Od czego zależy, ile zobaczysz przez lornetkę? Jakie jest maksymalne powiększenie lornetki? W tym artykule wyjaśniamy te kwestie.

Najprościej mówiąc – najlepsze powiększenie to takie, które będzie dostosowane:

  • do wielkości obserwowanego obiektu
  • do rodzaju obserwowanego obiektu

Samo powiększenie (jak już wspomnieliśmy w artykule Jak kupować lornetkę?) to za mało, żeby wiedzieć, ile można zobaczyć przez lornetkę. Ważna jest również średnica obiektywu i pole widzenia – te dwa parametry głównie decydują, co zobaczysz: „albo studnię, albo morze”.

Pole widzenia

Ogólna zasada związana z polem widzenia brzmi: Pole widzenia maleje wraz z wzrostem skali powiększenia.

Lornetka 7×50 prawie zawsze będzie miała większe pole widzenia niż lornetka 10×50 (pomimo większego przybliżenia). Przykładem takich lornetek może być Delta Optical Silver 7×50 z polem widzenia 122 m i Delta Optical Silver 10×50 z polem widzenia 114 m.

Istnieją oczywiście wyjątki o podanej wczesniej reguły: np. Nikon Action VII 7×50 CF ma pole widzenia 112 m, a Nikon Action VII 10×50 CF ma pole widzenia 114 m.

Średnica obiektywu

Ogólna zasada związana ze średnicą obiektywu brzmi: im większa średnica obiektywu, tym większe pole widzenia (przy tym samym powiększeniu).

Na przykład Pentax UCF R 10×21 ma pole widzenia 87 m, a już Nikon SPORTSTAR EX 10×25 Black – pole widzenia 114 m.

Maksymalne powiększenie

W lornetce o obiektywie np. 56 mm maksymalne powiększenie, jakie można uzyskać to 56 razy, gdyż maksymalne zbliżenie mniej więcej odpowiada średnicy obiektywu wyrażonej w milimetrach.

Jednak przy maksymalnym powiększeniu bez unieruchomienia lornetki nie da się nic zobaczyć (obraz będzie drgać). Dlatego maksymalne powiększenie lornetki, które pozwala na oglądanie z ręki (bez statywu) wynosi do 12 razy.

Powyżej 15-krotnego powiększenia lornetka musi być zamocowana na statywie. Warto uwzględnić ten fakt przy zakupie lornetki.

Podchodząc rozsądnie do powiększenia, przed zakupem warto dokładnie przemyśleć, jakiej lornetki szukasz: do jakich celów ma ona służyć. Warto przy tym pamiętać, że to co największe, nie oznacza wcale najlepsze. I że niekoniecznie monstrualne powiększenie typu 15 – 80×70 jest potrzebnym powiększeniem.