Jakie założyć do garsonki, a jakie do małej czarnej? Co to znaczy, że rajstopy mają 15 den? Czy rajstopy mogą odchudzać? Czym się różni den od dtex? Na te, i na wiele innych pytań odpowiemy w tym właśnie poradniku. Zapraszamy do naszego przewodnika po świecie rajstop!

Materiał 

Pierwsze rajstopy wykonywano z jedwabiu. Jest to jednak drogie i trudno dostępne włókno, dlatego wraz z rewolucją w świecie tekstyliów i wynalezieniu włókien syntetycznych, rajstopy zaczęto produkować z innych surowców.

W rozszyfrowaniu nazw składników, które producenci rajstop umieszczają na opakowaniach, pomoże Ci przygotowany przez nas słowniczek:

thanelastan (elastan, spandex) – to włókno poliuretanowe wynalezione w latach ’50 ubiegłego wieku. Jest nie tylko wyjątkowo rozciągliwe, ale też rozprężne, co oznacza, że nawet po rozciągnięciu, wraca do swojej poprzedniej formy. Właśnie z tego powodu rajstopy z domieszką elastanu opinają nogi, nie wyciągają się z czasem.

Popularne, opatentowane nazwy handlowe włókien elastanowych to np. lycra czy dorlastan, linel. Tym domieszkom warto zaufać, ich jakość jest bardzo dobra. Na rynku nie brakuje rajstop produkowanych z tańszych, gorszych odpowiedników elastanu – są grubsze, nieprzyjemne w dotyku, mocno opinają nogi. Po jakimś czasie ich powierzchnia pokrywa się siatką pękających, małych gumek, charakterystycznych dla elastanu.

Lycra 3D? Pod tą tajemniczą nazwą kryją się rajstopy, w których przędza lycry jest dziana w każdym szeregu. Dzięki temu rajstopy mają bardzo dobre właściowości: świetnie się rozciągają, idealnie przylegają do nóg.

strecz (stretch) – to nazwa elastycznej tkaniny, bardzo rozciągliwej. Nie opina nóg tak jak lycra, może się wyciągać, jest szorstka. Produkuje się z niej przede wszystkim rajstopy tańsze, które można kupić w pudełkach.

włókna poliamidowe (nylon) – zrewolucjonizowały produkcję rajstop, są najstarszymi wynalezionymi syntetycznymi włóknami. Włókna poliamidowe są wytrzymałe, nie gniotą się, mogą się za to lekko rozciągać. W produkcji rajstop stosuje się mikrowłókna nylonu jako domieszkę, stanowią m.in. podstawę Lycry 3D. Zwiększają wytrzymałość tkaniny.

włókna poliestrowe – od włókien poliamidowych różni je to, że bardzo dobrze utrzymują kształt, a przy ty są wytrzymałe, lekko elastyczne. Włókna poliestrowe stosuje się jako domieszkę materiałów naturalnych.

mikrofibra – mieszkanka włókien poliamidowych i poliestrowych. Jest puszysta, gęsta, bardzo wytrzymała, odporna na zaciągnięcia, a do tego lekka i miękka. Z mikrofibry produkuje się wysokiej jakości rajstopy kryjące i pół kryjące.

wełna – ciepły, naturalny materiał, dodaje się go do grubszych, zimowych rajstop. Wełna jest miła w dotyku, nie gnie się, nie wyciąga, dobrze trzyma temperaturę. Jest materiałem podstawowym, do którego często dodaje się domieszki, np. poliestrowe.

akryl
– włókno polimerowe, które jest zamiennikiem wełny. Akryl jest ciepły, miękki w dotyku i puszysty, dodaje się go do grubszych rajstop. Podobnie jak wełna – ociepla.

bawełna
– włókno naturalne, o pochodzeniu roślinnym. Bawełna przede wszystkim pozwala skórze oddychać,jest miła w dotyku, dobrze trzyma temperaturę. Jej jakość zależy od wielu czynników, chociaż przy produkcji rajstop stosuje się przeważnie bawełnę dobrej jakości, np. egipską. Żeby polepszyć właściwości włókien, bawełnę się merceryzuje albo czesze. Super czesanie oznacza, że bawełna jest wyjątkowo miękka i gładka.

rajstopy z lycrą rajstopy z mikrofibry rajstopy z wełną
Veneziana Glicine 12 Veneziana Summer 10 Gatta Bianca Wool 00, z wełną
Veneziana Glicine 12 Veneziana Summer 10
Gatta Bianca Wool 00 (67 proc. wełny)

Ilość den, czyli grubość

Grubość rajstop oznacza się w skali w den (skrót od „denier”) lub w dtex (skrót od „decitex”). Obydwie jednostki określają wagę włókien o określonej długości. W przypadku den bierze się pod uwagę włókno o długości 9000 metrów, a w przypadku dtex – o długości 1000 metrów. Tak więc 1 den oznacza, że 9000 metrów przędzy waży 1 gram, a 1 dtex – że na 1 g składa się 1000 metrów włókna.

Rajstopy mogą mieć od 5 (6 dtex) do 250 den (280 dtex).

Na sklepowych półkach najczęściej znajdziesz rajstopy o grubości: 8 den (9 dtex), 15 den (17 dtex), 20 den (22 dtex), 40 den (44 dtex), 60 den (67 dtex), 100 den (111 dtex).

 • Rajstopy o grubości 5-8 den to tak zwane rajstopy letnie. Nadają się do noszenia w ciepłe dni.
 • Rajstopy o grubości 15-20 den dobrze nadają się do noszenia w biurze, pasują np. do garsonki. Nosi się je w ciepłe (ale nie upalne) dni. Nadają się do wieczorowych kreacji.
 • Rajstopy 40-60 den to już wybór typowo wiosenny i jesienny. Takie rajstopy dobrze komponują się z krótkimi kozaczkami i półbutami. Rajstopy 40-60 den mogą być kryjące (z mikrowłókien) albo przezroczyste (np. z domieszką lycry).
 • Rajstopy o grubości 100 i więcej den to rajstopy zimowe. Można je nosić do długich kozaków albo pod spodnie. Zazwyczaj zawierają domieszkę wełny, bawełny lub akrylu. Najgrubsze rajstopy to takie, które mają 250 den.

Sally Hansen Airbrush Legs, rajstopy w sprayu
Sally Hansen Airbrush Legs,
rajstopy w sprayu

Rajstopy w sprayu? To nowość i rozwiązanie do osób, które chcą, by rajstopy były tak cienkie, że aż niewidoczne. Spray pokrywa nogi warstwą matowej, jednolitej barwy, dlatego takie „rajstopy” świetnie nadają się do noszenia latem.

Stopień zmatowienia i przezroczystość

Podczas kupowania rajstop trzeba wziąć pod uwagę dwie ważne kwestie – stopień zmatowienia i przezroczystość.

Jeśli chodzi o zmatowienie, możesz spotkać się z określeniami „mat” (matowe), „semi-mat” (półmatowe) i „shine” (błyszczące).

Rajstopy typu „shine” zawierają błyszczące włókno, może to być np. lurex lub nylon.

rajstopy matowe rajstopy półmatowe rajstopy błyszczące
 Fiore Alberta 60   Marilyn Super 15, rajstopy półmatowe   Gabriella Micro Satine, rajstopy błyszczące
 Fiore Alberta 60
 Marilyn Super 15  Gabriella Micro Satine

Jeśli podobają Ci się błyszczące rajstopy, uważaj – nie pasują do wszystkiego. Nie należy ich nosić z letnią, zwiewną sukienką, za to świetnie sprawdzą się do wieczorowych kreacji.

Oprócz stopnia zmatowienia, zwróć też uwagę na to, czy rajstopy są przezroczyste czy kryjące. Do produkcji rajstop kryjących używa się "puszystych" mikrowłókien. Rajstopy przezroczyste produkowane są z włókien i tworzą na nogach jedynie "mgiełkę", prześwitują.

Stopień krycia zależy też od grubości rajstop, czyli ilości den.

rajstopy przezroczyste (15 den) rajstopy kryjące (60 den)
  Levante Extra, rajstopy przezroczyste  rajstopy kryjące (60 den), Levante Luxury Satin
 Levante Extra  Levante Luxury Satin

 

Wykończenie
 

Pas

Pasy rajstop dzielą się na:

 • uciskowe
 • bezuciskowe

Wybór to kwestia wygody – uciskowe co prawda modelują sylwetkę, ale niektórym paniom mogą przeszkadzać, szczególnie przy większym brzuszku.

Możesz wybrać rajstopy z wąskim bądź szerokim pasem. Im szerszy pas, tym wygodniej dla Ciebie, wąski pas może się wrzynać w brzuch, szeroki – ładnie go modeluje.

Jeśli nie chcesz zakrywać brzucha i nie lubisz, jak pas rajstop wystaje ponad linię spódnicy, możesz kupić specjalne rajstopy z obniżonym stanem – biodrówki.

Część majtkowa

Rajstopy dzielą się na majtkowe i bezmajtkowe. Rajstopowe majtki to dodatkowe zabezpieczenie nie tylko przed urazami mechanicznymi i zaciąganiem, ale też przed zimnem.

Rajstopy z częścią majtkową Rajstopy bezmajtkowe
Veneziana Betina 20, rajstopy z częścią majtkową Veneziana Forma 20 , rajstopy bezmajtkowe
Veneziana Betina 20 Veneziana Forma 20

Klin

Klin to element rajstop wykonany z grubszego materiału, który zakrywa miejsca intymne lub/i część pupy. Rajstopy mogą, ale nie muszą posiadać klinu. Często decyduje o tym rozmiar. I tak, rajstopy o najmniejszym rozmiarze nie mają klinu, rajstopy ze średniego przedziału rozmiarowego mają niewielki klin zakrywający miejsca intymne, za to rajstopy w największym rozmiarze posiadają klin miejsca intymne i część pupy. Dzięki takiemu wzmocnieniu możesz mieć pewność, że rajstopy będą trwalsze.

Niektóre rajstopy w większym rozmiarze posiadają dwa kliny, dzięki czemu nawet bardzo rozciągnięte, wytrzymują i nie przerywają się. 

Dobrze, jeśli rajstopy mają naturalny klin bawełniany, który pozwoli skórze oddychać.

Szwy

Widoczne szwy w rajstopach często przeszkadzają, bo odznaczają się pod obcisłą sukienką. Rozwiązaniem tej niedogodności są rajstopy z płaskimi szwami lub bezszwowe (produkt z najwyższej półki).

Możesz też kupić rajstopy w wersji „retro", czyli te, które przypominają dawne modele nylonowe. Mają szew biegnący na całej długości nogi, dokładnie po środku. Może być wykonany z różnych materiałów, np. z połyskliwego lurexu. Takie rajstopy dobrze prezentują się na zgrabnych, prostych i szczupłych nogach.

Wzmocnienia

Większość rajstop posiada wzmocnienie w strefie stopy. Przeważnie jest to zgrubienie materiału w części palcowej, czasem, rzadko, również w strefie pięty.

Wzmocnienie może być zakończone specjalnym szwem, który zapobiega powstawaniu oczek. Dzięki niemu, nawet jeśli zdarzy Ci się zaciągnąć rajstopy w strefie palców, jesteś bezpieczna – oczko pozostanie na stopie, a rajstopy będą się jeszcze nadawać do użytku.

Do butów bez zakrycia palców pasują rajstopy z niewidocznym wzmocnieniem na stopach. Możesz tez wybrać wersję bez wzmocnienia, ale w takim wypadku musisz szczególnie uważać, by nie zaciągnąć rajstop.

Rozmiar

Wybieranie rozmiaru rajstop może przysporzyć problemów, szczególnie, że rozmiarówki poszczególnych producentów mogą się od siebie nieznacznie różnić.

Generalnie, stosuje się dwa sposoby ustalania rozmiaru. W pierwszym wypadku, pod uwagę bierze się wzrost i wagę, w drugim – wzrost i obwód bioder.

Standardowe rozmiary to:

 • S, oznaczany też jako 2
 • M, oznaczany też jako 3
 • L, oznaczany też jako 4
 • XL , oznaczany też jako 5

Część producentów, np. Knitexx czy Marilyn, ma w swojej ofercie rajstopy XXL.

Ustalanie rozmiaru to niełatwa sprawa, dlatego, że kryteria pomiaru różnią się w zależności od producenta. Innymi słowy – rozmiar S rozmiarowi S nie równy. Rozmiarówki firm Gatta, Marilyn czy Levante różnią się od siebie.

Tabele, z których możesz odczytać swój rozmiar, znajdują się zazwyczaj na opakowaniu rajstop. Koniecznie spójrz na nie przed dokonaniem zakupu!

Rajstopy do zadań specjalnych

Oprócz rajstop, które mają po prostu zdobić i kryć Twoje nogi, producenci proponują też szereg rajstop leczniczych (medycznych) i upiększających. Oto przykłady:

rajstopy przeciwżylakowe – jeśli dokuczają Ci żylaki albo czujesz, że Twoje nogi są ociężałe i często pojawiają się na nich pajączki, możesz kupić specjalne, medyczne rajstopy o różnym stopniu nacisku, których celem jest niwelowanie tych nieprzyjemnych doznań. Ucisk zmienia średnicę żył i poprawia krążenie. Jednostką pozwalającą określić stopień uciskania rajstop jest kPa czyli kilopaskal. W zależności od stopnia zaawansowania dolegliwości, możesz wybrać rajstopy o trzech stopniach uciskania: I – od 0.679 do 0.815 kPa, II – od 0.951 do 1.222 kPa, III – 1.358 – 1.63 kPa. Dobre rajstopy przeciwżylakowe można kupić w aptece lub sklepie ortopedycznym, jednak należy pamiętać, żeby dobrze dobrać rozmiar, w innym wypadku ucisk może być zbyt mocny lub zbyt słaby. Nie jest to proste, ale możesz podeprzeć się jedną z instrukcji odstępnych w internecie.

rajstopy pielęgnacyjne
– pod taką nazwą możesz znaleźć różne modele, od rajstop z wyciągiem z aloesu, który łagodzi podrażnienia skóry i przyspiesza regenerację, przez rajstopy ze specjalną podkładką masującą na stopach, aż po takie, które redukują cellulit, dzięki emitowanemu promieniowaniu podczerwonemu.

rajstopy wyszczuplające i modelujące – specjalne zastosowanie materiałów elastycznych sprawia, że rajstopy mogą zdziałać cuda i np. odjąć Ci trochę zbędnych kilogramów w strefie biodra-brzuch-pośladki, a nawet podnieść pupę. To dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na ćwiczenie, a chcą mieć zawsze nienaganną sylwetkę.

rajstopy dla puszystych – większe panie mają coraz większy wybór rajstop zaprojektowanych specjalnie po to, by pasować na krąglejsze sylwetki. Zazwyczaj są dodatkowo zabezpieczone przed rozerwaniem i mają np. podwójny klin. Takie modele produkuje m.in. firma Lida.

rajstopy dla przyszłej mamy – kobiety w ciąży też mogą nosić rajstopy, wystarczy, że kupią odpowiedni model z szerokim „brzuszkiem”. Elastyczny materiał przytrzymuje dodatkowo brzuch od dołu.

rajstopy przeciwżylakowe rajstopy wyszczuplające rajstopy dla kobiet w ciąży
Relaxsan Basic 140 den, rajstopy przeciwżylakowe Levante Body profile, rajstopy wyszczuplające Fiore Medica Mama 20, rajstopy dla przyszłej mamy
Relaxsan Basic 140 den Levante Body profile Fiore Medica Mama 20

Kolory, wzory

Kolor

Zacznijmy od klasycznych rajstop cielistych, które mają stanowić „drugą skórę”. Takie rajstopy nadają się do noszenia latem (wtedy należy wybrać jak najcieńszy model w odcieniu jak najbardziej dopasowanym do skóry), wiosną i jesienią. Nazw kolorów jest wiele, ale najbardziej popularne to: London, Ivory, Sand, Glace, Daino. 

Odcieni jest mnóstwo, różne są też nazwy, warto spytać w sklepie o próbki, które możesz przyłożyć do skóry i porównać kolor (niektórzy producenci, np. Gatta, mają je w swojej ofercie). Korzystanie z tabeli kolorów w internecie jest ryzykowne – na każdym monitorze odcień może wyglądać inaczej.

Oprócz rajstop cielistych, dużą popularnością się też rajstopy w kolorze czarnym. Pamiętaj, że nie należy ubierać ich latem i łączyć ze strojami odsłaniających dużo ciała. Najlepiej nosić je w chłodne dni.

Oczywiście, oprócz odcieni cielistych i czerni, rajstopy mają też wiele innych kolorów. Jeśli dobrze zestawi się je z barwami pozostałych części stroju, mogą prezentować się znakomicie. Należy pamiętać, że ciemne kolory wyszczuplają optycznie nogi, za to jasne – pogrubiają.

Wzór

Wzorzyste rajstopy są modne już od kilku sezonów, można więc przewidzieć, że szybko nie stracą na popularności. Przy wyborze takich rajstop należy uważać, nie każdy wzór nadaje się na każdą sylwetkę.

Oto kilka zasad, które mogą Ci pomóc w wyborze:

 • Jeśli jesteś fanką pasiastych rajstop, uważaj. Poziome pasy pogrubiają, więc będą wyglądać dobrze tylko na nogach bardzo szczupłych pań. Podłużne pasy z kolei wyszczuplają, ale też podkreślają kształt nóg i prezentują się dobrze tylko na idealnie prostych nogach.
 • Jeśli masz masywne nogi, a do tego jesteś niska, nie wybieraj dużych, wzorzystych aplikacji, uwydatnią mankamenty Twojej figury.
 • Jeśli Twoje nogi są zbyt szczupłe,  możesz wybrać duże geometryczne wzory, np. kratkę. Dobrze sprawdzą się rajstopy w jasnych kolorach.
 • Jeśli chcesz odwrócić uwagę od umięśnionych, masywnych łydek, wybierz rajstopy z pojedynczą delikatną aplikacją w okolicach kostki albo ozdobnym paskiem z boku nogi.
 • Jeśli wybierasz rajstopy z wyraźnym, kolorowym wzorem, najlepiej dobieraj do nich gładkie, jednobarwne stroje kierując się zasadą, że dominujący (najbardziej rzucający się w oczy) kolor na rajstopach jest jednocześnie kolorem pozostałych elementów ubioru. Oczywiście, wzory można łączyć, ale wymaga to zmysłu stylisty.
Dominujący kolor na rajstopach powinien też być kolorem sukienki.(Veneziana Leopardo) Krata nadaje się dla Pań, które chcą odwrócić uwagę od chudych nóg.(Veneziana Kira) Delikatna aplikacja z boku odwraca uwagę od masywnych łydek. (Mona Collection Barbet)
Dominujący kolor na rajstopach powinien też być kolorem sukienki.(Veneziana Leopardo) Krata nadaje się dla Pań, które chcą odwrócić uwagę od bardzo szczupłych nóg.(Veneziana Kira)
Delikatna aplikacja z boku odwraca uwagę od masywnych łydek.
(Mona Collection Barbet)

Kabaretki, Mona Collection
Kabaretki Mirella,
Mona Collection

Dla kogo kabaretki? Modne i zawsze seksowne kabaretki można założyć do eleganckiej spódnicy i butów na obcasach.

Producenci i ceny

Kupując rajstopy należy zwracać uwagę przede wszystkim na kolor, grubość i skład, ale warto przyjrzeć się też producentowi. Za dobrą marką kryje się wysoka jakość wyrobu i pewność, że rajstopy nie podrą się po pierwszym noszeniu. Oto kilka wiodących firm produkujących rajstopy:

Jeśli chodzi o cenę, zależy ona od grubości rajstop, wzoru (wzorzyste rajstopy są droższe), surowców użytych do produkcji i marki.

 • Klasyczne rajstopy 15-20 den bez wzorów kosztują około 4-15 złotych.
 • Za grubsze rajstopy (40-100 den) musisz zapłacić przynajmniej 7-10 złotych. Ceny, w zależności od grubości i składu, mogą osiągać cenę aż 50-55 złotych.
 • Rajstopy ze wzorem są średnio o 30% droższe od gładkich.
 • Rajstopy lecznicze (takie, które można kupić w aptece) kosztują od 70 do 250 złotych, a upiększające (dostępne w sklepach) można kupić już za 15-30 złotych.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że o rajstopach wiesz już wszystko. Na koniec podsumujemy najważniejsze treści artykułu:

Szukasz rajstop na lato, jesień i wiosnę, czy zimę?
Na lato, do lekkich sukienek i spódnic najbezpieczniej ubierać rajstopy w kolorze cielistym (ewentualnie – o ton ciemniejszym, jeśli strój ma ciemną barwę). Odpowiednia grubość to 5-8, ewentualnie 15-20 den.
Jesień, zimna to pory roku, kiedy można zaskoczyć ciekawymi, wzorzystymi rajstopami, najlepiej o grubości przynajmniej 40 den. Warto pamiętać, że rajstopy z mikrowłókna są bardziej kryjące, nie prześwitują.

Chcesz kupić wzorzyste rajstopy, ale nie wiesz, jak dopasować je do swojej figury?
Pamiętaj, że podłużne pasy pasują tylko na idealnie proste nogi, a poprzeczne – na szczupłe. Jeśli masz masywne nogi lub/i jesteś niska, nie wybieraj dużych, wzorzystych aplikacji, uwydatnią mankamenty Twojej figury. Od chudych nóg odwrócisz uwagę ubierając rajstopy z dużym wzorem lub dużymi aplikacjami. Masywne łydki wyszczupli poprzeczny pasek z boku nogi, albo podłużna aplikacja przy kostce.

Szukasz rajstop medycznych i upiększających?
Do wyboru masz rajstopy przeciwżylakowe, pielęgnacyjne, wyszczuplające i specjalne modele dla przyszłych mam. Dobre rajstopy medyczne kupuje się w aptece, pielęgnacyjne i wyszczuplające można dostać w zwykłym sklepie. Kupując rajstopy przeciwżylakowe pamiętaj, żeby idealnie dobrać rozmiar. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem – podpowie Ci, jak wybrać odpowiedni dla siebie model o dobrym stopniu kompresji.

Życzymy wyboru idealnie dopasowanych rajstop!