Jeśli jest śnieg, muszą też być sanki. Marzy o nich chyba każde dziecko i niejeden dorosły, który chce przez chwile poczuć się beztrosko. Oprócz sanek tradycyjnych, możesz kupić też takie, które przypominają kształtem np. samochód wyścigowy. Czy wiesz, że istnieją sanki na resorach?

Kilka pytań, zanim kupisz

Chcesz kupić sanki, które spodobają się Twojemu dziecku i sprawią, że Ty nie będziesz martwić się o jego bezpieczeństwo? A może marzy Ci się powrót do dzieciństwa i szukasz sanek dla dorosłych? Poradzimy Ci, jak wybrać sanki idealne dla Twojej pociechy. Przed zakupem określ:

  Czy sanki mają być przeznaczone dla dziecka, młodzieży w wieku szkolnym czy dorosłych?

Rodzaje

Jeszcze całkiem niedawno nie było w czym wybierać – sanki były drewniane, a płozy spłaszczone i pokryte warstwą metalu. Na takich sankach można było zjeżdżać z górki i jeździć po płaskim terenie.

Z czasem producenci zaczęli wprowadzać różne udogodnienia. Sanki, ze względu na ich przeznaczenie, można podzielić na:

 • do ciągnięcia po ubitym śniegu
 • do zjeżdżania
 • uniwersalne

Należy zaznaczyć, że nie każdy producent stosuje taki podział. Mimo to warto wiedzieć, jakie cechy powinien posiadać każdy z wymienionych wyżej rodzajów sanek. Dzięki temu wybierzesz model, który spełni Twoje oczekiwania i sprawi radość Twojemu dziecku.

Sanki do ciągnięcia po śniegu

Takie sanki powinny mieć spłaszczone płozy o szerokości 2-3 cm, dzięki temu nie będą się wywracać i chybotać. Na płozach powinno znajdować się podparcie dla nóg, które sprawia, że jazda jest wygodniejsza i pozwala uniknąć przypadkowego hamowania nogami. Bardzo przydatne jest oparcie na tylnej części siedzenia (zapobiega upadkom). Sanki do ciągnięcia powinny obowiązkowo posiadać sznurek do ciągnięcia lub drążek do pchania. Najlepsze i najpopularniejsze sanki do ciągnięcia po śniegu to modele klasyczne – drewniane.

Spłaszczone płozy Drążek do pchania sanek  Sznurek do ciągnięcia sanek
 Płozy sanek Fortus  Drążek, Fortus  KhW Mountain Racer, sznurek do ciągnięcia
Płozy sanek Fortus  Drążek, Fortus  KhW Mountain Racer

 
Sanki do zjeżdżania z górki

Takie sanki powinny być nie tylko bezpieczne, ale też zapewniać szybką jazdę. Płozy sanek do zjeżdżania powinny przypominać rurki (sanki nie będą się wywracać) i tworzyć z przodu tak zwane baranie rogi. Konstrukcja sanek powinna być wytrzymała i lekka – muszą sobie radzić nie tylko z obciążeniem, ale też z szybkością. Podparcie pod nogi jest konieczne tylko wtedy, kiedy chcesz zjeżdżać na siedząco.

Sanki do zjeżdżania to w większości modele plastikowe albo drewniane z metalowymi płozami.

Sanki z płozami-rurkami Baranie rogi Sanki do zjeżdżania
 Płozy z metalowymi płozami, Kimet   Baranie rogi, Fortus  Sanki do zjeżdżania, KHW GmbH
Sanki z metalowymi płozami, Kimet
 Baranie rogi, Fortus  Sanki do zjeżdżania, KHW GmbH

Sanki Hamax Sno Tiger
Sanki Hamax Sno Tiger

Coraz popularniejszymi sankami zjazdowymi są tak zwane ślizgacze, czyli plastikowe sanki, które nie posiadają płóz. Ślizgacze mają dobry ślizg, ale nie nadają się do jazdy po płaskim terenie.

Sanki uniwersalne

Sanki uniwersalne, Tako Grand
Sanki uniwersalne, Tako Grand
Takie sanki nadają się zarówno do zjeżdżania, jak i ciągnięcia po śniegu. Sanki uniwersalne powinny mieć płozy zakończone baranimi rogami, płaskie, ale nie za szerokie (do 3 cm). Przydatnym rozwiązaniem jest oparcie pod nogi, które nie przeszkadza w zjeżdżaniu, za to ułatwia jazdę po płaskim, ubitym śniegu. Sanki uniwersalne powinny być lekkie (dzięki temu łatwiej wnosić je pod górkę). Sznurek lub drążek, który można odczepić lub odwiązać, ułatwi ciągnięcie sanek po śniegu.

Nartosanki Hamax SnoX
Nartosanki Hamax SnoXRoss
Idealne sanki uniwersalne to nartosanki. Dzięki nartosankom, które posiadają dwie lub trzy płozy w kształcie nart, można zjeżdżać z górki i jeździć po płaskim, ubitym śniegu. Takie sanki są stabilne i mają dobry ślizg.

Sanki niestandardowe

Sanki powinny być nie tylko solidnie wykonane, bezpieczne i dopasowane do wieku użytkownika, ale też funkcjonalne i estetyczne.

Producenci posiadają w swojej ofercie sanki niestandardowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Oto kilka przykładów:

 Sanki składane Sanki dla chłopców   Sanki dla dziewczynek
 Sanki składane, KHW GmBH – Snow Butterfly  Sanki Hamax Sno Taxi  Sanki Hamax Sno Flower
 KHW GmBH – Snow Butterfly  Hamax Sno Taxi  Hamax Sno Flower
Sanki na resorach    Sanki dla bliźniąt   Sanki odrzutowe
  Sanki na resorach, Alu High-Tech Sled        Sanki Tako DUO  Sanki
      odrzutowe, Rocketman
 Alu High-Tech Sled  Tako DUO  Sanki odrzutowe, Rocketman, projekt K. Michaelsona

 

Sanki-pojazd The Slagoon, projekt
Sanki-pojazd The Slagoon, projekt

Ciekawym wynalazkiem, który może w przyszłości zastąpić tradycyjne sanki, jest The Slagoon, pojazd, który wygrał brytyjski konkurs na najbardziej innowacyjny projekt wykonany z plastiku. The Slagoon jest wyjątkowo bezpieczny i łatwy do sterowania, pozwala na osiągnięcie dużej prędkości. Idealnie nadaje się do zjeżdżania z górki. The Slagoon niedawno trafił do produkcji, na razie nie można go kupić w Polsce.

Budowa

Oprócz bezpieczeństwa i stabilności, liczy się też wygoda sanek. Do najpopularniejszych udogodnień należą:

Oparcie – montuje się je w tylnej części siedzenia. Dzięki oparciu osoba jadąca z tyłu nie musi się bać, że spadnie z sanek. Oparcie może być przymocowane na stałe lub zdejmowane. Najlepiej wybrać sanki ze zdejmowanym oparciem  – są uniwersalne (podczas zjeżdżania z górki możesz je zdemontować). Oparcie możesz też dokupić, kosztuje ok. 20-30 złotych.

Sznurek lub drążek do kierowania sankami
– niezbędny dodatek do sanek, które służą do jazdy po płaskim terenie. Jeśli wybierasz sanki ze sznurkiem, dobrze, jeśli jest zakończony specjalnym uchwytem (nie wyślizgnie Ci się z dłoni). Sznurek do sanek można dokupić, kosztuje około 4-5 złotych.
Drążek jest bardziej stabilny, łatwiej utrzymać go w dłoni. Dzięki temu, że sanki są pchane a nie ciągnięte, zyskujesz nad nimi pełną kontrolę.

Kierownica – dzięki kierownicy, to Twoje dziecko wybiera, w którą stronę skręcić. W kierownicę są wyposażone niektóre modele sanek do zjeżdżania firmy Hamax.KHW GmbH Snow Flipper
KHW GmbH Snow Flipper

Alternatywą dla kierownicy są rączki mocowane po bokach w niektórych modelach plastikowych. Takie rączki umożliwiają Twojemu dziecku manewrowanie sankami i skręcanie.

Hamulce – niektóre modele sanek plastikowych są wyposażone w ręczny hamulec-dźwignię. Dzięki hamulcowi dziecko może zatrzymać sanki wtedy, kiedy chce. To bardzo przydatne i bezpieczne rozwiązanie. Hamulec sprawia, że nie musisz się bać o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas zjeżdżania z górki.

Sanki z troczkami, Hamax Sno Expedition
Sanki z troczkami,
Hamax Sno Expedition
Troczki do mocowania – dzięki troczkom Twoje dziecko może przyczepić do swoich sanek np. rękawiczki lub czapkę. W troczki są wyposażone niektóre sanki plastikowe.

Ocieplacz – to tkanina, którą przywiązuje się do siedzenia sanek, żeby podczas jazdy nie czuć zimna bijącego od śniegu.

Sanki ze śpiworem, Kimet
Sanki ze śpiworem, Kimet
Śpiwór – to udogodnienie dla najmłodszych dzieci. Dzięki śpiworowi na sankach mogą jeździć nawet te dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić. Śpiwór dodatkowo ociepla, więc nie musisz się martwić, że Twoje dziecko zaziębi się podczas zabawy na sankach.

Materiał
 

Solidny materiał

Jeśli kupujesz sanki drewniane, zwróć uwagę na:

 • rodzaj drewna, z jakiego są wykonane. Rodzaj drewna mówi dużo o jego jakości i wytrzymałości. Najbardziej wytrzymałe będą sanki wykonane z drewna bukowego i dębowego (czyli z drewna drzew liściastych), a najmniej wytrzymałe – z drewna sosnowego.

Jeśli sanki są wykonane z drewna litego, możesz mieć pewność, że są dobrej jakości. Lite drewno spełnia podstawowe kryteria wytrzymałości i jakości.

Jeśli sanki, które wybierasz, posiadają certyfikat FSC, to znaczy, że są produkowane według zasad Dobrej Praktyki Leśnej (drewno, z których są produkowane, pochodzi z lasu zarządzanego zgodnie z dobrem przyrody).

 • jakość drewnianych elementów. Deski, z których jest wykonane siedzenie nie powinny być ani zbyt cienkie, ani zbyt wąskie.
   
 • zabezpieczenie drewna. Drewno powinno być obowiązkowo lakierowane. Dzięki temu będzie odporne na niską temperaturę i uszkodzenia mechaniczne. Lakier powinien być wodoodporny.
   
 • metalowe ochraniacze na płozach. Każde drewniane płozy powinny być zabezpieczone metalową warstwa ochronną. Dzięki temu sanki są trwalsze, a ich ślizg jest lepszy.
Sanki z drewna bukowego Sanki z metalową warstwą ochronną na płozach
Sanki Fortus Sanki Fortus
Sanki Fortus Sanki Fortus

Jeśli kupujesz sanki plastikowe, zwróć uwagę na:

 • jakość plastiku. Masa plastyczna oznaczona jako HDPE to plastik o wysokiej gęstości, a więc – dobrej jakości. MDPE to oznaczenie dla plastiku o średniej gęstości, a LDPE – niskiej. Niestety, nie wszyscy producenci podają jakość plastiku, z którego wykonane są sanki. Wyjątkiem jest m.in. firma Hamax.

 • jakość elementów. Dokładnie przyjrzyj się wszystkim plastikowym elementom sanek. Powinny być solidnie przymocowane do korpusu. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno sanek wykonanych z jednego kawałka plastiku.
   
 • grubość dna sanek (szczególnie jeśli kupujesz ślizgacz) – dno nie powinno być za cienkie. Dzięki temuTwoje dziecko podczas zjeżdżania z górki nie będzie odczuwało nierówności i wybojów.
Sanki z plastiku HDPE Sanki wykonane
z jednego kawałka plastiku
Hamax Sno Fire KHW GmbH Snow Shuttle
Hamax Sno Fire KHW GmbH Snow Shuttle

 
Dodatkowe zabezpieczenia

Sanki mogą być wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki którym jazda staje się bezpieczniejsza.

Niektóre modele posiadaję pasy bezpieczeństwa. Pasy sprawiają, że nie musisz się martwić o to, że Twoje dziecko wypadnie z sanek podczas zjeżdżania z górki.

Część modeli sanek (np. nartosanki) jest wyposażona w dodatkową, trzecią płozę, dzięki której są stabilniejsze i bezpieczniejsze.

Sanki z pasami bezpieczeństwa Sanki z dodatkową płozą
Hamax Baby Bob Hamax Sno Jet
Hamax Baby Bob Hamax Sno Jet

Sanki – producenci i ceny

Producenci

Na rynku istnieje kilka firm, które specjalizują się wyłącznie w produkcji sanek. Należą do nich, m.in.:

 • Colint
 • KWH GmbH
 • VT Sport

Sanki są też produkowane przez wiele firm z branży sportowej, np.:

 • Hamax
 • Kimet
 • Spokey
 • Stayer
 • Stiga

Znajdziesz je też w ofercie firm specjalizujących się w produkcji zabawek i akcesoriów dla dzieci,

 • Rolly Toys
 • Tako

Sanki stalowo-skórzane, Porsche
Sanki stalowo-skórzane, Porsche

Niektórzy producenci samochodów, np. BMW, Porsche i Volkswagen, mają w swojej ofercie modele ekskluzywnych i solidnych sanek. Takich sanek nie można niestety kupić w Polsce.

Wybierając sanki markowe masz pewność, że spełniają podstawowe normy bezpieczeństwa i są dobrej jakości. Nie kupuj sanek, jeśli wiesz, kto jest ich producentem.

Ceny

Ceny sanek oscylują w granicach od 40 do nawet 2500 złotych. Cena zależy od innowacyjności produktu i renomy marki.
Oto przykłady:

Cena do 150 złotych Cena od 100-500 złotych Cena ponad 500 złotych
Sanki Colint Hamax Sno Flower KHW GmbH Snow Comfort
Sanki Colint Hamax Sno Flower KHW GmbH Snow Comfort
Opis: sanki z drewna bukowego, posiadają certyfikat TUV/GS, dołączona linka do ciągnięcia; Opis: sanki wykonane z plastiku jakości HDPE, posiadają kierownicę i hamulec; Opis: sanki wykonane z plastiku i stali, ergonomiczny kształt, pasy bezpieczeństwa, hamulce, zagłówek;

Certyfikaty

Sprawdź, czy sanki, które zamierzasz wybrać są certyfikowane. Dzięki certyfikatom i atestom możesz mieć pewność, że wybierasz bezpieczny model.

Najpopularniejsze certyfikaty to:

 • TÜV GS – niemiecki certyfikat bezpieczeństwa przyznawany produktom takim, jak urządzenia elektryczne, zabawki, sprzęty biurowe, rowery, który potwierdza, że dany produkt spełnia przyjęte normy bezpieczeństwa.
 • CE – czyli Certyfikat Europejski. Oznacza, że dany przedmiot jest wyprodukowany zgodnie z normami przyjętymi przez Unię Europejską.
 • FSE – certyfikat międzynarodowej organizacji zajmującej się weryfikacją produktów wykonanych z drewna. Jeśli sanki posiadają certyfikat FSE oznacza to, że są produkowane z uwzględnieniem zasad ekologii.

Informacja o certyfikacji powinna znajdować się na opakowaniu sanek lub, w przypadku zakupów przez internet, w opisie technicznym/specyfikacji.

Podsumowanie

Czy sanki mają być przeznaczone dla dziecka, młodzieży w wieku szkolnym czy dorosłych?

Sanki powinny być dopasowane nie tylko do miejsca, w jakim będą używane, ale też do użytkownika – jego wieku i wzrostu i wagi.

Podstawowymi parametrami, na które powinieneś zwrócić uwagę wybierając sanki, są:

 • maksymalne obciążenie
 • długość i szerokość sanek

W tabeli zgromadziliśmy kilka porad, jak dobrać sanki do wieku użytkownika. Uwzględniliśmy grupy wiekowe, w których należy zwrócić szczególną uwagę na parametry sanek.

Sanki dla dzieci do 3 lat Sanki dla dzieci od 3 do 10 lat  Sanki dla nastolatków i dorosłych
Producenci zadbali o to, by na sankach mogły jeździć nawet te dzieci, które nie potrafią jeszcze chodzić. Sanki dla najmłodszych powinny być bezpieczne, solidne i posiadać różnego rodzaju zabezpieczenia – pasy bezpieczeństwa, specjalne siedzisko lub/i śpiwór oraz wyjątkowo mocną i solidną konstrukcję. Pamiętaj, że fotelik do sanek z pasami bezpieczeństwa oraz śpiworek dla najmłodszych dzieci możesz zawsze dokupić. Sanki dla starszych dzieci powinny być dopasowane do ich wzrostu i wagi. Najprostszym sposobem jest  przymierzenie sanek w sklepie. Jeśli nie masz takiej możliwości, koniecznie sprawdź maksymalne obciążenie sanek (powinno być podane przez producenta na opakowaniu lub w opisie technicznym). Maksymalne obciążenie może wynosić od 30 do 150 kg.
Sanki powinny być też dopasowane do wzrostu i wagi dziecka. Sprawdź długość i szerokość wybranego modelu. Sanki jednoosobowe mają długość 60-90 cm, dwuosobowe – około 100 cm.
Sanki dla nastolatków i dorosłych powinny być przede wytrzymałe. Kupując takie sanki, koniecznie zwróć uwagę na maksymalne obciążenie i dopasuj je do wagi osoby/osób, które będą z sanek korzystać. Weź też pod uwagę długość i szerokość sanek. Istotny jest też materiał, z którego wykonane są sanki – jeśli kupujesz model drewniany, warto wybrać solidne (bukowe lub dębowe) drewno. Jeśli kupujesz sanki plastikowe, wybierz plastik najwyższej jakości (HDPE).
  KHW GmbH Snow Baby Dream   Hamax Sno Tiger   Drewniane sanki, Fortus
 KHW GmbH Snow Baby Dream  Hamax Sno Tiger  Drewniane sanki, Fortus

 

Życzymy udanego zakupu i mnóstwa śniegu!