Jednorazowe czy wielorazowe? W paski, w kropki, a może z Kaczorem Donaldem? Wybór pieluch przysparza problemów każdemu świeżo upieczonemu rodzicowi. Czy są bezpieczne dla dziecka? Ile kosztują? Są wygodne? Na te i na wiele innych pytań odpowiemy w naszym artykule. Czy wiesz, jak zaoszczędzić na pieluszkach?

Kilka pytań, zanim kupisz

Pieluchy na rzepy, zatrzaski, z wycięciem na pępek? Producenci robią wszystko, żebyś wybrał właśnie ich produkt. Tymczasem stara poczciwa tetra ma się cały czas dobrze. Na rynku pojawiają się też eko-pieluchowe wynalazki. Co wybrać, jaka pielucha będzie lepsza, najbezpieczniejsza dla dziecka?

Jeśli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, koniecznie przeczytaj nasz poradnik – staniesz się pieluchowym specjalistą. Przed lekturą zadaj sobie kilka pytań i określ, czego dokładnie szukasz. Odpowiedzi szukaj w podsumowaniu.

Ikona znak zapytania Zależy Ci na tym, żeby przewijanie dziecka nie zajmowało dużo czasu?
Ikona znak zapytania Chcesz, żeby pieluchy dla Twojego niemowlaka kosztowały jak najmniej?
Ikona znak zapytania Czy Twoje dziecko potrafi już chodzić?

Rodzaje pieluch

Kiedy na rynku pojawiły się pieluchy jednorazowe, część rodziców odetchnęła z ulgą. Pranie, suszenie i prasowanie pieluszek tetrowych do dziś kojarzy się niektórym z drogą przez mękę. Są też inni, Ci żyjący trochę wolniej i bardziej „eko”. Jedyne, co ich męczy, to wysłuchiwanie o zaletach jednorazowych pieluch, które nie są przyjazne środowisku.

Jedno jest pewne – warto dowiedzieć się czegoś o każdym rodzaj pieluch, wsłuchać się w głosy zarówno ich zagorzałych przeciwników, jak i gorących zwolenników, a dopiero potem podjąć świadomą decyzję.

Pieluchy jednorazowe

Sklepowe półki aż uginają się pod ich ciężarem. Od kiedy pojawiły się na rynku, wielu rodziców odetchnęło z ulgą i czym prędzej Pieluchy Huggies Premium
Pieluchy Huggies Premium
pozbyło się starych tetrowych i flanelowych pieluch. Nie da się ukryć – są wygodne – po zużyciu, wystarczy taką pieluszkę wyrzucić (dziennie zbiera się około 8 sztuk).

Tajemnicą efektywności pieluch jednorazowych jest chłonny wkład, który sprawia, że pupa dziecka nie ma kontaktu z wilgocią nawet wtedy, kiedy maluch siada czy biega. Producenci prześcigają się w tworzeniu pieluch coraz to bardziej dopasowanych do ciała i ruchów dziecka. Dla najruchliwszych maluszków wymyślono pieluchomajtki, które po prostu zakłada się na pupę dziecka (nie mają rzepów i wiązań, dzięki czemu masz pewność, że dziecko ich nie zgubi).

Wydawałoby się, że jednorazowe pieluchy mają same zalety. A jednak – eko-rodzice zwracają uwagę na to, że materiał, z którego są wykonane, stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego i samych dzieci (powoduje alergie i inne powikłania zdrowotne). Oszczędni zwracają z kolei uwagę na wysokie koszty ich eksploatacji.

Żeby nie dać się zwariować, poukładaliśmy wszytskie „za” i „przeciw”. Spójrz do tabeli:

Zalety Wady
wygodne – zużytą pieluchę po prostu się wyrzuca.

Nie trzeba ich prać, suszyć i prasować.

chłonne – nie trzeba ich co chwila zmieniać.

Kontakt skóry dziecka z wilgocią jest zminimalizowany.

drogie w porównaniu z innymi, wielorazowymi pieluchami.

Szkodzą środowisku naturalnemu – ich rozkład zajmuje kilkaset lat, do ich produkcji zużywa się pokłady ropy naftowej.

Większość pieluch jednorazowych utrudnia utrudnia oddychanie skóry, co może prowadzić do odparzeń.

Sztuczne materiały używane do produkcji pieluch jednorazowych mogą powodować różnego rodzaju alergie skórne.

Są stosunkowo wąskie w kroku, u niektórych dzieci mogą powodować nieprawidłowy rozwój bioder (tak zwaną dysplazję).

 
Pieluchy wielorazowe

Pieluchy wielorazowe to tak naprawdę starszy odpowiednik jednorazówek, który zamiast zniknąć z rynku, jest cały czas ulepszany. Wśród wielorazowych pieluszek można znaleźć zarówno te, które były używane od dawien dawna, czyli flanelowe, frotowe i tetrowe, jak i najnowsze eko-wynalazki – pieluszki kieszonkowe (z wyjmowanym wkładem) oraz takie, które są w całości przeznaczone do prania (all-in-one). Do bezdyskusyjnych zalet takich pieluch należy fakt, że są wykonane w części lub w całości z naturalnych, nie powodujących alergii materiałów. Do wad – konieczność prania i czasem – prasowania, czyli czasochłonność.

Wśród pieluch jednorazowych znajdziesz:

Pieluchy składane Pieluchy formowane Pieluchy z kieszonką Pieluchy All-in-one (AIN)
Są to pieluchy, które trzeba w specjalny sposób wiązać na pupie niemowlaka. Zakłada się na nie specjalny otulacz, który chroni przed przedostaniem się wilgoci na zewnątrz. W tej grupie możesz znaleźć pieluchy tetrowe, flanelowe, frotowe. Są wykonane z bawełny, czasem też bambusa, a więc – z naturalnych tkanin. Nie podrażniają skóry dziecka i jeśli często się je zmienia – są bezpieczne (nie powodują alergii). Bardzo szybko schną.
 
Są to pieluchy, które rosną wraz z dzieckiem. Posiadają różnego rodzaju zapięcia (najczęściej – rzepy), dzięki którym można je uformować, ułożyć na pupie niemowlaka. Najczęściej występują w jednym rozmiarze. Podobnie jak składane, wymagają użycia otulacza. Wykonuje się je z różnych naturalnych materiałów – z bambusa, bawełny, konopi. Są nieco droższe niż pieluchy składane. Uwaga! Większość pieluch formowanych jest za duża dla noworodków, które nie skończyły jeszcze miesiąca. Są to pieluchy, które łączą w sobie zalety pieluch formowanych i otulacza. Wymienia się tylko wkład, który umieszcza się w specjalnej kieszonce (stąd nazwa). Warstwa zewnętrzna jest wykonana ze sztucznego, ale oddychającego materiału poliestrowego (PUL). Warstwa wewnętrzna jest uszyta z mikrowłókien. Pomiędzy nimi znajduje się wymienna, chłonna wkładka (również wielorazowego użytku). To pieluchy typu „dwa w jednym”. Podobnie jak modele z kieszonką, składają się z warstwy zewnętrznej wykonanej z PUL i chłonnej wkładki, ale w tym wypadku te elementy są połączone (pierze się je razem). Najbliżej im do pieluch jednorazowych. Różnią się tym, że są wykonane w większości z naturalnych materiałów (bambus,  organiczna bawełna). Uwaga – stosunkowo długo schną.
 Pieluszki tetrowe firmy Imse Vimse, składana  Pieluszka Little-to-big firmy Little Beetle, formowana  Pieluszka Slide & Stop firmy Pipilu, z kieszonką  Pieluszka Bitti D'Lish Snap-In-One firmy Itti Bitti, all in one
Pieluszki tetrowe firmy Imse Vimse Pieluszka Little-to-big firmy Little Beetle Pieluszka Slide & Stop firmy Pipilu Pieluszka Bitti D’Lish Snap-In-One firmy Itti Bitti

Do pieluszek bawełnianych, formowanych i tych z kieszonką najlepiej dokupić specjalny otulacz, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed przeciekaniem.

A teraz krótkie podsumowanie plusów i minusów pieluch wielorazowych:

Zalety Wady
Są wykonane w większości z naturalnych materiałów.

Nie powodują alergii, pozwalają skórze oddychać.

Chronią środowisko naturalne przed nawałnicą pieluchowych odpadów.

Sprawiają, że dziecko, czując w pieluszce wilgość, szybciej uczy się korzystać z toalety.

Wymagają częstego (codziennego) prania.

Niektóre z nich (np. all-in-one) dość długo schną.

Narażają dziecko na kontakt z wilgocią, dlatego trzeba je bardzo często zmieniać (dotyczy to szczególnie pieluch tetrowych, flanelowych i frotowych).

niewygodne podczas podróży (brudną pieluchę jednorazową moża wyrzucić, z wielorazową jest trudniej).

Materiał

O materiałach zaczęliśmy pisać już wyżej, ale teraz rozwiniemy i podsumujemy ten ważny temat. To właśnie kwestia pieluchowych surowców jest przyczyną konfliktu między zwolennikami jednorazówek a ich zagorzałymi przeciwnikami.

Pieluchy jednorazowe nie należą do przyjaznych dla środowiska naturalnego. Ich zewnętrzna, nieprzemakalna warstwa składa się z polietylenu, a super chłonne wnętrze to zasługa  substancji takich jak: polipropylen sodu, benzol, furan i dioksyny, którym udowodniono działanie rakotwórcze. Dodatkowo, jednorazowe pieluchy często wybiela się chlorem, który może uczulać dzieci. Co więcej, sztuczne materiały powodują nadmierną potliwość i uczucie gorąca, co jest niebezpieczne Pieluszki jednorazowe ekologiczne firmy Wiona
Pieluszki jednorazowe ekologiczne
firmy Wiona
szczególnie dla chłopców (przegrzanie jąder może spowodować bezpłodność).

Oczywiście wśród pieluch jednorazowych są i te gorsze, wykonane w całości ze sztucznych materiałów, i te lepsze, z domieszką włókien naturalnych.

Całkiem niedawno na polski rynek trafiły jednorazowe pieluszki ekologiczne. Ulegają biodegradacji w 50-70%, są wykonane m.in. ze skrobii kukurydzianej i miazgi drzewnej, która jest wybielana tlenem, a nie szkodliwym chlorem.

O jakości materiału, z którego wykonane są pieluchy jednorazowe, informuje między innymi cena. Najtańsze pieluchy wykonuje się z najgorszych, najbardziej uczulających, najmniej oddychających sztucznych materiałów.

Pieluchy wielorazowe są z założenia wykonywane z materiałów naturalnych, które pozwalają skórze oddychać, to ich podstawowa zaleta. Wśród surowców znajdziesz więc organiczną bawełnę, bambus i konopie. Nie drażnią skóry dziecka, nie uczulają.

Do produkcji pieluszek wielorazowych używa się też włókien sztucznych. Niektóre otulacze i pieluchy typu AIO wykonuje się materiału poliestrowego – PUL. W przeciwieństwie do syntetyków stosowanych w pieluszkach jednorazowych, pozwala on skórze oddychać, jest dużo cieńszy.

Bardzo ważną kwestią związaną z pieluchami wielorazowymi jest suszenie. Zdecydowanie najwolniej schną pieluchy typu AIO, trochę natrudzić trzeba się też przy suszeniu pieluch kieszonkowych. Najszybciej wysychają pieluchy tetrowe i flanelowe.

Absorpcja

Pisząc o materiałach, nie sposób nie wspomnieć o absorpcji, czyli chłonności pieluch. Dla wielu osób jest to podstawowe kryterium wyboru.

W tej dziedzinie pieluchy jednorazowe nie mają w zasadzie większej konkurencji. Superchłonne żelowe wkładki, cokolwiek by się o nich złego nie mówiło, zapewniają doskonałą absorpcję i sprawiają, że dziecko, nawet siadając na pieluszce, nie ma kontaktu z wilgocią. Lepsze pieluszki zapewniają poza tym odpowiednią dystrybucję cieczy i sprawiają, że jest rozprowadzana równomiernie na całej powierzchni pieluchy.

Nie wolno jednak zapominać, że nawet najbardziej chłonne pieluchy trzeba odpowiednio często (czytaj – kilka razy dziennie) zmieniać.

Pieluchy wielorazowe nie zapewniają takiej absorpcji wilgoci jak jednorazowe. Najbardziej chłonne są bambus i mikrowłókno, z których wykonuje się wkładki do pieluch z kieszonką. Niestety – używanie pieluch wielorazowych, szczególnie tych tetrowych, flanelowych i frotowych, wiąże się z tym, że pupa dziecka jest narażona na kontakt z wilgocią. Niektórzy rodzice dopatrują się w tym niebezpieczeństwa i ryzyka zakażeń, inni twierdzą, że w ten sposób dziecko szybciej uczy się korzystać z toalety. Jedno jest pewne – używanie pieluch wielorazowych wiąże się z koniecznością częstego przewijania.

Do pieluch wielorazowych można dokupić specjalne wkładki, które zwiększają chłonność.

Komfort przewijania i noszenia

Zakładanie pieluchy

Pora na kolejną kwestię, która może martwić wielu rodziców, czyli komfort przewijania i zakładania pieluchy dziecku.

Tutaj też prym wiodą pieluszki jednorazowe, które po prostu zakłada się na pupę, a następnie zapina (do tego służą najczęściej specjalne rzepy). Dorównuje im wiele pieluch wielorazowych, szczególnie AIO – ich zakładanie niczym nie różni się od zakładania zwykłych jednorazówek.

Najtrudniej ubrać pieluchy składane, wymaga to pewnej wprawy. Przede wszystkim – trzeba opanować sztukę ich układania i wiązania na pupie dziecka. Po drugie, należy je odpowiednio zapiąć tak, żeby dobrze się trzymały i nie zsuwały (służą do tego specjalne klamry). Z całą pewnością używanie takich pieluch to opcja wyłącznie dla cierpliwych rodziców.

Instrukcje składania pieluch można znaleźć w internecie, np. na stronie ekobaby.pl.

Dopasowanie rozmiaru

Z przewijaniem męczą się rodzice, dzieci natomiast „męczą się” z samym noszeniem pieluchy.
Nie musi to być wcale męczarnia, szczególnie, jeśli wybiera się model elastyczny i dopasowany do anatomii ciała i wielkości dziecka.

Pierwszym krokiem jest wybór odpowiedniego rozmiaru pieluchy >> Sprawdź rozmiary Pampers

W przypadku pieluch jednorazowych nie jest to zbyt skomplikowane, ponieważ producenci dokładnie zaznaczają, dla jakiego dziecka jest przeznaczony dany rodzaj pieluch. Podstawowym kryterium jest waga. Rozmiary są numerowane (od 0-5 lub od 1-6), przedziały wagowe określają  etapy rozwoju dziecka. Inne pieluchy potrzebne są dzieciom, które jeszcze nie potrafią siedzieć, inne tym, które już raczkują, a jeszcze inne tym, które potrafią samodzielnie chodzić. Zmienia się nie tylko wielkość, ale też elastyczność i pieluszki.

W tabeli zamieściliśmy przykłady pieluszek jednorazowych dla dzieci z kilu przedziałów wagowych:

Wcześniaki (waga do 2 kilogramów)  Noworodki (waga do 5 kilogramów) Niemowlaki (waga do 15 kg) Większe dzieci
 Bella Happy Before Newborn  Huggies Newborn od 2-5 kg  Pampers Active Baby, od 7 do 18 kg  Bella Happy Junior, od 12 do 25 kg
 Bella Happy Before Newborn, poniżej 2 kg.
Huggies Newborn, od 2-5 kg  Pampers Active Baby, od 7 do 18 kg  Bella Happy Junior, od 12 do 25 kg

Jeśli chodzi o pieluchy wielorazowe, jest jeszcze łatwiej. Większość to tak zwane jednorozmiarówki, które „rosną razem z dzieckiem”. Dopasowuje się je za pomocą zapięć i ściągaczy. Najpopularniejsze w tej grupie są pieluchy formowane.


Pielucha formowana, która „rośnie razem z dzieckiem”, Bitti Tutto firmy Itti Bitti

Część pieluch wielorazowych występuje w trzech rozmiarach, oznaczonych jako S, M i L. Tutaj również przy wyborze liczy się przede wszystkim waga dziecka (każdy producent ma własną rozmiarówkę, należy ją sprawdzić w specyfikacji lub na opakowaniu).

Jeśli kupujesz pieluchy jednorazowe albo wielorazowe z kieszonką lub all-in-one, sprawdź, czy są elastyczne. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, kiedy kupujesz pieluchy dla większego dziecka, które potrafi już samodzielnie chodzić. Dobre, elastyczne pieluchy powinny mieć wszyte elastyczne gumki.

Pieluchy do zadań specjalnych

Dopasowanie pieluch do wagi i wielkości dziecka to z całą pewnością podstawowe kryterium wyboru. Producenci jednak walczą o klienta na mnóstwo innych sposobów. W tabeli znajdziesz przykłady pieluch niestandardowych. Może znajdziesz coś dla Twojego dziecka?

Pieluchy do pływania  Pieluszki dla dziewczynek Pieluszki dla chłopców
Są to pieluchy przeznaczone dla małych pływaków. Materiał, z którego są wykonane nie przecieka. Pieluchy są bardzo szczelne, wyglądają jak klasyczne kąpielówki. Pieluszki przeznaczone dla małych dziewczynek. Wkładka absorbująca wilgoć jest umieszczona po środku. Pieluszki przeznaczone dla małych chłopców. Wkładka absorbująca wilgoć jest przesunięta i umieszczona w przedniej części pieluchy.
     
Huggies Little Swimmers Pampers Active Girl Pampers Active Boy
Pieluchomajtki do nauki siusiania  Pieluchy z wycięciem na pępęk Pieluszki designerskie
Magiczne majteczki firmy Huggies. Kiedy robi się w nich mokro, kolorowe emblematy (postacie Disneya) znikają. Zaniepokojone tym dziecko ma w ten sposób szybciej nauczyć się korzystania z toalety. Przeznaczone dla noworodków. Przyspieszają odpadnięcie kikuta pępowinowego, zapobiegają zakażeniom. Na rynku nie brakuje pieluszek o bogatym wzornictwie. Poniżej prezentujemy produkty firmy Blueberry – ekskluzywne pieluchy wielorazowe z ciekawymi wzorami.
     
Huggies Pull-ups Bella Happy Newborn Blueberry Minky One Size

Koszt pieluch

Pora na najbardziej palącą kwestię związaną z pieluchami – kwestię finansową. Jako świeżo upieczony rodzic chcesz pewnie wiedzieć, ile będzie kosztować Cię pieluchowanie Twojego dziecka.

Żeby to przeliczyć trzeba ustalić ile pieluszek zużyje Twoja pociecha. Ilość zależy przede wszystkim od rodzaju pieluch, jakie zamierzasz kupić (jednorazowe czy wielorazowe) i od Twojego dziecka (ile razy dzienne moczy i brudzi pieluszkę).

Pieluchy jednorazowe – przyjmijmy, że przewijasz dziecko 8 razy w ciągu doby. Oznacza to, że miesięcznie potrzebujesz mniej więcej 240 pieluch. Średnia cena za opakowanie zawierające 50 sztuk pieluch to 30 złotych. Idąc tym tropem, miesięcznie potrzebujesz około 144 złotych na same pieluszki. Podczas 2,5-rocznego okresu pieluchowania daje to średnią sumę 4320 złotych. Sporo.

Pieluchy wielorazowe – tutaj niestety trochę trudniej o wyliczenia, bo wiele zależy od tego, jak często zamierzasz prać pieluchy. Przyjmijmy jednak, że pranie będziesz robić co drugi dzień, a Twoje dziecko moczy pieluszkę 8 razy w ciągu doby. Oznacza to, że potrzeba Ci minimum 16 pieluch i 8 otulaczy.

 • Zakładając, że kupujesz najzwyklejsze pieluchy składane wykonane z bawełny, Twoje wydatki będą wyglądać następująco:

Pieluchy – 16 x 3 zł (średnia cena pieluchy) = 48 zł
Otulacze – 8 x 45 zł = 360 zł
Koszty prania – około 1600 złotych

Koszt miesięczny (i całkowity) = 2008 złotych

 • Jeśli chodzi o pieluchy formowane, średni koszt przedstawia się następująco:

Pieluchy – 16 x 50 zł (średnia cena pieluszki) = 800 złotych
Otulacze – 8 x 45 zł = 360 zł
Koszty prania – około 1600 złotych

Koszt miesięczny (i całkowity) = 2760 złotych

 • Koszt używania pieluch z kieszonką i all-in-one jest następujący:

Pieluchy – 16 x 70 zł (średnia cena pieluszki) = 1120 złotych
Koszty prania – około 1600 złotych

Koszt miesięczny (i całkowity) = 2720 złotych

Jeśli kupuje się pieluszki w określonym rozmiarze, trzeba pamiętać, że będzie się je zmieniać 3 razy w ciągu całego okresu pieluchowania. Koszty należy w takim wypadku potroić. Daje to sumę 3360 złotych bez kosztów prania (około 5000 z praniem).

Wnioski? Najtańsze jest używanie pieluch składanych. Na drugim miejscu plasują się jednorozmiarowe pieluchy z kieszonką i all-in-one, zaraz potem – formowane. Dopiero czwarte miejsce zajmują kosztowne pieluchy jednorazowe. Najwięcej trzeba zapłacić za pieluchy wielorazowe, które występują w różnych rozmiarach. 

Producenci i ceny

Kupując pieluchy jednorazowe możesz wybrać produkt jednego z producentów:

 • Bambino
 • Bella (pieluszki Happy)
 • Bumgenius
 • Kimberly-Clark Ltd (pieluszki Huggies)
 • Hartmann
 • Procter & Gamble (pieluszki Pampers)
 • The Bottom Half Group (pieluszki Bambino)

Ekologiczne pieluszki jednorazowe produkują m.in. Abena i Wiona.

Pieluszki wielorazowe znajdziesz w ofercie firm:

 • Bambino Mio
 • Blueberry
 • Kikko
 • Lenny Lamb
 • Lenya
 • Imse Vimse
 • Itti Bitti
 • Tots Bots

Podsumowanie

Zależy Ci na tym, żeby przewijanie dziecka nie zajmowało dużo czasu?
W takim razie składane pieluchy to nie jest dobry wybór dla Ciebie. Nie dość, że ich wiązanie jest czasochłonne, to jeszcze trzeba je prać, suszyć i prasować. Najlepszymi pieluchami dla Ciebie będą pieluchy jednorazowe. Jeśli dbasz o środowisko, wybierz pieluchy jednorazowe wykonane z materiałów ulegających biodegradacji.

Chcesz, żeby pieluchy dla Twojego niemowlaka kosztowały jak najmniej?
W takim razie wybór jest prosty – składane pieluchy bawełniane. Takie same, jakie zakładali Ci Twoi rodzice i takie same, jakie nosiła babcia. Są zdecydowanie najtańsze, wystarczy dokupić kilka otulaczy i zaopatrzyć się w zapas proszku do prania.

Czy Twoje dziecko potrafi już chodzić?
Jeśli tak, wybierz pieluchy, które posiadają dodatkowe zabezpieczenia przed przeciekaniem – elastyczne gumki po bokach, dużo wiązań i zapięć. Warto zaopatrzyć się w specjalne pieluchomajtki, które można łatwo zdjąć z pupy dziecka.

Życzymy jak najwięcej uśmiechu na buzi pieluszkującego dziecka!