Łóżeczko turystyczne to niezbędne wyposażenie przy każdym wyjeździe. W wariancie bardzo optymistycznym istnieją rozwiązania, które można włożyć do walizki. Większość posiada również wygodne torby. Nie ma więc problemu z założeniem ich na ramię.

Można też spotkać rodziców, którzy używają łóżeczka turystycznego zamiast tradycyjnego. Na pewno są dwie zalety takiego rozwiązania. Po pierwsze dziecko nie ma żadnego szoku podczas wyjazdu, a nawet czuje się bardzo bezpiecznie, bo dobrze zna swoją przestrzeń do spania. Oczywiście w dużej mierze zależy to od wieku i charakteru dziecka. Po drugie oszczędzamy pieniądze. Zamiast dwóch wydatków mamy tylko jeden.

Łóżeczka turystyczne dodatkowo świetnie sprawdzają się jako kojec dla malucha. W połączeniu z moskitierą stanowi idealną parę, którą można używać także na zewnątrz.
Jakie więc łóżeczko turystyczne wybrać? Na co zwrócić uwagę? Jakie akcesoria są nam niezbędne, a jakie możemy spokojnie pominąć? Zapraszamy do sprawdzenia tego w naszym poradniku.

Na co zwrócić uwagę?

Poziomy – do wyboru są łóżeczka jedno oraz dwupoziomowe. W tym drugim przypadku powierzchnia spania podczepiana jest na pewnej wysokości. Mając małe dziecko nie musimy sięgać głęboko i dlatego jest to wygodniejsze rozwiązanie. Montaż drugiego poziomu ograniczony jest często wagą dziecka. Na pewno sprawdzi się dla najmłodszych pociech.

Wymiary łóżeczka po złożeniu – bardzo ważny parametr. Czasami sposób złożenia czy budowa torby ma ogromne znaczenia dla końcowego efektu. Może się okazać, że łóżeczko z większą efektywną powierzchnią zajmuje po złożeniu takie same rozmiary jak małe łóżeczko.

Waga łóżeczka – parametr ten może być istotny, jeżeli planujemy latać z łóżeczkiem. Tutaj każdy dodatkowy kilogram może być problemem. Ciężkie łóżeczko raczej nie będzie wyzwaniem, jeżeli przewozimy je autem.

Sposób i łatwość rozkładania – wielu producentów stosuje bardzo podobny system składania. Warto jednak po zakupie przetestować czy łóżeczko składa się sprawnie i wygodnie. Czasami w przypadku tańszych modeli niektóre części nie chodzą na tyle sprawnie, aby z rozłożeniem mogła poradzić sobie jedna osoba. Nie jest to oczywiście regułą.

Długość robocza powierzchni do spania – od tego zależy jak długo nasze dziecko będzie korzystało z łóżeczka turystycznego. W teorii może być ono wykorzystywane nawet do piątego roku życia dziecka, pod warunkiem, że wybierzemy najdłuższy model.

Otwierana ścianka na zamek – wygodne rozwiązanie dla starszych dzieci. Nie trzeba ich przenosić, a tym samym odpada dźwiganie dziecka, które może być szczególnie uciążliwą czynnością. Minusem takiego rozwiązania może być sytuacja, gdy dziecko same będzie potrafiło już odpiąć zamek i wyjść z łóżeczka.

Maksymalny udźwig – przed zakupem warto sprawdzić jakie obciążenie jest w stanie wytrzymać nasze łóżeczko.

Materac – warto szczególnie sprawdzić w przypadku łóżeczka dwupoziomowego. Jeżeli korzystamy z łóżeczka turystycznego codziennie warto zastanowić się nad zakupem dodatkowego, pełnego materaca. Na pewno warto sprawdzić dokładne dopasowanie do łóżeczka. Wybór materacy jest ogromny. Warto sprawdzić poradnik –> jaki materac dla dziecka kupić >> oraz łóżka dla dzieci.

Kółka z hamulcami – przydają się podczas przestawiania rozłożonego już łóżeczka w pokoju.

Materiał – warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane jest łóżeczko. Powinien być trwały i łatwy do czyszczenia. Dodatkowo użycie siatki zapewni dobrą wentylację i dostęp do świeżego powietrza. Rodzice mogą również swobodnie obserwować dziecko podczas snu.

Kolory – może to nie jest najbardziej istotny wybór z perspektywy rodzica, ale może mieć duże znaczenie dla dziecka.

Akcesoria

Moskitiera

Przydaje się szczególnie podczas wypadów na wilgotne tereny, gdzie owady mogą doskwierać dziecku. Najczęściej jest to rozwiązanie na gumce, które zakłada się na górę łóżeczka.

Przewijak

Rozwiązanie niezwykle przydatne na każdym wyjeździe. Doskonale sprawdzi się jako miejsce na przebranie pieluszki czy przygotowanie malucha do spania.

Schowek na drobne przedmioty / zawieszana półka

Tutaj rozwiązań jest bardzo sporo. Mogą to być po prostu dodatkowe kieszenie przyszyte na boku łóżeczka. Mogą to być również dodatkowe półki montowane o ramę łóżeczka. Pozwalają one na przechowywanie bieżących przedmiotów. Możemy tam schować kosmetyki czy pieluszki. Takie schowki sprawdzają się dobrze w sytuacji, gdy korzystamy z przewijaka.

Funkcja kołyski

Funkcję kołyski można uzyskać w niektórych modelach łóżeczek poprzez dodanie specjalnych płoz. Przydaje się szczególnie dla najmłodszych dzieci, które mogą przecież różnie zareagować na zmianę otoczenia.

Melodyjki, wibracje, światełka

Wszystkie dodatki, które mają umilić dziecku czas spędzony w łóżeczku. Niektóre pociechy szczególnie dobrze reagują na takie bodźce podczas zasypiania. Warto, więc przemyśleć czy jest to dla nas dodatek niezbędnej potrzeby.

Producenci i ceny

Wybór jest oczywiście bardzo duży. Ceny za proste modele zaczynają się od kwoty około 120-130 zł. Otrzymamy za to prosty model bez dodatkowych akcesoriów. Najdroższe modele to wydatek około tysiąca złotych.

Najpopularniejsi producenci to:

 • Baby Design
 • Carateo
 • Hauck
 • Milly Mally
 • 4Baby
 • BabyOno
 • Chicco
 • Sun Baby

Podsumowanie

Wybór łóżeczek turystyczny jest naprawdę spory. Przed zakupem warto zastanowić się jakiego produktu oczekujemy i z jakich akcesoriów możemy korzystać. Mamy nadzieję, że poradnik pomoże Państwu w udanych zakupach!

Poradniki, które warto przeczytać

 • Jaki przewijak kupić? – Żeby ta rutynowa czynność stała się prosta i przyjemna, potrzeby jest dobry przewijak, który na pewno musi być bezpieczny.
 • Jaką karuzelę dla niemowlęcia kupić? – Karuzela do łóżeczka jest jedną z pierwszych zabawek nowo narodzonego dziecka. Możesz kupić karuzelę bez pozytywki, muzyczną.
 • Jaki wózek dla dziecka kupić? – Spacerówka, wózek głęboki czy może hybryda? Wybór nie jest prosty. Idealny wózek powinien spełniać potrzeby Twoje i Twojego dziecka.
 • Jaka nianię elektroniczną kupić? – Jeśli chcesz wiedzieć, co robi Twoje dziecko, a nie masz możliwości być zawsze obok niego – potrzebujesz elektronicznej niani.
 • Jaki laktator kupić? – Ręczny czy elektryczny? To pytanie, które zadaje sobie każda mama przed zakupem laktatora. Sprawdź co wybrać!