Squash to sport niezwykle dynamiczny, który aktywizuje wszystkie partie mięśni i zmusza zawodników do wylewania litrów potu. Osoby, które spróbowały tej dyscypliny doskonale wiedzą, że największe obciążenia w trakcie rozgrywki muszą znosić nie tylko ręce, lecz przede wszystkim stopy. Oczywiste więc jest to, że właściwie dobrane obuwie to połowa sukcesu.

Refleks, ruch, instynktowne podejmowanie błyskawicznych decyzji. Tutaj każdy krok musi być pewny i stabilny. Jeśli agresja i prędkość Ci nie odpowiadają, w squashu się nie sprawdzisz. Natomiast jeżeli czujesz się w takim środowisku jak ryba w wodzie, to musisz wiedzieć, że bez porządnego obuwia daleko nie zajdziesz. Buty do squasha muszą być bardzo dobrze dopasowane, muszą świetnie amortyzować każdy krok oraz zapewniać doskonałą przyczepność.

Wymagane cechy

Buty halowe Adidas Essence 10
Buty halowe Adidas Essence 10
Jeśli jesteś początkującym graczem, który na korcie do squasha bywa rzadko, ale uprawia też inne sporty halowe – gra w piłkę, siatkówkę, chodzi na fitness itp., nie musisz od razu inwestować w buty specjalnie zaprojektowane do tej dyscypliny. Możesz kupić dobre halowe, sportowe obuwie, które sprawdzi się na wielu polach i będzie miało zastosowanie bardziej uniwersalne. Takie buty muszą jednakże posiadać kilka cech, które sprawią, że gra nie będzie udręką dla twoich stóp. Oto one:

 • wytrzymałość
 • doskonała wentylacja
 • amortyzacja
 • przyczepność
 • podeszwa "non marking"

Wytrzymałość – nie ma większego sensu kupowanie byle jakich butów. Podczas gry w squasha buty zostają poddane dużym obciążeniom, jeżeli są byle jak sklejone, nie mają solidnych szwów, to po kilku meczach skapitulują. I trzeba będzie kupić nowe. Po co wyrzucać pieniądze w błoto, lepiej zainwestować raz, a porządnie.

Wentylacja – jak już wspomnieliśmy, squash wyciska z zawodników siódme poty. Jeżeli buty, w których grasz zostały zrobione z jednolitego kawałka sztucznego materiału bez perforacji, szybko w ich wnętrzu będziesz mieć mokre bagienko, które jest doskonałym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii. Takie buty szybko przestaniesz lubić i zapewne nie przejdziesz obok nich obojętnie – Twój nos szybko da Ci znać, że wybór nie był trafiony. Zatem, podobnie jak w modelach do biegania, buty do squasha częściowo powinny być zrobione z mocnej siatki. Dobrze też jeśli wkładka ma właściwości bakteriostatyczne.

Amortyzacja – cienka, twarda jak kamień podeszwa i takie same wkładki to dla zawodnika squasha duże zagrożenie. Grając, często przeskakujesz z miejsca na miejsce, złe obuwie może być więc przyczyną kontuzji stawu skokowego. Podeszwa musi być elastyczna, podobnie wkładka aby amortyzować każde gwałtowne zetknięcie z podłożem. W przeciwnym wypadku gra nie Jasna podeszwa butów halowych
Jasna podeszwa butów halowych
będzie przyjemna, lecz bolesna.

Przyczepność – squash to nagłe zmiany kierunku ruchu. Śliskie, zrobione z twardego plastiku podeszwy to totalna pomyłka. But musi zapewniać doskonałą przyczepność. Każdy poślizg to nie tylko strata punktu, lecz przede wszystkim ryzyko urazów.

Podeszwa "non marking" (niepozostawiająca śladów na parkiecie) to podstawa. Wiele klubów przykłada do tego bardzo dużą uwagę i jeśli Twoje buty będą zostawiać na parkiecie czarne linie, najzwyczajniej w świecie obsługa kortów nie pozwoli Ci zagrać. Bywa, że nawet buty oznaczone przez sprzedawców lub producentów jako non marking często nie spełniają tego wymogu. Dlatego najbezpieczniej wybrać buty z podeszwami w jasnym kolorze – białym, kremowym lub żółtym. Dzięki temu unikniesz rozczarowań i nieprzyjemności.

Uwaga! Buty do squasha muszą być idealnie dopasowane. Nie mogą uciskać, ani pozwalać na to, aby stopa wewnątrz się przesuwała – jedno i drugie grozi kontuzjami i przyspieszonym zużyciem butów.

Jeśli zamierzasz squasha trenować regularnie, nie pozostaje Ci nic innego jak kupienie butów specjalnie zaprojektowanych do tego sportu. To się opłaci. Dlaczego? Wyjaśnienie poniżej.

Zaprojektowane do squasha

Przeglądając strony w internecie poświęcone squashowi, trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedź, które modele butów są najlepsze. Przewija się kilka nazw, które uważane są za wzorowe. I właśnie na tych przykładach omówimy systemy, którymi są nafaszerowane, aby gra w squasha była bardziej efektowna i bezpieczna jak tylko jest to możliwe.

Asics Gel

To cała linia butów indoorowych. Polecane modele to Gel-Blade 3, Gel-Hunter, Gel-Doha czy Gel-Progressive.

Oto na jaką recenzję tych butów natrafiliśmy na jednej z amerykańskich stron poświęconych squashowi:

Absolutna amortyzacja i legendarna elastyczność. W tych słowach można streścić buty do squasha Asics Gel, które są cenione i lubiane przez ogromną ilość graczy. Niemniej jednak pojawiły się też opinie negatywne. Pojawiające się zarzuty to bóle kolan, odciski na stopach i potykanie się po dłuższej grze.

Asics Gel-Blade 3
Asics Gel-Blade 3
Buty Asics zapracowały na swoją niemal wzorową opinię szeregiem systemów, które wspomagają graczy. Oto kilka z nich zastosowanych w butach Asics Gel-Blade 3:

 • I.G.S, czyli Impact Guidance System. Nazwa ta określa specyficzną budowę buta, dzięki której stopa może poruszać się w całkowicie naturalny sposób.
 • Wet Grip Rubber – określa materiał użyty do budowy podeszwy. Jest to specjalna mieszanka gumy, która nie ślizga się nawet na mokrym parkiecie.
 • Visible Rearfoot GEL – bazuje na specjalnej wkładce wykonanej z silikonu, która zapewnia optymalną amortyzację. Wkładki żelowe są rozmieszczone w newralgicznych miejscach podeszwy i tak wkomponowane, aby zwiększyć funkcjonalność.
 • Transition Sole – to konstrukcja podeszwy środkowej z zaokrągloną piętą i trzema elementami EVA i SpEVA o różnej twardości, rozmieszczonymi w sposób uwzględniający naturalną biomechanikę stopy.
 • Magic Ventilation – specjalna konstrukcja podeszwy zapewniająca dobrą wentylacje i efektywniejsze odprowadzenie wilgoci na zewnątrz.
 • Asymmetrical Lacing Design – jest to system sznurowania buta, dzięki któremu but w naturalny sposób dopasowuje się do stopy. Efekt – lepsze trzymanie buta i mniej podrażnień skóry.

Head Radical Pro II

Head Radical Pro II
Head Radical Pro II
To buty, które w różnych recenzjach zyskują gwiazdki za wytrzymałość i doskonałe trzymanie stopy. Jednocześnie wymuszają wytrzymałość na graczach, są bowiem dość ciężkie i sztywne. Mają za to inne zalety doceniane przez zawodników squasha. Jakie?

 • CXG – czyli system amortyzujący uderzenia o podłoże. Podeszwa jest skomponowana z mieszanki włókien, które przy gwałtownym uderzeniu o podłoże ulegają kompresji, zaś później się rozprężają. System ten poprawia również odbicie od podłoża
 • VI-POD cushion – jest to system wspomagający amortyzację pięty.
 • Heel Stab – stabilizacja kostki.
 • HEAD Energy Bridge – mostek umieszczony między piętą a palcami, stabilizujący stopę w bucie.

Prince

Prince Renegade
Prince Renegade
Marka ta oferuje kilka modeli butów przygotowanych specjalnie do squasha – NFS Indoor V, NFS Indoor IV czy NFS Rally. Najnowszy model to Prince Renegade. Co oferuje książę renegat?

 • Duraskin II – to system chroniący palce. Noski buta pokryte są sztywniejszym i bardziej wytrzymałym materiałem, co pomaga zapobiec kontuzjom palców.
 • Energy Return – przednia część wkładki pokryta jest elastycznym materiałem, aby zapewnić dobrą amortyzację i odbicie.
 • Shock Pro Eraser – elastyczne wypełnienie obcasów, zapewniające doskonałą amortyzację.
 • Propulsion Plate – jest to swojego rodzaju „podwozie”, które przekierowuje energię z amortyzacji pięty na przednią część buta, co pozwala na jeszcze lepsze odbicie.
 • PRC – to podeszwa ze specjalnej mieszkanki gumy, która nie ściera się na twardych powierzchniach, zachowując jednocześnie doskonałą przyczepność.

Według recenzji, buty Prince słyną z lekkości i doskonałej przyczepności. Mogą natomiast sprawiać problemy osobom z wysokim podbiciem i szeroko rozstawionymi palcami u stóp.

Hi-Tec

Hi-Tec Infinity Flare 4:SyS
Hi-Tec Infinity Flare 4:SyS
Jest to marka, która faszeruje swoje buty najnowszymi osiągnięciami techniki. Polecane przez graczy najnowsze dzieło to Hi-Tec Infinity Flare 4:SyS. Buty te zostały zaprojektowane przy udziale mistrza świata w squasha – Nicka Matthewsa. Według recenzentów są doskonałe, choć niektórzy wybrzydzają, że gra się w nich zbyt łatwo i lekko.

I to ma być wada?

Oto jakie najważniejsze systemy w nich zastosowano:

 • 4:SYS – dotyczy podeszwy, którą wykonano z czterech różnych materiałów, aby uzyskać jak najlepsze efekty. Pozwala to na dynamiczną kontrolę ruchu i zwiększa amortyzację do 35%.
 • Abrazone forefoot reinforcement – przód buta wykonany z bardzo wytrzymałego materiału, co pozwala na lepszą ochronę palców.
 • Heel Impact Zone – jest to specjalny amortyzator w obcasie redukujący siłę uderzenia o podłoże o około 40%.
 • Super light moulded EVA sockliner – bardzo lekka profilowana wkładka.
 • Bonded Nylon Support Frame – nylonowe obramowanie podeszwy zapewniające doskonałe odbicie.

Dodajmy tylko, że podeszwy w tych butach wzmacniane są włóknem węglowym, a to jak wiadomo wykorzystywane jest np. do budowy sportowych aut.

Harrow


Harrow Sneak Squash Shoes
Przy tej marce wymieniane są zwłaszcza dwa modele: Harrow Sneak oraz najnowsze – Harrow Volt. Przez wielu graczy wskazywane są jako najlepszy możliwy wybór. Spotkaliśmy się nawet z określeniem, że te buty to niebo dla stóp, albo że wymiatają z kortu konkurencję. Model Sneak zaprojektowano specjalnie z myślą o legendarnym, emerytowanym już zawodniku – Jonathonie Powerze.

Firma Harrow nie sili się na wymyślne określenia zastosowanych systemów. Dostajemy kilka informacji typu buty mają dodatkowo wzmocnione palce, okolice kostki, co zwiększa ich trwałość i poprawia stabilność. Zapewnia ochronę stopy przed kontuzją. Zwiększona amortyzacja i podparcie dla stopy w miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne w trakcie gry.

I gracze je uwielbiają.

Marki i ceny

Oprócz wymienionych wyżej, jest jeszcze kilku producentów, którzy mają w swojej ofercie doskonałe buty do squasha. Oto one:

 • Adidas
 • Ashaway
 • Mizuno
 • Nike
 • Salming
 • Yonex
 • Wilson

Ceny butów zaprojektowanych do gry w squasha nie są niskie. Trzeba przygotować się na wydatek od ok. 100 do 400 zł. Poniżej znajdziesz ceny polecanych butów przez graczy.

Model Cena
Ceny polecanych butów do squasha
Harrow Sneak 279 zł
Hi-Tec Infinity Flare 4:SyS 269 zł
Prince Renegade 279 zł
Head Radical Pro II 259 zł
Asics Gel-Blade 3 299 zł

Podsumowanie

Na zakończenie warto wspomnieć, że do produkcji butów do squasha używane są materiały często stosowane przez NASA, stąd ich wysokie ceny. Są to wszelkiego rodzaju włókna sztuczne oraz syntetyczna skóra i doskonała guma. A za to trzeba zapłacić. Oczywiście większość modeli można kupić w rozmiarówce damskiej i męskiej, a także dla juniorów.

Na tego rodzaju butach nie warto oszczędzać. Nawet najlepsze modele mają gwarancję, że przy intensywnej grze wytrzymają na pewno na korcie przez pół roku. Później gwarancji nie ma. Jeżeli zatem chcesz grać często, nie wybieraj najtańszej opcji, bo szybko się okaże, że wcale nie jest taka tania, jeśli trzeba będzie kupić kolejną parę.

Warto też pośpiech zostawić za drzwiami sklepu i przymierzyć kilka modeli, wykonać w nich kilka ćwiczeń, sprawdzić jak zachowują się na stopie w ruchu. I dopiero wtedy wybrać.

A kiedy już buty zostaną wybrane, życzymy samych wygranych.

Poradniki, które warto przeczytać

 • Jakie buty do biegania wybrać? – Dlaczego rozmiar i estetyka to nie wszystko? I jak nie utonąć w gąszczu dylematów, przed jakimi postawi nas znający się na rzeczy sprzedawca?
 • Jaki prezent dla biegacza? – Masz znajomego, który dużo biega i nie wiesz co mu kupić? Sprawdź nasz poradnik i wybierz odpowiednie prezent!
 • Jaki plecak do biegania? – Jeśli lubisz długie wybiegania albo krótkie wypady z lekkim wyposażeniem w góry to warto sprawdzić plecaki do biegania. Zobacz, który model będzie najlepszy dla Ciebie.