Naukowcy nie mają wątpliwości: muzyka reguluje nastrój i wpływa na poziom pobudzenia. Może być zatem traktowana jako zdrowy i legalny „doping”. Jeśli zamierzasz sięgnąć po muzyczną pigułkę i szukasz w tym celu odpowiednich słuchawek, które sprawdzą się podczas treningu, ten artykuł jest właśnie dla ciebie.

Czym się od siebie różnią poszczególne modele? Od czego zależy jakość dźwięku? Jak szukać słuchawek, które nie będą co chwilę spadać z uszu? I na co zwrócić uwagę, a co pominąć jako marketingowy pusty slogan?

Spokojnie. Zapnij pasy i przygotuj się na krótką, ale dynamiczną podróż po naszym poradniku. Po jego lekturze odpowiedź na te pytania będzie dużo prostsza.

sluchawki do biegania

Rodzaje – budowa

Wśród sportowców największym wzięciem cieszą się konstrukcje douszne i dokanałowe. Nie są to jednak jedyne modele zaprojektowane z myślą o wykorzystaniu ich na treningu. Równie wygodne mogą okazać się słuchawki zauszne (clip on) a nawet usportowione wersje słuchawek nausznych.

Douszne/dokanałowe

Blaupunkt Sport 111
FOT. Blaupunkt Sport 111

To obecnie najczęściej wybierane słuchawki. I to nie tylko przez sportowców, bo szczególnie upodobała je sobie również młodzież. Nie drenują kieszeni, są za to małe, lekkie i całkiem wytrzymałe. Ich cechą charakterystyczną jest to, że zgodnie z zawartą w nazwie sugestią umieszcza się je w uchu (w małżowinie) lub wewnątrz kanału słuchowego. Pod względem mobilności pozostawiają konkurencję daleko w tyle. Co prawda wypadną blado w porównaniu z nausznikowym sprzętem Hi-Fi w warunkach domowych, ale zbiorą kilka dodatkowych punktów w szkole czy na spacerze, nie mówiąc już o testach podczas treningu.

Ich niemal doskonała funkcjonalność okupiona jest jednak poważnymi wadami. O ile niższa jakość dźwięku nie powinna biegaczowi specjalnie przeszkadzać (zwłaszcza jeśli nie jest jednocześnie zapalonym audiofilem), to wpływ na aparat słuchowy już zdecydowanie – tak. Dlaczego? Bo w przypadku takiej konstrukcji nie ma co liczyć na rozproszenie energii akustycznej: dźwięk podawany jest bezpośrednio do ucha wewnętrznego, co może doprowadzić do częściowego uszkodzenia słuchu. Warto więc posługiwać się takim sprzętem tylko w określonych sytuacjach (np. podczas treningu) i raczej zapomnieć o wykorzystywaniu pełnej mocy odtwarzacza.

Ze względu na ogromną popularność słuchawek dousznych (i dokanałowych), nie powinieneś mieć problemu z dopasowaniem sprzętu do własnych potrzeb. Modele sportowe mają rozmaite profilowania oraz różne rozmiary wkładek, ułatwiających trzymanie słuchawki.

Nauszne (i wokółuszne)

Słuchawki nauszne opierają się na małżowinach, a wokółuszne je okalają. Oferta jest bardzo szeroka, zazwyczaj jest to jednak sprzęt specjalistyczny, wykorzystywany w konkretnych sytuacjach, takich jak koncerty, odsłuchy w studiu czy audiofilskie seanse. Dlatego też większość modeli, choć oferuje jakość najwyższych lotów, zupełnie nie sprawdzi się na treningu. Już na starcie odpadają słuchawki DJ’skie, multimedialne czy studyjne, czyli wszystkie duże, stosunkowo ciężkie, zwłaszcza okalające uszy.

Oczywiście są wśród słuchawek nausznych i modele sportowe. Jeśli się na nie zdecydujesz, masz do wyboru wersje z pałąkiem, zakładanym na głowę lub na kark. To dobra alternatywa dla tych, którzy mają problem z dobraniem słuchawek dousznych, obawiają się o swój słuch lub po prostu nie lubią, kiedy słuchawka tkwi w uchu. Pałąk nie jest może najwygodniejszym rozwiązaniem. Rozmiar słuchawek nausznych także budzi mieszane uczucia wśród biegaczy. Mają one jednak dwie zalety, które często przechylają szalę na ich stronę: zapewniają lepszą jakość dźwięku niż słuchawki douszne i nie są tak niebezpieczne dla aparatu słuchowego.

Clip on

EP-550 Creative
FOT. Słuchawki do biegania Creative EP-550

To bardzo popularny rodzaj trzymania, podobny do tego, jaki mają aparaty słuchowe. Jest on wykorzystywany zarówno w słuchawkach dousznych (i dokanałowych), jak i nausznych. W pierwszym przypadku stanowi dodatkowe rusztowanie, które pozwala zapomnieć o wypadających z uszu „pchełkach”, w drugim – z powodzeniem zastępuje pałąk.

Rodzaje – otwarte lub zamknięte

Dodatkowo słuchawki dzieli się na zamknięte, otwarte i półotwarte.

Zamknięte – izolują od zewnętrznych odgłosów, otaczając szczelnie ucho lub zatykając kanał słuchowy. To rozwiązanie umożliwia odsłuch w hałaśliwym otoczeniu. Niestety, nie można w ten sposób zbyt długo cieszyć się ulubionymi dźwiękami, bo szybko męczy się słuch. Co więcej, tylko konstrukcja dokanałowa nadaje się dla biegaczy. Słuchawki nauszne szczelnie otaczające uszy są duże i niewygodne. Poza tym pojawia się problem wentylacji i potu.

Otwarte – luźno przylegają do ucha, nie ma więc problemu z wentylacją. Czasem słuchacze narzekają, że nieszczelna słuchawka nie izoluje w wystarczającym stopniu od odgłosów z zewnątrz. Warto jednak pamiętać, że podczas treningu na powietrzu całkowite odcięcie się od otoczenia może powodować nieprzyjemną (i niebezpieczną) dezorientację. Brak izolacji działa oczywiście w obu kierunkach. Nie tylko słuchacz słyszy, co się wokół niego dzieje, ale i w jego otoczeniu słychać muzykę płynącą z odtwarzacza.

Półotwarte – łączą zalety obu powyżej opisanych konstrukcji: z jednej strony zapewniają wentylację, z drugiej izolują od otoczenia i świetnie przenoszą niskie, średnie i wysokie tony. Są to jednak słuchawki, którymi powinni zainteresować się raczej audiofile niż biegacze.

Rodzaje – z kablem lub bez

Jeszcze kilka lat temu kabel łączący słuchawki z odtwarzaczem był czymś oczywistym. Dziś już niekoniecznie. Na rynku jest mnóstwo słuchawek, dzięki którym możesz pożegnać się z wysłużonym kablem. Będziesz miał większą swobodę ruchów i nic nie będzie ci się plątało pod nogami. To idealne rozwiązanie dla biegaczy, ale mało przydatne w innych sytuacjach niż trening. Wygoda jest tu okupiona jakością dźwięku. Technologia bezprzewodowa, mimo nieustannych usprawnień, wciąż jest bardziej podatna na szumy i zakłócenia. Pod tym względem kabel pozostaje niekwestionowanym zwycięzcą. Warto też pamiętać, że słuchawki bezprzewodowe trzeba doładowywać.

Jeśli stawiasz na pełen komfort, nie zabiegając o krystaliczny dźwięk podczas treningu, a w dodatku w zaciszu domowym i tak używasz innych słuchawek – bezprzewodowe będą doskonałym wyborem. Jeśli jednak nie ufasz temu rozwiązaniu, wcale nie jesteś skazany na szamotanie się ze starym dobrym kablem. Wystarczy, że użyjesz klipsów, które pozwolą ci przypiąć go w taki sposób, by się nie plątał, np. do rękawa lub do bluzy z przodu.

Przed zakupem słuchawek bezprzewodowych sprawdź czy są one kompatybilne z posiadanym odtwarzaczem/telefonem.

Natomiast decydując się na słuchawki przewodowe, wybierz model z kontrolerem na kablu. Dzięki niemu będziesz mógł sterować odtwarzaczem, nie wyciągając go z kieszeni. W ten sposób bez trudu utrzymasz właściwą koncentrację, nawet jeśli zechcesz zmienić utwór, zrobić głośniej, ciszej albo odebrać czy odrzucić połączenie (o ile używasz do odtwarzania muzyki telefonu).

Parametry

Pasmo przenoszenia – jest to jeden z parametrów, którymi producenci posługują się ze szczególnym upodobaniem. Jednocześnie ma on niewielkie znaczenie. Pasmo przenoszenia to zakres dźwięków od najwyższych do najniższych. Problem w tym, że ludzkie ucho może je słyszeć jedynie w zakresie od 16 Hz do 20kHz, choć dla dorosłego człowieka i te wartości często są zbyt szerokie, bo słuch ulega z czasem degeneracji. Tym samym krzyczące z opakowań liczby to przede wszystkim chwyt marketingowy, po którym można się spodziewać wyższej ceny sprzętu.

Zwykle słuchawki obsługują pasma od 20 Hz do 20kHZ i większość użytkowników w zupełności się nimi zadowoli. Narzekać mogą jedynie audiofile, którzy wyłapują niuanse nierozpoznawalne dla przeciętnego słuchacza.

SPL, czyli czułość lub skuteczność
– to kolejny dobrze eksponowany parametr słuchawek. Jest on podawany w decybelach (dB), czasem przy 1mW mocy lub 1V napięcia. Informuje o tym, jak głośno może z słuchawek popłynąć dźwięk. Poziom głośności może wahać się od 80 do 130 a nawet więcej dB/mW. Nie można jednak zapominać, że długotrwałe słuchanie dźwięków o natężeniu powyżej 90 dB może doprowadzić do uszkodzenia słuchu.

Impedancja – mierzona jest w omach i oznacza opór elektryczny. Im większa impedancja, tym słuchawki bardziej odporne na szum, ale też większy apetyt na napięcie, o ile mają zagrać odpowiednio głośno. W przypadku odtwarzaczy przenośnych sprawdzą się słuchawki obsługiwane w zakresie 16-70 Om.

Poziom zniekształceń (THD) – brzmi obiecująco, ale nie powinieneś do tego parametru przywiązywać zbyt dużej wagi. Informuje on o stopniu zniekształcenia dźwięku. THD podawane jest w procentach. Jak łatwo się domyślić, im niższa wartość, tym lepiej. Ale producent określa ją w warunkach laboratoryjnych, nie do uzyskania przy normalnym użytkowaniu. Poza tym drobne różnice między poszczególnymi urządzeniami są nie do usłyszenia. Dla porównania norma dla sprzętu Hi-Fi wynosi poniżej 1 proc. zakłóceń.

Maksymalna moc wejściowa – informuje jak mocny sygnał może być doprowadzony do słuchawek, natomiast Nominalna moc wejściowa – jaką moc standardowo powinny obsługiwać słuchawki.

Parametry w języku angielskim:
Frequency Response – Pasmo przenoszenia (podawane w hercach – Hz)
Impedance – Impedancja (podawane w omach – Ω)
Sensitivity, SPL – Czułość lub skuteczność (podawane w decybelach na miliwat – 1mW lub volt – 1V)
Maximum/Rated Input Power – Maksymalna/nominalna moc wejściowa (podawana w miliwatach – mW)
THD (Total Harmonic Distortion) – Zniekształcenia harmoniczne (wartość podawana w procentach)

Dodatkowe funkcje

Podbicie basów

Wielu słuchaczy zwraca uwagę przede wszystkim na bas. Nic dziwnego, że producenci wychodzą im naprzeciw i oferują systemy eksponujące niskie tony. Niestety nie ma to nic wspólnego z jakością dźwięku. O ile jest on na wysokim poziomie, sprzęt nie potrzebuje rekompensaty w postaci wychodzącego przed szereg basu.

Symulacja dźwięku przestrzennego

To funkcja, którą mogą zainteresować się gracze lub kinomani. Zupełnie zbędna, jeśli w słuchawkach ma rozbrzmiewać muzyka.

Pulsometr

Słuchawka nie tylko przenosi dźwięk, ale i mierzy puls. Wystarczy, że pobierzesz na swego smartfona bezpłatną aplikację. Podczas treningu tętno chwilowe będzie wyświetlać się na ekranie, a po skończonych ćwiczeniach będziesz mógł zobaczyć średnią wartość pracy serca. Możliwe są także wersje ze stoperem i krokomierzem.

Przyciski na słuchawkach

Niektóre modele umożliwiają sterowanie podstawowymi funkcjami (np. start/stop, głośniej/ciszej i wybór utworu). Takie rozwiązanie może się sprawdzić w przypadku słuchawek bezprzewodowych (bez kontrolera na kablu). Przyciski umieszczone są na słuchawce.

Słuchawki zintegrowane z odtwarzaczem

NWZ-W273_W274S Sony
FOT. Słuchawki wodoodporne Sony NWZ­W273L

Słuchawki i odtwarzacz MP3 w jednym? Nie ma problemu. W przypadku takich hybryd MP-trójka wbudowana jest zazwyczaj w lekki pałąk opierający się na karku. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Czasem producent umieszcza ją w samej słuchawce. Gadżetem ułatwiającym sterowanie podczas treningu może być pilot, np. zakładany na palec, jak pierścionek.

Producenci i ceny

Za słuchawki do biegania z najniższej półki zapłacisz niespełna 40 zł. Co prawda bez trudu znajdziesz modele jeszcze tańsze (nawet za 10 zł), ale trudno spodziewać się, że spełnią twoje oczekiwania. Nawet jeśli zapewnią wystarczającą jakość dźwięku, niekoniecznie będą się dobrze trzymać. Mogą również okazać się zbyt mało funkcjonalne.

W pogoni za udogodnieniami wzrok szybko przesunie się z najniższej półki na średnią i wyższą. Niestety, chcąc mieć „wszystko”, z pełną paletą funkcji, jakością, gadżetami i dizajnem z markowym logiem, bez trudu rozstaniesz się z kwotą 600-700 zł, choć bardzo możliwe, że wyżyłowanych parametrów nawet nie zauważysz. Dotyczy to zwłaszcza różnicy w jakości dźwięku, której potrafią się doszukać tylko ludzie o wyjątkowo wrażliwym słuchu.

Najlepiej więc sprecyzować swoje potrzeby, by niepotrzebnie nie przepłacać. Lepszą wytyczną jest poszukiwanie nawet taniego modelu słuchawek, ale renomowanej firmy, niż próba oszczędzania na wypasionej wersji no name.

Oto kilku producentów, których loga znajdziesz na poszukiwanym sprzęcie:

 • AKG
 • Arkas
 • Creative
 • Denon
 • Jabra Sport
 • JVC
 • LG
 • Panasonic
 • Philips
 • Samsung
 • Sennheiser
 • Shure
 • Sony

sprawdź ceny>>

Podsumowanie

Wybierając słuchawki do biegania, które sprawdzą się, kiedy będziesz pokonywał kolejne kilometry, zwróć uwagę na wygodę i jakość wykonania. W ruchu nawet nie zauważysz, jeśli dźwięk nie będzie perfekcyjny, ale źle dobrane, spadające co chwilę słuchawki mogą w takiej sytuacji doprowadzić do szału. Dlatego starannie i bez pośpiechu przebieraj w ofercie, dopóki nie znajdziesz modelu, który będzie dobrze się trzymał, nie krępując jednocześnie swobody ruchów.

Druga sprawa to funkcjonalność. Zapewni ją, w zależności od upodobań, sprzęt bezprzewodowy bądź dobrze przypięty do odzieży kabel z pilotem. W obu przypadkach nie będziesz musiał wyłuskiwać z kieszeni odtwarzacza.

Do biegania lepiej wybrać model dedykowany dla sportowców – zwykle będzie bardziej odporny na zabrudzenia, wilgoć i pot.

Życzymy udanych zakupów.

Poradniki, które warto przeczytać

 • Jakie buty do biegania wybrać? – Dlaczego rozmiar i estetyka to nie wszystko? I jak nie utonąć w gąszczu dylematów, przed jakimi postawi nas znający się na rzeczy sprzedawca?
 • Jaki prezent dla biegacza? – Masz znajomego, który dużo biega i nie wiesz co mu kupić? Sprawdź nasz poradnik i wybierz odpowiednie prezent!
 • Jaki plecak do biegania? – Jeśli lubisz długie wybiegania albo krótkie wypady z lekkim wyposażeniem w góry to warto sprawdzić plecaki do biegania. Zobacz, który model będzie najlepszy dla Ciebie.