Rozrywka bez względu na wiek, firmowy gadżet albo oryginalny prezent – fotopuzzle doskonale sprawdzą się w każdej z tych ról. Zwłaszcza, że nie musisz przebierać w gotowej ofercie producentów. Dziś sam decydujesz, jak mają wyglądać – dostarczasz zdjęcie, wybierasz format i… czekasz na dostawę do domu.

Puzzle od dawna (bo od XVIII wieku) wykorzystywane były jako pomoc naukowa dla dzieci. I wciąż doskonale mogą taką rolę spełniać, choć jednocześnie dostarczają rozrywki lub służą jako reklamowy gadżet. Co prawda puzzle to nie motoryzacja czy elektronika, ale i w tej dziedzinie w ciągu nie tyle stuleci, co zaledwie kilkunastu lat dokonał się przełom, który spokojnie można by nazwać rewolucją. Na czym ona polega? Na tym, że odbiorca uwolnił się od narzuconego wzoru. Teraz to właśnie on ma wpływ, i to w najmniejszych szczegółach, na to, jak wyglądają puzzle. To on decyduje, jaką treść niosą ze sobą ułożone elementy, wybiera parametry (kształt, wielkość, materiał, z jakiego są wykonane itp.) i w zależności od potrzeb nadaje im charakter. Mogą więc być osobistą wycieczką do przeszłości, prezentem dla ukochanej, bliskiej lub tylko znajomej osoby, ale też zupełnie neutralnym emocjonalnie drobiazgiem budującym wizerunek firmy; dodatkiem do spotkania, debaty czy działań promocyjnych. A w jaki sposób, poza wyborem i dostarczeniem własnego zdjęcia, można personalizować fotopuzzle? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

jakie_fotopuzzle

Rodzaje

Pierwszym skojarzeniem wywoływanym na hasło „puzzle” są zazwyczaj dziesiątki lub setki (czasem tysiące) kartonowych elementów, które układają się w całość, tworząc jakiś obraz. O ile jednak zastanowisz się dłuższą chwilę, zaraz przypomnisz sobie również inne formy, jakie mogą przybrać puzzle: choćby łamigłówki z wolnym polem albo elementy magnetyczne, które można powiesić na lodówce.

Oto podstawowy podział puzzli (i fotopuzzli):

Fotopuzzle tradycyjne

To właśnie to, z czym puzzle kojarzą się w pierwszej chwili. Kartonowe lub drewniane nieregularnie pocięte elementy, których ułożenie, w zależności od liczby, może zająć zaledwie chwilę albo kilka dni lub nawet tygodni. Można je układać dla przyjemności układania, po czym rozłożyć wzór i z powrotem umieścić w szufladzie, by wrócić do niego np. za kilka miesięcy. Ale też świetnie sprawdzają się jako element dekoracyjny – w ramce mogą stać na biurku, komodzie czy za szkłem w gablotce albo wisieć na ścianie, zwłaszcza jeśli to duży format.

Fotopuzzle magnetyczne

To puzzle, które dzięki zastosowanemu magnesowi lub folii magnetycznej trzymają się metalowych powierzchni. Zwykle obrazki mają niewielkie formaty, by mogły dobrze się prezentować na lodówce, zmywarce czy na specjalnej tablicy.

Fotopuzzle przesuwane

Charakterystyczną cechą puzzli przesuwanych jest to, że nie można ich rozsypać, chyba że użyjesz do tego młotka. Mogą za to stanowić poważne wyzwanie dla układającego. Są to plastikowe elementy w ramce z jednym polem wolnym. Możesz je tylko przesuwać w górę i w dół, ale nie ma mowy o przekładaniu. Dlatego kilku-kilkunastoelementowe wersje są jeszcze stosunkowo łatwe do rozgryzienia, ale jeśli podejmiesz się ułożenia kompletu 62 puzzli, musisz być naprawdę dobry. Krótko mówiąc, puzzle przesuwane to świetny gadżet, a jednocześnie logiczna łamigłówka bez ograniczeń wiekowych. Dobra zarówno dla dziecka, nastolatka czy osoby dorosłej.

Fotopuzzle grawerowane

Świat fotopuzzli oferuje też coś dla najbardziej wymagających, przyzwyczajonych do obcowania z materiałami najwyższej klasy. Jeśli nie zadowolą cię kartoniki, a i drewno nie zapewni spodziewanego efektu, możesz zdecydować się na puzzle grawerowane. Jak się łatwo domyślić, jest to opcja szczególnie kosztowna, nie na każdą kieszeń i nie na każdą okazję.

Projekt

W przeciwieństwie do takich foto gadżetów jak kalendarz czy album puzzle nie wymagają poświęcenia im dłuższego czasu przy projektowaniu. Ale jak w każdym przypadku krytyczne spojrzenie i choćby krótki namysł zaowocują naprawdę ciekawym efektem końcowym. Właściwie wystarczy wybrać zdjęcie. Musi ono jednak być dobrej jakości, i to nie tylko pod względem technicznym. Nie mniej ważne jest ujęcie, skadrowanie i to „coś”, co decyduje o tym, że na tę właśnie fotografię chce się popatrzeć jeszcze raz.

Ze szczegółami należy zawsze zapoznać się, przeglądając dokładnie oferty poszczególnych producentów, bo mogą oni mieć nieco odmienne wymagania, np. dotyczące formatu, w jakim zapisane ma być zdjęcie, rozmiaru pliku itp. Zwykle przypomina się, że każda fotografia może być delikatnie przycięta, co trzeba uwzględnić wybierając ją i nanosząc na nią napis.

Fotografię można przygotować w programie graficznym, takim jak Fotoshop lub w kreatorze, jaki producent udostępnia na firmowej stronie internetowej.

Parametry

Kształt

Pod tym względem panuje względna dowolność. Oczywiście nigdzie nie zamówisz fotopuzzli o każdym rozmiarze i kształcie, ale jeśli przejrzysz oferty kilku-kilkunastu firm, na pewno trafisz na interesującą cię propozycję. Prostokąt, ewentualnie kwadrat to niemal banał. Ale w wielu przypadkach sprawdzi się najlepiej – w myśl zasady, o której wspominał Albert Einstein, że: „Wszystko należy upraszczać, jak tylko się da, ale nie bardziej”. W przypadku tak klasycznych form, można pokusić się o nietypowe proporcje prostokąta. Jeśli chodzi o mniej typowe kształty, bardzo modnym jest serce. Szczególnym wzięciem cieszy się oczywiście przy okazji Walentynek, ale może to być być także pomysł na prezent ślubny, urodzinowy, a nawet na upominek bez okazji dla kogoś, komu chcesz w ten sposób sprawić przyjemność (albo coś zakomunikować). Niektórzy mają w swojej ofercie także różnej wielkości koła i owale.

Liczba elementów

Decydując się na konkretną liczbę elementów tworzących układankę, warto wziąć pod uwagę sposób, w jaki będzie ona wykorzystana. Jeśli ma to być ozdoba na biurko, raczej nie powinna być zbyt duża. Tym bardziej jeśli chcesz nią obdarować kogoś, kto chętnie ją wykorzysta, ale wcale nie jest pasjonatem takich układanek i nie lubi spędzać długich godzin nad rozwiązywaniem zagadek. Reklamówki także nie powinny mieć dużych rozmiarów. Za to wersje przygotowywane na różnego rodzaju akcje, zwłaszcza kilkudniowe, w których uczestniczą dzieci i młodzież – mogą mieć dla odmiany ogromną liczbę elementów, tak by zająć całą grupę, która w dodatku spędzi nad puzzlami sporo czasu. Także osoby, które są „układaczami” najczęściej wolą układanki nie mniejsze niż 500 elementów, czerpiąc szczególną radość z wyzwań, jakie stawiają puzzle od tysiąca do 2-3 tysięcy kartoników.

Zawsze warto pamiętać o wymiarze praktycznym. Nawet jeśli ktoś chętnie podjąłby się zadania, polegającego na ułożeniu obrazka składającego się z 5 czy 10 tysięcy elementów, nie znaczy, że będzie miał gdzie to zrobić. I jeszcze jedno: o wartości fotopuzzli decyduje przede wszystkim ich treść, czyli utrwalone zdjęcie. Ono będzie zawsze ważniejsze niż liczba elementów czy jakikolwiek inny parametr.

W przypadku puzzli tradycyjnych liczba elementów może wahać się od kilku sztuk do kilkunastu tysięcy. Magnetyczne są natomiast małoformatowe ze względu na przeznaczenie. Podobnie puzzle przesuwane, które szczególnie dobrze zastępują zwykłe zdjęcie w ramce.

Materiał

Sztywny karton to król wśród puzzli tradycyjnych. Jest on najczęściej stosowanym materiałem, choć konkuruje z nim pokryte lakierem drewno, sporo droższe, ale zapewniające wyższą jakość, a tym samym trwałość elementów. W puzzlach magnetycznych stosuje się dodatkowo magnes i folię magnetyczną. Natomiast wersja przesuwana zakłada użycie tworzyw sztucznych. Ekskluzywne fotopuzzle grawerowane to laminat pokryty metalowym pyłem, czyli tzw. laminat grawerski.

Dodatki

Na rynku dostępne są rozmaite gadżety, które mogą się przydać zwłaszcza podczas układania puzzli, ale i po to, by lepiej prezentowały się obrazki już ułożone. Wśród dodatków znajdziesz m.in.:

 • Ramki
 • Sertery do puzzli
 • Maty
 • Klej do puzzli

Ramka – jest niemal niezbędna, jeżeli zamierzasz eksponować ułożony z puzzli wzór. Oczywiście można powiesić obrazek bez ramki, ale znacznie lepiej będzie się prezentował, o ile się na nią zdecydujesz. Jeszcze większe może mieć znaczenie w przypadku niewielkich formatów, które lądują na biurku czy na komodzie, szczególnie jako prezent. Zupełnie zbyteczna dla układaczy, którzy czerpią radość z układania, ale nie przetrzymują gotowych już obrazków, tylko składają je z powrotem do pudełka.

Sertery – pomagają wprowadzić pewien ład. Są to plastikowe miseczki z przegródkami, do których możesz włożyć wstępnie posortowane puzzle (np. kolorami).

Mata – ułatwia układanie. Zamiast bezpośrednio na stole możesz rozłożyć się na specjalnej podkładce, którą w razie potrzeby łatwo przeniesiesz bez szwanku dla już ułożonych elementów.

Klej do puzzli – właściwie to połączenie kleju i środka konserwującego. Nakłada się go nie od spodu, ale na wierzch, pokrywając wydruk. Klej nie tylko utrzyma elementy w ryzach, ale zabezpieczy je przed kurzem i brudem. Ta druga funkcja jest nawet istotniejsza, bo klej co prawda znacznie poprawi trzymanie się całości, ale nie sklei jej na tyle skutecznie, by nie trzeba było zachować ostrożności, np. podczas przenoszenia układanki.

Producenci i ceny

Lista firm, w których możesz zamówić fotopuzzle jest niezwykle długa. Są to zazwyczaj firmy oferujące rozmaite usługi fotograficzne i reklamowe (ale nie tylko). W tym samym miejscu zrobisz kubek, poduszkę, T-shirt, kalendarz czy fotoksiążkę, a puzzle są tylko jedną z wielu propozycji. Szukając tego właściwego adresu, kieruj się przede wszystkim zbieżnością oferty z własnymi wymaganiami. I ceną. Pod warunkiem, że niższa cena nie będzie okupiona spadkiem jakości.

Fotopuzzle mogą być zakupem, którego w budżecie niemal nie zauważysz. Niewielkie komplety tradycyjne, liczące od kilkunastu do kilkuset elementów, bez względu na kształt (prostokąt, serce, owal) możesz posiąść już za około 30 zł (średnio, bo są i tańsze).

Mając do wydania 100 zł, znajdziesz oferty z kompletami z 500, 600 i 1000 elementów, a dokładając kilka dziesiątek otrzymasz produkt bardzo dobrej jakości.

Puzzle drewniane będą dwu- a nawet trzykrotnie droższe od tekturowych. Na przykład jeden z producentów ma w swojej ofercie komplet składający się z 60 elementów za 45 zł, ale jeśli zażyczysz sobie podobny produkt, tyle że drewniany (i odrobinę mniejszy), zapłacisz już około 100 zł.

Ceny puzzli magnetycznych są zbliżone do zwykłych wersji tekturowych. Natomiast do zrobienia fotopuzzli przesuwanych jest mniej chętnych, a ceny są wyższe. Jest to jednak zupełnie inny gadżet. Przykładowe ceny to blisko 75 zł za 15 elementów i ponad 100 zł za 62 elementy z możliwością dużego rabatu w przypadku zamawiania większej liczby zestawów.

Jeśli myślisz o ekskluzywnej wersji, która ma być prezentem przy jakiejś szczególnie wyjątkowej okazji albo wizytówką firmy – możesz się zastanowić nad zamówieniem fotopuzzli grawerowanych. Koszt takiej przyjemności jest jednak bardzo wysoki i może cię pozbawić przeszło tysiąca zł za stosunkowo niewielki zestaw z drewnianą, elegancką ramką.

Poniżej kilka losowo wybranych firm spośród ogromu zakładów z całej Polski, które mają w swojej ofercie usługę wykonania fotopuzzli:

 • 2Style
 • Cornes
 • Empikfoto
 • Foto Lux
 • fotopuzzle.pl
 • Fotosub
 • Fuji Jama
 • Mobi-Molewska
 • Nana
 • Puzzle You
 • Superfoto
 • TwojKubek.pl
 • Venus Puzzle

Podsumowanie

znak_zapytaniaSzukasz fotopuzzli na prezent?
Wszystko zależy od tego, kto ma być obdarowany. Jeśli jest to osoba, którą darzysz uczuciem, a prezent ma być np. walentynkowy albo z okazji dnia kobiet, możesz wybrać puzzle w kształcie serca. Jeśli ten ktoś pasjonuje się układaniem, będzie zadowolony z ciekawych (np. trudnych do ułożenia) i raczej większych zestawów. Fotopuzzle jako niewielki, ale oryginalny gadżet z osobistą nutą mogą mieć niewielki format, ale za to np. w wersji przesuwanej.

znak_zapytaniaJak przygotować zdjęcie?
Przede wszystkim wybierz najlepsze. Dobre jakościowo, z ciekawym ujęciem. Ewentualnie skoryguj drobne błędy w programie graficznym lub kreatorze oferowanym przez producenta. Możesz też dobrać napisy, stworzyć jakąś ciekawą ramkę lub dodać inne efekty dostępne w aplikacji. O parametry techniczne najlepiej zapytać lub sprawdzić na stronie internetowej firmy, na którą się zdecydujesz.

Życzymy udanych zakupów. I doskonałej zabawy podczas układania.