Wybór obrączki to decyzja na całe życie. Liczy się nie tylko wybór odpowiedniego rozmiaru, ale też rodzaju złota. Czy wiesz, że na obrączkach możesz wygrawerować odcisk palca?

 Wybór obrączki ślubnej jest jednym z najważniejszych wyborów związanych z przygotowaniami do ślubu. Obrączki muszą być nie tylko eleganckie i estetyczne, ale przede wszystkim – wyjątkowo trwałe.

Czasy, kiedy obrączki ślubne wykonywało się tylko z żółtego złota, bezpowrotnie minęły. Wybór obrączki ślubnej nie wiąże się już ze sztampowością i nawet najbardziej oryginalne pary mogą  znaleźć odpowiedni model dla siebie.

Rodzaje

Obrączki można podzielić ze względu na rodzaj materiału, z jakiego są wykonane:

Obrączki złote

Złoto kojarzyło się kiedyś z żółtym kolorem i połyskiem (stąd zresztą termin – złoty kolor). Owszem, czyste złoto zawsze miało i zawsze będzie mieć taką barwę. W jubilerstwie jednak, do czystego, żółtego złota, dodaje się domieszki innych metali (srebro, pallad, nikiel), co sprawia, że staje się twardsze i trwalsze.

Oczywiście, najlepiej i najłatwiej wybrać materiał, z którego ma być wykonana twoja obrączka, kierując się jedynie estetyką wyrobu, a więc – własnym gustem. Warto jednak dowiedzieć się co nieco o każdym z oferowanych przez jubilerów kruszców, jego trwałości i właściwościach i na tej podstawie dokonać wyboru.

Obrączki z białego złota, W.KRUK
Obrączki z białego złota, W. KRUK
Białe złoto – jest to termin handlowy. W rzeczywistości, białe złoto uzyskuje się przed dodanie do złota żółtego niklu i cynku, czasami – srebra i palladu. Białe złoto ma swoim kolorem imitować droższą i bardziej cenioną platynę. Barwa białego złota jest szara, z lekkim, żółtawym połyskiem.

Rodowanie (pokrywanie złota rodem) sprawia, że białe złoto uzyskuje barwę zbliżoną do bieli. Takie złoto nie matowieje i nie czernieje. Rod jednak po pewnym czasie ściera się, a złoto zaczyna „szarzeć”.

Rada dla alergikówbiałe złoto zawiera domieszkę niklu, który często powoduje uczulenia. Jeśli nie wiesz, czy masz alergię na nikiel, przed zakupem udaj się do alergologa lub ponoś przez jakiś czas pierścionek z domieszką tego metalu – jeśli okaże się, że nikiel Cię uczula, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model obrączki go nie zawiera.

Obrączki z trójkolorowego złota, W.KRUK
Obrączki z trójkolorowego złota,
SWEPOL
Czerwone / różowe złoto – to złoto z domieszką miedzi i cynku. Dzięki dodatkowi innych metali, jest twardsze i trwalsze. Różowo – czerwony kolor dobrze komponuje się z białym i żółtym złotem, dlatego jubilerzy często łączą te trzy kolory złota, osiągając ciekawe i oryginalne efekty.

Żółte złoto – Zaczęto je wydobywać jeszcze przed nasza erą. Czyste złoto jest metalem miękkim, dlatego właśnie, w jubilerstwie, dodaje się do niego różne domieszki (cynk, nikiel, miedź), które sprawiają, że staje się twardsze i bardziej wygładzone.

Próba złota

Ważne, żeby przed zakupem sprawdzić, jakiej próby są wybrane przez nas obrączki. Próba złota definiuje zawartość złota w 1000 gramach stopu i może być określana na kilka sposobów.

Tradycyjnie, zawartość złota, podaje się w karatach (w skrócie – ct lub k, do początków XX wieku była to jedyna miara). Do dziś często można spotkać się z terminem „złoto 24-karatowe” lub „złoto 18-karatowe”. Wielu jubilerów operuje też terminami – „złoto próby 585” lub „złoto próby trzeciej”.

Aby nie pogubić się w tym skomplikowanym nazewnictwie, warto przyjrzeć się dwóm poniższym tabelom:

Próba Cecha probiercza (wygrawerowana na obrączce)
960 próba 960próba 960
750 próba 750próba 750
585 próba 585
500 próba 500próba 500
375 próba 375próba 375
333 próba 333próba 333

Urzędy probiercze znakują każdy złotniczy wyrób, którego masa przekracza 1 gram, według własnego, ustalonego z góry, systemu (patrz – prawa kolumna tabeli). Takie oznaczenia to cechy probiercze. W każdej takiej cesze zawarte są informacje na temat:

 • próby (może być określona za pomocą liczb – 375 lub 333, albo za pomocą symboli – 5 oznacza próbę 375)
 • urzędu probierczego, który ją wystawił (P to Poznań, K- Kraków, a W – Warszawa)

Wybierając obrączki, wciąż jeszcze można się spotkać z określaniem prób złotniczych w karatach. Poniższa tabela pokaże Ci, jakie próby kryją się pod terminami – 24 czy 14-karatowe złoto:

Złoto                      
Próba
24-karatowe (24 ct) próba 999
22-karatowe (22 ct) próba 916
18-karatowe (18 ct) próba 750
14-karatowe (14 ct) próba 585
12-karatowe (12 ct) próba 500
10-karatowe (10 ct) próba 417
9-karatowe (9 ct) próba 375
8-karatowe (8 ct) próba 333

Jak próba złota wpływa na trwałość obrączki?

To, czy wybrana przez Ciebie obrączka, będzie służyć Ci kilka lat, czy całe życie, zależy w dużej mierze od próby złota, z którego jest wykonana.

Złoto wysokiej próby jest cenione przez koneserów złotej biżuterii i miłośników luksusu, ale nie jest dobrym materiałem na obrączki ślubne. Powód jest prosty – im wyższa próba, tym złoto bardziej miękkie i mniej trwałe. Do zakupu wyrobów złotniczych wysokiej próby nie zachęca też cena – obrączki wykonane z 18-karatowego (próba 750) złota kosztują około 5 000 złotych.

Do wykonywania ślubnych obrączek wykorzystuje się najczęściej złoto próby 585, czyli złoto 14-karatowe. Cena takich Obrączki z 14-karatowego złota, YES
Obrączki z 14-karatowego złota, YES
wyrobów jest przystępna (za komplet obrączek z 14-karatowego złota w sklepie z biżuterią YES zapłacisz około 1500 złotych – zdjęcie).

Jeśli Twój budżet ślubny jest niewielki, a zależy Ci na kupnie obrączek wykonanych ze złota, możesz wybrać obrączki próby 375 lub 333 – są tanie (komplet kosztuje około 300-400 złotych) i trwałe.

 

Obrączki z kilku rodzajów złota

Jeśli marzy Ci się zakup oryginalnych, jedynych w swoim rodzaju obrączek, sięgnij po te, do których wykonania użyto więcej niż jednego rodzaju złota. Oferta jest szeroka, bo możliwości łączenia też jest sporo.

Najczęściej miesza się złoto białe z żółtym lub białe z różowym, ale zdarzają się też trójkolorowe komplety (np. w ofercie sklepu W. KRUK). Cena obrączek z kilku rodzajów złota nie różni się od ceny modeli jednokolorowych, nie musisz się więc przejmować, że na kolorowe modele wydasz dużo więcej pieniędzy (na cenę wpływa bardziej szerokość obrączki, czyli – ilość metalu, z jakiego jest wykonana).

Jeśli zdecydujesz się na kolorowe obrączki, musisz wziąć pod uwagę to, że każda korekta rozmiaru może się przyczynić do ich nieodwracalnej deformacji. Jest to spowodowane naprężeniami, które powstają podczas ściskania metalu przy wykonywaniu korekty. Podstawą przy zakupie kilkukolorowych obrączek, jest więc wybór odpowiedniego rozmiaru.

Obrączki platynowe

Platyna została sprowadzona do Europy przez Hiszpanów w XVIII wieku i początkowo był uznawany za jedną z odmian srebra. Rzeczywiście – platyna ma podobny do srebra, metaliczny kolor. Metal ten szybko zdobył uznanie i popularność, a przez to, że trudno go zdobyć, stał się cenniejszy niż srebro i złoto. Dużą jego zaleta jest wyjątkowa trwałość i odporność na Obrączki z platyny, APART
Obrączki z platyny, APART
uszkodzenia mechaniczne.

Do platynowych wyrobów, podobnie jak do złotych, dodaje się domieszki innych metali, które ją utwardzają i sprawiają, że obrączki z niej wykonane są trwalsze. Ilość platyny w stopie określa próba jubilerska. W przypadku platyny, jest to zazwyczaj 950 (tylko 50 gram na 1000 gram stopu stanowią inne metale).

Platyna zadowoli miłośników luksusowej biżuterii, którzy są w stanie wydać na komplet obrączek 7000-8000 tysięcy złotych.

Obrączki tytanowe

Tytan jest zdecydowanie najtańszy z metali wykorzystywanych przy projektowaniu ślubnych obrączek. Nie znaczy to jednak, Obrączki tytanowe, WĘC
Obrączki tytanowe, WĘC
że obrączki tytanowe są gorsze lub mniej trwałe, przeciwnie – tytan jest odporny na uszkodzenia i ścieranie. Obrączki z tytanu są polecane osobom uczulonym na złoto, tytan bardzo rzadko powoduje alergie.

Jubilerskie wyroby z tytanu są matowe i mają ciemnoszarą barwę. Za komplet obrączek z tytanu musisz zapłacić około 400-500 złotych, czyli niewiele, w porównaniu z modelami wykonanymi ze złota.

Obrączki z kamieniami

Obrączki z brylantem 0,07 ct, APART
Obrączki z brylantem 0,07 ct, APART
Ozdabianie obrączek ślubnych szlachetnymi i sztucznymi kamieniami staje się coraz popularniejsze, szczególnie w modelach damskich. Do zdobień używa się zazwyczaj małych diamentów (brylantów) lub cyrkonii, zupełnie jak w zaręczynowych pierścionkach.

Brylant, czyli inaczej – oszlifowany diament to droga i ekskluzywna ozdoba. O jakości brylantów świadczą:

 • czystość – im mniej inkluzji (zanieczyszczeń, wrostków) w diamencie, tym jest on cenniejszy.
 • masa – podawana w karatach. Karat dzieli się na 100 punktów, a jeden karat to 0,2 grama. Brylant 10 punktowy ma więc masę 0,10 karata.
 • kolor – im bliższy bieli tym brylant cenniejszy. Większość ma jednak żółtawo-brązowawe zabarwienie. Schemat pokazuje umowną skalę kolorów i jej oznaczenia:

Te trzy wyżej wymienione wartości (wraz z jakością szlifu), decydują o wartości brylantu. Taka wartość jest poświadczana odpowiednim certyfikatem. Jeżeli wybrany przez Ciebie brylant posiada certyfikat wystawiony przez IGI (Międzynarodowy instytut Gemmologiczny) lub GIA (Amerykański Instytut Gemmologiczny), świadczy to o jego wyjątkowej jakości.

Do wykonania obrączek stosuje się zazwyczaj brylanty o wielkości od 0,015 do 0,05 ct (karata). Za taki kamień trzeba oczywiście, do ceny obrączki, dopłacić od 100 do 500 złotych.

Jeśli nie chcesz nadwyrężyć swojego ślubnego budżetu, a marzy Ci się obrączka z kamieniem, wybierz syntetyczny wariant, czyli cyrkonię. Różnica w cenie między obrączką ozdobioną cyrkonią a taką, która nie ma oprawionych kamieni, jest niewielka (kilkadziesiąt złotych).

Zanim wybierzesz najbardziej odpowiadający Ci wzór i materiał, musisz ustalić, jaki rozmiar powinna mieć Twoja obrączka.

Obrączki z kolekcji W.KRUK
Obrączki z kolekcji W.KRUK
Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru może przysporzyć kłopotów szczególnie Panom, którzy na co dzień nie noszą pierścionków. Panie, które posiadają w domu przynajmniej jeden pierścionek, maja ułatwione zadanie, Wystarczy, że zabiorą go ze sobą do jubilera, a on zdejmie z niego miarę i ustali rozmiar.

Najlepszym i najbezpieczniejszym sposobem mierzenia obwodu palca jest założenie pierścienia mierniczego (czyli pierścienia z miarką), można to zrobić w każdym dużym salonie jubilerskim. Taki pierścień zakłada się na palec serdeczny lub przykłada do noszonego na co dzień pierścionka i na tej podstawie ustala rozmiar.

Panie mogą też zmierzyć obwód palca za pomocą miary dostępnej w internecie (miedzy innymi na stronie APART), którą trzeba wydrukować w skali 1:1, a potem dopasować swój pierścionek do odpowiadającego mu rozmiarem kółka).

Mimo wszystko, polecamy Ci udanie się do salonu jubilerskiego i zmierzenie obwodu palca za pomocą pierścienia mierniczego. Jest to najbezpieczniejsza i najbardziej dokładna metoda. Ustalając rozmiar obrączki, musisz pamiętać o tym, że:

 • Podczas upału i stresu palce mają tendencję do puchnięcia, może to spowodować, że rozmiar jaki uzyskasz, będzie przekłamany. Odwiedź sklep jubilerski w celu zmierzenia rozmiaru obrączki PRZYNAJMNIEJ dwukrotnie.

Rada dla Pań lub Panów noszących pierścionki czy sygnety – dobrze jest wziąć je ze sobą do jubilera. Podczas mierzenia palce mogą być spuchnięte, ale pierścionek, który na co dzień pasuje i dobrze się nosi, jest idealnym wskaźnikiem. Rozmiar ustala się w takim wypadku za pomocą tak zwanej suwmiary (podłużna miara z podziałką).

 • Jeśli musisz włożyć choćby najmniejszy wysiłek w to, żeby założyć obrączkę na palec, wybierz większy rozmiar.
 • Jeśli chcesz sprawdzić, czy dana obrączka pasuje na twój palec, skieruj dłoń pionowo w dół i potrząśnij lekko ręką – jeśli obrączka się zsuwa, to znak, że musisz wybrać mniejszą.
 • Dobrze, gdy wybrana obrączka jest ciut większa niż noszone do tej pory pierścionki. Pamiętaj, że palce z wiekiem stają się grubsze, unikniesz w ten sposób konieczności poszerzania jej obwodu.

Rada dla Pań w ciąży – ciąża powoduje często, że palce są mniej lub bardziej spuchnięte, warto więc wybrać obrączkę ciut mniejszą niż ta, która pasuje na nasz palec w czasie przymiarki.

Korekta rozmiaru

Wybierając rozmiar musisz liczyć się z tym, że po pewnym czasie będzie trzeba go skorygować. Palce zmieniają się wraz z upływem czasu, u większości osób stają się szersze, a u niektórych zwężają się.

Korekta obrączki jest możliwa, ale tylko w granicach jednego (ewentualnie dwóch) rozmiarów. Im więcej materiałów i dodatków, tym trudniej Ci potem będzie zmienić rozmiar swojej obrączki.

Musisz mieć też świadomość tego, że żadna korekta nie pozostaje bez wpływu na Twoją obrączkę. Najczęściej prowadzi do jej deformacji (dotyczy to modeli wykonanych z kilku rodzajów złota lub takich, które zawierają kamienie szlachetne).

Szerokość i profil

Następne, co musisz ustalić, to szerokość i profil obrączki. Ma to znaczenie nie tylko estetyczne, ale też użytkowe. To, jak szeroka jest Twoja obrączka, wpływa na komfort noszenia jej na Twoim palcu. Obrączki mają zazwyczaj szerokość od 3 do 7,5 mm, przy czym najpopularniejsze są te z przedziału od 4 do 6 mm.

Szerokość należy dopasować do:

 • Wielkości dłoni – Mężczyźni wybierają zazwyczaj szersze obrączki niż kobiety, zbyt wąska obrączka na szerokiej, męskiej dłoni nie prezentuje się najlepiej.

 • Sylwetki – Drobne osoby nie powinny wybierać szerokich, 6 czy 7- milimetrowych modeli, za to osoby wysokie, dobrze zbudowane, powinny unikać wąskich 3 lub 4-milimetrowych obrączek.

 • Gustu (rada szczególnie dla Pań) – Jeśli nie nosisz pierścionków na co dzień, nie wybieraj szerokich (5, 6 – milimetrowych) i rzucających się w oczy obrączek, trudno Ci się będzie potem przyzwyczaić do ich noszenia.

Szerokości obrączek, APART
Szerokości obrączek, APART

Szerokość obrączki ma bezpośredni wpływ na cenę – im szersza, tym więcej materiału trzeba zużyć na jej wykonanie. Przykład – komplet obrączek z białego złota o szerokości 3 mm w sklepie Yes kosztuje pięćset złotych mniej niż taki sam, 5-milimetrowy.

Jeśli chodzi o profil obrączki, w dużej mierze musisz zdać się na własny gust i upodobania. Wśród standardowych, najczęściej spotyka się:
Profile proponowane przez APART
Profile proponowane przez APART

Takie profile ma 90% dostępnych na rynku obrączek. Tradycyjny profil jest lekko wypukły i zaokrąglony po bokach (druga Obrączki ślubne, Andrzej Bielak
Obrączki ślubne, Andrzej Bielak
obrączka od lewej), dyskretny i elegancki, przeznaczony dla osób, które cenią sobie tradycję, albo dla tych, które nie lubią przesady w doborze dodatków.

Warto wybrać obrączkę lekko zaokrągloną z wewnętrznej strony – będzie się ją lepiej nosić i dużo łatwiej zdejmować.
 

Niektórzy projektanci biżuterii proponują nowatorskie profile (nierówna powierzchnia, wybrzuszenia). To dobre rozwiązanie dla tych, którzy lubią nosić oryginalną biżuterię i chcą, żeby ich obrączki rzucały się w oczy (patrz – zdjęcie).

Uwaga! Szerokość ma wpływ na wagę obrączki – jeśli nie jesteś przyzwyczajona (przyzwyczajony) do noszenia na palcu pierścionka, nie kupuj szerokich, 6- czy 7-milimetrowych modeli.

Wzory na obrączkach

Grawerowanie wzorów na obrączkach nazywa się diamentowaniem. Wzory bez wątpienia wyróżniają obrączkę i sprawiają, że staje się bardziej zauważalna, oryginalniejsza.

Jeśli marzy Ci się obrączka z ciekawym, zewnętrznym wzorem, jest kilka rzeczy, z których musisz zdać sobie sprawę Andrzej Bielak, obrączki z odciskami palców
Andrzej Bielak, obrączki z odciskami palców
dokonując zakupu. Przede wszystkim, każdy wzór wraz z upływem lat ściera się. Nie ma na to rady, szczególnie, że obrączkę nosi się cały czas i jest stale narażona na obtarcia i uszkodzenia.

Ważne, żeby przed wyborem obrączki diamentowanej, dowiedzieć się, czy wzór jest wykonany metodą „bezszwową”. Jeśli nie, będzie się dużo szybciej ścierał, a każda próba poszerzenia obrączki, skończy się najprawdopodobniej, uszkodzeniem grawera.
 

Niektórzy projektanci biżuterii, tacy jak Andrzej Bielak, proponują grawerowanie na obrączce odcisku palców lub warg, co sprawia, że stają się indywidualne i niepowtarzalne.

Prawie każdy zakład jubilerski oferuje wygrawerowanie na wewnętrznej stronie obrączki specjalnego, wybranego przez państwa młodych, tekstu. Mogą być to imiona i data ślubu, osobiste wyznanie czy sentencja. Co ważniejsze – cena takiego grawera przeważnie mieści się już w cenie obrączki.

Producenci i ceny

Obrączki ślubne znajdują się w ofercie każdego z największych polskich jubilerów. Należą do nich:

 • Apart
 • W.Kruk
 • YES

Poza tym, obrączki produkują, m.in.

 • Art Deco
 • Górecki
 • Lisiewski
 • Łazur
 • Węc
 • Wimet

Niektórzy jubilerzy, no. Łazur, Swepol i PZ Stelmach, specjalizują się w produkowaniu wyłącznie obrączek ślubnych.

 Obrączki autorskie, o oryginalnych kształtach i wzorach proponują m.in. projektanci tacy jak: Andrzej Bielak, Kuba Żeligowski, Adam Hadryś. Takie obrączki można kupić przez internet.

Ceny obrączek głownie od rodzaju materiału. Najtańsze są obrączki wykonane z tytanu (kosztują od 400 do 1000 złotych za parę), a najdroższe – obrączki platynowe (ceny dochodzą nawet do kilkunastu tysięcy).

Za obrączki złote musisz zapłacić od 500 do nawet 5000 złotych. Cena zależy od grubości (ilości zużytego metalu), innowacyjności wykonania (złota i tego, czy do wykonania obrączki użyto kamieni szlachetnych).

Podsumowanie

Wybór obrączki to decyzja na całe życie, warto więc poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. Pamiętaj o wyborze odpowiedniego (pasującego!) rozmiaru i materiału, który będzie trwały i spełni wymogi estetyczne Twoje i partnera (partnertki).

Wszystkiego dobrego na nowej drodze życia!