Okulary przeciwsłoneczne to coś więcej niż modny dodatek do stroju. Dobre jakościowo soczewki chronią oczy przed szkodliwymi promieniami UV i polaryzują światło słoneczne. Powiemy Ci, czy warto kupować okulary na bazarowym stoisku. Czy wiesz, co oznacza symbol cat.3?

Wraz z nadchodzącą co roku letnią falą upałów na ulicach mnożą się stoiska z okularami, a ich niskie ceny kuszą wszystkich, którzy mają dosyć rażącego w oczy słońca.

Czy jednak za 10 złotych możesz kupić okulary przeciwsłoneczne, które rzeczywiście chronią przed szkodliwymi promieniami UV? W jaki sposób cena i miejsce zakupu okularów wpływa na ich jakość? Tego dowiesz się, czytając nasz artykuł.

Sprawdź ceny na ceneo.pl >>

 

Rodzaje

W zależności od rodzaju filtra zastosowanego w okularach, można wyróżnić kilka charakterystycznych typów:

Okulary z podstawowym filtrem UV

okulary z filtrem uv, Cambell 512
Okulary Cambell 512
Każde okulary, które nie tylko nazywają się przeciwsłonecznymi, ale też zapewniają rzeczywistą ochronę przed słońcem, powinny zawierać filtr UV. Taki filtr, w zależności od mocy, chroni oczy częściowo lub całkowicie przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Ilość przepuszczanego światła zależy od jego kategorii.

Okulary z podstawowym filtrem UV, ze względu na stałą ilość przepuszczanego światła, nadają się do noszenia w warunkach równomiernego nasłonecznienia. Stopień przyciemnienia i moc filtra dobiera się do jasności otoczenia i wrażliwości na światło noszącej okulary osoby.

Okulary z filtrem polaryzacyjnym

okulary z filtrem polaryzacyjnym, Arctica s49
Okulary Okulary męskie Arctica S-49
Miłośników fizyki i fotografii nie zdziwi informacja, że kolory, które widzi ludzkie oko, są przekłamane. Tłumi je odbijające się o jasne powierzchnie światło i cząsteczki wody znajdujące się w powietrzu. Filtr polaryzacyjny sprawia, że drgania fali świetlnej powodujące powstawanie odbić, znikają. Dzięki temu kolory są prawdziwe, żywe i nie męczą oczu.

Okulary polaryzacyjne niwelują szkodliwe dla oczu światło odbijające się od bardzo jasnych powierzchni. Przydaje się to szczególnie zimą,  bo ostre słoneczne światło odbijające się o śniegu czy lodu podrażnia o

Stopień przepuszczania światła i ochrony przed promieniowaniem zależy od kategorii i mocy zastosowanego filtra UV. Jeśli chcesz sprawdzić jakość filtra polaryzacyjnego, poproś optyka o specjalny test z pojawiającym się obrazkiem, który widać dopiero po założeniu okularów. Powinien być bezpłatny.

Okulary z filtrem polaryzacyjnym maja na oprawkach oznaczenie Polarized.

Dla kogo? Okulary z filtrem polaryzacyjnym to dobry wybór dla sportowców (przydają się szczególnie przy górskich wspinaczkach, na nartach), wędkarzy (likwidują refleksy świetlne wokół spławika) i kierowców (zwiększają widoczność, poprawiają kontrast widzenia).

Okulary z fotochromem

Filtr fotochromowy to taki, który w zależności od nasłonecznienia, przepuszcza światło w różnym stopniu (soczewki przyciemniają się bądź rozjaśniają). Umożliwia prawidłowe widzenie zarówno w warunkach intensywnego, jak i niedostatecznego naświetlenia. Należy pamiętać, że czas przejścia od stanu ciemnego do jasnego (tzw. czas relaksacji) wynosi kilka minut, więc przystosowanie okularów do nagłej zmiany światła nie następuje natychmiastowo.

Dla kogo? Filtry z fotochromem stosuje się w okularach korekcyjnych. To dobra opcja dla osób z wadą wzroku, które chcą jednocześnie chronić swoje oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Stopniowe zmienianie się przyciemnienia soczewek fotochromowych pod wpływem świała słonecznego, okulary JZO Transitions Stopniowe zmienianie się przyciemnienia soczewek fotochromowych pod wpływem świała słonecznego, okulary JZO Transitions Stopniowe zmienianie się przyciemnienia soczewek fotochromowych pod wpływem świała słonecznego, okulary JZO Transitions
Stopniowe zmienianie się przyciemnienia soczewek fotochromowych pod wpływem światła słonecznego, soczewki Transitions, Essilor.

Soczewki

Filtr UV

Każdy słyszał nie raz, jak szkodliwe dla skóry jest promieniowanie słoneczne. A co z oczami? Czy słońce wpływa negatywnie też na wzrok?

Niestety tak, i to w większym stopniu, niż się wielu osobom wydaje, tym bardziej, że soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji.

UV to inaczej promieniowanie ultrafioletowe. Dzieli się je na trzy zakresy:

 • UVA – 400 do 315 nanometrów;
 • UVB – 315 do 280 nanometrów;
 • UVC – 280 do 200 nanometrów;

Promienie UVC są w większości odfiltrowywane w górnej części atmosfery, są natomiast generowane sztucznie, np. przez lampy bakteriobójcze. Promieniowanie powyżej 290 nanometrów (UVB i UVA) jest za to wchłaniane przez rogówkę oka, a w rezultacie – bardzo szkodliwe. Może spowodować:

 • zapalenie spojówek i rogówki (swędzenie, pieczenie oka, światłowstręt, zaczerwienienie);
 • uszkodzenie rogówki;
 • zwyrodnienie plamki żółtej (występuje po 50. roku życia, powoduje znaczne pogorszenie widzenia);
 • zaćmę (po 60. roku życia, objawia się zmętnieniem soczewki);

Jak upewnić się, w jakim zakresie danym model okularów chroni przed szkodliwym promieniowaniem? Podstawą jest sprawdzenie, czy do okularów jest dołączona informacja o mocy filtra UV. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego.

Informacja o mocy filtra powinna być wydrukowana na oprawie okularów, naklejona na soczewce bądź też dołączona do okularów w opisie technicznym.

Poza tym, warto zwrócić uwagę na europejskie atesty. Symbolami, które świadczą o tym, że dany model okularów posiada filtr UV i spełnia podstawowe normy, są m.in.:

 • EN 166:2001
 • CE
 • 89/686/EWG 
 • EN 1836+A1:2009
 • ISO 9001:2000 

Jeśli masz wątpliwości co do mocy zastosowanego w okularach filtra, możesz sprawdzić ją u optyka, prosząc o specjalny, bezpłatny test.

Kupowanie okularów przeciwsłonecznych w lokalnym sklepie spożywczym, na bazarze czy na stacji benzynowej to ryzyko. Specjaliści mówią jasno – za 20 zł nie można wyprodukować dobrych, chroniących przed promieniowaniem UV soczewek. Nawet naklejka „UV 400” czy napis „made in Italy” nie gwarantują jakości i mogą być jedynie chwytami reklamowymi. Większość takich okularów to produkty chińskie i tajwańskie, które w internecie można kupić już za złotówkę.

Kupując ciemne okulary bez dostatecznego filtra UV, możesz uszkodzić wzrok! Przy ciemnych soczewkach źrenice rozszerzają się i absorbują światło, a przy braku odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem, oko może ulec uszkodzeniu. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie, czy okulary rzeczywiście zawierają filtr UV.

Kolor soczewek

Kolor soczewek nie spełnia wyłącznie estetycznej roli. Jest równie istotny jak kategoria filtra zastosowana w okularach. Od niego zależy, jakie barwy ma świat widziany przez okulary.

Oto dwa najpopularniejsze, najczęściej stosowane kolory soczewek. Czym się różnią? Spójrz do tabeli.

Soczewki szare Soczewki brązowe
Szare soczewki są neutralne, zachowują naturalny kontrast i barwę otoczenia. Innymi słowy – idealnie odwzorowują rzeczywistość. Nadają się dla wszystkich.  Brązowe soczewki wyostrzają kontrast i poprawiają głębie ostrości, co sprawia, że oko odpoczywa. Nadają się dla osób o wrażliwych oczach.
Okulary Uvex Diego Okulary Ray-Ban RB3364, soczewki brązowe
Okulary Uvex Diego
OkularyRay-Ban RB3364

W ciągu dnia, w pełnym słońcu, nie powinno się używać soczewek o następujących kolorach:

 • fioletowy – sprawia, że kolory na dalszym planie nie są widoczne. Fioletowych soczewek używają myśliwi, ponieważ uwydatniają kolor obiektów na zielonym tle;

 • czerwony – nadaje się jedynie na wieczorne i poranne spacery, kiedy światło jest delikatne. Czerwonych soczewek używają wędkarze;

 • żółty, pomarańczowy – poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku. Soczewek o takim kolorze używają kierowcy do nocnej jazdy;

 • niebieski – uwydatnia żółty kolor, tłumi kontrast tła. Soczewki o takiej barwie są stosuje się przy złym oświetleniu i zmiennych warunkach pogodowych;

 • zielony – uniemożliwia prawidłowe odczytywanie kolorów sygnalizacji świetlnej. Nie nadaje się dla kierowców, za to podobnie jak niebieski, poprawia widzenie o zmroku;

Stopnień zabarwienia soczewek

Bardzo istotne jest sprawdzenie kategorii filtra zastosowanego w okularach, bo to od niej właśnie zależy ilość przepuszczanego przez soczewki światła. Oznacza się ją stosując skalę od 1 do 4 (filtr kategorii 1 przepuszcza ok. 40 % światła, a kategorii 4 – ok. 8%).

Na okularach kategorię oznacza się symbolami cat.1, cat.2, cat.3 lub cat.4.

Kategorię filtra powinno dobierać się przede wszystkim do stopnia nasłonecznienia, czyli do warunków, w jakich będziesz nosić okulary. Pomoże Ci w tym poniższa tabela:

Okulary będziesz nosić… Kategoria filtra dla Ciebie to…
… w pochmurne dni, przy słabym oświetleniu 1, 2
… w miejscach o stałym, umiarkowanym naświetleniu 2, 3
… w miejscu o zmiennym naświetleniu 2
… na wakacyjnym wyjeździe, w krajach o klimacie podzwrotnikowym, zwrotnikowym lub równikowym 3, 4
… prowadząc pojazdy 2 lub 3 (prowadząc samochód nie wolno używać okularów z kategorią filtra 4)
… podczas pobytu nad morzem 3
… podczas wysokogórskich wędrówek 4
…podczas uprawiania sportów, takich jak: żeglarstwo, narciarstwo 4

Uwaga! Podane w tabeli dane nie dotyczą osób cierpiących na fotofobię lub inną odmianę nadwrażliwości na światło. Takie osoby przed zakupem powinny skonsultować się z optykiem lub okulistą.

Test rozróżniania kolorów

Jeśli nie masz pewności, czy Twoje okulary umożliwiają prawidłowe rozróżnianie barw, wykonaj test. Załóż okulary i zobacz, czy nawet w nich jesteś w stanie odczytać cyfry na obrazkach. Jeśli tak, oznacza to, że Twoje okulary nadają się do prowadzenia pojazdów. Wynik negatywny znaczy, że nie powinno się ich stosować do jazdy samochodem.

Zobacz, czy po założeniu okularów jesteś w stanie odczytać cyfry z obrazka Zobacz, czy po założeniu okularów jesteś w stanie odczytać cyfry z obrazka Zobacz, czy po założeniu okularów jesteś w stanie odczytać cyfry z obrazka
Zobacz, czy po założeniu okularów jesteś w stanie odczytać cyfry z obrazków.

Materiał

Soczewki okularów przeciwsłonecznych są najczęściej wykonane z:

 • plastiku
 • szkła
 • poliwęglanu

Jeszcze niedawno najpopularniejsze były soczewki szklane, które są odporne na zarysowania. Niestety, szkło jest stosunkowo ciężkie i łatwo się tłucze.

Dlatego też popularność zdobył dwa razy lżejszy od szkła plastik. Dzięki coraz częściej stosowanym powierzchniom utwardzającym, plastikowe soczewki zostały pozbawione swojej największej wady – podatności na zarysowania.

Jeśli uprawiasz sport i boisz się, ze plastikowe okulary nie posłużą Ci długo, jest też rozwiązanie dla Ciebie – poliwęglan. To bardzo mocne, nietłukące się tworzywo sztuczne, stosowane do produkcji m.in. szyb hełmów astronautów i okien w samochodach kierowców Formuły 1. Soczewki poliwęglanowych okularów można podobno tłuc młotkiem, deptać, a jedyne co pozostaje po takich zabiegach to lekkie rysy na powierzchni soczewek.

Okulary z soczewkami szklanymi Okulary z soczewkami plastikowymi Okulary z soczewkami poliwęglanowymi
soczewki szklane, Ray-Ban RB3422Q OUTDOORSMAN Cambel C528, soczewki plastikowe poliweglan, Arctica S155
Ray-Ban RB3422Q OUTDOORSMAN Cambel C528
Arctica S155

Uwaga! Pod żadnym pozorem nie wybieraj okularów, których soczewka nie ma gładkiej powierzchni (jest to podstawowy warunek jakości). Jeśli po założeniu okularów masz wrażenie, że „chodnik przybliża się do Ciebie”, znaczy to tyle, że soczewka nie jest wykonana prawidłowo.

 Powłoki

Powłoka utwardzająca

Jest to powłoka, która zwiększa mechaniczną odporność okularów na uszkodzenia. Przydaje się szczególnie do ochrony nietrwałych soczewek wykonanych z plastiku.

Powłoka lustrzana

Okulary z powłoką lustrzaną, Fisher FS 04B
Okulary z powłoką lustrzaną,
Fisher FS 04B

Chroni oko przed promieniowaniem czerwonym (IR), które może spowodować poparzenie wrażliwych oczu. Okulary z powłoką lustrzaną są polecane szczególnie w warunkach wysokogórskich i pustynnych.

 

Powłoka antyrefleksyjna

Wydawałoby się, że filtr polaryzacyjny i powłoka antyrefleksyjna to synonimy. Niezupełnie. Soczewka polaryzacyjna przepuszcza światło wybiórczo i odbija te wiązki, które są odpowiedzialne za powstawanie refleksów i odblasków. W rezultacie sprawia, że widzimy obraz bez kolorystycznych przekłamań, a kontrast obrazu jest wyraźnie większy (asfalt, od którego odbija się światło słoneczne, widziany przez soczewki polaryzacyjne będzie czarny, a odblaski – niewidoczne).

Powłoka antyrefleksyjna z kolei zapobiega odbijaniu się światła od okularów, a w rezultacie – od oka. Nie zmienia jednak kontrastu i kolorów oglądanego obrazu, bo przepuszcza 100% światła. Zakłóca za to szumy powstałe w wyniku odbijania się światła i wyostrza widziany obraz. Dodatkową zaletą powłoki antyrefleksyjnej jest to, że chroni okulary i zapobiega osadzaniu się na nich kurzu i kropelek wody.

Połączenie powłoki antyrefleksyjnej z filtrem polaryzacyjnym gwarantuje najlepszą jakość widzenia. Takie rozwiązanie poleca się sportowcom i kierowcom, którym szczególnie zależy na wyeliminowaniu przekłamujących obraz odblasków.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa zapobiega zaparowywaniu soczewek i uniemożliwia skraplanie się na nich wody. Przydaje się szczególnie osobom, które uprawiają sport i nie mają możliwości przecierania co chwila okularów.

Powłoka oleofobowa

To powłoka, która zapobiega osadzaniu się na soczewkach okularów tłuszczu i innych zabrudzeń (np. odcisków palców). Dzięki niej, łatwiej Ci będzie utrzymać okulary w czystości.

Powłoka blue blocker

Powłoka typu blue blocker to selektywny filtr, który nie przepuszcza przez soczewki wiązek niebieskiego światła UV. Powoduje to rozjaśnienie obrazu i poprawę kontrastu widzenia.

Okulary z taką powłoką nadają się szczególnie do jazdy samochodem w trudnych warunkach, np. w deszczu czy we mgle. Należy jednak pamiętać, że powłoka blue blocker nie osłabia natężenia światła jadących z naprzeciwka pojazdów.

Oprawki

Jeśli wiesz już, jakie soczewki wybrać, pora zdecydować się na konkretną oprawę.
Do wyboru masz:

 • oprawki plastikowe – łatwo je złamać, nie są odporne na działanie temperatury, przez co szybko tracą swoją plastyczność. Nie można ich wymienić. Dużą zaletą opraw plastikowych jest natomiast ich lekkość i to, że łatwo im nadać ergonomiczny kształt. Nadają się dla osób uprawiających sport;

 • oprawki metalowe – do wykonania opraw stosuje się różne metale, m.in. lekki tytan czy antyalergiczną stal nierdzewną. Oprawy metalowe można wymieniać, jednak należy pamiętać, że metal jest cięższy niż plastik i nie nadaje się dla sportowców.

 • oprawki poliwęglanowe – bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, bardzo często stosuje się je w połączeniu z soczewkami poliwęglanowymi w okularach przeznaczonych dla sportowców.

Jeśli szukasz okularów na co dzień, możesz wybrać oprawki zawierające zarówno plastikowe (lekkie), jak i metalowe (wytrzymałe) elementy.

Oprawki plastikowe Oprawki metalowe Oprawki poliwęglanowe
 New Age 1611, oprawki plastikowe   Alain Mikli PL99150007, oprawki metalowe  oprawki poliweglanowe, Arctica S58A
 New Age 1611  Alain Mikli PL99150007 Arctica S58A

Szukasz tradycyjnych okularów? Wybierz oprawy wykonane z szylkretu (pancerzy żółwi) lub drewna (ekologiczne). Z takich materiałów wykonywało się pierwsze oprawy okularów.

Warto zwrócić uwagę na nanoski, które wpływają na komfort noszenia okularów i sprawiają, że oprawki nie zsuwają się z nosa. Część opraw posiada nanoski regulowane (takie jak w okularach korekcyjnych), które sprawiają, że okulary lepiej trzymają się na nosie. Jeśli uprawiasz sport, wybierz nanoski, które posiadają gumowe lub silikonowe osłonki, które podnoszą komfort noszenia Okulary Julbo MonteRossa z osłonkami bocznymi.
Okulary Julbo MonteRossa
z osłonkami bocznymi
okularów.

Osłonki boczne to szczególnie korzystne rozwiązanie dla kierowców i 100-procentowa ochrona przed dopływem światła. Przydadzą się też sportowcom, szczególnie przy wykonywaniu sportów wyczynowych i ekstremalnych.

Zauszniki
powinny przylegać do twarzy i mieć odpowiednią długość. Warto zastanowić się nad kupnem okularów wyposażonych w zauszniki regulowane, które pomogą optymalnie ustawić oprawki wobec twarzy użytkownika. Podobnie jak w przypadku nanosków sportowcom poleca się zauszniki wykończone przyjemną dla skóry gumą lub silikonem.

Dobór oprawek do kształtu twarzy

Alan Mikli, optyk-projektant, który sprawił, że okulary stały się dodatkiem do stroju tak ważnym, jak torebka czy biżuteria, mawiał: Jak się ukrywać, to za czymś, co widać.

Wizja Mikliego na trwałe zakorzeniła się w branży optycznej i obecnie dopasowanie oprawek okularów do kształtu twarzy jest równie istotne, co dobranie odpowiednich soczewek. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak to zrobić, spójrz do tabeli:

twarz owalna twarz owalna Taki kształt twarzy jest uważany za idealny, więc pasuje do niego każdy rodzaj oprawek. Najlepiej, jeśli ich szerokość będzie taka sama jak szerokość twarzy. Dobrze sprawdzą się oprawki półokrągłe, o kształcie orzecha. twarz owalna, Alain Mikli PL01030006 
Alain Mikli PL01030006
twarz okrągła twarz okrągła Do takiego kształtu pasują oprawki prostokątne, o wyraźnie zarysowanych kantach, które optycznie wydłużą twarz.  twarz okragla, Alain Mikli PL06510033
Alain Mikli PL06510033
twarz kwadratowa twarz kwadratowa Do twarzy o takim kształcie najlepiej wybrać okulary okrągłe. Górna linia soczewek powinna znajdować się wysoko, najlepiej nad brwiami, wydłuża to twarz. Idealnie sprawdzą się tzw. „muchy”.  twarz kwadratowa, Alain Mikli PL05190026
Alain Mikli PL05190026
twarz trójkątna twarz trójkątna Do takiej twarzy pasują delikatne oprawki z wyraźnie zarysowanymi poziomymi liniami. Należy unikać dużych soczewek.  twarz trojkatna, Alain Mikli PL063200V3
Alain Mikli PL063200V3
 

Podsumowując: zasada jest taka, że kształt oprawek powinien być inny niż kształt twarzy.

Ponadto, należy pamiętać, że wielkość oprawek powinna być proporcjonalna do wielkości twarzy. Jeśli masz małą twarz, nie wybieraj dużych, topornych oprawek, a jeśli masz twarz pełną – nie wybieraj małych i wąskich.

Okulary bez oprawek, Ray-Ban RB8304
Okulary bez oprawek, Ray-Ban RB8304
Warto też zwrócić uwagę na zależność kształt oprawek-kształt nosa. Osobom o szerokim nosie poleca się szerokie oprawki. Osoby ze zbyt długim nosem powinny wybrać oprawki z silnie zaznaczonymi krawędziami, które odwrócą od niego uwagę. Mały nos dobrze komponuje się z wąskim mostkiem (łączeniem soczewek), który powiększa go optycznie.

Jeśli zależy Ci na „dyskretnej elegancji” możesz zdecydować się na modne okulary  bezoprawkowe (bezramkowe).Dogle firmy Doggles
Dogle firmy Doggles

Okulary przeciwsłoneczne dla psa? Jest psie piwo, psie wino, psie perfumy, więc czemu miałoby zabraknąć psich okularów? Psom także potrzebny jest ochronny filtr UV, przynajmniej tak twierdzi producent. Dogle to nowość, która cieszy się coraz większą popularnością.

Okulary dla dziecka

Najlepszym momentem na kupno okularów dla dziecka jest chwila, kiedy zaczyna samo chodzić. Ponieważ oczy dziecka nie są jeszcze na tyle rozwinięte, by radzić sobie ze szkodliwym promieniowaniem UV, okulary są koniecznością.

Ponieważ oczy dziecka są delikatne i wrażliwe, kupno bezpiecznych i dobrych jakościowo okularów jest w wyjątkowo ważne.
Pod żadnym pozorem nie należy kupować okularów na bazarze. Miejscami, gdzie należy udać się po zakup okularów dla dziecka Okulary z gumowym paskiem, Baby Banz 638
Okulary z gumowym paskiem,
Baby Banz 638
są apteka lub sklep optyczny. Warto przyjrzeć się ofercie sprawdzonych producentów. Należą do nich: BabyBanz, Chicco, Haba. Okulary dziecięce znajdziesz też w ofercie firm takich, jak Ray-Ban czy Uvex.

Ochrona przed promieniowaniem UV powinna być 100-procentowa (UV400), a soczewki plastikowe, w kolorach – brązowym, szarym lub ciemnozielonym. Przyda się też filtr polaryzacyjny.

Warto wybrać okulary z gumowym paskiem, który bardzo dobrze trzyma się główki dziecka i zapobiega zsuwaniu się okularów z noska nawet podczas zabawy i biegania.

Producenci i ceny

Producent okularów ma kolosalne znaczenie. Jak pisaliśmy wcześniej, kupowanie tanich bazarowych modeli, których marka nie jest znana, to ryzyko. Wybierając takie okulary nie możesz mieć pewności, czy rzeczywiście są przeciwsłoneczne.
W zależności od tego, ile pieniędzy chcesz i możesz przeznaczyć na okulary, do wyboru masz producentów z różnych półek.

Jeśli zależy Ci na zakupie okularów, których cena nie będzie przekraczała 100 zł, pytaj o okulary firm:

Jeśli na okulary możesz przeznaczyć od 100 do 200 złotych, przyjrzyj się ofercie producentów takich jak:

 • Cerruti
 • Enjoy
 • Fischer
 • Julbo
 • Reebok
 • Slazenger
 • Solano

Jeśli cena okularów nie ma dla Ciebie znaczenia, a liczy sie przede wszystkim znana marka, możesz wybierać w ofercie producentów:

 • Alain Mikli
 • Ray-Ban (firma ciesząca się dużym uznaniem w branży optycznej) – – sprawdź ceny >>
 • Dolce & Gabbana
 • Emporio Armani – – sprawdź ceny >>
 • Hugo Boss
 • Prada
 • Puma
 • Versace

Podsumowanie

Wiesz już jak i gdzie kupować okulary przeciwsłoneczne? Podsumujmy krótko: podstawą wyboru okularów jest upewnienie się, że są zaopatrzone w specjalny filtr UV, w przeciwnym razie narażasz swój wzrok na szwank. Lepiej wydać 100, a nawet kilkaset złotych na dobre okulary, niż na wizytę u okulisty.

Osobami, które powinny zwrócić szczególną uwagę przy wyborze okularów są kierowcy. Jeśli jeździsz samochodem, weź pod uwagę kilka praktycznych wskazówek:

 • do jazdy dziennej wybieraj soczewki w kolorach brązowym lub szarym. Pod żadnym pozorem nie wybieraj soczewek fioletowych, niebieskich, czerwonych i zielonych, zakłócają prawidłowe widzenie kolorów;
 • wybierz soczewki z filtrem polaryzacyjnym i powłoką antyrefleksyjną;
 • pod żadnym pozorem nie wybieraj soczewek z filtrem kategorii 4, są zbyt ciemne do prowadzenia pojazdu;
 • wybierz oprawki, które mają osłonki boczne, ochronią Twoje oczy przed światłem słonecznym padającym z boku;

Uprawiającym sport radzimy wybór okularów z poliwęglanowymi oprawkami, o ergonomicznym kształcie.
No i na koniec warto wspomnieć, że oprawki najlepiej dobrać do kształtu twarzy, dzięki temu ich noszenie stanie się przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Życzymy udanego zakupu i wielu słonecznych dni!

Polecane poradniki: