Zakup kolczyków jest najczęściej podyktowany nagłym impulsem. Wchodzisz do sklepu, oglądasz zdjęcia lub wystawę i oto one – wołają „kup mnie!”. Jednak nawet w takim afekcie należy zachować odrobinę rozsądku i z bliska przyjrzeć się obiektowi pożądania.

Rodzaje

Na rynku biżuteryjnym funkcjonuje podział biżuterii na szlachetną i sztuczną. Biżuteria szlachetna, jak sama nazwa wskazuje, jest wykonana z takich metali jak złoto, srebro oraz kamieni szlachetnych. Biżuteria sztuczna jest wykonywana z materiałów nieszlachetnych, plastyku, drewna. Podział ten trochę się zaciera w przypadku biżuterii artystycznej, gdzie projektant – twórca może w jednej parze kolczyków użyć zarówno materiałów szlachetnych, jak i nieszlachetnych.

Poniżej znajdziesz informacje o podstawowych rodzajach kolczyków.

Kolczyki srebrne

Srebrne kolczyki, Apart ICS111
Srebrne kolczyki, Apart ICS111
Kolczyki srebrne, czyli wykonane ze srebra, nie zawsze mają srebrny kolor. Srebro może być jasne i oksydowane. Dzięki oksydzie (specjalny płyn, który wchodzi w reakcję ze srebrem, zmieniając jego barwę) i późniejszemu polerowaniu srebrnej powierzchni, jubilerzy uzyskują ciekawe efekty kolorystyczne: przyciemnione srebro, kolor czarny, brązowe, fioletowe i niebieskie refleksy.

Kolczyki z czystego srebra byłyby zbyt miękkie i nietrwałe, dlatego stosuje się domieszki w postaci różnych metali – miedzi, cyny, niklu. Zawartość srebra w gotowym wyrobie określa się próbą. Cechy probiercze mają obowiązek cechować wyroby ze srebra o wadze większej niż 5 gram. Jak podaje Główny Urząd Miar, w Polsce funkcjonują cztery próby:

  • próba 800
  • próba 830
  • próba 875
  • próba 925

Najczęściej wśród wyrobów jubilerskich spotykana jest próba 925.

Kolczyki złote

Kolczyki z żółtego złota, W.KRUK Esssenza
Kolczyki z żółtego złota, W.KRUK Esssenza
Kolczyki wykonane ze złota mogą mieć barwę żółtą, jasną żółtą, różową, czerwoną i białą. Kolor zależy od rodzaju i proporcji domieszek. Białe złoto jest to nic innego, jak złoto pokryte warstwą rodu. Kolor różowy i czerwony złota uzyskuje się poprzez dodanie miedzi i cynku. Czyste złoto jest zbyt miękkie, żeby można było z niego wykonywać trwałe ozdoby, dlatego dodaje się inne metale. Zawartość złota w gotowym wyrobie określa się za pomocą próby.
Urzędy probiercze w Polsce znakują każdy gotowy wyrób ze złota o wadze większej niż 1 gram. Spotkać się możesz z takimi określeniami prób:

  • pierwsza próba złota (1) – 916
  • druga próba złota (2) 750
  • trzecia próba złota (3) 585
  • czwarta próba złota (4) 500
  • piąta próba złota (5) 375
  • szósta próba złota (6) – 333

Jeśli kupisz złotą biżuterię za granicą, np. w Wielkiej Brytanii czy USA, jakość wyrobu będzie oznaczona w karatach. 1 karat równa się 1/24 czystego złota w stopie. Poniższa tabela obrazuje powiązanie między oznakowaniem w karatach a znakowaniem próbą.

Złoto Próba
24-karatowe (24 ct)    Próba 999 (czyste złoto, próby 1000 nie istnieje)
22-karatowe (22 ct) próba 916
18-karatowe (18 ct) próba 750
14-karatowe (14 ct) próba 585
12-karatowe (12 ct) próba 500
10-karatowe (10 ct) próba 417
9-karatowe (9 ct) próba 375
8-karatowe (8 ct) próba 333

Najbardziej cenione są wyroby ze złota próby ponad 14 karatów. Charakteryzują się wysoką trwałością, bardzo dobrą estetyką i przystępną ceną.

Jak sprawdzić, czy metal jest szlachetny?

Jeśli masz wątpliwości co do jakości srebra lub złota swoich kolczyków, możesz się udać do cechu probierczego w celu sprawdzenia ich próby. Cena za cechowanie zależna jest od wagi zgłoszonego przedmiotu i w przypadku kolczyków nie jest to duży wydatek. W cechu probierczym zostanie określona próba metalu szlachetnego oraz wydany certyfikat jakości.
Próbę na gotowym wyrobie wybija się najczęściej w miejscu mało widocznym. Kolczyki zostaną prawdopodobnie oznakowane z tyłu głównego ich elementu lub na biglach (zawieszkach).


Jeśli się okaże, że kolczyki nie są wykonane z metalu szlachetnego, cech probierczy cechuje wyrób znacznikiem

Kolczyki z innych metali i stopów

Twoje kolczyki mogą być wykonane również z miedzi, mosiądzu, alpaki lub innych metali nieszlachetnych. Każdy z nich posiada swój charakterystyczny kolor:

miedź Ma kolor miedziany, czyli ceglastoczerwony. Miedź jest dość miękkim metalem, często wykorzystywanym w biżuterii artystycznej. Pod wpływem tlenu i wilgoci śniedzieje – pokrywa się zielonym osadem, zwanym patyną. Miedziane kolczyki, DeeDeeArt.pl
Miedziane kolczyki, DeeDeeArt.pl
mosiądz Ma kolor ciemno-złoty, nieraz zwany „starym złotem”. Jest to stop miedzi i cynku. Kolczyki mosiężne, Ewa Wiśniewska
Kolczyki mosiężne, Ewa Wiśniewska
alpaka Ma kolor srebrny, przez co często mylona ze srebrem. Jest to stop miedzi, cynku i niklu. Możesz spotkać się z takimi nazwami jak „nowe srebro”, srebro tybetańskie”, „srebro chińskie” i, wbrew swojej nazwie, metal ten nie zawiera srebra. Kolczyki z alpaki
Kolczyki Barokowe,
biżuteria autorska Saadia

Bigle

Nic nie boli bardziej, jak zguba jednego z ulubionej pary kolczyków. Jeśli zdarza ci się to często, przy następnym zakupie zwróć uwagę na rodzaj bigli w kolczykach.

Bigle, czyli zawieszki do kolczyków, mogą być otwarte oraz zamknięte. Zamknięte bigle można zapiąć, dzięki czemu kolczyki nie wypadną Ci z ucha. W poniższej tabeli przedstawiamy rodzaje najczęściej używanych w kolczykach bigli, ich wady i zalety: 

bigle otwarte zwykle Najprostsze bigle otwarte, które bez odpowiedniego zabezpieczenia łatwo mogą się wysunąć z ucha. Jeśli jesteś w posiadaniu kolczyków z takimi biglami i nie chcesz ryzykować zguby, warto zainwestować w drobne silikonowe baranki (o barankach czytaj niżej). Bigle otwarte zwykłe
bigle zamknięte zwykłe Jest to odpowiednio wygięty drucik. Kolczyki z takimi biglami trudno jest zgubić, jednak nieraz się zdarzają trudności z ich założeniem. Jest to najtańszy rodzaj bigli zamkniętych, nie zawsze ładnie wyglądają w biżuterii eleganckiej, z kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi. Bigle zamknięte zwykłe
bigle angielskie zamknięte Jeden z najczęściej używanych przez jubilerów w eleganckiej biżuterii rodzaj bigli. Wygodne w noszeniu i neutralne stylistycznie (pasują do większości kolczyków). Minusem jest jednak ich rozmiar – ok. 1,8 cm. Taki dość masywny bigiel nie będzie wyglądał twarzowo na drobnych uszach kobiety o delikatnej urodzie. Bigle angielskie zamknięte
bigle kajdanki Bigle zamykane na zatrzask. Niezwykle eleganckie, dość masywne. Łatwe do zakładania i wygodne w noszeniu. Bigle kajdanki
sztyfty Sztyfty, zwane również „wkrętkami”. Na część wystającą za uchem nakładany jest baranek (potocznie zwany „zatyczką”). Bardzo wygodny rodzaj bigli, na rynku jubilerskim jest mnóstwo jego wariacji, łącznie z inkrustowanymi kamieniami szlachetnymi. Sztyfty

 
W przypadku bigli z ruchomą częścią do zapinania (np. bigle angielskie lub kajdanki) przy zakupie warto kilka razy bigiel odpiąć i zapiąć, jednocześnie zwracając uwagę czy część ruchoma nie chybocze się u podstawy. Bigiel powinien się zapinać sprężyście i przy odpinaniu stawiać lekki opór. Bigle, które przy powyższej czynności okazują oznaki „rozklekotania”, prawdopodobnie rozpadną się po kilkukrotnym założeniu.

Baranki

Baranki to drobne elementy z dziurką, służące do asekuracji (zabezpieczenia poprzez dociśnięcie) części bigla, wystającej za uchem. W zależności od rodzaju wybranego bigla, dopasowujemy do niego również baranki.

silikonowy baranek Zwykły silikonowy (lub gumowy) baranek, często z przezroczystego tworzywa. Można nim zabezpieczyć sztyfty, otwarte bigle zwykłe lub inne bigle typu otwartego. Silikonowe baranki - zatyczki do bigli
baranek srebrny Baranki o takiej formie są używane najczęściej ze sztyftami. Są wykonane w całości z metalu (również srebra), pośrodku mają dziurkę, a tylna część sztyftu jest przytrzymywana dodatkowo ściśniętymi łapkami z tyłu baranka. Srebrne baranki - zatyczki do sztyftów
baranek srebrny silikonowy Baranki srebrne z silikonowym wkładem są chyba najbardziej eleganckim typem baranków. Są wygodne i nie grożą porysowaniem paznokcia przy zakładaniu. Idealnie pasują do sztyftów, są trochę większe od zwykłych baranków srebrnych. Baranki srebrno-silikonowe - zatyczki do sztyftów

 

Klipsy

Klipsy
Klipsy, Beadshop
Jeśli nie masz przekłutych uszu i nie zamierzasz dokonać tego bohaterskiego czynu, nic straconego. Wciąż możesz nosić długie kolczyki używając zamiast bigli klipsów. W wielu sklepach jubilerskich, posiadających w swojej ofercie kolczyki, istnieje możliwość wymiany bigla w kolczykach na klipsy bezpośrednio przy zakupie.

Przy zakupie klipsów sprawdź dokładnie, czy klips jest sprężysty i czy domyka się w całości. Dobry klips nie powinien uciskać ucha zbyt mocno, jednak musi trzymać się na tyle dobrze, żeby nie spaść przy poruszaniu głową.

Jak dobrać kolczyki?

Czy zdarzyło Ci się kupić kolczyki, które po jednokrotnym założeniu wylądowały na dnie szuflady? Kolczyki inaczej wyglądały na zdjęciu i ekspozytorze niż na Tobie? Jest kilka zasad, których należy przestrzegać przy dobieraniu kolczyków.
Na pewno masz swoje ulubione kształty i typy kolorystyczne. Jednak nie wszystkie będą pasowały do każdego kształtu twarzy, koloru włosów i stroju. Niżej doradzimy, jak najlepiej wyeksponować kolczyki.

Kształt twarzy

Kształt twarzy najłatwiej określisz po gładkim uczesaniu włosów i spięciu ich z tyłu. Wyróżnia się okrągły, owalny, kwadratowy i trójkątny kształty twarzy.

Przy doborze kolczyków do kształtu twarzy, należy kierować się tzw. zasadą odwrotności – kolczyki mają pomóc odwrócić uwagę od najbardziej rzucających się w oczy cech twarzy.

twarz kwadratowa Twarz kwadratowa

Cechą charakterystyczną tego typu twarzy są ostre rysy.

Wybieraj wysmuklające i nieco wydłużające twarz kolczyki.

Idealne w tym przypadku są kolczyki w kształcie łezek, owali, okrągłe (koła, kule różnej wielkości).

Unikaj kolczyków kwadratowych, prostokątnych, geometrycznych o ostrych kątach.

twarz trójkątna Twarz trójkątna

Cechą charakterystyczną tego typu twarzy jest spiczasty podbródek.

Dlatego kolczyki powinny być węższe w górnej części i szersze na dole (na poziomie podbródka). Najlepiej, jeśli kolczyki nie będą dużo dłuższe niż linia końca podbródka.

Możesz wybierać spośród różnych form geometrycznych, bogatych kolczyków „cygańskich”, nie zapominając o tym, żeby dół kolczyka był szerszy od góry.

twarz okrągła Twarz okrągła

Zdecydowanie unikaj kolczyków o kształcie kół i form owalnych.

Możesz szaleć z długością kolczyków, pamiętaj jednak, żeby były one smukłe.

Jeśli nie przepadasz za długimi kolczykami, dobrym wyjściem będą krótkie kolczyki – sztyfty z podłużnymi elementami z pionowymi (lub też geometrycznymi) wzorami.

twarz owalna Twarz owalna

Idealnie będą pasować duże formy geometryczne, zarówno w kolczykach dłuższych, jak i przy samym uchu.

W ten sposób nadasz wyrazistości swojej twarzy.

 
Długość włosów

bardzo krótkie włosy Portert osoby z krótkimi włosami

Jeśli masz bardzo krótkie włosy, które odsłaniają twoje uszy w całości, w doborze kolczyków najlepiej kieruj się głównie kształtem swojej twarzy.

Przy krótkiej fryzurze masz okazję wyeksponować kolczyki na sztyftach o różnych kształtach.

krótkie włosy, fryzura
„na boba”
Portert osoby z fryzurą na boba

Przy takich włosach dobrze będą wyglądać średniej długości kolczyki, takie, które kończą się trochę poza linią cięcia.

Jeśli masz w zwyczaju zakładać włosy za ucho, pasować Ci będą również większe formy, tuż przy uchu.

włosy długie i średniej długości Portert osoby z długimi włosami

Masz dowolność w wyborze formy i długości kolczyków.

W zależności od kształtu twarzy, będzie pasować wszystko.

Wybierając kolczyki do włosów upiętych kieruj się zasadą odwrotności, o której pisaliśmy wyżej. Przy takim uczesaniu główną rolę odgrywa kształt twarzy oraz kreacja, w którą jesteś ubrana.

Ważny jest również kolor włosów. Szczególnie przy długiej i średniej długości fryzurze, kolczyki „zgubią się” wśród włosów, jeśli kolorystycznie będą zbliżone do ich koloru.

Dobór do okazji

Biżuteria, a więc i kolczyki, mogą być zarówno dodatkiem do stroju, jak i jednym z jego głównych akcentów.
Poniżej przedstawiamy kilka rad dotyczących dobierania kolczyków do innego stroju niż codzienny.

Strój oficjalny Najlepiej dobrać biżuterię dość dyskretną, która podkreśli charakter takiego stroju i nie będzie rozpraszać podczas pracy lub ważnego spotkania. Dobrze wybrać krótkie kolczyki z takich materiałów jak złoto, srebro, kamienie półszlachetne. Unikaj plastiku! Srebrne kolczyki z cyrkonią
Srebrne kolczyki z cyrkonią, YES Aqua
 
Mała czarna Kolczyki powinny współgrać z innymi dodatkami. Idealnie będą pasować dłuższe i eleganckie kolczyki z diamentami, cyrkoniami lub z kryształami Swarovskiego, które dodadzą całości blasku. Sprawdzą się też bogate kolczyki – kandelabry albo duże formy, kolorystycznie kontrastujące z sukienką. Srebrne kolczyki z kryształami Swarovski, Rosemary's Manufacture, Wiosenna Zieleń
Srebrne kolczyki z kryształami Swarovski, Rosemary’s Manufacture, Wiosenna Zieleń
Na imprezę Jedynym ograniczeniem jest twoja fantazja. Możesz wybrać kolczyki w szalonych kolorach, nietypowych kształtach, z pawimi piórami, duże koła lub asymetryczną długość kolczyków. Kolczyki ze strusimi piórami
Kolczyki ze strusimi piórami,
Buy or Die

Wiele

Podsumowanie

Wiesz już, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie kolczyków? Pamiętaj, że przy wybieraniu biżuterii ważny jest też element zabawy – możesz inspirować się modą uliczną lub propozycjami projektantów mody. Jednak najistotniejsze jest, żeby Twoje ucho świetnie się czuło z wybraną przez Ciebie ozdobą.

Na koniec jeszcze jedna ważna rada: przy komponowaniu każdej kreacji ważne jest zachowanie umiaru i harmonii. Jeśli wybierasz długie i ciężkie kolczyki – odsłoń szyję. Jeśli natomiast lubisz duże i bogate naszyjniki, wybierz kolczyki drobniejsze.

Życzymy udanego wyboru i kolczyków, które podkreślą Twój styl!