELA
bentonitowy   sepiolitowy  drewniany  silikonowy

Średnio wygodny, kuwetę trzeba czyścić na bieżąco, a braki uzupełniać. Na jego korzyść przemawia zdolność do zbrylania.

Jeśli w kuwecie zostanie mało żwirku, mocz może przeciec do dna kuwety, przyklejając się do niego. Taki żwirek jest trudny do usunięcia podczas mycia kuwety.

Bentonit jest ciężki – trzeba brać to pod uwagę przy zakupie np. 10-litrowego opakowania bez zapewnionego transportu.

Dość wygodny, nie trzeba usuwać moczu, jednak całą kuwete trzeba wymieniać dość często (wg zaleceń producenta co około 10 dni)

Podobnie jak bentonit, jest ciężki.

Średnio wygodny, kuwetę trzeba czyścić na bieżąco, na jego korzyść przemawia zdolność do zbrylania;

Jest lekki, więc nawet 10-litrowy worek nie będzie uciążliwy do transportu na piechotę ze sklepu zoologicznego

Wygodny – usuwa się tylko stałe odchody, a resztę raz na miesiąc.

Jest ciężki podobnie jak bentonitowy, trzeba brać to pod uwagę, gdy kupujesz większe, np. ponad 7-litrowe opakowanie.

 
Żwirki specjalne

Oprócz standardowych żwirków (przeznaczonych do codziennego użytku) w sklepach dostać można żwirki do zastosowań specjalnych. Koty domowe są zwierzętami, które są szczególnie narażone na choroby układu moczowego, takie jak m.in. infekcje pęcherza i kamica moczowa. Zdarza się, że właściciel w porę nie jest w stanie zauważyć choroby swojego podopiecznego, może też mieć problemy z pobraniem próbki moczu do analizy.

Producenci artykułów zoologicznych wyszli naprzeciw potrzebom kotów i ich właścicieli i oferują dwa żwirki przeznaczone specjalnie dla zwierzaków z problemami lub podejrzewanych o problemy z układem moczowym.

Żwirek do pobierania moczu

Aby wykluczyć lub potwierdzić problemy z pęcherzem moczowym (np. zbyt wysokie pH które skutkuje tworzeniem się kryształów mogących zablokować cewkę moczową zwierzęcia) trzeba oddać mocz zwierzęcia do standardowej analizy w laboratorium. Pobranie próbki nie jest trudne, jednak niektórzy właściciele mogą mieć z tym problemy, niektóre koty mogą też przeciwko takim zabiegom protestować. Żwirek do pobierania moczu przyjdzie im z pomocą. Składa się on z drobnych perełek podobnych nieco do żwirku silikonowego. Różnica jest taka, że nie wchłaniają one moczu, który po prostu pozostaje w kuwecie. Właściciel kota może go stamtąd pobrać do pojemniczka dołączoną do zestawu pipetą.

Żwirek ze wskaźnikiem zdrowia

Jest to żwirek silikonowy, którego specyficzną cechą jest zmiana koloru pod wpływem moczu, jeśli jego pH jest podwyższone lub jeśli jest w nim białko lub erytrocyty (wskazujące na infekcje pęcherza) czy też bilirubina (wskazuje na problemy z wątrobą).

Do opakowania żwirku dołączona jest informacja ze wskazówkami, jaki kolor żwirku powinien skłonić właściciela kota do zabrania swojego czworonoga do weterynarza.

Opakowanie żwirku dla kotów Caterine do pobierania moczu do analizy Opakowanie żwirku dla kotów Hilton Silikonowy
Żwirek Caterine – do pobierania moczu do analizy
Zwirek ze wskaźnikiem zdrowia, Nulldoor health Indicator

Dodatki

 

Neutralizator

Do żwirków bentonitowych możesz dosypywać tak zwany neutralizator zapachów. Występują one w formie bardzo drobnego proszku, również bentonitowego, który można sypać na dno kuwety przed jej napełnieniem świeżym żwirkiem, mieszać ze żwirkiem lub posypywać nim np. miejsca, gdzie zbrylony żwirek przylgnął do dna kuwety. Neutralizatory działają odkażająco i antybakteryjnie, pochłaniają zapachy i poprawiają wydajność żwirku.

Neutralizatory sa bezzapachowe lub pachnące, np. lawendą.

Uwaga! Neutralizatory nie nadają się do stosowania ze żwirkami drewnianymi i silikonowymi.

Łopatka

Kupując kuwetę i żwirek musisz jednocześnie zaopatrzyć się w odpowiednia łopatkę do wybierania odchodów i przesiewania żwirku. W zależności od tego, czy podłoże, którego używa Twój kot, jest drobno- czy gruboziarniste, wybierz łopatkę o odpowiednio dużych lub małych otworach. Dobrze, jeśli łopatka jest głęboka, wówczas to, co nadaje się do usunięcia, nie będzie się z niej zsuwało z powrotem do kuwety podczas sprzątania.

Dywanik przed kuwetę

Każdy żwirek dla kota ma to do siebie, że roznosi się na kocich łapach i sierści poza kuwetę. Jeśli chcesz zminimalizować te niezbyt pożądaną cechę żwirku, połóż przed kuwetą specjalna wycieraczkę, jakich wiele jest dostępnych w sklepach zoologicznych. Są one gumowe lub wykonane z szorstkiej tkaniny, która zatrzymuje na sobie ziarenka żwirku, kiedy kot wychodzi z kuwety. Wycieraczki najlepiej sprowadzają się przy kuwetach krytych, ponieważ kot wychodzi z nich zawsze jedną drogą.

Producenci, marki i ceny

sprawdź ceny>>

Najpopularniejsze na naszym rynku żwirki dla kotów to:

 • Certech Super Benek (bentonitowe i silikonowe)
 • Certech Super Pinio (drewniane zbrylające i niezbrylające)
 • Hilton (bentonitowe, silikonowe i drewniane)
 • JRS Cat’s Best (drewniane)
 • Tolsa Sanicat (sepiolitowe, bentonitowe, drewniane i silikonowe)
 • Vitakraft (bentonitowe)

Ceny żwirku zależą głownie od surowca, z którego zostały zrobione ale też od jego cech. Żwirki kompaktowe i zbrylające są z reguły droższe od tych mniej wydajnych i niezbrylających.

Poniżej zestawienie najpopularniejszych żwirków i ich ceny

Żwirek Opis Pojemność (litrów) Cena zł
Certech Super Benek Uniwersalny  bentonitowy,
bardzo gruboziarnisty
10 Ok. 15
Certech Super Benek Naturalny  bentonitowy,
gruboziarnisty
10 Ok. 12
Certech Super Benek Compact bentonitowy, drobnoziarnisty 10 Ok. 15
Hilton Economy bentonitowy, bardzo gruboziarnisty 10 Ok. 13
Hilton Standard bentonitowy, gruboziarnisty  10 Ok. 16
Hilton Compact  bentonitowy,
drobnoziarnisty
5 Ok. 13
Golden Grey Standard  bentonitowy, drobnoziarnisty 14 Ok. 55
Tolsa Sanicat Professional Classic sepiolitowy 10 Ok. 20
Certech Super Pinio Kruszon drewniany, zbrylający  10 Ok. 25
Cat’s Best Eco Plus drewniany zbrylający 10 Ok. 25
Hilton Drewniany Standard drewniany niezbrylający 7 Ok. 13
Hilton Silikonowy  silikonowy  3,8 Ok. 17
Certech Super Benek Crystal silikonowy 7,6 Ok. 30
Trixie Fresh’n’Easy silikonowy 5 Ok. 30

 

Żwirek specjalny Opis Pojemność Cena zł
Nulldoor Health Indicator silikonowy zmieniający kolor, jeśli parametry moczu są inne niż u zdrowego kota  1,5 kg  Ok. 40
Caterina Żwirek do pobierania moczu z kuwety, w zestawie pipeta 500 ml Ok. 25

 

Podsumowanie

ikona znak zapytania Chcesz, aby sprzątanie kuwety było jak najmniej problematyczne, a pozostający w niej żwirek był czysty i higieniczny?
Wybierz zbrylający żwirek drewniany, jeśli kuweta Twojego kota stoi blisko toalety. Będziesz mieć możliwość wyrzucania nieczystości wprost do sedesu bez obaw, że rury się zapchają. Jeśli natomiast kuweta stoi w innym miejscu niż łazienka i możliwość usuwania odchodów do toalety nie jest dla Ciebie istotna, możesz rozważyć żwirek bentonitowy. Powstające z niego pod wpływem wilgoci zwarte bryłki łatwo usunąć łopatką, jednak pamiętaj – nie do sedesu.

ikona znak zapytania Zależy Ci, aby móc wyrzucać nieczystości z kuwety prosto do toalety?
Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojego kota jest żwirek drewniany, zbrylający (ten jest wygodniejszy) lub nie. Trociny, z których się składa, nie zapchają rur kanalizacyjnych. Również stałe odchody z kuwet wypełnionych żwirkiem silikonowym można usuwać wprost do sedesu.

ikona znak zapytania Nie chcesz za każdym razem, kiedy kot nasiusia, sprzątać kuwety?
Pamiętaj, że koty to czyściochy, mogę odmówić korzystania z kuwety pełnej niesprzątniętych bryłek moczu. Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy sprzątaniem po każdym siusianiu, zaopatrz swojego kota w żwirek silikonowy. Musisz wówczas usuwać jedynie stałe odchody, a mocz zostaje wchłonięty przez granulat. Pamiętaj jednak, by regularnie wymieniać cały wkład kuwety. Jeśli zobaczysz, że zmienił on kolor na żółty, czas na gruntowne sprzątanie.

ikona znak zapytania Zależy Ci, aby żwirek był wydajny i wystarczał na długo?
Żwirki silikonowe są uznawane za wydajne, ponieważ, jak już wspomnieliśmy, granulatu nie ubywa z kuwety w trakcie użytkowania przez kota. Trzeba jednak pamiętać, że w zależności od intensywności korzystania z kuwety przez Twojego czworonoga, żwirek może zużywać się szybciej, niż deklaruje jego producent. Najlepiej przetestuj wybrany żwirek i sprawdź, jak długo pozostaje zdatny do użytku.

W przypadku żwirków bentonitowych bardziej wydajne są żwirki typu compact, czyli bardzo drobne. Znacznie lepiej niż ich grubsze odpowiedniki zbrylają się i mniej podłoża trzeba wyrzucać po skorzystaniu przez kota z toalety.

ikona znak zapytania Przygarniasz małego kociaka i chcesz wybrać dla niego najbardziej odpowiedni żwirek?
Raczej nie kupuj żwirku bentonitowego ani silikonowego. Ten pierwszy może mu zaszkodzić, jeśli kociak postanowi spróbować, jak smakuje. Ten drugi z kolei może zniechęcić go do korzystania z kuwety szeleszczącym odgłosem, jaki wydaje, kiedy kot w nim grzebie.

ikona znak zapytania Zależy Ci na czystości w domu i szukasz żwirku, który się nie roznosi po mieszkaniu?
Niestety, w zasadzie taki żwirek nie istnieje. Każde z opisanych wyżej rodzajów podłoża dla kotów wydostaje się, mniej lub bardziej, poza kuwetę. W przypadku żwirków bentonitowych, te drobniejsze bardziej się roznoszą od grubszych. Żwirki drewniane składają się z lekkich trocin, które łatwo przyczepiają się do łapek i sierści zwierzęcia. Silikonowe kulki, samoistnie lub z pomocą kota, toczą się po mieszkaniu daleko do kuwety. Roznoszenie się żwirku można zmniejszyć instalując przed kuwetą specjalny dywanik-wycieraczkę.