Zadbane akwarium jest atrakcyjnym dodatkiem wystroju wnętrza, ociepla pomieszczenia, dodaje im szczyptę egzotyki i magii. Akwarystyka to jednak hobby wymagające – na początku trzeba sporo zainwestować i pogodzić się z nowymi obowiązkami. Czy wiesz dlaczego szklana kula nie jest dobrym naczyniem do hodowli rybek?

Hodowla rybek morskich, bezkręgowców czy żółwi to hobby wyjątkowe i wymagające. Jeśli chcesz stworzyć żywą namiastkę podwodnego świata we własnym domu, warto najpierw dowiedzieć się, na jakie akwarium możesz sobie pozwolić.

Rodzaje

Akwaria dzieli się przede wszystkim ze względu na ich kształt. W sklepach akwarystycznych masz do wyboru naczynia:

 • prostokątne (klasyczne)
 • profilowane
 • narożne
 • w kształcie kuli

Prostokątne

Według wielu doświadczonych akwarystów są najlepszym rozwiązaniem. Mają formę prostopadłościanu. Można w nich stworzyć środowisko zbliżone do naturalnego, w którym organizmy wodne odnajdą warunki do zdrowego rozwoju, wzrostu i rozmnażania. Akwarium prostokątne w swojej prostocie pozwala w pełni cieszyć się z uprawianego hobby.

Profilowane

Akwaria profilowane mają przednią szybę wygiętą w łuk. Daje to wrażenie powiększenia i uwydatnienia wnętrzna naczynia. Dzięki temu, wystrój akwarium oraz ryby są bardziej wyeksponowane. Doskonale nadają się jako ozdoba do biur i firm. Co nie oznacza, że nie sprawdzą się w domach prywatnych.

Narożne

Wielu przypadkach są zbudowane na planie ćwiartki koła, dzięki czemu mogą być ustawiane w rogu pomieszczenia. Zapewniają wyśmienity widok. Mocno profilowana przednia szyba uwidacznia całe wnętrze akwarium.

Tego rodzaju naczynia bardzo często wykorzystywane są do założenia akwarium morskiego.

W kształcie kuli

Szklane kule stosowane są do hodowli pojedynczych ryb, często zupełnie mylnie używane do hodowli welonów (potocznie zwanych złotymi rybkami). Welony mogą żyć do 30 lat, potrzebują jednak dużych zbiorników prostokątnych. Na jedną rybę potrzeba ok. 80 litrów. 12-litrowa kula to gwarantowana śmierć złotej rybki w przyśpieszonym trybie.

Wystarczy przejrzeć fora akwarystyczne, żeby przekonać się, że naczynie w kształcie kuli to najgorszy możliwy wybór do hodowli rybek. Doświadczeni akwaryści przestrzegają przed kupowaniem kuli, w której ryby mogą szybko nabawić się chorób oczu. Okrągłe ściany źle również wpływają na linię boczną ryby, która odpowiada za utrzymanie równowagi. Jeśli chcesz kupić kulę, to tylko po to, aby w niej trzymać drobiazgi albo zasadzić kwiaty. Dla rybki, zwłaszcza welonów, nie jest to dobry wybór.

Rodzaje akwariów
prostokątne profilowane narożne w kształcie kuli
 Akwarium klasyczne AS Aquaristik MP Aquastar  Akwarium profilowane firmy Jacek i Dorota Bąk  Akwarium narożne Aqua Zoo  Akwarium Hilton w kształcie kuli
 AS Aquaristik MP Aquastar  Jacek i Dorota Bąk  Aqua Zoo  Hilton

Wobec akwariów można zastosować jeszcze jedno kryterium podziału – w zależności od sposobu ustawienia. Mogą to być zbiorniki:

 • wolnostojące
 • wiszące
 • wbudowane

Wolnostojące

Jak wskazuje sama nazwa – można je ustawić tam, gdzie w danym momencie uważasz za stosowne. Taki wybór daje Ci możliwość dowolnej aranżacji wnętrza danego pomieszczenia lub też przeniesienia akwarium do innego pokoju. Najczęściej dotyczy to akwariów niewielkich o pojemności do kilkuset litrów.

Wiszące

Inaczej zwane ściennymi. Są to wąskie, szerokie, efektownie obramowane akwaria, które zawiesza się na ścianie. Są równie efektowne jak plazmowy telewizor, a ich zawartość często bije na głowę program niejednej stacji telewizyjnej.

Wbudowane

Są to najczęściej akwaria duże, o pojemnościach nawet powyżej tysiąca litrów. Ich lokalizacja zostaje ustalona jeszcze na etapie projektowania wnętrza. Ten rodzaj akwarium jest wbudowany w ścianę i otoczony ozdobnym obramowaniem, (bywa, że bardzo kosztownym, np. z 24-karatowego złota). Jest to rozwiązanie drogie, lecz bardzo efektowne i podnoszące walory estetyczne danego pomieszczenia.

Akwaria
wolnostojące wiszące wbudowane
 Klasyczne, wolnostojące akwarium Diversa Start up 40 akwarium ścienne Aqua Cool  Akwarium w ścianie podświetlone diodami LED
 Diversa Start up 40 Aqua Cool Akwarium w ścianie podświetlone diodami LED

 
Kolejny podział akwariów dotyczy jego lokatorów. Wybierając ryby, możesz się zdecydować na jedną z trzech opcji:

 • akwarium ogólne
 • akwarium gatunkowe
 • akwarium biotopowe

Ogólne

To najczęściej spotykany wybór, ponieważ zapewnia dużą różnorodność kształtów, kolorów i zachowań ryb. Niektóre gatunki pływają przy powierzchni, inne przy dnie, jeszcze inne wybierają środek akwarium. Dzięki temu możesz mieć zagospodarowaną całą powierzchnię Twojego domowego zbiornika wodnego. Trzeba tylko pamiętać, że dobierając rybki należy mieć pewność, że mają podobne upodobania, jeśli chodzi o temperaturę wody, i że poszczególne gatunki tolerują się wzajemnie. Może się bowiem zdarzyć, że do tego samego akwarium wpuścisz rybki, które są przysmakiem innych (np. neonki mogą stać się obiadem większych skalarów). W takiej sytuacji nie zdziw się, jeśli pewnego dnia zobaczysz, że Twoje akwarium jest nieco uboższe.

Akwarium ogólne musi mieć dość dużą objętość – najlepiej od 100 litrów w górę. Jest prosta zasada, na każdy centymetr rybki powinien przypadać przynajmniej jeden litr wody, w przypadku niektórych gatunków znacznie więcej.

Oto przykładowe właściwe zestawienie gatunkowe: gupiki, gurami, neony, kiryskowate.

Pamiętaj, że większość ryb najlepiej czuje się w ławicach. Dlatego dobrze jest jeśli każdy gatunek ma w akwarium kilku przedstawicieli.

Jeśli chcesz mieć pomoc w utrzymaniu higieny akwarium, do sprzątania zatrudnij ryby zjadające glony, np. zbrojniki niebieskie.

Akwarium gatunkowe

W tym przypadku akwarium zamieszkuje tylko jeden gatunek rybek. Przykładem mogą być pielęgnice, których nazwa łatwo zmyli niedoświadczonego akwarystę. Otóż, pielęgnica opiekuje się jedynie swoim potomstwem. W stosunku do innych ryb jest agresywna. Jest duże prawdopodobieństwo, że umieszczona w akwarium z mniejszymi gatunkami, walcząc o swoje terytorium, pozabija konkurencję. Nie oznacza to jednak, że nie jest to gatunek dla akwarysty interesujący. Trzymane w akwariach gatunkowych pielęgnice rosną do 25 cm długości. Są duże, piękne i majestatyczne. To są cechy dla których akwarysta może zrezygnować z innych gatunków, przynajmniej w tym samym akwarium.

Akwarium biotopowe

To już zabawa dla osób posiadających wcześniejsze doświadczenie z rybkami. Chodzi o to, aby w jak najlepszy sposób odwzorować warunki z danego naturalnego zbiornika, np. z Amazonki lub Oceanu Indyjskiego. Dobór ryb, roślin, skorupiaków, bezkręgowców, a nawet dekoracji nie może być w tym wypadku przypadkowy. Muszą być też zapewnione odpowiednia temperatura oraz wskaźnik pH wody. W przypadku gatunków morskich należy też zadbać o odpowiedni poziom zasolenia wody.

Często akwaria biotopowe są równocześnie akwariami gatunkowymi.

Wielkość akwarium i grubość szkła

Im większe akwarium, tym jego ściany poddawane są większym obciążeniom. Dlatego też przed zakupem sprawdź, z jakiego zostało wykonane szkła. Poniższa tabela przedstawia przybliżoną, bezpieczną grubość ścian dla akwariów o różnej objętości.

Pojemność w litrach Grubość ścian w milimetrach
12 – 50 4
50 – 80 5
80 – 160 6
160 – 350 8
350 – 500 10
500 – 850 12
850 – 1200 15
1200 – 1600 19

Największe akwaria, w których można podziwiać np. rekiny, wykonane są z materiałów o grubości nawet kilkunastu centymetrów.

Akwaria domowe są klejone specjalnymi silikonowymi preparatami, które pozostają neutralne dla składu chemicznego wody i jednocześnie są wystarczająco mocne, aby dać opór dużym obciążeniom powodowanym przez znajdującą się w naczyniu wodę.

Duże zbiorniki dodatkowo wzmacniane są metalowymi profilami na krawędziach i na dnie.

Wyposażenie akwarium

Nawet w przypadku najmniej wymagających ryb, które mogą żyć w wodzie o temperaturze pokojowej, do akwarium należy dokupić akcesoria dodatkowe, pomagające w utrzymaniu optymalnych warunków do życia. Poniżej lista podstawowych zakupów:

 • oświetlenie
 • filtr wody
 • pompka powietrza
 • grzałka
 • termometr
 • sonda pH

W przypadku akwarium morskiego dodatkowo zaopatrz się w:

 • miernik zasolenia
 • odpieniacz białek

Wśród akcesoriów dodatkowych można wybrać komputerowe sterowanie, które za Ciebie zadba o to, aby woda była odpowiednio napowietrzona, aby ryby miały wystarczająco światła, a temperatura nie spadła nawet o 0,1 stopnia Celsjusza. Komputer współpracuje ze wszystkimi urządzeniami, dbającymi o utrzymanie właściwych warunków dla danego środowiska.

Producenci i ceny

Na Polskim rynku dostępne są akwaria niezliczonej ilości producentów. Poniżej przedstawiamy listę wybranych przez nas firm:

 • AquaArt
 • AquaBoro
 • Aquael
 • AquaNurt
 • Aquarium Systems
 • AquaStyl
 • AquaSzut
 • Aquatik
 • AquaZoo
 • AS Aquaristik
 • Boyu
 • Diversa
 • Dennerle
 • Hagen
 • Jacek i Dorota Bąk
 • Juwel
 • Marina
 • Sera
 • Tetra
 • Wromak


600-litrowy zestaw AquaBoro Villa 600,
cena: 8700 zł
Rozpiętość cen jest olbrzymia. Niewielkie akwaria (ok. 15 – 20 l) można kupić już poniżej 100 zł. Im zbiornik większy, tym wyższa cena. Za pojemność w granicach 100 litrów trzeba zapłacić od 100 do 400 zł. Ogromne kilkusetlitrowe akwaria to wydatek ponad tysiąca złotych. Jeżeli pojemność swojego akwarium chcesz liczyć w tysiącach, musisz przygotować domowy budżet na wydatek nawet… 7 tys. złotych. Górna granica cenowa po prostu nie istnieje. Wszystko zależy od wyobraźni i zasobności portfela. Najdroższe ścienne akwarium wyprodukowano obecnie w Stanach Zjednoczonych. Jego obramowanie waży blisko 75 kg, a zostało wykonane z… 24-karatowego złota. Ponadto akwarium zostało ozdobione kłem mamuta oraz fragmentem kości tyranozaura. Cena? Blisko 5 mln USD. Wykonano tylko trzy egzemplarze.

Na rynku dostępne są również całe zestawy dla początkujących akwarystów. Ich cena nie jest wygórowana – w zależności od pojemności (40 – 150 l) – od 200 zł do 1000 zł. Jeśli chcesz kupić gotowy zestaw wbudowany od razu w szafkę musisz liczyć się z wydatkami rzędu 1000 – 3000 zł.

Podsumowanie

Decydując się na akwarium należy pamiętać o jednym –  nie jest to tylko dodatkowy mebel, lecz przede wszystkim środowisko dla żywych organizmów. Należy im zatem zapewnić jak najlepsze warunki bytowe. A jednym z warunków jest dobranie odpowiedniego akwarium. Oto kilka naszych ostatnich porad.

Ortodoksyjni akwaryści twierdzą, że niezależnie od tego, czy zamierzasz hodować rybki słodkowodne czy morskie, jedynym słusznym wyborem jest akwarium prostokątne. Nie mniej jednak doświadczenie wielu osób pokazuje, że w przypadku ryb morskich świetnie sprawdzają się akwaria profilowane lub narożne. Nie polecamy jedynie szklanej kuli.

Pamiętaj o zapewnieniu rybom odpowiednio dużego zbiornika, właściwego środowiska – temperatury, pH, a nawet „towarzystwa”, w którym będą egzystować. Inaczej akwarystyczne początki mogą zakończyć się bolesną porażką. Zwłaszcza dla lokatorów akwarium.

Hodowanie małych organizmów wodnych to dobry pomysł, jeśli masz małe mieszkanie i niezbyt wiele miejsca na akwarium. Dwudziestolitrowe, prostokątne naczynie w zupełności wystarczy do hodowli krewetek, np. red cherry, które będą się w nim na tyle dobrze czuły, że na pewno się rozmnożą.

Życzymy wyjątkowo efektownego akwarium!