Kupując buty snowboardowe, musisz uwzględnić ich twardość, swój wiek i płeć oraz posiadane umiejętności. Weź również pod uwagę rodzaj buta wewnętrznego i zastosowane technologie w bucie zewnętrznym. Czy wiesz, na czym polega system Shrinkage?

Kilka pytań, zanim kupisz

Jeżdżąc na desce, balansujesz całym ciałem. To właśnie dzięki dopasowanym butom możesz „czuć” deskę, dobrze nad nią panować, skręcać czy robić różne triki i ewolucje. Źle dobrane obuwie będzie przeszkadzać Ci w nauce oraz robieniu postępów i w efekcie szybko zniechęci, co więcej, przyczynić się może do niewygody i bólu podczas jazdy i manewrów. dlatego przed zakupem warto przemyśleć kilka pytań:

ikona znak zapytania Dlaczego buty snowboardowe powinny być nowe?
ikona znak zapytania Jaki stopień twardości powinny mieć buty początkującego snowboardzisty?
ikona znak zapytania Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie butów?

Podział butów snowboardowych

Podział butów ze względu na twardość

Rodzaje – twardość

Buty snowboardowe możemy podzielić na miękkie i twarde. Dodatkowo posiadają one indywidualne stopnie twardości, określane słowem flexindex lub support. Jeśli w opisie buta znajdujesz informacje, że model ten ma flex 4/10 to oznacza, że w dziesięciostopniowej skali, ma twardość 4, co w rzeczywistości oznacza że jest średniomiękki. Im większy flex, czyli im twardsze buty, tym lepsze „czucie” deski i możliwość lepszego panowania nad nią.

Decyzja, jaką twardość butów wybrać, zależna jest od Twoich umiejętności.

Buty twarde

Przygotowane są z myślą o zaawansowanych snowboardzistach. Konieczne są do nich specjalne wiązania i wówczas twarda deska. Umożliwiają świetne „czucie” deski i prowadzenie jej, co jest niezbędne przy osiąganiu większych szybkości. W praktyce są dość ciężkie i niewygodne do chodzenia, chociaż większość posiada specjalne systemy ułatwiające poruszanie. Buty takie powinny posiadać przynajmniej trzy, cztery klamry zapinające, usztywniające nogę. Buty twarde dobrze chronią staw skokowy i kości śródstopia oraz dwa razy skuteczniej, w porównaniu do buta miękkiego, chronią kostki. Powodują jednak większy nacisk na kolana, a co za tym idzie, jego ewentualne urazy.

Twarde buty snowboardowe podobne są do butów narciarskich. W zasadzie w typowych butach narciarskich też można jeździć na twardej desce, rozwijając większe prędkości.

Buty twarde występują w 10-stopniowej skali twardości, a więc posiadają maksymalny flex 10.

Buty miękkie

Buty nadające się do freestyle’u i freeride’u. Są elastyczne, zapewniając jednocześnie stabilność stopom oraz kostkom. Dobrze dobrane obuwie umożliwia swobodne manewrowanie deską i nie sprawia trudności przy chodzeniu. Buty te są dość lekkie.

Wyróżniamy różne stopnie twardości buta snowboardowego miękkiego. Mierzy się je w skali 1 10. Z reguły 1 4 to buty miękkie, 4 6 buty średniomiękkie, a 6 10 buty twarde.

Buty o niskim stopniu twardości są produkowane dla dzieci i kobiet, męskie modele są twardsze i dochodzą właśnie do 10 stopni.

Ponieważ miękkie buty snowboardowe są najbardziej popularne i najlepsze dla początkujących właśnie na tym rodzaju skupimy się w dalszej część artykułu.

Zarówno buty twarde, jak i miękkie występują w wersji step-in, czyli posiadają twardą podeszwę, aby ułatwić wpinanie buta w wiązanie. Nie trzeba wtedy np. siadać na śniegu, żeby wpiąć buta, ale jednym „kliknięciem” zatrzaskuje się go w wiązanie, tak jak to jest przy butach narciarskich.

Buty są ściśle związane z wiązaniami, stanowią z nimi jedną całość. Wspólnie umożliwiają panowanie nad deską podczas jazdy, i właściwie dobrane sprawiają, że jazda daje tylko przyjemność i satysfakcję. Tak więc, dobór buta ma wpływ na wybór wiązań i odwrotnie. To znaczy, że do każdego z rodzajów buta są przygotowane odpowiednie wiązania np. twarde buty twarde wiązania, buty step-in wiązania z takim też systemem.

Rodzaje –  wiek i płeć

Buty męskie (men)

But męski K2 Maysis
But męski
K2 Maysis
Dopasowane są do anatomii męskiej stopy. Ich rozmiarówka jest typowo męska, jest więc możliwość wyboru dużych rozmiarów. Ponieważ męskie obuwie jest szerokie i duże, niektóre firmy wprowadziły system Shrinkage (z angielskiego słowo to oznacza kurczenie się). Jest to technologia zmniejszająca skorupę buta, przez co zmienia się jej rozmiar o cały jeden numer. Wkładka wewnętrzna pozostaje bez zmian, czyli kupujesz but w swoim rozmiarze np. 45 ale na śniegu pozostawia on ślad jak rozmiar 44. But jest dla Ciebie dobry, wygodny i Twoja stopa swobodnie się w nim mieści (np. Burton Hail). Powyższy system pozwala uniknąć zahaczania butami o śnieg w czasie jazdy i jest praktyczny dla panów, którzy ze względu na dużą stopę muszą kupować duże rozmiary buta (dla osób które mają z tym problemy i nie wystarcza tylko kupienie buta z mniejsza skorupą, wyprodukowano specjalne podkłady pod wiązania, o czym napisaliśmy więcej w artykule Jak kupować deskę snowboardową?).But damski Flow Lotus White Boa
But damski
Flow Lotus White Boa

Buty takie są twardsze od butów damskich, z reguły mają flex 5 7, choć dla początkujących zdążają się też znacznie miększe, np. 2,5.

Poza tym, podobnie jak damskie buty, w zależności od modelu posiadają różne udogodnienia m.in. systemy szybkiego sznurowania, wygodne dopasowujące się wkładki itp.

Buty damskie (women)

Posiadają specjalną konstrukcję dostosowaną do charakterystycznej anatomii kobiecej stopy (czyli producenci uwzględniają, że kobiety mają m.in. węższą piętę i szersze oraz wyższe śródstopie). Buty damskie to buty o niskim stopniu twardości (najczęściej spotykany flex to 4 6). Występują modele w specjalnej kolorystyce, z rożnymi gadżetami typu: odpinane futerka lub złote litery z nazwą producenta, zawieszane na boku. Podobnie jak męskie modele mogą mieć tradycyjne, sznurowane wiązanie (choć teraz to już rzadkość) lub mogą mieć systemy szybkiego zapinania.

Buty dziecięce (junior)

But dziecięcy, Burton Grom
But dziecięcy,
Burton Grom
Producenci zapewniają, że buty dziecięce sprawdzą się pod względem technicznym tak samo, jak modele dla dorosłych, zapewnią komfort i bezpieczeństwo.

Obuwie dziecięce musi być szczególnie wygodne i nie może deformować stopy młodego snowboardzisty. Buty powinny być lekkie i koniecznie posiadać antypoślizgową podeszwę, żeby dziecku nie zagrażało niebezpieczne poślizgnięcie. Ważne aby miały system prostego zapinania bądź sznurowania, żeby młody użytkownik samodzielnie mógł sobie z tym poradzić.

Niektórzy producenci, jak np. Westige, projektują wkładkę wewnętrzną metodą „1:1 Lasting”, co oznacza, że dla każdego rozmiaru buta jest wykonany specjalny but wewnętrzny, dostosowany do potrzeb i charakterystycznej anatomii małych stóp. Inaczej mówiąc, nie ma identycznych wkładek w różnych rozmiarach buta, uformowanie wkładki zmienia się razem z rosnącą z roku na rok stopą dziecka. Producenci tworzą więc buty uwzględniające potrzeby młodych deskarzy.

Budowa

Większość butów składa się z dwóch części: buta wewnętrznego i zewnętrznego.

But wewnętrzny

But wewnętrzny to wkładka. Odpowiada ona za usztywnienie kostki i pięty. Powinna być niezależna od buta zewnętrznego, tak by można ją było wyjmować. Ułatwia to jej suszenie oraz stanowi dodatkową izolację cieplną. Wkładki wykonane są z pianki poliuretanowej lub laminatów. Te drugie lepiej trzymają ciepło, ale też oddychają. Powodują, że stopa się tak nie poci, a co za tym idzie, nie marznie.

Typowa wkładka wewnętrzna (z buta Burton Shaun white 09/10)
Typowa wkładka wewnętrzna
(z buta Burton Shaun white 09/10)

Wkładka nie może być za duża, musi bardzo dobrze przylegać do stopy. Dlatego powinna posiadać niezależny od buta zewnętrznego system zapinania czy sznurowania. Dobre dopasowanie wkładki do stopy zapewniają różne materiały termoformowalne. W takim przypadku w sklepie musi znajdować się specjalny piecyk, w którym po podgrzaniu dopasowuje się but wewnętrzny do nogi użytkownika.

Dodatkowe udogodnienia, z którymi możesz się spotkać, to np. wkładka antybakteryjna, eliminująca przykre zapachy i rozwój drobnoustrojów, czy żelowe poduszki, chroniące kostki i palce (takie udogodnienia znajdziesz w butach firmy Burton).Wkładka wewnętrzna z niezależnym sznurowaniem (z buta HEAD LOUIS)
Wkładka wewnętrzna
z niezależnym sznurowaniem
(z buta Head Louis)

Jedną z profesjonalnych wkładek jest wkładka o nazwie ALPHA, która zapewnia bardzo dobre dopasowanie do stopy, uczucie wygody i komfortu. Wprowadzono w niej również specjalny system zapobiegający unoszeniu się pięty 3D Molded J Bar (taką wkładkę posiada np. but DC Allegiance).

But zewnętrzny

Decyduje o odpowiedniej sztywności całych butów. Koniecznie musi być nieprzemakalny. Powinien on być wykonany ze skóry, ze skóry syntetycznej, gumy, nubuku lub innego materiału nieprzepuszczającego wody. Najlepiej, by jego podeszwa była gumowa, antypoślizgowa, ułatwiająca podchodzenie pod górę po śliskiej nawierzchni.

Rowki w podeszwie, czy inaczej wzorek, powinny być na tyle płytkie, by nie dostał się tam śnieg i tym samym nie utrudnił wpięcia buta w wiązania. Język buta powinien na tyle dobrze przylegać, żeby nie dostał się do środka śnieg. Szyty jest on często z kilku warstw materiałów o różnych twardościach (język 3D).

But powinien dobrze okalać stopę, dlatego dobrze, żeby był sznurowany. Taki but możesz „ścisnąć” i dopasować go do własnych potrzeb. Metody zawiązywania mogą być różne, na celu mają oczywiście jak najlepsze usztywnienie i zabezpieczenie nogi użytkownika.

Metody zapinania buta zewnętrznego

Coraz mniej modeli butów posiada tradycyjne wiązanie, przy którym trzeba się namęczyć, schylać i odmrozić palce, żeby zawiązać sznurówki. Powstały nowe systemy przyspieszające zapinanie butów i pomagające właściwie je „docisnąć” do stopy. Takie przyśpieszone i proste zapinanie przydaje się zwłaszcza u dzieci, które mają problem z samodzielnym założeniem buta. Ze względu na to wiele modeli dziecięcych ma jako zapięcie proste rzepy. Rzepy stanowią też dodatkowe zapięcie w niektórych modelach sznurowanych. Poza tym problem odmrożonych palców nie jest już tak powszechny, gdyż wiele systemów spokojnie można obsłużyć w rękawicach snowboardowych.

Możesz spotkać się z następującymi zapięciami butów snowboardowych:

 • podwójne sznurowadła,
 • paski ściągające,
 • haczyki wykonane z aluminium, blokujące sznurówki,
 • linki pokryte teflonem, są alternatywą dla typowych sznurowadeł, są bardziej wytrzymałe i odporne na naciąganie w czasie zapinania,
 • system boa – najbardziej precyzyjny system wiązania, czyli dwie stalowe linki zaciągane specjalnym pokrętłem, pozwalają niezależnie regulować siłę zacisku w dolnej i górnej części buta. System ten ułatwia i przyśpiesza zakładanie butów, nawet w rękawicach.
 • system szybkiego sznurowania eyestay 
 • system szybkiego i bardzo prostego sznurowania SCL pociągasz linkę, by zasznurować, podnosisz specjalny klips do góry, by odsznurować
System szybkiego wiązania boa
System szybkiego wiązania boa
System szybkiego wiązania SCL
System szybkiego wiązania SCL

Dodatkowe cechy butów snowboardowych

Wielu producentów wprowadza nowe technologie mające na celu zapewnienie dodatkowego bezpieczeństwa dla stóp oraz polepszenie wygody i komfortu, przy całodziennej jeździe w butach. Należą do nich np.:

 • system ratunkowy recco – jest to system bezpieczeństwa oparty na technologii radarowej, pomagający znaleźć w razie lawiny ofiarę pod śniegiem,
 • wkładki wzmacniające cholewki,
 • wkładki antybakteryjne – likwidujące przykre zapachy i zapobiegające rozwojowi mikroorganizmów,
 • dodatkowe systemy trzymania pięty,
 • czubek buta wzmacniany gumą, co stanowi dodatkową ochronę dla palców i zabezpieczenie przed namakaniem,
 • specjalne profilowane i termoformowalne „kieszenie” po obu stronach wkładki wewnętrznej, z przeznaczeniem na kostkę nogi,
 • zewnętrzne wzmocnienia okolic piety i kostek, mające na celu jeszcze dokładniejsze zabezpieczenie delikatnych kości śródstopia,
 • systemy eliminujące puste przestrzenie między wkładką a butem zewnętrznym, dzięki czemu długość buta jest mniejsza
 • konstrukcja cuff cut zapewniająca większą wygodę przy przechyleniu do przodu bez obawy deformacji buta
 • wkładka Eva – specjalna wewnętrzna podeszwa wzmocniona wkładami, co powoduje świetną amortyzację całej długości buta, wytrzymałą przez lata użytkowania,

Wszelkie dodatkowe usztywnienia i wzmocnienia będą interesować szczególnie zaawansowanych deskarzy. System recco może przydać się każdemu, ale powinni zafundować go sobie zwłaszcza snowboardziści niekorzystający z wytyczonych tras. Natomiast udogodnienia mające na celu łatwiejsze sznurownie i wygodę (jak np. wkładka Eva, wkładki antybakteryjne, systemy trzymające pietę) zaciekawią każdego, kto chce po prostu cieszyć się jazdą na desce.

Na pewno warto pomyśleć o kupnie buta posiadającego dodatkowe zabezpieczenia dla kostek, pięt czy palców, gdyż w grę wchodzi tutaj Twoje osobiste bezpieczeństwo.

Oczywiście dodatkowe technologie i systemy, które posiada but, dodatkowo też kosztują, czyli buty takie są droższe. Na szczęście konkurencja na rynku powoduje, że niektóre z firm mają w swojej ofercie buty z niektórymi wymienionymi powyżej udogodnieniami w przystępnych cenach. Dlatego nie musisz rezygnować z butów posiadających te cechy, jeśli dysponujesz ograniczonym zasobem gotówki. 

Przymiarka

Buty trzeba dokładnie zmierzyć. Będziesz mieć wówczas całkowita pewność, że wybierzesz właściwe dla siebie. Idąc do sklepu najlepiej załóż cienką skarpetę, taką, w jakiej planujesz jeździć. Wkładki są wystarczająco ciepłe, a w grubej skarpecie stopa będzie się dodatkowo, niepotrzebnie pocić, nie mówiąc już o tym, że zupełnie niewskazane jest ubieranie kilku warstw skarpet, żeby chroniły od zimna.

But musi być idealnie dobrany na szerokość i długość. Nigdy nie kupuj za dużych butów. Warto wziąć pod uwagę, że wkładka zawsze trochę się wyrobi i rozejdzie. Dobierz więc buty „na styk” lub nawet, kierując się rozsądkiem, pół numeru mniejsze. Pamiętaj, że za luźne buty będą przeszkadzać w manewrowaniu i sterowaniu deską. Oczywiście, nie mogą Cię cisnąć. Stąd cała trudność w dobraniu idealnego rozmiaru.

Dopasowanie buta ocenia się po dokładnym zasznurowaniu go. Wówczas dobrze czujesz długość, możesz przekonać się, czy palcami nie dotykasz czubka buta oraz jak buty trzymają pietę. Pięta musi być usztywniona, nie można wykonywać nią żadnych ruchów. Jeśli swobodnie ruszasz piętą i odrywasz ja od podeszwy, but jest za szeroki lub za długi lub też wkładka wyrobiła się przez częste mierzenie.

Najlepiej jest stanąć w pozycji jak do jazdy, czyli nogi lekko ugięte w kolanach i przechylić się do przodu opierając lekko na językach od butów. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, przymierz kolejną parę. Mierz aż do skutku, musi Ci być w nich naprawdę wygodnie.

Kupując buty przez internet z oczywistych względów nie masz możliwości przymierzenia ich. Stosuj się wówczas do wytycznych podanych przez sprzedającego. Dobry sklep internetowy podaje, jak zmierzyć stopę, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Podaje też rozmiarówkę dla buta damskiego i męskiego oraz wymiary buta zewnętrznego i wkładki wewnętrznej.

Pamiętaj również, że każdy produkt kupiony przez Internet możesz zwrócić w ciągu 10 dni od daty jego otrzymania, więc jeśli buty mimo dokładnego zmierzenia stopy, nie będą pasować, możesz je odesłać.

Producenci i ceny

Producentami butów są te same firmy, które wytwarzają również deski, czyli:

Ceny butów snowboardowych wahają się od 200 złotych w górę. Jedynie modele dziecięce możesz kupić taniej – za ok. 150 zł. Oczywiście za bardziej „wypasionego” buta, czyli posiadającego więcej udogodnień i nowinek technicznych zapłacisz drożej, nawet powyżej 1000 zł (np. buty Flow HyLite zipFit). Więcej kosztują również buty skórzane, choć te można dostać już za ok. 600 zł.

Warto też polować na wyprzedaże modeli z poprzedniego sezonu, czasem można kupić bardzo dobre buty za niewielkie pieniądze tylko dlatego, że jest to model 2010/2011, a nawet 2009/2010.

W przedziale cenowym 400 700 możesz kupić naprawdę dobre buty, znanego producenta, z wieloma atrakcyjnymi dodatkami, zabezpieczeniami i systemami szybkiego wiązania (np. Raven lub Flow Lotus).

Warto kupować całe zestawy snowboardowe (czyli deskę, wiązania i buty), masz wówczas dobry, markowy sprzęt jednego producenta, idealnie do siebie dopasowany. Cena również będzie bardziej przystępna, niż gdybyś kupował każdą rzecz oddzielnie.

Popularni producenci sprzętu produkują odzież, np. kurtki narciarskie czy snowboardowe.

Podsumowanie

Technologia produkcji obuwia snowboardowego jest wciąż udoskonalana. Wybór jest duży spośród wielu producentów i wielu sklepów. Podsumujmy więc, na jakie cechy butów powinieneś zwrócić uwagę i czego od dobrych butów „wymagać”.

ikona znak zapytania Dlaczego buty snowboardowe powinny być nowe?
Bardzo ważne jest, by buty do snowboardu kupować nowe, a nie używane. Buty stopniowo dopasowują się do stopy użytkownika, dlatego buty używane wcześniej przez kogoś innego, mogą okazać się niewygodne i niezdatne do użytku. Obowiązkowo trzeba zwrócić uwagę na idealne dobranie rozmiaru, to zagwarantuje Ci wygodę i komfort w czasie manewrów. Masz przecież cieszyć się z uroków jazdy na desce, a nie skupiać się na bolącym palcu czy zbyt ściśniętej kostce.

ikona znak zapytania Jaki stopień twardości powinny mieć buty początkującego snowboardzisty?
Dla początkującego snowboardzisty polecamy buty miękkie, które są elastyczne, ale zapewniają jednocześnie stabilność stopom oraz kostkom. Dobrze dobrane obuwie umożliwia swobodne manewrowanie deską i nie sprawia trudności przy chodzeniu. Buty o niskim stopniu twardości (poniżej 6) są produkowane dla dzieci i kobiet, męskie modele są twardsze i dochodzą właśnie do 10 stopni.

ikona znak zapytania Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie butów?
Zadbaj również, aby kupić but z nieprzemakalnego i trzymającego ciepło materiału. Dobrze, żeby miał podeszwę antypoślizgową. Sprawdzi się ona nie tylko w modelach u dzieci, gdzie jest obowiązkowa. Chodzi tu o Twoje bezpieczeństwo, gdyż poruszasz się po śliskim terenie, a niejednokrotnie po samym lodzie.

Ważną cechą buta jest jego wygląd, czyli design. To oczywiste, zwłaszcza dla pań, że powinien się podobać, mieć atrakcyjny wygląd. Jednak cecha ta nie może przesłonić wygody i odpowiedniego dopasowania. Co Ci przyjdzie z ładnych i modnych butów, gdy będą Cię cisnąć lub będą za luźne i uniemożliwią manewry?

Posiadasz już dość szczegółowy wykaz zalet, jakie powinien posiadać dobry, snowboardowy but. Teraz pozostaje tylko wybrać się do sklepu, nawet wirtualnego, i dokonać satysfakcjonującego zakupu. Czego Ci życzymy!

Poradniki, które warto przeczytać

 • Jakie buty górskie kupić? – Kupując buty trekkingowe, rozważ, jak często i w jakich warunkach będziesz ich używać. Zwróć uwagę na użyte materiały i sposób wykończenia. Czy wiesz, jak przymierzyć buty, żeby pasowały idealnie i sprawdziły się na szlaku?