Wraz z trendem ekologicznego i zdrowego stylu życia na sklepowych półkach pojawiły się kosmetyki naturalne. Artykuł pomoże Ci wybrać najlepszy dla Ciebie preparat oraz wskaże, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, sięgając po kosmetyk z „naturalnej” półki.

Kilka pytań, zanim kupisz

Kosmetyk naturalny, wegański, organiczny czy ekologiczny? Jak wybrać odpowiedni produkt dla siebie? Czym różnią się preparaty i oferty producentów kosmetyków naturalnych od kosmetyków konwencjonalnych? Osoba niezwiązana z branżą kosmetyczną, wchodząca dopiero w świat ekologii i naturalnego podejścia do kosmetologii, może mieć problem z dokonaniem wyboru. Ten artykuł powstał po to, by zwiększyć Twoją świaftestdomość w tym zakresie i pomóc Ci dokonać najlepszego dla Ciebie wyboru.

Przed przeczytaniem poradnika, zadaj sobie pytania o swoje oczekiwania:

ikona znak zapytania Czy kupno kosmetyku naturalnego będzie wiązało się z dużym kosztem?
ikona znak zapytania Czy kosmetyk naturalny byłby wskazany również dla dziecka?
ikona znak zapytania Czy wiesz w jaki sposób odróżnić, że kosmetyk, po który się sięga, jest prawdziwie naturalny?
ikona znak zapytania Czy zależy Ci, by kosmetyki, których używasz, nie zawierały produktów pochodzenia zwierzęcego i nie były na zwierzętach testowane?

Czym kosmetyk naturalny różni się od innych?

Wydawać by się mogło, że nazwa „naturalny” zagwarantuje nam zgodny z naturą wybór. Nic bardziej mylnego. Wciąż brak jest jednoznacznej regulacji prawnej dotyczącej kosmetyków naturalnych. Owszem, muszą one spełniać wymogi stawiane wszystkim kosmetykom wchodzącym na rynek, jednak wciąż nie ma dokładnej definicji kosmetyku naturalnego, która pomogłaby wyróżnić tę gałąź przemysłu kosmetycznego. Sytuacja ta sprawia, że określenie „naturalny” jest często nadużywane przez producentów, którzy w pogoni za zyskiem starają się wpasować swoje produkty w ekologiczny nurt.

Również pod określeniami „ekologiczny” i „organiczny” czają się nieścisłości. Brak ich definicji sprawia, że możemy interpretować je w różny sposób: ekologiczny dla skóry? Dla otoczenia? Czy z ekologicznych składników? Teoretycznie kosmetyki ekologiczne powinny zawierać składniki z ekologicznych upraw oraz być wytwarzane w niezagrażający środowisku sposób. Kosmetyki organiczne powinny zaś zawierać niemodyfikowane genetycznie składniki pochodzenia naturalnego (organicznego).

Odpowiadając więc na pytanie zawarte w tytule: Czym kosmetyk naturalny różni się od innych można stwierdzić, że może nie różnić się niczym lub może wyróżniać się wszystkim. Wyruszmy więc w podróż w poszukiwaniu prawdziwie naturalnych kosmetyków.

Słowo „naturalny” w nazwie preparatu nie gwarantuje braku w nim substancji chemicznych, konserwantów i sztucznych barwników.

Produkt właściwy

Zawartość każdego kosmetyku można podzielić na 3 główne części składowe:

 • bazę,
 • substancje pomocnicze,
 • składniki aktywne (czynne).

Na bazę preparatu składa się zazwyczaj woda, alkohol lub substancje tłuszczowe.

Substancje pomocnicze to barwniki, kompozycje zapachowe, emulgatory, konserwanty i stabilizatory.

Natomiast składniki aktywne to wszystkie te dodatki stanowiące o konkretnym działaniu kosmetyku na skórę, czyli np. filtry UV stanowiące o jego działaniu chroniącym przed promieniowaniem UV czy wyciągi ziołowe działające łagodząco itp.

Kosmetyki naturalne wyróżniają się zawartością składników pochodzenia naturalnego. Mogą zawierać takie składniki aktywne, jak: wyciągi roślinne, naturalne masła roślinne (np. Shea), torf, sól morską i wiele innych, a ich bazą mogą być woda z naturalnego źródła (np. źródlana) czy naturalne oleje roślinne.

Różnorodność kombinacji składów sprawia, że producenci mają szeroką gamę możliwości tworzenia produktów. Problem jednak pojawia się przy dodatku substancji pomocniczych. Tak jak sztuczne kompozycje zapachowe można zastąpić naturalnymi olejkami eterycznymi, tak trudno szukać w naturze konserwantów i stabilizatorów mogących utrzymać kosmetyk w dobrej formie przez wiele miesięcy, a nawet kilka lat. Przecież zanim kosmetyk trafi na półkę musi przejść długą drogę od produkcji, przez „leżakowanie” w hurtowni i w sklepie. Z tego też powodu większość producentów posiłkuje się chemicznymi wzmacniaczami kosmetyku, by mógł on trafić do Ciebie w dobrej formie.

Istnieją jednak instytucje, które czuwają nad naturalnością produktu i jeśli spełnia on ich bardzo restrykcyjne wymagania dostaje odpowiednie oznaczenie. Takie oznaczenie (certyfikat) daje pewność, że preparat został wykonany w zgodzie ze środowiskiem, a substancje syntetyczne zostały w nim ograniczone do minimum. W Polsce jedynie firma Fridge by yDe postawiła na 100% naturalność oferując preparaty bez dodatku syntetyków, co przekłada się na ich wysoką cenę oraz bardzo krótki termin ważności (2,5 miesiąca).

Każdy kosmetyk musi sprostać wymaganiom stawianym przez Dyrektywę Kosmetyczną 76/768/WE sporządzoną przez Unię Europejską. W Polsce rynek kosmetyczny regulowany jest Ustawą z dnia 30.03.2001 r. o kosmetykach. Nad stosowaniem się do przepisów prawa czuwają Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Inspekcja Handlowa.

Kosmetyk naturalny traktowany jest przez prawo, tak jak każdy inny preparat kosmetyczny. To ma się jednak zmienić. Od 2012 roku, każdy kosmetyk naturalny będzie musiał posiadać certyfikat potwierdzający jego naturalny skład.

Opakowanie

Fridge by yDe, 1.3 face guard, zwracając szklane opakowanie w sklepie dostaniesz zniżkę na kolejny produkt
Fridge by yDe, 1.3 face guard,
zwracając szklane opakowanie
dostaniesz zniżkę na kolejny produkt
W Polsce tylko jedna firma zachęca klientów do zwracania pustych (szklanych) opakowań po swoich kremach, w zamian za zniżkę przy zakupie kolejnego preparatu bądź punkty w programie lojalnościowym. Reszta producentów stara się jednak, by opakowania preparatów były jak najbardziej naturalne i podlegały recyclingowi. Stosują zatem kartoniki z papieru makulaturowego, ograniczają ilość ulotek (zadrukowując wewnętrzne strony kartoników), używają metalowych tubek, szklanych słoiczków czy podatnych na recycling plastikowych dozowników. Takie działanie ma na celu zmniejszenie liczby śmieci i możliwość ponownego wykorzystania surowca.

To od Ciebie zależy, czy zużyte opakowanie zostanie przetworzone w odpowiedni sposób, dlatego pamiętaj, by każde, nawet najbardziej naturalne, opakowanie wyrzucać do odpowiedniego pojemnika segregującego śmieci.

Podsumowując: kosmetyk naturalny wyróżnia się wysoką zawartością składników pochodzenia roślinnego i naturalnego, a jeśli dodatkowo posiada certyfikat masz pewność, że w jego składzie jest bardzo minimalna ilość substancji syntetycznych. Podkreślmy jednak, że zawartość składników pochodzenia syntetycznego w produkcie jest konieczna, by zachował on swoje właściwości i formę na dłużej.

Asortyment kosmetyków naturalnych

Decydując się na kupno kosmetyków naturalnych nie musisz rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Mimo iż kosmetyki naturalne kojarzą się głównie z pachnącymi ziołami maściami, wśród ich asortymentu znajdziesz te same formy kosmetyków, co w dotychczas przez Ciebie używanych preparatach. Samoopalacze czy farby do włosów nie są już jedynie domeną producentów kosmetyków konwencjonalnych.Lavera, Samoopalacz do twarzy i ciała- brązowy odcień skóry z naturalnym certyfikatem
Lavera, Samoopalacz do twarzy i ciała
– brązowy odcień skóry z naturalnym certyfikatem

Wśród ofert producentów znajdziesz:

 • kosmetyki do pielęgnacji twarzy zarówno dla mężczyzn, jak i dla kobiet (m.in. kremy, balsamy, mleczka, toniki, pomadki ochronne, kremy do golenia),
 • kosmetyki do pielęgnacji ciała (m.in. balsamy, lotiony, masła, kremy do rąk i stóp),
 • preparaty myjące (m.in. olejki i sole do kąpieli, mydła, peelingi, żele pod prysznic),
 • preparaty do włosów (m.in. szampony, odżywki, żele i pianki do włosów, olejki, farby w proszku i w kremie),
 • kosmetyki kolorowe (m.in. tusze, podkłady, pudry róże),
 • preparaty do higieny jamy ustnej (m.in. pasty i żele do zębów, płyny do płukania ust),
 • preparaty do pielęgnacji skóry niemowląt i dzieci (m.in. szampony, olejki do kąpieli, kremy na odparzenia).
 • i inne jak na przykład samoopalacze do twarzy i ciała, lakiery do paznokci, zmywacze do lakieru.

Pamiętaj: decydując się na zakup kosmetyku naturalnego nie musisz rezygnować z ulubionej formy kosmetyku. Wśród tak dużego wyboru każdy znajdzie coś dla siebie!

Czy wiesz, że naturalne farby do włosów nie wnikają w strukturę włosa, tylko go otaczają? Zatem decydując się na ich użycie przez kolejne pół roku nie możesz stosować na włosy farb chemicznych, gdyż takie połączenie składników nie sprzyja równomiernemu rozłożeniu się farby, a także może przyczynić się do uzyskania innego koloru, niż ten deklarowany na opakowaniu.

Weleda, Olejek do pielęgnacji ciała dla kobiet w ciąży
Weleda, olejek do pielęgnacji ciała
dla kobiet w ciąży
Są także momenty w życiu człowieka, w których stosowanie naturalnych preparatów może stać się wyjątkowo wskazane. Są nimi na pewno ciąża, okres karmienia piersią, niemowlęctwo oraz dzieciństwo. Także i w tym zakresie producenci kosmetyków naturalnych polecają bardzo szeroką gamę produktów. Znajdziesz wśród nich olejki do pielęgnacji biustu dla kobiet karmiących, olejek do pielęgnacji miejsc intymnych przygotowujący narządy rodne kobiet do porodu, olejki do pielęgnacji skóry w ciąży, preparaty dla dzieci i niemowląt, zalecane także przy schorzeniach skóry wieku niemowlęcego (np. ciemienucha). Wśród preparatów pielęgnujących skórę dziecka znajdziesz: płyny do kąpieli, olejki do kąpieli, delikatne szampony, mleczka do pielęgnacji skóry, olejki i kremy na odparzenia oraz wiele innych.

 

Certyfikacja

Kupując kosmetyk naturalny, warto zwrócić uwagę na oznaczenia, jakie znajdują się na jego opakowaniu. W obecnej chwili certyfikaty są jedynym wiarygodnym źródłem informacji dla konsumenta na temat naturalności kosmetyku. Istnieje wiele instytucji certyfikujących, a każda z nich ma swoje wymagania dotyczące produktów. Informacje zawarte w tym rozdziale pomogą Ci rozróżnić te wymagania i zaznajomią Cię z wizerunkiem certyfikatów.

Zwróć uwagę, że każda z instytucji certyfikujących dopuszcza stosowanie minimalnej ilość środków syntetycznych.

Certyfikat NaTrue

Certyfikaty NaTrue wydawane są przez Europejskie Ugrupowanie Interesów Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych NaTrue. Ugrupowanie to wprowadziło do swojej certyfikacji trzy poziomy, w logo każdego z poziomów znaleźć można 1, 2 lub 3 gwiazdki odpowiadające stopniowi naturalności składu kosmetyku.

Głównymi założeniami certyfikacji jest wyróżnienie preparatów nie mających w swoim składzie m.in. pochodnych przetwórstwa ropy naftowej jak np. parafina, wazelina, silikony, PEG (substancji etoksylowanych), glikoli propylenowych, organizmów modyfikowanych genetycznie (GMO) i ich pochodnych, syntetycznych barwników i aromatów, konserwantów nieidentycznych z naturalnymi (parabenów) oraz surowców pochodzących z martwych zwierząt.

Jedna gwiazdka oznacza, że produkt spełnia surowe wymagania ustanowione przez NaTrue dotyczące kosmetyków naturalnych. Może składać się on z surowców naturalnych, identycznych z naturalnymi i niemal naturalnych oraz wody.

Dwie gwiazdki oznaczają, że produkt spełnia surowe wymagania ustanowione przez NaTrue dotyczące kosmetyków naturalnych, a ponadto w musi zawierać minimum 15% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 70% składników naturalnych powinno pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej.

Trzy gwiazdki oznaczają, że produkt spełnia surowe wymagania ustanowione przez NaTrue dotyczące kosmetyków naturalnych, a ponadto musi zawierać minimum 20% substancji naturalnych nie modyfikowanych chemicznie oraz maksymalnie 15% substancji niemal naturalnych. Dodatkowo minimum 95% składników naturalnych roślinnych zwartych w kosmetyku musi pochodzić z upraw ekologicznych lub/i kontrolowanych dzikich zbiorów zgodnych z kryteriami przepisów ekologicznych Unii Europejskiej.

Certyfikat ten znajdziesz na mi.in. preparatach: Lavera, Logona, Dr Scheller.

Certyfikat Cosmebio

Przyznawany jest preparatom zawierającym co najmniej 95% składników pochodzenia naturalnego, naturalnych lub z rolnictwa ekologicznego, nie zawierającym syntetycznych zapachów, barwników, syntetycznych konserwantów i składników pochodzących od roślin modyfikowanych genetycznie.

Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, jego opakowanie musi być biodegradowalne, a sam produkt nie może być testowany na zwierzętach. W kosmetyku dopuszcza się użycie niektórych składników, które nie występują w postaci naturalnej.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: LaClaree, Florame.

Certyfikat BDIH

Przyznawany jest produktom złożonym z naturalnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów. Zarówno kosmetyk jak i poszczególne elementy jego składu nie mogą być testowane na zwierzętach, ani pochodzić od martwych zwierząt. Mogą zawierać nieorganiczne sole i mineralne surowce, natomiast nie mogą zawierać organiczno-syntetycznych ani syntetycznych barwników, aromatów, silikonów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej.

Dopuszczone jest stosowanie niektórych naturalnie identycznych konserwantów: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy. Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Weleda, Aubrey Organics, Lavera, Logona.

Soil Association

Kosmetyk musi zawierać maksymalną możliwą ilość składników organicznych ( w 95% lub, jeśli nie ma wystarczającej ilości składników organicznych, jest organiczny w przynajmniej 70% i ma opis „ze składnikami organicznymi”). Składniki preparatu nie mogą być modyfikowane genetycznie, nie może również zawierać parabenów, pochodnych ropy naftowej, sztucznych aromatów, detergentów, glikoli oraz innych składników niebezpiecznych dla człowieka i środowiska. Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Essential Care.

ECOCERT

Ta certyfikacja dzieli preparaty na dwie grupy:

 • kosmetyki ekologiczne – min. 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 5% surowców i min 50% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.
 • kosmetyki ekologiczne i organiczne – min. 95% surowców musi być naturalnych lub pochodzenia naturalnego, min. 10% surowców i min 95% substancji roślinnych musi być certyfikowana jako organiczne.

Dla obu grup kosmetyków inne kryteria wyglądają tak samo.

Kosmetyki te nie mogą zawierać sztucznych zapachów, sztucznych barwników, nie mogą być testowane na zwierzętach ani zawierać surowców od martwych zwierząt, surowce nie mogą pochodzić od roślin czy zwierząt modyfikowanych genetycznie, nie mogą zawierać pochodnych ropy naftowej, sztucznych tłuszczy, olejów, silikonów, parabenów, emulgatorów PEG.

Wytworzenie takiego preparatu nie może negatywnie wpływać na środowisko, a jego opakowanie musi być biodegradowalne. Jeśli w zakładzie produkcyjnym wytwarzane są również preparaty niecertyfikowane, to ich produkcja powinna odbywać się na innych liniach produkcyjnych.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Ava, EcoCosmetics.

Certyfikat Demeter

Znaczek Demeter na opakowaniu kosmetyku gwarantuje nam, że kosmetyk, po który sięgamy, jest wytworzony w zgodzie z zasadami sprawiedliwego handlu (Fair Trade) oraz jest wyprodukowany zgodnie z zasadami certyfikacji BDIH, czyli jest złożony z naturalnych surowców z kontrolowanych upraw ekologicznych lub dzikich zbiorów.

Kosmetyk z tym znakiem nie był testowany na zwierzętach, a jego składniki nie pochodzą od martwych zwierząt. Może on zawierać nieorganiczne sole i mineralne surowce, ale nie może zawierać organiczno-syntetycznych ani syntetycznych barwników, aromatów, silikonów, parafiny i innych pochodnych ropy naftowej.

Może zawierać niektóre konserwanty: kwas benzoesowy, kwas salicylowy i jego kwasy, kwas sorbinowy i jego sole, alkohol benzynowy. Wytworzenie takiego preparatu nie wpłynęło negatywnie na środowisko, a jego opakowanie jest biodegradowalne.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Tautropfen.

Jeśli właściwy sposób wytworzenia produktu, zadowolenie pracowników go tworzących, ich bezpieczeństwo i uczciwe warunki pracy są dla Ciebie ważne, szukaj preparatów ze znaczkiem Fair Trade. Przyznawany jest on nie tylko kosmetykom, ale przede wszystkim środkom spożywczym wytwarzanym w atmosferze Sprawiedliwego Handlu sprawiedliwego zarówno wobec kupującego, jak i jego wytwórcy.

Certyfikat EcoControl

EcoControl to instytucja certyfikująca kosmetyki zgodnie ze standardami certyfikatów BDIH, NaTrue i ECOCERT.

Składniki kosmetyków z tym certyfikatem są pochodzą z naturalnych, surowych materiałów, nie pochodzą z przeróbki ropy naftowej, ani z organizmów modyfikowanych genetycznie. Oleje używane do ich produkcji pochodzą z kontrolowanych upraw ekologicznych, a substancjami zapachowymi są olejki eteryczne w 85-90% pochodzące z upraw ekologicznych.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Anne Marie Borlind, Logona.

Certyfikat USDA

Wydawany jest przez Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych. Kosmetyki posiadające ten certyfikat nie są konserwowane sztucznymi konserwantami, ich składniki nie są chemicznie przetwarzane, a 95% ich składu jest pochodzenia organicznego.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Aubrey Organics.

Certyfikat Vegan Society

Kosmetyki z tym znakiem nie posiadają w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego. Zarówno składniki jak i sam produkt nie są testowane na zwierzętach.

Jeśli jesteś wegetarianem, lactowegetarianem, bądź weganem i zależy Ci, by nie używać produktów pochodzenia zwierzęcego, to kosmetyki z takim znakiem są właśnie dla Ciebie.

Certyfikat ten znajdziesz m.in. na preparatach: Eco Cosmetics, Lavera.

Pamiętaj: od 2012 roku w krajach Unii Europejskiej wszystkie kosmetyki zawierające w nazwie określenia: „naturalny”, „ekologiczny” lub „organiczny” będą musiały mieć potwierdzenie w postaci certyfikatu.

Certyfikat ÖKO-TEST

Znak przyznawany przez redakcję miesięcznika, który zajmuje się testowaniem produktów. Co jakiś czas testowane są również kosmetyki i te, które otrzymają pozytywną opinię, mogą swoje wyroby sygnować znakiem ÖKO-TEST.

W tabeli poniżej zebraliśmy logotypy wszystkich opisanych wyżej certyfikatów:

Certyfikat NaTrue z 3 gwiazdkami Certyfikat Cosmebio Certyfikat BDIH Certyfikat Soil Association Certyfikat ECOCERT
Certyfikat NaTrue z 3 gwiazdkami Certyfikat Cosmebio Certyfikat BDIH Certyfikat Soil Association Certyfikat ECOCERT
     
Certyfikat Demeter Certyfikat EcoControl  Certyfikat USDA  Certyfikat Vegan  Certyfikat ÖKO-TEST
Certyfikat Demeter Certyfikat EcoControl Certyfikat USDA  Certyfikat Vegan Certyfikat ÖKO-TEST

Etykieta

Jak każdy kosmetyk, produkt naturalny musi zawierać na etykiecie takie niezbędne informacje jak: data ważności, opis działania, pojemność, numer partii produkcyjnej, nazwę producenta wraz z danymi adresowymi oraz skład INCI.

Poniżej przedstawiamy składniki, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze produktu.

Preparaty certyfikowane dają gwarancję braku tych substancji w składzie, jeśli jednak sięgasz po kosmetyki z nazwą „naturalny” nie poświadczoną żadnym ze znanych Ci znaków, przeczytaj dokładnie ich skład. Jeśli znajdzie się w nim substancja z listy poniżej, wówczas zdobędziesz potwierdzenie, że w preparacie tym znajdują się syntetyki niebezpieczne dla skóry i organizmu.

 • Acrylic acid
 • Benzalkonium Chloride
 • Bronopol
 • Cocamidopropyl betaine
 • Coco-betaine
 • Diazolidinyl urea
 • Dimethicon
 • Disodium EDTA
 • DMDM Hydantoin&Urea
 • Formaldehyd
 • Mineral oil
 • Paraffin Oil
 • Paraffinum liquidum
 • Parabeny
 • Phenoxyethanol
 • PEG-20, Gliceryl Laurate
 • Polysorbate
 • Propylene Glycol
 • Sodium Lauryl Sulfate
 • Sodium Laureth Sulfate
 • Sodium PCA
 • Sorbolene

Każda z podanych powyżej substancji może wywierać negatywny wpływ na skórę i organizm.

Pamiętaj: im krótsza data ważności, tym większa szansa na stuprocentową naturalność preparatu.

Pamiętaj: Kupując kosmetyk pamiętaj o składnikach, które najczęściej Cię uczulają i porównaj je ze składem kosmetyku. Zmniejszysz wówczas prawdopodobieństwo podrażnienia skóry.

Producenci i ceny

Poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych producentów kosmetyków naturalnych dostępnych w Polsce. Podzieleni zostali oni na grupy, by podkreślić stopień naturalności ich wyrobów. W nawiasie podana została cena wybranego kosmetyku z oferty firmy, by przybliżyć Ci ceny danego producenta.
Organique, Fresh’n’fruity, eksplozja zapachu i energetyczne opakowania
– kosmetyki naturalne nie muszą być nudne!

Producenci kosmetyków naturalnych niecertyfikowanych:

 • Farmona (Bursztynowy balsam do ciała, 20 zł)
 • Bielenda (Masło do ciała 15 zł)
 • Tołpa (Balsam odmładzający do ciała, 24 zł)
 • Organique (Peeling cukrowy-kawowy, 87 zł)
 • The secret soap store (Naturalny olejek pod prysznic, 24 zł)
 • Korana (Hydro, Krem do cery suchej, 12 zł)
 • Femi (Krem do twarzy Oligoocean, 63 zł)
 • Floslek (Kojący balsam do ciała, 20 zł)
 • Alepia (Mydło oliwkowe, 12 zł)
 • Pat&Rub (Balsam do rąk, 39 zł)

Producenci kosmetyków certyfikowanych:

Ava, Ecolinea, pierwsza polska seria kosmetyków
oznaczona certyfikatem ECOCERT

 • Lavera (Szampon jabłkowy do włosów normalnych, 32 zł)
 • Logona (Szampon piwny do włosów cienkich, 35 zł)
 • Weleda (Mleczko kosmetyczne z irysem, 50 zł)
 • LaClaree (Oliv, Nawilżający krem do twarzy, 110 zł)
 • Sanoflore (Nektar nawilżający, 84 zł)
 • Essential Care (Krem na noc z avocado, 127 zł)
 • Florame(Olejek do ciała wyszczuplająco-ujędrniający, 135 zł)
 • Anne Marie Borlind (Balsam brązujący do ciała, 45 zł)
 • Dr Scheller (Łagodny żel myjący do twarzy, 20 zł)
 • Tautropfen (Glinka do mycia, 35 zł)
 • Aquabio (Balsam pod oczy, 140 zł)
 • Coslys (Płyn do demakijażu oczu, 32 zł)
 • Sante (Krem z masłem mango do cery suchej, 60 zł)
 • Aubrey Organics (Szampon odżywczy z dziką różą, 59 zł)
 • Eco Cosmetics (Balsam nawilżający do ciała, 34 zł)
 • Ava (Seria Ecolinea, Rewitalizujący krem na dzień, 36 zł)

Kosmetyki w 100% naturalne:

 • Fridge by yDe (Balsam ujędrniający 210 zł)

Podsumowanie

ikona znak zapytania Czy kupno kosmetyku naturalnego będzie wiązało się z dużym kosztem?
Kosmetyki naturalne są nieco droższe od tych chemicznych. Wynika to z tego, iż procesy, w jakich wytwarza się naturalne składniki są droższe od wytworzenia składnika chemicznego. Także zdobycie certyfikatu łączy się z kosztami, które firma, chcąc nie chcąc, przerzuca na klienta. Warto jednak wydać więcej na preparat działający dobroczynnie na naszą skórę, niż zatruwać ją toksynami.

ikona znak zapytania Czy kosmetyk naturalny byłby wskazany również dla dziecka?
Kosmetyki prawdziwie naturalne (certyfikowane) są jak najbardziej polecane dla dzieci. Delikatność działania i wyselekcjonowany skład preparatu to kluczowe czynniki stawiające kosmetyki naturalne ponad chemicznymi preparatami dla dzieci.

ikona znak zapytania Czy wiesz, w jaki sposób odróżnić, że kosmetyk po który się sięga jest prawdziwie naturalny?
Jednym z wyznaczników naturalności preparatu jest certyfikat. Jego znaczek na opakowaniu daje pewność, że kosmetyk jest przebadany i jego skład wpisuje się w standardy wymagane przez instytucję certyfikującą.

ikona znak zapytania Czy zależy Ci, by kosmetyki, których używasz, nie zawierały produktów pochodzenia zwierzęcego i nie były na zwierzętach testowane? 
Jeśli szukasz kosmetyków wolnych od produktów pochodzenia zwierzęcego, szukaj na opakowaniu znaczka Vegan, który daje pewność, ze preparat został stworzony bez dodatków zwierzęcych oraz ich pochodnych (jak np. lanoliny, mleka, czy miodu).

———————————————————————————————————————————————————————————
Joanna Tokarczyk, kosmetolog