Część ciała mająca największą styczność z rowerem ma decydujący wpływ na poczucie komfortu podczas jazdy – warto zadbać o to, by źle dobrane siodełko nie psuło przyjemności z jazdy. Niestety trudno o uniwersalne wskazówki – bardzo wiele zależy od budowy ciała.

Ogromna większość masy ciała rowerzysty spoczywa na siodełku, warto więc zadbać, by element ten był odpowiedniej klasy. Problem w tym, że choć można wyróżnić wiele cech odróżniających siodełka dobre od znacznie mniej komfortowych, nie ma prostej recepty na dobór modelu idealnego dla danego rowerzysty, gdyż jest to kwestia mocno indywidualna. Postaramy się jednak streścić kilka rad, które pomogą w wyborze odpowiedniego siodełka.

Na wstępie warto zaznaczyć, że nawet najlepsze siodełko nie spełni swojej roli, jeśli na dłuższych trasach nie będziemy używali specjalnych spodenek z wkładką. Ich rola w zapewnianiu komfortu jest dwojaka: po pierwsze odprowadzają one wilgoć i ograniczają ryzyko odparzeń, po drugie zaś zapewniają dodatkową amortyzację. Oczywiście nie jest to aż tak istotne przy krótkich przejażdżkach po mieście, jednak jeśli planujesz dalsze wyjazdy, zdecydowanie warto rozważyć zakup tej części odzieży.

Jeśli zaś chodzi o samo siodełko, o jego jakości decyduje konstrukcja skorupy (kształt oraz materiał, z którego ją wykonano), a także kształt i twardość pokrycia oraz materiał, z którego je wykonano.

Najbardziej popularna konstrukcja siodełka składa się z metalowych prętów mocujących siodełko do wspornika, wykonanej z tworzywa skorupy, miękkiej wyściółki (z pianki i/lub żelu) oraz wierzchniego obicia, które może być wykonane z materiału syntetycznego bądź naturalnej skóry.
Przy zakupie siodełka warto pamiętać o trzech podstawowych zasadach:

  1. Siodełko ma kluczowe znaczenie dla Twojego komfortu – nie warto więc na nim oszczędzać. Jest to element wymieniany na tyle rzadko, że różnica w cenie pomiędzy różnymi modelami rozłoży się w czasie i szybko o niej zapomnimy, a dobre siodełko będzie nam służyło przez wiele lat
  2. Każde siodełko na początku sezonu lub na początku przygody z rowerem w ogóle może wydawać się niewygodne (stąd odradzamy wybieranie się z nowym siodełkiem od razu na dalekie wyprawy), jednak jeśli zostało dobrze dobrane i jest to produkt odpowiedniej klasy, z czasem ubije się ono nieco, a Ty będziesz cieszyć się wygodą podczas przejażdżek rowerowych.
  3. Wbrew krążącemu mitowi, nie zawsze szersze siodełko jest wygodniejsze! Siodełka „kanapy” nadają się idealnie do rowerów miejskich, ale w rowerze sportowym spisze się lepiej siodełko węższe. Więcej na ten temat piszemy w kolejnym rozdziale.

Szerokość

Siedząc opierasz ciężar całego ciała na kościach kulszowych, ich rozstaw więc będzie decydował o optymalnej szerokości siodła. Wybierz siodełko, które zapewni dobre podparcie obu kościom kulszowym. Aby sprawdzić, jak szeroko są one u Ciebie rozstawione, usiądź np. na mokrym piasku lub na skórzanym fotelu, a później wstań i zmierz odległość pomiędzy najbardziej zagłębionymi punktami. Optymalne siodełko jest przeważnie szersze o 1-2 cm od rozstawu kości kulszowych.Siodełko Fizik Arione
Siodełko Fizik Arione. mimo wąskiego kształtu
uważane za jedno z wygodniejszych dla kolarzy szosowych

Warto też zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy siodełkami damskimi i męskimi – większość renomowanych producentów wyraźnie je rozróżnia. Najbardziej oczywista różnica pomiędzy nimi to szerokość (kobiety mają przeważnie szersze biodra, stąd ich siodełka także są nieco szersze), mają one także nieco inaczej rozłożoną piankę/żel (co wynika z kolei z innego układu naczyń krwionośnych w kroczu). Różnica pomiędzy nimi jest naprawdę odczuwalna, warto więc zadbać o siodełko dobrane do płci. Selle Royal Lookin Sport – szerokie siodełko żelowe, idealne do poczciwego „holendra”
Selle Royal Lookin Sport –
szerokie siodełko żelowe,
idealne do poczciwego „holendra”

Warto też pamiętać o tym, że siodełka do jazdy miejskiej są przeważnie szersze od siodełek typowo sportowych, ponieważ spoczywa na nich większa część masy rowerzysty. Siodełko miejskie lub turystyczne założone w rowerze sportowym (a szczególnie szosowym, wymuszającym nierzadko dość ekstremalną pozycję) będzie miało z kolei zbyt szeroki nos, przez co może dość boleśnie ocierać wewnętrzną część ud. Siodełka sportowe są też przeważnie dłuższe, by umożliwić zmianę pozycji w czasie jazdy i zapobiec długotrwałemu uciskowi na nerwy i naczynia krwionośne.

Twardość

Wbrew pozorom miękkie siodło wcale nie musi być wygodniejsze niż twarde. Miękkie siedzisko oznacza jego zapadanie się i większą powierzchnię, na której następuje ocieranie ciała. Miękkie siodełka są więc dobre tylko wtedy, kiedy wyściółka znajduje się pod kościami kulszowymi, a pozostałe miejsca nie są narażone na kontakt z ocierającym siodłem.

Siodełko żelowe

Twarde, sportowe carbonowe siodełko Corima
Twarde, sportowe carbonowe
siodełko
Corima
Sporą popularnością wśród początkujących rowerzystów cieszą się siodełka żelowe. Postrzegane są jako miękkie, wyjątkowo wygodne i zapewniające komfort jazdy. Doświadczenie podpowiada też, że jest to rozwiązanie znacznie lepsze od tradycyjnej pianki, która dość szybko ubija się i traci swoją zdolność do amortyzacji, a dodatkowo chłonie wilgoć i po pewnym czasie zaczyna nieprzyjemnie pachnieć. Nawet najlepsze i najdroższe siodełko nie sprawdzi się jednak, jeśli będzie dobrane nieodpowiednio do typu roweru i do ciała rowerzysty!
Siodełko Selle Royal Ergogel Relaxed – anatomicznie wyprofilowane żelowe siodełko damskie
Siodełko Selle Royal Ergogel Relaxed
– anatomicznie wyprofilowane
żelowe siodełko damskie

Ważne jest również, by siodełko było dobrze wyprofilowane i miało żelowe wypełnienie zwłaszcza pod kośćmi kulszowymi, a nie na całej powierzchni, gdyż, jak wspomnieliśmy już wyżej, zbyt miękkie będzie powodowało otarcia. Ciekawą opcją są też siodełka z zagłębieniem lub otworem na wysokości krocza – wielu użytkowników chwali takie siodełka ze względu na zmniejszony ucisk na najbardziej wrażliwe punkty.

Obicie

Obecnie dostępne są siodła z całej gamy materiałów. Przez wiele osób za najlepsze uważane są siodełka z obiciem wykonanym ze skóry. Na takim siodełku ciało zdecydowanie lepiej oddycha i jest mniej podatne na odparzenia. Co więcej, siodełko ze skórzanym obiciem z czasem dopasowuje się kształtem do właściciela siodełka, dzięki czemu staje się jeszcze wygodniejsze. Niestety skórzane siodełka wymagają jednak specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych.Klasyczne skórzane siodełko firmy Brooks (zamiast miękkiej wyściółki zastosowano sprężyny)
Klasyczne skórzane siodełko firmy Brooks
(zamiast miękkiej wyściółki zastosowano sprężyny)

Popularniejsze (i nie zawsze tańsze) są siodełka z obiciem z materiałów syntetycznych. Oferują one często właściwości zbliżone lub, przynajmniej w niektórych aspektach, lepsze niż naturalna skóra.

Siodełko damskie)

Damskie siodełko sportowe San Marco
Damskie siodełko sportowe San Marco
Siodełka dla kobiet są szersze i krótsze od tych dla mężczyzn. Często stosowany jest w nich także centralny otwór, który minimalizuje ucisk na wrażliwe miejsca.

Uwaga! Jeżeli w rowerze, który kupujesz, siodełko jest wg Ciebie nieodpowiednie, poproś sprzedawcę o wymianę.

Producenci i ceny

Wybierając siodełko dla siebie weź pod uwagę ofertę renomowanych producentów tego sprzętu, np.:

  • Brooks
  • Fizik
  • Selle Italia
  • Selle Royal
  • San Marco

Będziesz mieć wówczas pewność, że siodełko jest wykonane z materiałów wysokiej jakości i zostało zaprojektowane tak, by – oczywiście po odpowiednim dopasowaniu do indywidualnych cech anatomicznych użytkownika – jazda na nim była komfortowa.
Ceny siodełek dobrej jakości uznanych producentów zaczynają się od kilkudziesięciu złotych – nie zalecamy kupować tańszych niż 50 złotych. Początkującemu rowerzyście powinno wystarczyć dobrze dopasowane siodełko ze średniego przedziału cenowego, od 100 do maksymalnie 300 złotych.

 ————————————————————————————————————————————————————————————–

Konsultacja merytoryczna:
Cyklotur – sklep rowerowy