Karmienie dziecka przysparza problemów wielu rodzicom. Bieganie za niesfornym dzieckiem z łyżką pokarmu nie należy do przyjemności. Krzesełko do karmienia zdecydowanie ułatwia podawanie niemowlakowi posiłków. Dowiedz się, jaki model wybrać.

Zakup krzesełka do karmienia to coś, co czeka każdego rodzica. Producenci krzesełek, wiedząc o ogromnym zapotrzebowaniu na ten produkt, prześcigają się w wymyślaniu nowych udogodnień i funkcji. To, zamiast ułatwiać wybór, tylko go utrudnia.
Krzesełko z ceraty, z drewnianymi nóżkami, składane, na biegunach – od wyboru można dostać zawrotu głowy. Tak naprawdę liczą się przede wszystkim: wiek i potrzeby Twojego dziecka. Zapraszamy do lektury poradnika.

Rodzaje
 

Krzesełko klasyczne Krzesełko składane Krzesełko nadstawka Krzesełko mocowane do blatu
 krzesło klasyczne, Peg Perego Prima Pappa Duplo  krzesło składane, 4Baby Compact  krzeseło nadstawka firmy Summerinfant   Krzesło mocowane do blatu, Bebe Confort
 Peg Perego Prima Pappa Duplo  4Baby Compact Summerinfant  Bebe Confort

 
Krzesełka klasyczne – inaczej krzesełka wolnostojące. Zajmują dość dużo miejsca, ale są bardzo praktyczne: zazwyczaj umożliwiają regulację siedziska i tacki, można je przenosić w dowolne miejsce mieszkania. Niektóre modele są wyposażone w specjalny stolik do rysowania. Dobre krzesełka wolnostojące posiadają kółeczka umożliwiające transport.

Krzesełka składane – ich główną zaletą jest to, że po skończonym posiłku można je złożyć, dzięki czemu nie zajmują miejsca w pokoju. Nadają się też dla rodziców, którzy dużo podróżują (klasyczne krzesełka raczej nie zmieszczą się w bagażniku samochodu osobowego).

Krzesełka nadstawka – to innowacyjne rozwiązanie umożliwia dziecku jedzenie wspólnie z rodzicami. Wystarczy przypiąć siedzisko do standardowego jadalnianego lub kuchennego krzesła, i gotowe. Niektóre modele mają także doczepiane nóżki, dzięki czemu mogą służyć także jako klasyczne krzesełka do karmienia.

Krzesełko mocowane do blatu – takie krzesełko wystarczy przymocować do stołu za pomocą antypoślizgowych zaczepów, dzięki czemu dziecko może jeść razem z rodzicami. Trzeba jednak pamiętać, że stół musi być ciężki, żeby utrzymać ciężar malucha i krzesełka. To podstawowy warunek wyboru takiego modelu.

Budowa

Siedzisko

Jedna z podstawowych rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę kupując krzesełko do karmienia, to siedzisko. Jeśli jest dobrze dopasowane, dziecku jest w nim wygodnie, a karmienie staje się przyjemnością. Oto kilka szczegółów, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę przy zakupie:

materiał
– powinien być przede wszystkim wodoodporny. Tkaniny bawełniane są naturalne i przyjemne w dotyku, ale ciężko je myć, więc są niepraktyczne. Siedzisko krzesełka do karmienia ciężko się brudzi – najlepsze tkaniny na tapicerkę to takie, które można wytrzeć ścierką. Z wyborem materiału wodoodpornego nie można też przesadzić – jeśli jest zbyt śliski (np. cerata), dziecko może zsuwać się z siedziska. Najlepiej wybrać model ze zdejmowaną tapicerką, którą można w razie potrzeby uprać.

Jeśli Twoje dziecko nie lubi karmienia i nie chce siadać w krzesełku, możesz wybrać model z kolorowym obiciem – najlepiej z postaciami z bajek.

wypełnienie – dobre siedzisko to takie, które jest wypełnione miękkim materiałem, dzięki czemu spożywanie posiłków w krzesełku staje się dla dziecka przyjemnością. Lepiej nie wybierać plastikowych czy obitych jednowarstwową tapicerką siedzisk. Nie są komfortowe, przez co jedzenie w krzesełku może się stać dla Twojego dziecka prawdziwą udręka. 

wyprofilowanie – dużą
Krzeseło z trzpieniem krocznym (żółty pałąk),
Arti Betty
wadą niektórych siedzisk jest to, że dziecko się z nich zsuwa. Najczęściej winę za to ponosi złe wyprofilowanie i brak tak zwanego trzpienia krocznego (zdjęcie po lewej). Jeśli siedzisko krzesełka jest płaskie i nie posiada lekkiego wgłębienia, dziecku nie będzie w nim wygodnie.

regulacja – siedzisko, które ma rosnąć wraz z dzieckiem powinno być regulowane. Regulacja dotyczy zazwyczaj wysokości i
Pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa
krzesełka Arti Multi
stopnia pochylenia oparcia. Podaje się ją w stopniach. Im więcej stopni regulacji, tym lepiej i tym dłużej krzesełko będzie służyło Twojemu dziecku. Najbardziej zaawansowane siedziska mogą służyć najmłodszym maluchom za leżaczek.

pasy bezpieczeństwa – to obowiązkowy element każdego krzesełka do karmienia, który zapewnia dziecku bezpieczny posiłek i sprawia, że nie musisz się martwić o wypadnięcie malca z siedziska czy wiercenie się podczas posiłku. Pasy dyscyplinują dziecko, które zaczyna kojarzyć czas posiłku z koniecznością wyciszenia się, uspokojenia. Najlepsze są te regulowane (można zmieniać ich wysokość i dopasować do wzrostu dziecka) i pięciopunktowe (takie, które przytrzymają dziecko z 5 stron, stosuje się je m.in. w fotelikach samochodowych).Jeśli krzesełko nie jest wyposażone w pasy, upewnij się, czy możesz je do niego dokupić.

Stelaż

Stelaż krzesełka do karmienia jest nie mniej istotny niż siedzisko – to od niego zależy w dużej mierze stabilność i waga danego modelu.

materiał – dobry stelaż jest wykonany z lekkiego, a zarazem wytrzymałego materiału. Czy taki istnieje? Najbardziej praktyczne są stelaże zrobione z aluminium. Konstrukcje plastikowe są mniej trwale, za to popularne ostatnio drewniane – stosunkowo dużo ważą.
Krzesełko na biegunach, Interbambini Multi

konstrukcja – koniecznie sprawdź przed zakupem, czy krzesełko nie chybocze się – oznacza to, że jego konstrukcja jest niestabilna. Bardzo utrudnia to karmienie dziecka. Niektóre krzesełka posiadają zamiast nóżek specjalny okrągły pałąk – zwiększa stabilność. Część modeli posiada dodatkowo bieguny, która można przymocować na nóżkach. Dzięki nim dziecko czuje się w krzesełku jak w kołysce. Najbardziej praktyczne stelaże to takie, które można składać, dzięki temu, po karmieniu, nie zajmują przestrzeni w pokoju czy kuchni.

Jeśli kupujesz krzesełko na nóżkach, zwróć uwagę, czy posiadają antypoślizgowe nakładki.

kółka – są niezbędne, jeśli zamierzasz często transportować krzesełko z jednego miejsca mieszkania do drugiego. Warto się jednak upewnić, czy posiadają blokadę – dzięki niej podczas ruchów dziecka w krzesełku, nie będzie się ono chybotać.

podnóżek – po pierwsze jest bardzo wygodny, po drugie sprawia, że dziecko uczy się w krzesełku siedzieć prosto. Najlepiej wybrać podnóżek regulowany – dzięki temu będziesz mieć pewność, że dopasujesz jego wysokość do wzrostu swojego dziecka.

Tacka

Tacka krzesełka jest bardzo ważna – to ona zastępuje dziecku standardowy stół. Dobra tacka powinna:
Krzesełko z dwoma tackami, Eurobaby HC 21 Blue

 • być stabilna – pod żadnym pozorem nie powinna się chybotać. Może to spowodować, że jedzenie podawane dziecku wyląduje nie w buzi, tylko na podłodze.
 • posiadać wgłębienia na talerz i kubek – mogą się wydawać niepotrzebne, ale znacznie ułatwiają karmienie. Wgłębienia przydają się przede wszystkim starszym dzieciom, które potrafią już jeść samodzielnie. Dzięki nim, talerz nie będzie jeździł po tacce.
 • być regulowana – ważne, żeby można było ustawić odległość tacki od siedziska. Dzięki temu krzesełko posłuży zarówno niemowlakowi, jak i starszemu dziecku.
 • być wyjmowana – maluchy w wieku dwóch, trzech lat najchętniej jedzą przy stole z rodzicami. Dlatego właśnie przyda się im wyjmowana tacka, którą w razie potrzeby można odłożyć na bok.

Dobrze, jeżeli w zestawie krzesełko posiada dwie tacki. Jeszcze lepiej, jeśli przynajmniej jedną z nich możesz umyć w zmywarce. Taka opcja przyda się rodzicom niesfornych dzieci, które podczas posiłków, robią wokół bałagan.

Niektóre modele posiadają oprócz tacki specjalny, mały stolik. Sprawia, że krzesełko można wykorzystywać nie tylko do jedzenia, ale też do rysowania. Stolik może też służyć jako imitacja dużego stołu „dla dorosłych” podczas posiłków.

Wymiary

Krzesełko musi być dopasowane do wieku, a co się z tym wiąże – wzrostu i wagi Twojego dziecka. Karmienie w krzesełku można zacząć już od 6-go miesiąca życia – ważne, żeby niemowlak potrafił już samodzielnie siedzieć i trzymać główkę.

Na szczęście cześć producentów ułatwia konsumentom zadanie zaznaczając, że dany model krzesełka jest przeznaczony dla dzieci określonym wieku. Zazwyczaj jest to przedział od 6-go miesiąca do 3-go lub 4-go roku życia. Oznacza to, że siedzisko można regulować, dzięki czemu rośnie wraz z dzieckiem.

Oczywiście, kupując krzesełko, które ma być odpowiednie dla Twojego dziecka, nie możesz sugerować się wyłącznie przedziałem wiekowym podawanym przez producenta. Musisz też wziąć pod uwagę to, czy dziecko dobrze się w nim czuje. Jeśli kupujesz w sklepie, posadź swojego malucha w krzesełku i zobacz, czy siedzisko nie jest dla niego za szerokie/za wąskie/za głębokie. Jeśli nawet po wyregulowaniu siedziska, dziecko nadal czuje się w krzesełku niekomfortowo, wybierz inny model.

Kolejną kwestią jest wymiar stelaża. Powinien pasować do wnętrza, w którym zamierzasz postawić krzesełko. Nie chodzi tu o dopasowanie kolorystyczne (chociaż i ten czynnik może być dla niektórych istotny), ale odpowiednie wymierzenie przestrzeni, na której ma stać krzesełko. Producenci zazwyczaj podają szerokość i wysokość stelaża przed i po złożeniu (w przypadku krzesełek składanych) – koniecznie zwróć na to uwagę przy zakupie.

Jeśli wiesz, że nie będziesz mieć miejsca na postawienie krzesełka, możesz zdecydować się na nasadkę zakładaną na krzesło lub krzesełko mocowane do blatu. W tym wypadku także potrzebne Ci będą dokładne wymiary siedziska.

Kolejny parametr ma znaczenie szczególnie dla rodziców, którzy nie mają w mieszkaniu kąta Lekkie krzesełko z aluminiwoym stelażem, Concord Spin, waga 5,6 kg
Lekkie krzesełko z aluminiowym stelażem, Concord Spin,
waga 5,6 kg
przystosowanego do postawienia krzesełka. Chodzi o wagę. Jeśli czeka Cię częste transportowanie krzesełka z jednego kąta do drugiego, powinno ważyć tyle, żeby transport nie stanowił problemu. Krzesełka mogą ważyć od 5 do 11 kilogramów. Im lżejsze, tym łatwiejsze do przenoszenia.

Jeśli kupujesz jedno z cięższych krzesełek, wybierz model, który możesz rozłożyć na części. Będzie łatwiejszy w transporcie (np. drewniany model firmy Drewex).

Jakie krzesełko do karmienia dla jakiego dziecka?

Każde dziecko potrzebuje innego krzesełka do karmienia. Pisaliśmy już o dopasowywaniu rozmiaru, poszczególnych elementach budowy, o regulacji, teraz pora na krótkie podsumowanie.

Krzesełka do karmienia są przeznaczone dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć, czyli mniej więcej od 6. miesiąca życia. Na rynku są jednak modele, których oparcie można wyregulować tak, by tworzyły leżaczek lub kołyskę – te nadają się do używania od samych narodzin dziecka.

Oprócz wieku, bardzo ważne są też inne czynniki – czy Twoje dziecko jest zdyscyplinowane, czy je już samodzielnie, czy lubi posiłki przy wspólnym stole. Spójrz do tabeli:

Twoje dziecko… Jakie krzesełko do karmienia?
… ma mniej niż 6 miesięcy W takim razie przyda Ci się krzesełko z funkcją leżaczka (np. Chicco Polly Magic). Zwróć uwagę na zabezpieczenia – pasy bezpieczeństwa to w tym wypadku podstawa. Ważne jest też miękkie i wygodne obicie.
…nie lubi pory karmienia, rozrabia podczas jedzenia Krzesełko w takim wypadku powinno być przede wszystkim wygodne, wtedy dziecko będzie kojarzyć posiłek z przyjemnością. Jeśli Twój maluch często się wierci, wybierz model z dobrze wyprofilowanym siedziskiem, trzpieniem i pasami bezpieczeństwa. Z pewnością pomoże kolorowa tapicerka siedziska i grzechotka przymocowana do tacki.
… potrafi już samodzielnie jeść Musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na tackę. Powinna mieć wgłębienia, które zapobiegną przesuwaniu się talerzyków czy kubeczka i ułatwią dziecku jedzenie (np. model Arti Alice Cosmo 3).
…lubi posiłki razem z rodzicami, przy wspólnym stole Możesz wybrać krzesełko z odkręcanym blatem, które przysuwa się do standardowego stołu, model nadstawkę nakładany na normalne krzesło albo krzesełko mocowane do blatu. Posiłki staną się dla Twojego dziecka przyjemnością!

Bardzo ważnym parametrem jest maksymalne obciążenie krzesełka. Zazwyczaj wynosi ono około 15 kg. Trzeba sprawdzić, czy waga dziecka nie przekracza podanego limitu. Ma to znaczenie, jeśli kupuje się krzesełko dla starszych dzieci.

Producenci i ceny

Wśród producentów krzesełek znajdziesz firmy specjalizujące się w wytwarzaniu wyłącznie fotelików i krzeseł dziecięcych, mebli albo całej szerokiej gamy produktów:

branża: produkty dziecięce branża: meble dziecięce np. komody z przewijakiem branża: foteliki i krzesełka dla dzieci
 • Baby Ono
 • Peg Perego
 • Baby Design Group – właściciel marki Baby Design
 • Fisher Price
 • BREVI s.r.l
 • ARTI
 • Chicco
 • hauck GmbH
 • Eurobaby
 • Summer Infant
 • Learning Curve Brands, Inc. – właściciel marki The First Years
 • Klupś Meble Dziecęce
 • DREWEX S.A.
 • Zakłady Meblarskie
 • Dorian – Kijewscy
 • Geuther
 • Bloom IKS 2 Mucha, Witek Sp J – właściciel marki Caretero
 • Recaro
 • Concorrd
 • Bebe Confort
 • 4BABY Sp. zo.o
 • Interbambini

Krzesełko do karmienia kupisz już za 70 złotych, ale po tej cenie nie spodziewaj się wysokiej jakości. Najdroższe, za najdroższe, wielofunkcyjne krzesełka zapłacisz ponad 1500 złotych. W tabeli znajdziesz przykłady.

Krzesło do 200 zł Krzesło do 1000 zł Krzesło powyżej 1000 zł
 Krzesełko Arti Easy  Krzesełko Mamas and Papas  Krzesełko Bloom Fresco Classic
 Arti Easy Mamas and Papas Zest Bloom Fresco Classic
opis: miękka tapicerka, dwie tacki, koszyczek na zabawki. Krzesełko dla dzieci od 6-go miesiąca do 3-go roku życia. opis: pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, regulowane siedzisko, zdejmowana tapicerka. Krzesełko dla dzieci od 6-go miesiąca do 3-go roku życia. opis: pełna regulacja, stabilność dzięki okrągłemu pałąkowi, tapicerka ze skóry ekologicznej. Maksymalne obciażenie: 36 kg.

 Podsumowanie

Zakup konkretnego rodzaju krzesełka do karmienia powinien być uzależniony od wieku, wagi, wzrostu i charakteru Twojej pociechy. Warto wybrać model uniwersalny, z pełną regulacją, który będzie rósł razem dzieckiem. Przy zakupie, zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenia. Ważne, żeby krzesełko było stabilne.

Życzymy, aby pora karmienia była przyjemnością dla Ciebie i Twojego dziecka!

Poradniki, które warto sprawdzić

 • Jakie łóżeczko niemowlęce kupić? – Niemowlę sypia bardzo dużo, a sen ma zasadnicze znaczenie dla jego rozwoju. Łóżeczko dla niego może być tradycyjne, drewniane, lub bardziej mobilne, turystyczne. Niektóre modele łóżeczek mogą służyć dziecku nawet po wyrośnięciu z wieku niemowlęcego. Czy wiesz, co to jest kosz Mojżesza?