Dżinsy są zawsze w modzie. Żeby spodnie dżinsowe dobrze na nas leżały, trzeba dobrać fason do swojej sylwetki i nauczyć się prawidłowo czytać metkę. Czy wiesz, co to są spodnie typu bootcut i flare? Jeśli nie, bierz się do lektury.

Każda kobieta, która chce kupić spodnie dżinsowe, zna ten ból – wycieczka po sklepach, jedna, druga, trzecia przymiarka… Dopiero za dziesiątym razem udaje się wybrać fason, który „jakoś tam” leży. Jak się kończą takie zakupy? Zwrotem towaru, albo kolejną wycieczką do sklepu w celu kupienia następnej pary. Ten problem nie dotyczy garstki, ale większości kobiet. Prawie każda z nas ma przecież w swojej szafie przynajmniej jedną parę dżinsów. Takie spodnie nigdy nie wyszły i nigdy pewnie nie wyjdą z mody.

Fasony

Oto popularne fasony stosowane przez większość producentów:

STRAIGHT (proste)
STRAIGHT SLIM/ SUPERSLIM/SKINNY (rurki)
STRAIGHT LOOSE BOOTCUT
FLARE (dzwony)
nogawki takich spodni są równe i proste na całej długości; nogawki takich spodni są zwężane; dżinsy o luźnych, prostych nogawkach; ich nogawki nieznacznie rozszerzają się ku dołowi; zwane potocznie „dzwonami”, ich nogawki wyraźnie rozszerzają się od kolana w dół;
Levi's New Bold Curve Classic Straight Levi's Superskinny Highwaist STRAIGHT LOOSE, Big Star, Luna 073 Levi's, New Slight Curve Classic Boot Levi's Slight Curve Flare
Levi’s New Bold Curve Classic Straight
Levi’s Superskinny Highwaist Big Star, Luna
Levi’s, New Slight Curve Classic Boot
Levi’s Slight Curve Flare

Od tego standardowego nazewnictwa pochodzą rożne wariacje, np. skinny boyfriend (H&M zwężane, luźne nogawki), super-slim bootcut (obcisłe w biodrach nogawki, które rozszerzają się od kolana w dół).

Oprócz wymienionych wyżej fasonów, jest też wiele niestandardowych, na przykład alladynki, czyli spodnie z workowatymi, rozszerzanymi nogawkami, czy cygaretki: obcisłe, ale krótsze, bo sięgające tylko do kostek. Nowością w ofercie Levi’s są spodnie typu "curve" przeznaczone dla pań z szerszymi biodrami, okrąglejszą pupą.

Stan

Oprócz nogawek, bardzo duże znaczenie ma też tak zwany stan. Jest to góra spodni, która okala talię. Stan może być:

wysoki (high waist) regularny (regular) wysoki (high waist)
zabudowany, zakrywający brzuch i pępek  nie zakrywa pępka, ale sięga za biodra; bardzo wygodny charakterystyczny dla „biodrówek”. Taki stan kończy się na biodrach, nie zakrywając brzucha
  Big Star Dalia Cord  Big Star Erin  Big Star Carmen
 Big Star Dalia Cord  Big Star Erin  Big Star Carmen

Bardzo często typ stanu jest zawarty w samej nazwie dżinsów. I tak, straight regular to spodnie o normalnym, regularnym stanie, a slim high waist – spodnie z wysokim stanem.

Materiał

To następna rzecz, którą musisz wyjaśnić przed wyborem i zakupem spodni. Rodzaj materiału ma większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Od gatunku dżinsu zależy komfort noszenia, fason spodni i to, jak się układają na Twoich nogach.

Faktura dżinsu
Faktura dżinsu
Płótno namiotowe, z którego kiedyś produkowało się dżinsy, odeszło w niepamięć. Już na początku XX wieku dżinsy zaczęto produkować ze specjalnego rodzaju bawełny, zwanego denimem, charakteryzującego się skośnym splotem (widocznym szczególnie po wewnętrznej stronie spodni). Zmieniły się nie tylko barwniki, jakimi farbowało się spodnie, ale przede wszystkim – zmienił się sam materiał. Zaczęto do niego dodawać różne domieszki innych tkanin.

Jeśli szukasz spodni, które nie wyciągną się po pierwszym praniu i będą przylegać do sylwetki, poszukaj takich, które w swym składzie mają domieszkę elastanu.

Elastan, inaczej lycra lub spandex (odpowiednikiem jest też stretch), to syntetyczny materiał wynaleziony w 1958 roku przez znanego producenta materiałów, firmę DuPont. Na zawsze zmienił on przemysł odzieżowy, bo sprawił, że ubrania stały się bardziej „przylegające” do ciała i rozciągliwe.

Spodnie wykonane z czystej bawełny  w porównaniu z takimi, które mają kilkuprocentową domieszkę elastanu, „noszą się” zupełnie inaczej. Oto krótka charakterystyka, która pozwoli Ci zrozumieć tę różnicę:

Spodnie wykonane w 100% z bawełny:

 • Bawełna to materiał naturalny – skóra ubrana w czysta bawełnę „oddycha” i nie poci się.
 • Spodnie z czystej bawełny mają tendencję do rozciągania się w trakcie noszenia.
 • Spodnie wykonane z czystej bawełny kurczą się w praniu.

Spodnie z bawełny z domieszką elastanu, lycry lub stretchu:

 • Domieszka tych materiałów sprawia, że spodnie są rozciągliwe i lepiej dopasowują się do sylwetki.
 • Spodnie z domieszką lycry nie rozciągają się tak, jak spodnie z czystej bawełny.
 • Materiał z domieszką elastycznego materiału nie jest tak przewiewny jak 100% bawełna.

Uwaga! Większość producentów dodaje do damskich spodni domieszkę materiału syntetycznego, dzięki temu lepiej się „noszą”, są bardziej dopasowane. Męskie dżinsy szyje się zazwyczaj z czystej bawełny, dzięki czemu są luźniejsze.

Szwy a jakość dżinsów

Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niektóre dżinsy kosztują 40 złotych, a inne 300-400 (Lee, Wrangler)? Oczywiście, duże znaczenie ma tutaj marka i jej renoma na rynku odzieżowym. Dżinsy projektantów (np. Calvin Klein, Yves Saint Laurent) będą zawsze droższe niż te, które znajdziesz na lokalnym bazarze. Czy jednak idzie za tym jakość?

Jakość dżinsu trudno ocenić na pierwszy rzut oka. Tani dżins na pewno szybciej się wyciera. Są jednak także drogie dżinsy, które są przecierane celowo, na etapie produkcji, żeby nadać im tak zwany „casual look” (swobodny wygląd).
Jakość dżinsów leży w szczególe, między innymi – w jakości szwu. Najwyższej jakości denim to tak zwany selvage denim, co oznacza tyle co – naturalnie wykończony brzeg materiału. Dzięki temu, że materiał jest naturalnie podwinięty, spodnie nie strzępią się tak szybko (patrz – zdjęcia).
dżinsy bez wykończeniadżinsy z naturalnym wykończeniem selvage
Od lewej – dżinsy bez wykończenia, dżinsy z naturalnym wykończeniem selvage

Pamiętaj! Przed kupnem dżinsów obejrzyj wewnętrzną stronę spodni i sprawdź jakość szwu. Jeśli jeszcze przed zakupem jest on postrzępiony, nie warto kupować takich dżinsów.

Rozmiar

Dobór odpowiedniego rozmiaru to najtrudniejsze zadanie. Tradycyjnie, każdy rozmiar dżinsów składa się z dwóch liter:Metka, Wrangler
Metka, Wrangler

 • W (ang. waist – taila)
 • L (ang. leg – noga)

Przykładowy rozmiar na metce może wygląda tak:

 • W27 L32

Liczby są podawane w calach, co jest utrudnieniem dla Europejczyków, którzy do mierzenia używają zazwyczaj centymetra. Ważne więc, żebyś pamiętała, że 1 cal to 2,54 centymetra.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki rozmiar jest dla ciebie najodpowiedniejszy, wystarczy, że zmierzysz obwód swojej talii (pasa) i wynik w centymetrach zamienisz na cale.

Przykład – Jeśli masz w pasie 68 centymetrów, po podzieleniu przez 2,54 otrzymasz 26,77. Twój rozmiar to 27.

L32 oznacza długość nogi, czyli – nogawki. Zmierz więc nogę od kroku w dół, podziel wynik przez 2,54 i sprawdź, która długość będzie dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Przykład – Jeśli długość Twojej nogi to 84 centymetry to po podzieleniu wyniku przez 2,54 otrzymasz 33,07. Twój rozmiar nogawki to 33 cale.

Wybór długości nogawki zależy od wysokości buta. Jeśli nosisz na co dzień obcasy, warto kupić spodnie z dłuższymi o jeden rozmiar nogawkami (w razie czego zawsze można je podłożyć). Uwaga: obecnie bardzo mocne są spodnie sięgające tylko do kostki, które pasują do płaskiego obuwia!

Część producentów, zamiast rozmiarów z podziałem na talię i nogawkę, podaje rozmiary – S, M czy L (lub – 34, 36, 28), które utrudniają precyzyjny dobór rozmiaru spodni. W ustaleniu rozmiaru pomoże Ci tabela:

 Obwód talii (w centymetrach) Obwód bioder (w centymetrach) Rozmiar europejski
 
Rozmiar (USA)
 62-64  86-89 34 XS
 65-67  90-92 36  S
 68-71  93-96 38  M
 72-75  97-100 40  M
 76-79  101-104 42  L
 80-84  105-107 44  L

Zmierz obwód talii (pasa) i obwód bioder, ustal przedział w jakim mieści się wynik i znajdź w tabeli rozmiar, który mu odpowiada.

Jakie dla kogo?

Wiesz już, skąd wziął się fenomen dżinsowych spodni, umiesz rozpoznać dobry gatunkowo materiał, orientujesz się, co daje domieszka materiału syntetycznego i umiesz czytać metkę? Czas na kolejny krok – jak dobrać fason i kolor dżinsu do swojej sylwetki?

Aby ułatwić Ci wybór, przygotowaliśmy specjalną tabelę. Przyjrzyj się swojej sylwetce i przeczytaj porady stylistów.

Szerokie uda
 • Idealny model dżinsów dla Ciebie to straight. spodnie ukrywające szerokie uda, Americanos 2012

 • Najlepiej, żeby stan był obniżony (biodrówki) – zmniejszy to optycznie uda i pupę.
 • Kolor dla Ciebie to ciemny niebieski, granat i czarny – takie barwy zdecydowanie wyszczuplają.
 • Unikaj jasnych przetrać na wysokości ud, które tylko powiększają je optycznie.
 • Nie wybieraj spodni typu Slim i Skinny zwężanych u dołu – uwydatnią szerokie uda.
 • Szukaj modeli dżinsów z wyraźnie widocznymi bocznymi szwami – wyszczuplisz optycznie nogi.
Zbyt szczupłe uda
 • Jeśli chcesz dodać sobie kobiecych kształtów, wybierz spodnie w jasnych kolorach, najlepiej z przetarciamispodnie ukrywające zbyt szczupłe uda, Americanos 2012 na wysokości ud.
 • Odpowiedni fason dla Ciebie to obcisłe Slim lub Skinny – doda Ci optycznie kilka centymetrów w biodrach.
 • Unikaj biodrówek – zmniejszą optycznie pupę, podkreślą chłopięce kształty.
 • Dobrym rozwiązaniem są też spodnie typu Loose, workowate i luźne – odwrócą uwagę od braku zaokrąglonych kształtów.
Duża pupa
 • Postaw na biodrówki – optycznie zmniejszają pupę.spodnie ukrywające zbyt dużą pupę, Americanos 2012
 • Wybieraj spodnie z tylnymi kieszeniami – ich brak optycznie powiększa pośladki.
 • Dobrym rozwiązaniem jest szeroki pasek przy spodniach, który zmniejszy optycznie pupę.
 • Odpowiedni fason dla Ciebie, to spodnie typu Straight, które zrównoważą sylwetkę, albo Flare i Bootcut – wyszczuplą optycznie górę.
 • Unikaj – spodni z wysokim stanem, wystających klapek przy tylnych kieszeniach, obcisłych na całej długości spodni typu Slim/Skinny.
Brak pupy
 • Jeśli chcesz optycznie powiększyć swoją pupę, wybierz obcisłe rurki typu Slim.spodnie ukrywające brak pupy, Americanos 2012
 • Bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą dodać sobie kilka centymetrów w pupie są spodnie z podwyższonym stanem.
 • Unikaj szerokich pasków.
 • Wybieraj jasne kolory albo jaśniejsze plamy na pupie – optycznie powiększają.
Duży brzuch
 • Jeśli Twoim problemem jest duży brzuch, nie decyduj się na biodrówki – będą uwydatniać „boczki".spodnie zakrywające duży brzuch, Americanos 2012

 • Wybierz dżinsy ze standardowym (jeśli masz przy tym dużą pupę) lub podwyższonym stanem.
 • Ciemne kolory (granat, czerń) dodatkowo Cię wyszczuplą.
 • Ubierz do spodni szeroki (ale nie zbyt obcisły) pasek – odwróci uwagę od brzucha.
Krótkie nogi
 • Idealne dla Ciebie są spodnie o jeden rozmiar za długie – długość nogawek naprawdę potrafi zdziałać cuda! Do spodnie do krótkich nóg, Americanos 2012tego obcasy i już możesz zapomnieć o tym, że masz krótkie nogi.
 • Wybierz modele typu Straight lub Loose, Flare lub Bootcat.
 • Wysoki stan sprawi, że nogi będą wyglądać na dłuższe.
 • Zdobienia, metalowe elementy to Twoi sprzymierzeńcy, przyciągną uwagę do dolnej części ciała, przez to będzie się ona wydawać proporcjonalna w porównaniu z górą.
 • Nie wybieraj spodni zwężających się ku dołowi – dodadzą sylwetce masywności i skrócą optycznie nogi.
Zbyt długie nogi
 • Zbyt długie nogi też mogą być dla niektórych problemem – źle dobrane spodnie sprawią, że będziesz wyglądać spodnie do długich nóg, Americanos 2012
  nieproporcjonalnie.
 • Naucz się podkreślać długie nogi w odpowiedni, umiarkowany sposób – wybierz „rurki”, czyli dżinsy typu Slim.
 • Unikaj ozdób, wzorów i haftów, jeśli chcesz odwrócić uwagę od nóg i uwydatnić górę stroju i sylwetki.
Krzywe nogi
 • Nie kupuj zbyt obcisłych spodni (Slim, Skinny).spodnie maskujace krzywe nogi, Americanos 2012
 • Unikaj spodni o wyraźnych pionowych prążkach.
 • Wybieraj jasne barwy dżinsów.

*Zdjęcia użyte w tabeli pochodzą z kolekcji Americanos 2012

Producenci i ceny

Do najpopularniejszych firm, które zajmują się przede wszystkim produkcją dżinsowych spodni należą:

 • Americanos
 • Big Star
 • Dallas
 • Diesel
 • Lee Cooper
 • Levi’s
 • VF Corporation (Lee, Wrangler)

Mimo iż dżinsowe spodnie znajdują się w ofercie każdego większego producenta odzieży, warto zainwestować w spodnie "dżinsowych gigantów". Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że bardzo dbają o jakość.

Niestety, taka jakość kosztuje. Za dżinsy tych firm musisz zapłacić 150-300 złotych, podczas gdy na lokalnym bazarze kupisz spodnie już za 30 złotych. Dżinsy z odzieżowych sieciówek to koszt około 70-150 zł.

Podsumowanie

Jak widzisz, dopasowanie dżinsów nie musi być udręką. Wystarczy poznać kilka głównych zasad. Wiesz już jak wybrać dobry gatunkowo denim, umiesz dopasować fason spodni do swojej sylwetki.
Jeśli zależy Ci na trwałych dżinsach, zwróć uwagę na szwy i wybierz spodnie z wykończeniem typu selvage (więcej na ten temat piszemy w akapicie Szwy a jakość dżinsów). Warto też zainwestować w dżinsy producentów specjalizujących się w tej branży (np. Lee, Levi’s, Wrangler). Produkowanie trwałych spodni to ich priorytet.
Jeśli chcesz kupić obcisłe dżinsy, wybierz takie, które mają domieszkę materiału elastycznego (elastanu, lycry albo stretchu).
Jeśli nie zależy Ci na obcisłych, ale wygodnych spodniach, możesz wybrać dżinsy wykonane w 100% z bawełny. Pamiętaj jednak, że takie spodnie mogą wyciągnąć się po praniu.

Życzymy udanego wyboru i wygodnych dżinsów, które posłużą Ci długie lata!