Nawet zaniedbany samochód można doprowadzić do stanu, który pozwoli na jego wystawienie na branżowych targach w Genewie. Potrzeba jedynie odrobinę samozaparcia, pracy i odpowiednich kosmetyków. Czy wiesz, do czego służy glinka?

Kilka pytań, zanim kupisz

Kosmetyki samochodowe to nie tylko szampon do mycia karoserii, ale też całe serie specyfików do opon, felg, szyb, reflektorów i tapicerki. Zanim rozpoczniesz zakupy warto zadać sobie kilka pytań.

Czy karoseria auta jest porysowana, czy też nie ma uszkodzeń?
Czy auto wymaga kompleksowego czyszczenia?
Czy chcesz poprawić widoczność w deszczowe dni?

Rodzaje

Środki „car spa” można podzielić na kilka kategorii, ze względu na ich przeznaczenie – do pielęgnacji elementów zewnętrznych:

 • karoserii
 • szyb
 • felg
 • opon
 • nielakierowanych zderzaków i listew
 • dachów w kabrioletach

jak i wewnątrz auta:

 • elementów plastikowych
 • tapicerki i skóry
 • szyb

Inne kosmetyki przeznaczone są również do pielęgnacji silnika.

Karoseria

Tylko do pielęgnacji karoserii jest kilka rodzajów środków. Najpopularniejsze to szampony i żele do mycia. Usuwają błoto, kurz i mniej odporne zabrudzenia. Niektóre kosmetyki zawierają środki zapobiegające utlenianiu lakieru, dzięki czemu kolor nie blaknie i pozostaje błyszczący.

Jazda w upalne dni owocuje odpryskami asfaltu na karoserii oraz cmentarzyskiem milionów zabitych much, komarów i chrząszczy na masce, które za nic nie chcą się odczepić od Twojego samochodu. Z pomocą przyjdą spraye z mocnymi detergentami, które poradzą sobie nawet z najmocniejszymi zabrudzeniami, nie uszkadzając przy okazji lakieru.

Jeżeli zależy Ci, aby chronić lakier swojego samochodu przed nadmiernym zabrudzeniem oraz poprawić jego wygląd, Płynny wosk firmy Meguiar`s Deep Crystal Carnauba Wax
Deep Crystal
Carnauba Wax

firmy Meguiar`s
zdecyduj się na preparaty konserwujące – woski – w sprayu, płynie, bądź w formie pasty. Chronią lakier przed osiadaniem kurzu i innych zanieczyszczeń, przed zarysowaniami, wypełniają płytkie rysy oraz nabłyszczają i pogłębiają kolor.

Dobór formy preparatu zależy przede wszystkim od własnych preferencji – woski syntetyczne dają mocny połysk, z drugiej strony jednak powodują sztuczny i plastikowy efekt. Są z reguły trwalsze od tych zbudowanych w oparciu o składniki naturalne. Woski oparte na bazie naturalnej również nabłyszczają, ale przede wszystkim ocieplają i pogłębiają barwę lakieru. Uważane są za bardziej eleganckie. Jeżeli zatem zamierzasz pokazać swojego Nissana Skyline na tuningowym show, śmiało możesz zdecydować się na wosk syntetyczny. Jeżeli jednak wybierasz się na wystawne przyjęcie Jaguarem Y-type z 1962 roku, nie ma innego wyboru aniżeli twardy wosk naturalny.

Częstotliwość woskowania zależy od częstotliwości użytkowania pojazdu. Jeżeli posiadasz klasyczne cacko, które wyjeżdża z klimatyzowanego garażu tylko od wielkiego dzwonu, przy dobrej pogodzie i używasz wysokiej klasy kosmetyków, zabiegi konserwująco-upiększające będą potrzebne nie częściej aniżeli dwa razy w roku. Z drugiej strony –  kiedy auto spełnia rolę wołu roboczego, jest na drodze codziennie i nocuje pod chmurką, woskowanie zalecane jest raz na dwa miesiące.

Pasty dają efekt długotrwałego nawoskowania. Sprayów można używać w okresach pomiędzy kolejnymi woskowaniami.

Przed nałożeniem wosku warto dokładnie przygotować karoserię. Pomogą w tym preparaty wygładzające powierzchnię lakieru, usuwające naloty przemysłowe, pył z klocków hamulcowych, soki drzew i inne nieczystości. Skutecznym środkiem jest glinka. To tabliczka plastycznego materiału, którym poleruje się karoserię. Wszelkie usunięte nieczystości pozostają wewnątrz glinki. Nie ma ona nieograniczonej pojemności. Kiedy już wyraźnie zmieni kolor – jest do wyrzucenia. Samochodu nie można „glinkować” codziennie. Taki zabieg bez szkody dla lakieru możesz przeprowadzać maksymalnie raz w tygodniu.

Jeśli karoseria Twojego samochodu wymaga regeneracji, bo lakier uległ niewielkiemu uszkodzeniu, zaopatrz się w środki ścierne – pasty lub płyny do wygładzania rys.

Jeżeli zarysowania nie są głębokie, może poradzić sobie z nimi tzw. cleaner, czyli płyn czyszczący zawierający środki ścierne. Gdyby jednak uszkodzenia lakieru były głębokie, nadzieja w paście – np. Efface Rayures.

Rysy, opryski po uderzeniu kamieni, których nie da się usunąć, można wypełnić za pomocą kredki maskującej. Zawartość drobin lakieru oraz wzmocnienie woskiem powinno na jakiś czas rozwiązać sprawę. Pamiętaj, że kolor kredki maskującej musisz dobrać do barwy lakieru.

Produkt Zastosowanie
Meguiar`s NXT Generation Car Wash Mycie powłoki lakieru (szampon)
Sonϋs glinka zielona Głębokie oczyszczanie lakieru (glinka)
Meguiar`s ultimata Quick Wax Polerowanie i zabezpieczanie lakieru (wosk w sprayu)
Collinite 476s Super Doublecoat Paste Wosk
Sonus Paintwork Cleanser Usuwanie rys, głębokie czyszczenie (płyn)
Moje Auto – Smoła i żywica Usuwanie uporczywych zabrudzeń (spray)

 

Felgi i opony

Auto Max czernidło do opon
AutoMax
Czernidło do opon
Doskonale błyszczące felgi i głęboka czerń opon mają zbawienny wpływ na wygląd auta. Na początek trzeba się zaopatrzyć w spray do usuwania brudu z felg, np. CarPlan Nano Wheel. Jego działanie jest bardzo proste. Rozpylasz preparat, zostawiasz na 15 minut, po czym spłukujesz. Później na błyszczącą nawierzchnię warto nałożyć specjalny wosk do felg. Pozwoli to dłużej cieszyć się doskonałym wyglądem kół. W przypadku opon do wyboru masz spraye, pianki, żele, pasty oraz czernidła.

Warto wiedzieć, że tego rodzaju kosmetyki nie tylko pogłębiają czerń gumy, chronią również opony przed pękaniem. Z reguły są odporne na zmywanie – ponowne użycie jest konieczne np. po dwudziestu myciach samochodu.

Listwy i zderzaki

Nielakierowane zderzaki i listwy możesz zabezpieczyć czernidłem, lub specjalnym płynem, które nie dość, że pogłębiają kolor, to jeszcze tworzą wodoodporną powłokę, chroniąca pokryte elementy przed brudem i drobnymi uszkodzeniami. Przykład: Moje Auto – spray do konserwacji plastikowych zderzaków oraz zewnętrznych listew

Reflektory, szyby i lusterka

Płyn do czyszczenia szyb i lusterek Z-12Clear View Glass Polish
Z-12 Clear View
Glass Polish
– Zaino
Z reguły do tego celu przeznaczone są spraye, płyny i pianki, które nie zostawiają smug i przy okazji zabezpieczają przed brudem powierzchnie szklane ochronną warstwą. Rozwiązaniem poprawiającym widoczność i bezpieczeństwo jest tzw. "niewidzialna wycieraczka". Pozprowadzona na szybie sprawia, że woda szybko się skrapla i natychmiast spływa z szyby. Dzięki temu szyba szybciej wysycha.

Dachy w kabrioletach

Dachy wykonane z materiałów tekstylnych są bardzo mocno podatne na zabrudzenia. Dlatego stworzono osobną linię kosmetyków przeznaczonych właśnie do ich czyszczenia. Specjalnie przygotowane środki czyszczą powierzchnie brezentowe, tekstylne, moherowe i winylowe. Usuwają zanieczyszczenia, plamy od twardej wody, ptasich odchodów, oleju, pleśni bez konieczności późniejszego osuszenia dachu kabrioletu. Przykładem takiego preparatu jest Meguiar`s Convertible Top Cleaner, spray do czyszczenia tekstylnych dachów w kabrioletach.

Kolejnym używanym do pielęgnacji dachów kabrioletów są specyfiki impregnujące materiał. Najczęściej produkowane pod postacią sprayów. Spryskanie dachu zabezpiecza powłokę przed wodą.

Wnętrze samochodu

Plastikowe elementy deski rozdzielczej i cały kokpit można wyczyścić środkami nabłyszczającymi pozostawiającymi warstwę chroniącą przed osiadaniem kurzu oraz przyjemny zapach. Tapicerkę tekstylną można czyścić kilkoma rodzajami preparatów – pianką, szamponem lub sprayem. Najwygodniejsza forma to spray.

Do szyb i lusterek polecamy płyn lub spray, który ograniczy ich zaparowywanie, np. Atas Rox w aerozolu, lub preparat Nano Silver antypara.

Warto również zaopatrzyć się w nawilżane ściereczki, którymi w każdym momencie można wyczyścić szybę z tłustych plam, odcisków, pary. Przykład: Armor All Wipes.

Jeżeli masz w swoim samochodzie tapicerkę skórzaną, należy się jej wyjątkowe traktowanie: środkami, które zabezpieczą skórę przed wodą, sprawią, że będzie miękka i elastyczna i dzięki temu odporna na pękanie. Dostępne są również pasty z filtrem UV, przydatne zwłaszcza dla właścicieli kabrioletów.

Jeżeli skórzana tapicerka w Twoim samochodzie ma nieprzyjemny zapach, rozwiązaniem są specjalne perfumy o zapachu… skóry. Leather Essence to woń dawnych skór, garbowanych przy użyciu środków roślinnych.

Silnik

Do mycia silnika należy zastosować preparaty bezpieczne dla kabli i przewodów paliwowych. Na rynku są specjalne spraye, które z łatwością mogą usunąć zabrudzenia ze smarów i olejów, nie szkodząc instalacji elektrycznej i paliwowej. Jednym z takich środków jest Engine Cleaner firmy Meguiar`s

Forma i skład

Forma, w jakiej wystepują kosmetyki samochodowe może być bardzo zróżnicowana – aerozol, pasta, nasączane ściereczki itp.

Spraye i ściereczki to przede wszystkim wygoda. Łatwo rozprowadzić środek na danej powierzchni, bez dodatkowych aplikatorów, niezależnie od tego, czy to wosk do lakieru, czy też nabłyszczasz do tapicerki. Nawilżaną ściereczką natomiast usuniesz zabrudzenie z szyby bez pozostawiania smug i bez długotrwałego polerowania. 

Jeśli chodzi o pasty – w takiej formie najczęściej występują woski oraz preparaty do usuwania rys. Ich zastosowanie wymaga większego nakładu pracy, jednak dają lepszy i długotrwały efekt.

Składnikiem środków chroniących karoserię i nabłyszczających jest naturalny wosk palmowy carnauba (z palmy copernicia cerifera). Jego zawartość w ostatecznym produkcie w zależności od producenta jest różna. Najdroższe woski zawierają aż 70 procent carnauby. Najtańsze zaledwie kilka procent. Przykład niedrogiego (130 zł), doskonałego wosku zawierającego ponad 50 proc. carnauby to Chemical Guys Pete’s 53 przeznaczony do lakierów metalizowanych i akrylowych.

Woski i szampony mogą zawierać również wyciągi z owoców – cytryn, pomarańczy, ananasów – a także olejki orzechowe, mleko kokosowe itp. Okazuje się bowiem, że składniki naturalne mają zbawienny wpływ nie tylko na wygląd człowieka. Odżywiają również lakier, pogłębiają jego kolor i poprawiają ochronę.

Poza tym w sprzedaży są również woski całkowicie syntetyczne, od podstaw stworzone w laboratorium na bazie polimerowej.

Niektóre środki czyszczące do samochodów zawierają aktywne nanocząsteczki (o rozmiarach poniżej 100 nm). Po wypolerowaniu wypełniają rysy i układają się w warstwę ochronną, która odbija promienie słoneczne, zapobiegając matowieniu i powstawaniu nowych zadrapań. Poza tym stanowi doskonały filtr UV. Przykładem jest cała linia kosmetyków samochodowych, zawierających nanocząsteczki srebra firmy Amtra – Nano Silver.

Akcesoria dodatkowe

Do pielęgnacji samochodu przydadzą się aplikatory do wosku, płynów czyszczących, czy też odżywek do opon. Są to różnego rodzaju gąbki, ściereczki z mikrofibry i bawełniane waciki o odpowiednich właściwościach (tarcie, wchłanianie itp.) Do mycia dostępne są rękawice z bardzo miękkich materiałów. Do tego dochodzą jeszcze ręczniki i ściereczki do osuszania karoserii. Po nałożeniu wosku, lakier należy wypolerować, np. za pomocą maszyny polerskiej (ok. 1000 złotych).

Producenci i ceny

Sklepy motoryzacyjne i firmy tuningowe oferują preparaty takich producentów jak:

 • Inco Veritas (pod marką Auto Max)
 • Amtra (pod marką Moje Auto)
 • Zymöl
 • Chemical Guys
 • Meguiar`s
 • Sonϋs
 • DodoJuice®
 • Collinite
 • Zaino
 • BlackWow
 • 303
 • Wolfgang
 • Poorboy`s
 • Colourlock

Najtańsze są produkty krajowe. Już za niespełna 10 złotych można kupić szampon z zawartością wosku. Ceny w górnej granicy sięgają 20-krotności tej sumy. Za 200 zł zapewnisz swoim czterem kółkom szampon Zymöla z wyciągiem z cytryn i z zawartością mleczka kokosowego.

Właśnie od tej firmy pochodzą najdroższe i najbardziej ekskluzywne preparaty. Ich woski są mieszane ręcznie i zawierają od 5 do 10 razy więcej carnauby, aniżeli produkty innych marek.

Wosk Zymöl Royale to biała brazylijska carnauba w 70 procentach (uważany za najlepszy na świecie). Jednorazowy zakup wystarczy Ci na całe życie, ponieważ Zymöl zobowiązuje się do ciągłego uzupełniania zapasu. Nie jest to jednak produkt tani. Cena – 40 800 zł. Wosk ten został specjalnie zaprojektowany do lakieru wyjątkowego auta – Bugatti Royale. W latach 20-tych ubiegłego stulecia wyprodukowano zaledwie kilka sztuk tych superluksusowych samochodów.

Nie oznacza to jednak, że aby wywoskować auto potrzebujesz kredytu. Kosmetyki z mniej ekskluzywnych linii stwarzają wystarczająco dobrą ochronę dla Twojego samochodu, jednocześnie nie rujnując portfela. Przykład? Natty`s Paste Wax Blue. Zawiera naturalną carnaubę i kosztuje niespełna 70 zł. Za ok. 100 zł można kupić 476s Super Doublecoat Paste, firmy Collinite. Jest to jeden z najtrwalszych wosków na rynku – odporny na zmywanie detergentami i na sól. Zapewnia doskonałą ochronę karoserii. Według specjalistów jest nawet lepszy (pod względem trwałości) od wielu wosków kosztujących po kilka tysięcy złotych. Zalecany do stosowania w ciężkich warunkach zimowych.

Podobnie z szamponami i innymi specyfikami. Nie trzeba wcale wydawać 200 zł, żeby umyć auto. Szampon Dodo Juice Born to be Mild kosztuje 48 zł, ma neutralne pH i nie zmywa powłoki nałożonego przy poprzednim myciu wosku. Mimo że opakowanie to tylko 250 ml, dzięki wysokiemu skoncentrowaniu, szamponu wystarczy na dwadzieścia pięć myć.
Cały komplet – szampon – płyn lub glinka do silnych zabrudzeń – wosk – można już mieć za 150 – 200 zł.

Jednak jeśli wolisz preparaty lepsze, licz się z wydatkiem kilkuset złotych. Np. najtańszy zestaw Zymöl kosztuje 860 zł. W skład wchodzą: szampon, wosk, płyn do czyszczenia lakieru, dozownik wosku, ściereczka oraz odżywka do skóry.

Spraye do nabłyszczania i ochrony tablicy rozdzielczej to wydatek rzędu 10 złotych. Za większe opakowanie zagranicznego producenta zapłacisz ok 50 zł.

Markowe płyny do konserwacji zewnętrznych elementów plastikowych uszczuplą zasoby Twojego konta o kilkadziesiąt złotych (ok. 40 – 70 zł).

Za profesjonalną glinkę zapłacisz 90 – 100 zł.

Produkt  Przeznaczenie Opakowanie  Cena
Formula 1 Carnauba Wax & Wash Szampon do mycia karoserii Butelka 226 ml    8 zł
Zymöl Auto Wash Szampon do mycia karoserii Butelka 1,9 l 200 zł
Dodo Juice Supernatural Detailing Clay Glinka do czyszczenia Pudełko 240 g 110 zł
Chemical Guys gray clay medium Glinka do czyszczenia Pudełko 209 g 112 zł
Sonus paintwork cleanser Płyn do głębokiego oczyszczania lakieru Butelka 226 ml 70 zł
Collinite 476s Super Doublecoat Paste Wosk  Pudełko 266 ml 70 zł
Poorboys Natty’s Paste Wax Blue Wosk  Pudełko 226 g 60 zł
Extreme Nano Tech Polishing   Wosk syntetyczny z technologią nano Pudełko 398 g 57 zł
Abel Auto Renovateur Pneus Odżywka do opon Spray 500 ml 30 zł
Sonax Xtreme Preparat do czyszczenia felg Spray 500 ml 50 zł
Moje Auto Nano Silver antypara Preparat „antypara” do szyb Spray 250 ml 10 zł
Meguiar`s Natura Shine Preparat do czyszczenia i odżywka do tablicy rozdzielczej i elementów plastikowych Spray 450 ml 45 zł


Podsumowanie

Nieistotne, czy zamierzasz wystawić auto na sprzedaż, czy pokazać własne rozwiązania na imprezie tuningowej, dokładne czyszczenie i woskowanie może przynieść niespodziewanie dobre efekty. A do tego potrzeba odpowiednich kosmetyków.

Czy karoseria auta jest porysowana, czy też nie ma uszkodzeń?
Jeśli masz nowy samochód o niewielkim przebiegu i gładkim lakierze, masz jeden problem z głowy: od razu po myciu możesz nałożyć lakier. Jeśli jednak powłoka nie jest idealna, zawiera zabrudzenia i rysy warto pokusić się o użycie środka, który owe niedoskonałości zniweluje. Osad drogowy, pozostałości po kwaśnych deszczach, pył z klocków hamulcowych oraz resztki ptasich odchodów usuniesz za pomocą glinki, natomiast jeśli masz do czynienia z rysami, zastosuj np. All in One Polish firmy Chemical Guys (69 zł). Preparat działa na kilka sposobów – środki ścierne eliminują nawet głębokie rysy, nanocząsteczki przywracają połysk i pogłębiają kolor, jednocześnie zabezpieczając lakier.

Czy auto wymaga kompleksowego czyszczenia?
Jeśli zamierzasz doprowadzić samochód do wystawowego wyglądu, warto poza szamponem i woskiem zainwestować w dodatkowe kosmetyki – spray lub pastę do opon, wosk do elementów chromowanych i felg, płyn do mycia felg i specyfiki nabłyszczające do tablicy rozdzielczej.

Czy chcesz poprawić widoczność w deszczowe dni?
Jeśli odpowiedź brzmi tak, warto zastanowić się nad zakupem preparatu do szyb, zwanego niewidzialną wycieraczką. Po nałożeniu preparatu na szybę woda nie przylega do niej i szybko spływa. Szyba szybciej wysycha. Poza tym dochodzi do efektu samooczyszczania. Widoczność w złych warunkach atmosferycznych poprawia się nawet o 30 proc.
Kolejny trik warty zastosowania na szybie wewnątrz auta to tzw. antypara. Nałożenie specjalnego preparatu ogranicza osiadanie pary i tym samym pozwala na zachowanie lepszej widoczności i co za tym idzie na zwiększenie bezpieczeństwa podróżnych.

Życzymy Ci, aby preparaty do usuwania rys jak najdłużej pozostawały zbędne.