Nordic Walking staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Dostępne na rynku kije nie zawsze spełniają wymagania postawione przez trenerów. A do wypracowania prawidłowej techniki chodzenia konieczny jest odpowiedni sprzęt.

Jeśli zdecydujesz się na trening Nordic Walking, przed zakupieniem własnego sprzętu zdaj się na ten wypożyczany przez instruktorów. Dzięki temu przekonasz się, jaki kij dobrze leży w dłoni, jest dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Później zastanów się nad zakupem sprzętu tylko dla siebie.

Typy

Kije Nordic Walking można podzielić na dwa typy:

 • o stałej długości
 • teleskopowe, regulowane

Kije o stałej długości mogą być stosowane przez doświadczonych miłośników Nordic Walking. Podczas zakupu ich długość musi zostać bardzo starannie dobrana do wzrostu, bo nie będzie późniejszej możliwości jej skorygowania.


Nordic Walker Ultimate, kij o stałej długości

Kije regulowane będą najlepszym wyborem, jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z Nordic Walking. Zanim wypracujesz prawidłową technikę chodzenia, lepiej używać kijów krótszych. W miarę podnoszenia własnych umiejętności można podkręcać również długość kijków.

Kije regulowanye Leki Traveller
Kije regulowane Leki Traveller

Ponadto niemal każdy producent dzieli swoje produkty na profesjonalne – dla instruktorów oraz rekreacyjne, dla osób, które nie eksploatują kijków bardzo intensywnie – najwyżej kilka godzin w tygodniu.

Oto przykładowy podział marki Gabel:

 • Performance (dla amatorów)
 • Professional (dla sportowców, trenerów)
 • Rental (dla szkół Nordic Walking do wypożyczalni)
 • Extensible (teleskopowe dla wszystkich)

Nie można też zapominać o najmłodszych, którzy mogą uprawiać NW razem z rodzicami. Niektórzy producenci przygotowują dla nich krótsze wersje "dorosłych" kijów. Najczęściej są one regulowane, mogą więc rosnąć razem z Twoimi pociechami.


Nordic Walker Junior, kije dla najmłodszych zawodników NW

Budowa i materiał

Do produkcji kijków Nordic Walking najczęściej stosuje się stopy:

 • aluminium
 • tytanu
 • włókien węglowych

Kijki słabsze jakościowo wykonane są z kompozytów tworzyw sztucznych, np. włókna szklanego, często połączonego z włóknami węglowymi.

Najlżejsze i najdroższe są kije z włókien węglowych. Nie zawsze jednak najlepsze. Np. kiedy wieje duży wiatr, chodzenie ze zbyt lekkimi kijami może być kłopotliwe. Według instruktorów Nordic Walking kij należy czuć, dlatego musi mieć swoją wagę. Popularne są więc kije, które częściowo wykonano z aluminium, a częściowo z włókna węglowego.

Kije aluminiowo-węglowe Leki Instructor
Kije aluminiowo-węglowe Leki Instructor

Kije aluminiowe są tańsze. Można je kupić nawet za kilkadziesiąt złotych. Należy jednak przed zakupem zwrócić uwagę, czy są wystarczająco trwałe. Wytrzymałość aluminiowych rurek, z których wykonano niektóre kije jest niewystarczająca. W trakcie ćwiczeń i marszu mogą się pogiąć.

Zakup kijków aluminiowych może być jednak dobrym i ekonomicznym rozwiązaniem pod warunkiem, że będą one pochodziły od solidnego producenta i będą posiadać gwarancję.

Uchwyt

Rączka w kijkach do Nordic Walking powinna być zaprojektowana w taki sposób, aby żadna jej część nie przeszkadzała w wyrzucie kija do tyłu. Pasek najlepiej żeby miał formę zbliżoną do rękawiczki, umocowanej bardzo blisko kija – w taki sposób, aby wewnętrzna część dłoni między palcem wskazującym a kciukiem niemal cały czas przylegała do uchwytu.

Rączki kijków marki Fizan (od lewej): narciarskiego, trekkingowego i Nordic Walking
Rączki kijków marki Fizan (od lewej): narciarskiego, trekkingowego i Nordic Walking

Sam uchwyt powinien być wykonany z dość miękkiego materiału. Rączki w tanich kijach najczęściej są odlane z PCV. Droższe modele uchwyt mają pokryty drewnem korkowym.

Większość uchwytów w kijach do Nordic Walking wyposażono w system szybkiego wypięcia. Przez różnych producentów jest to określane w inny sposób. U Leki nazywa się Click and Go, Gabel określa to mianem Nordic Click System. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz wypiąć pasek z kija i np. odebrać telefon, lub zawiązać sznurowadło bez konieczności zdejmowania paska z ręki.

Czy wiesz, czym różnią się kije Nordic Walking od trekkingowych? Pierwsze zostały skonstruowane w ten sposób, aby naturalnie niejako wymuszać odruch podpierania się z tyłu ciała, jednocześnie wydłużając krok. Rączka jest gładka, bez profilowania, z bardzo blisko umocowanym paskiem lub rękawiczką. Podczas wyrzutu kijka do tyłu, można zupełnie wypuścić go z dłoni. Dzięki takiej konstrukcji rączki i paska, podczas ruchu ramienia do przodu, kijek samoczynnie wraca do dłoni.

Kije trekkingowe służą do asekuracji podczas chodzenia w górach. Mają wyprofilowany uchwyt, dopasowany do dłoni, rozszerzony u góry, aby lepiej trzymał się ręki. Dodatkowe zabezpieczenie to dłuższy pasek, podobny do stosowanych w kijkach nart zjazdowych. Na kijach tekkingowych wspierasz się głównie z przodu ciała. Niestety wielu sprzedawców nie dostrzega tak istotnych różnic i często oferuje kije trekkingowe, jako sprzęt do Nordic Walking.

Końcówka

Końcówka, która styka się z podłożem, może być wykonana ze stali nierdzewnej lub węglików spiekanych.
W dobrych kijach jest amortyzowana, co, eliminując drgania, pomaga w treningu, zwłaszcza na twardych powierzchniach, na chodniku, kamieniach, asfalcie.

Podobnie jak kije narciarskie, kije Nordic Walking mają u dołu niewielkie talerzyki, które ograniczają wbijanie się w miękkie podłoże.

Parametry

 

Długość

Długość to najważniejszy parametr kijków do Nordic Walking. W przypadku teleskopowych kijów regulowanych – nie ma większego problemu. Złożone mają od 80 do 100 cm. Po rozłożeniu, długość najczęściej regulowana jest w zakresie 30 cm. Np. kij Leki Flash Carbon Trigger może mieć długość od 100 do 135 cm.

Natomiast kije o stałej długości trzeba dobrze dobrać. Istnieje kilka szkół doboru kijków:

 • wzrost x 0,62
 • wzrost x 0,67
 • indywidualne dopasowanie (ze względu na różne proporcje ciała)

Opracowano także tabelę z zestawieniem wzrostu i długości kijków. Oto ona:

Wzrost w cm Długość
kijków w cm
145 – 150 100
150 – 160 105
160 – 165 110
165 – 170 115
170 – 180 120
180 – 185 125
185 – 190 130
190 – 195 135

Większość instruktorów zaleca zakup kijów regulowanych, których długość można dopasować do poziomu umiejętności.

Waga

Kije aluminiowe dobrej marki ważą poniżej 500 gramów (para) – ok. 450 – 470 gramów. Węglowe są jeszcze lżejsze – nawet poniżej 400 gramów: 360 – 390 gramów. Najlżejsze kije węglowe to ok. 300 g na parę.

Kije wyprodukowane z połączenia rurek aluminiowych i karbonowych są nieco „cięższe” od wykonanych tylko z kompozytów węglowych i ważą jakieś 425 – 440 gramów.

Akcesoria dodatkowe

 

Gumowe nakładki

Przejście z miękkiego podłoża na twarde typu asfalt, albo beton nie będzie komfortowe. Dlatego producenci zadbali o to, aby metalowe końcówki wyposażyć w dodatkowe nakładki, które będą sprawdzać się i zapewniać przyczepność na różnych powierzchniach.

Gumowa nakładka Leki Fitness Light Rubber Gumowa nakładka z rozszerzonym protektorem Leki Fitness Rubber Gumowa nakładka z kolcami do chodzenia w zimę Leki Fitness Studded Rubber
Gumowa nakładka Leki Fitness Light Rubber Gumowa nakładka z rozszerzonym protektorem Leki Fitness Rubber Gumowa nakładka z kolcami do chodzenia w zimie Leki Fitness Studded Rubber

 

Dodatkowe paski i rękawiczki

Systemy wypięcia umożliwiają wymianę pasków i rękawiczek. Przykładowo na zimę można wpiąć ocieplaną rękawiczkę, zaś latem pasek, lub rękawiczkę bez palców.

Bidon na wodę

Dobrym rozwiązaniem w czasie treningu jest bidon i pas na bidon z dodatkowymi kieszonkami, w których schować możesz np. klucze od auta albo komórkę. Trenowanie Nordic Walking z torbami na ramieniu, plecakami itp. nie jest komfortowe.

Krokomierz

Krokomierz Canyon CN-DPM
Krokomierz Canyon CN-DPM
Chcesz dowiedzieć się w jakim czasie pokonujesz daną odległość, ile stawiasz kroków oraz ile spalasz kalorii w marszu? W takim razie warto zainwestować w krokomierz. Tego rodzaju urządzenia mogą być dodatkowo rozbudowane o monitor pulsu. Krokomierz możesz kupić już za 30 złotych. Najdroższe modele kosztują około 200 zł.

Producenci i ceny

Oto najbardziej znani producenci zajmujący się wytwarzaniem sprzętu do Nordic Walking:

Za najlepsze i polecane przez instruktorów uważa się kije niemieckiego producenta Leki. Jeśli chodzi o tą markę, kije kosztują od 200 do 600 zł. Gabel i Fizan są z Włoch i kosztują od 100 do 300 zł, zaś Exel pochodzi z kolebki Nordic Walking – Finlandii i maksymalnie trzeba za nie zapłacić ok. 400 zł. Najtańsze supermarketowe kije Nordic Walking to wydatek ok. 40 – 60 zł. Nie polecamy jednak takiego zakupu. 

Podsumowanie

Jeśli lubisz ruszać się na świeżym powietrzu, chcesz podciągnąć kondycję fizyczną i przy okazji zgubić kilka kilogramów, być może Nordic Walking jest dla Ciebie.

Park, las, miejski chodnik i plaża? Kupując kije, zwróć uwagę, czy w komplecie dostaniesz gumowe „buciki”, dzięki którym łatwo będzie Ci uprawiać Nordic Walking nawet na twardej nawierzchni.

Jeśli stawiasz na codzienne intensywne treningi i masz wyższy budżet, warto zainwestować w dwie pary kijków. Jedne węglowe, czyli bardzo lekkie i dodatkowe węglowo-aluminiowe, nieco cięższe na wietrzne dni.

Kiedy decydujesz się na rozwój i celujesz wyżej, aniżeli tylko w treningi rekreacyjne, po pełnym opanowaniu techniki chodzenia możesz kupić profesjonalne kije dla instruktorów, np. Leki Instructor.

Życzymy wiele radości i satysfakcji z marszów Nordic Walking.