Chcesz kupić słuchawki, ale nie potrafisz poradzić sobie z ilością parametrów albo nie wiesz, jakie byłyby dla Ciebie najlepsze?
Tutaj dowiesz się wszystkiego, co jest Ci potrzebne, a zakup słuchawek stanie się przyjemną formalnością.

 

Rodzaje zastosowanie

Słuchawki douszne/dokanałowe

Konstrukcje tego typu, zgodnie z nazwą, charakteryzują się tym, że umieszczane są w uchu lub wewnątrz kanału słuchowego. Największą popularnością cieszą się wśród ludzi młodych, którzy to najczęściej wykorzystują główną zaletę owych słuchawek – mobilność. Niewielkie rozmiary i stosunkowo duża wytrzymałość sprawiają, że można używać ich prawie wszędzie: podczas spaceru, joggingu, w autobusie czy na siłowni. Mimo zalet funkcjonalnych, oferują one jednak dźwięk niskiej jakości, a sam sposób jego podania może być bardzo niebezpieczny dla uszu. W tym wypadku fale dźwiękowe atakują bezpośrednio narząd słuchu, a biorąc pod uwagę generowane natężenie dźwięku, może to doprowadzić do częściowego lub całkowitego ogłuchnięcia. Mimo swoich wad są obecnie najpopularniejszym typem stosowanym w urządzeniach przenośnych i coraz skuteczniej wypierają mniej wygodne konstrukcje tradycyjne. Ze względu n rosnącą popularność oferta słuchawek dousznych staje się coraz bardziej rozbudowana. Nowe trendy to słuchawki douszne profilowane anatomicznie i dopasowane idelanie do uszu, z wkładkami w różnych rozmiarach dla lepszego dopasowania. W takich słuchawkach dźwięki z zewnątrz są lepiej tłumione, a ucho nie boli, jak w przypadku starszych modeli.

Słuchawki przenośne

Słuchawki przenośne Panasonic
Słuchawki przenośne Panasonic

W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych były najpopularniejszą odmianą słuchawek dla masowego odbiorcy. Konstrukcyjnie przypominają tradycyjne modele w których oba elementy grające połączone są pałąkiem zakładanym na głowę bądź na szyję, natomiast całość jest lekka i przez to stosunkowo mobilna. Bez problemu można ich używać w trakcie spacerów, podróży czy nawet na rowerze. Niemniej z roku na rok zdecydowanie tracą na popularności. Nie zapewniają takiego poziomu wygody jak w przypadku słuchawek dousznych, ani jakości dźwięku oferowanej przez modele studyjne i hifi.

Słuchawki clip on

Creative Labs EP – 550
Creative Labs EP – 550
Nowszy wynalazek to słuchawki clip on, nie posiadają pałąka łączącego elementy. Zakłada się je na uszy za pomocą specjalnych zaczepów, przypominających te z aparatów słuchowych. Występują w dwóch wersjach – jako wkładane do ucha i z tradycyjnymi muszlami.

 

Słuchawki DJ’skie

Pioneer HDJ2000
Pioneer HDJ2000
Duże natężenie hałasu w środowisku pracy DJ’a wymaga odpowiednich rozwiązań. W tym wypadku chodzi o to aby jak najskuteczniej oddzielić słuchającego od wszystkiego co poza słuchawkami, przez to zawsze są to konstrukcje zamknięte, szczelnie zakrywające uszy użytkownika. Ponadto muszą być to produkty wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Jakość dźwięku jaką oferują, w stosunku do wcześniej omówionych modeli jest już całkiem przyzwoita. Dzięki tym cechom zyskały dużą popularność wśród przeciętnych użytkowników, nie mających z pracą DJ’a nic wspólnego. Mimo niemałych gabarytów, dla osób które nie planują biegać czy jeździć na rowerze, słuchawki tego typu mogą okazać się słusznym uzupełnieniem Mp3 playera, dając możliwość komfortowego i przyjemnego odsłuchu niezależnie od miejskiego hałasu.

Słuchawki multimedialne

Słuchawki multimedialne Creative HS -1000
Słuchawki multimedialne
Creative Draco HS-850

Istotą słuchawek multimedialnych jest zintegrowany z nimi mikrofon. Dzięki temu stają się idealnym rozwiązaniem do komunikacji czy gier komputerowych. Rodzaj konstrukcji jest zmienny w zależności od modelu, niemniej zawsze oparty jest na pałąku. Również jakość oferowanego przez nie dźwięku jest bardzo zmienna (spore różnice między modelami). Poza użytkiem domowym, są także stosowane przez profesjonalistów np. przy realizacji programów telewizyjnych czy koncertów.

 

Słuchawki studyjne/monitorujące

Stworzone do zastosowań profesjonalnych i półprofesjonalnych. Używane w studiach nagraniowych, przy realizacji nagrań muzycznych czy programów radiowych. Przez specjalistów uznawane za uzupełnienie odsłuchu tradycyjnego w postaci monitorów studyjnych (specjalnych głośników). Celem tego typu konstrukcji jest przedstawienie jak najbardziej szczegółowego i pozbawionego zniekształceń dźwięku, co umożliwia skuteczną jego obróbkę. Jakość oferowanego brzmienia, przewyższa znacznie wszystkie konstrukcje o których wspomnieliśmy we wcześniejszej części tekstu. Jak nietrudno się domyślić, poza wrażliwością na uszkodzenia największa wadą takich słuchawek jest wysoka cena.

Słuchawki HiFi (High – Fidelity)


Słuchawki Hi-Fi firmy Koss
Słuchawki Hi-Fi firmy Koss
Pod względem jakości nie odbiegają od modeli studyjnych, jednak odrobinę różnią się celem, jaki jest przed nimi stawiany. W tym przypadku dźwięk ma być nie tylko zgodny z rzeczywistością, ale też ładny, przez co różne modele słuchawek hifi sugerowane są do różnych gatunków muzyki. Związane to jest z charakterem brzmienia, jakie dane słuchawki posiadają i który najlepiej pasuje do danego nurtu. Oczywiście niuanse tego typu słyszalne są tylko dla bardzo wąskiej grupy audiofilów. Jako że słuchawki takie często stają się prestiżowym elementem wystroju domu, producenci przykładają dużo większą wagę do ich wyglądu niż w przypadku słuchawek monitorujących.

Pierwsze słuchawki powstały na początku XX wieku, były elementami aparatów telefonicznych.

Poniższa tabela w prosty sposób przedstawia najważniejsze cechy każdego typu słuchawek.

  Do jakich urządzeń? Zakres cenowy Główne wady Główne zalety
Douszne Sprzęt przenośny Od kilku do kilkuset złotych Niska jakość dźwięku, niebezpieczne dla słuchu Mobilność, cena
Przenośne Sprzęt przenośny, komputer, telewizor Od kilku do kilkuset złotych Niska jakość dźwięku Mobilność, cena
DJ’skie Sprzęt DJ’ski, sprzęt przenośny Od kilkudziesięciu do dwóch tysięcy złotych Szybko męczą uszy Można używać w głośnym otoczeniu, wytrzymałe konstrukcje
Multimedialne Komputer, urządzenia realizatorskie Od kilku do kilkuset złotych Tańsze konstrukcje cechuje niska jakość dźwięku Możliwości komunikacyjne
Studyjne Sprzęt nagrywający, urządzenia HiFi Od kilkuset do kilku tysięcy złotych Sprzęt delikatny i bardzo drogi Doskonała jakość odwzorowania dźwięku, bardzo wysoka szczegółowość
HiFi Urządzenia HiFi Od kilkuset złotych do nawet stu tysięcy złotych Sprzęt delikatny i bardzo drogi Doskonała jakość dźwięku, komfort użytkowania
 

Rodzaje z kablem lub bez

Najpopularniejszym sposobem podłączenia słuchawek do źródła dźwięku jest kabel, natomiast warto wiedzieć, że nie jest on jedyną możliwością. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli bezprzewodowych opartych na dwóch technologiach: cyfrowej i bluetooth. Pozwalają one na bezprzewodowe łączenie się słuchawek z urządzeniem muzycznym, za pomocą podłączonej do niego stacji bazowej. Technologie te pozwalają na łączenie się ze źródłem dźwięku z większych odległości niż standardowy kabel. W pomieszczeniach średnią wartością jest ok. 30 metrów, natomiast na zewnątrz zasięg ten się zwiększa.

Należy jednak wiedzieć, że w stosunku do połączenia kablowego, technologia bezprzewodowa jest dużo bardziej podatna na szumy i zakłócenia, co niestety przekłada się na niższą jakość dźwięku. Na szczęście w przeciwieństwie do starszych technologii – radiowej i na podczerwień, wady te są eliminowane. Różnica uwidacznia się jednak w cenach, które są zdecydowanie wyższe są w przypadku rozwiązań bezprzewodowych. Jeśli jednak zależy Ci na spokojnym obejrzeniu filmu, tak aby nie budzić żony, a nie jesteś fanatykiem krystalicznego dźwięku, różnica jakościowa będzie praktycznie nieodczuwalna.

 
Przewodowe
Bezprzewodowe
Wady
Ograniczenie w postaci kabla, mniejszy zasięg
Gorsza jakość dźwięku, problemy z zasięgiem, cena
Zalety
Mniejsze zakłócenia, wyższa jakość dźwięku
Brak krępującego kabla, swoboda poruszania, duży zasięg
 

Rodzaje otwarte lub zamknięte

Często stosowanym podziałem jest podział na słuchawki zamknięte, otwarte i półotwarte. Konstrukcje zamknięte charakteryzują się tym, że szczelnie otaczają ucho lub zatykają kanał słuchowy. Dzięki temu bardzo dobrze izolują od dźwięków zewnętrznych. Zwiększa to komfort odsłuchu w hałaśliwym otoczeniu. Wśród wad takiego rozwiązania, użytkownicy wymieniają szybko męczący się słuch, co wpływa na ograniczenie czasu, przez jaki możesz cieszyć się muzyką. W przypadku szczelnego zamknięcia całego ucha pod słuchawką, pojawia się kwestia braku wentylacji, która w cieplejsze dni może okazać się sporym dyskomfortem.

Słuchawki otwarte przylegają do ucha luźno, co nie stwarza wymienionego wyżej problemu wentylacji. Jednak przez to, że nie izolują one od hałasu z zewnątrz, nadają się jedynie do użytku domowego lub cichej okolicy. Należy także pamiętać, że nie izolują one również otoczenia od dźwięków płynących z słuchawek, co owemu otoczeniu sprawić może przykrość, w postaci przymusu obcowania z wybraną przez Ciebie muzyką. W przypadku droższych produktów pojawiają się również modele półotwarte, czyli takie, które nie tylko zapewnią izolację od dźwięków zewnętrznych, ale też umożliwiają swobodną wentylację.

W 1919 roku firma Brandes wypuściła pierwszy seryjny model słuchawek.

Parametry

Czas zająć się tym co najistotniejsze, czyli parametrami.

Pasmo przenoszenia – jest przedziałem wartości wyrażonych w herzach (Hz). Przedział ten określa dolną i górną granicę częstotliwości, a mówiąc po ludzku, określa przedział dźwięków od najniższych do najwyższych. Zanim omówimy atrybuty słuchawek w tym zakresie, trzeba wiedzieć kilka rzeczy odnośnie właściwości dźwięku, a także ludzkiego słuchu. Częstość fal dźwiękowych mieści się w przedziale od 16 Hz do 20kHz. Fale poniżej 16 Hz nazywane są infradźwiękami, a fale powyżej 20 kHz ultradźwiękami (jeszcze wyżej pojawiają się hiperdźwięki, które jednak nie mają w tym kontekście żadnego znaczenia). Człowiek nie ma możliwości odbierania ani ultradźwięków ani infradźwięków, zatem teoretyczny zakres pasma, jakie słyszy, zamyka się w wartościach 16Hz – 20kHz. Jednak nawet tak zawężony zakres słyszalny jest jedynie dla noworodków, ponieważ z czasem narząd słuchu ulega degeneracji, dorosłemu człowiekowi o przeciętnie zniszczonym słuchu dając możliwość odbierania sygnałów z przedziału ok. 30 Hz – 16000Hz.

Dopiero w tym kontekście można zrozumieć sposób doboru konkretnych słuchawek do ludzkich możliwości. Często na rynku można spotkać słuchawki o znacznie szerszym paśmie przenoszenia, niż faktyczne możliwości uszu. Przy sprzęcie niskiej i średniej klasy nie ma to jednak znaczenia. Najczęściej spotyka się słuchawki obsługujące pasma od 20Hz do 20kHz i takie też okażą się w zupełności wystarczające dla 90% użytkowników.
   
Według niektórych naukowców zajmujących się dźwiękiem, niesłyszalne elementy w paśmie mają wpływ na odbiór słyszalnych, jednak może to mieć znaczenie jedynie dla bardzo wąskiego grona osób i dotyczyć sprzętu w cenie samochodu osobowego. Nie daj się zwieść wartościom podanym na opakowaniu. Każdy producent stosuje swoje metody pomiaru, a ich wyniki traktować można jedynie orientacyjnie. Wielkość pasma przenoszenia nie jest też atutem samym w sobie i w przypadku tańszego sprzętu (do kilkuset złotych), nie należy się nim zbytnio przejmować.

Impedancja – jest to wartość podawana w omach. Oznacza się nią opór pozorny danego urządzenia. Im większa impedancja tym słuchawki będą bardziej odporne na szum, będą brzmiały też ciszej przez co może zaistnieć potrzeba użycia odpowiedniego wzmacniacza. Natomiast im impedancja niższa tym słuchawki bardziej podatne na szumy i zakłócenia,  ale także głośniejsze.  Spotykany zakres wartości mieści się w granicach od 16 do 2000 Ohm, przy czym większość dostępnych na rynku urządzeń przenośnych obsługuje słuchawki w zakresie 16-64 Om i dobierając takie, nie masz się o co martwić.

Jeśli masz ochotę na słuchawki o większej impedancji, musisz dopasować ich wartość do urządzenia, z jakim będą miały współpracować (zazwyczaj wartości te podane są w specyfikacji danego urządzenia). Wyższymi wartościami charakteryzują się słuchawki przeznaczone do współpracy ze sprzętem stacjonarnym. Pamiętać należy, że nie tylko impedancja wpływa na odczucie głośności i nie jest jej bezpośrednim wyznacznikiem. Równie ważna jest skuteczność inaczej zwana efektywnością.

Skuteczność/efektywność/czułość – pozwala określić z jaką skutecznością dostarczona energia elektryczna przekłada się na poziom ciśnienia akustycznego, czyli głośności. Wartości powyżej 95 dB (decybeli) uznawane są już za wystarczające przy czym można znaleźć dużo wyższe. Zastanowić się jednak należy nad tym, czy faktycznie chcesz tak obciążać uszy. Dla porównania przedstawiamy tabelkę, która pomoże uzmysłowić sobie, na jak duży hałas się narażasz.

Źródło dźwięku Natężenie dźwięku
Szmer liści przy łagodnym wietrze 10 dB
Tykanie zegara, szept 20 dB
Rozmowa, darcie kartki 30-40 dB
Przeciętne biuro 50 dB
Dobry jakościowo odkurzacz 60 dB
Gwar barowy, szkoła, ruchliwa ulica, odkurzacz 70-80 dB
Głośna muzyka, klakson samochodowy 80-100 dB
Motocykl bez tłumika 100 dB
Dyskoteka, koncert rockowy, silnik samolotu 100-110 dB
Silnik samolotu 115 dB
Śmigło helikoptera, młot pneumatyczny 120 dB
Hałas powodujący ból fizyczny 130-140 dB
Eksplozja petardy 160 dB
Startujący wahadłowiec 190 dB

Zniekształcenia harmoniczne – wyrażona w procentach ilość niepożądanych składowych dźwięku. Tak jak wszystkie inne parametry, jest mierzona według różnych metod i sposobów. Ponadto sprawdza się ją w warunkach, których sam w domu nigdy nie uzyskasz, nie ma więc sensu przykładać zbyt dużej wagi do tego parametru. Jedyne co warto wiedzieć, to fakt, że norma dla urządzeń Hi-Fi wynosi poniżej 1% zakłóceń. Zatem jeśli dobierzesz urządzenie o wartości zbliżonej lub nawet nieco wyższej, nie będziesz odczuwać żadnego dyskomfortu przy słuchaniu ulubionej muzyki. 

Słowniczek polsko angielski
Pasmo przenoszenia – Frequency range
Skuteczność / Efektywność – Efficiency
Maksymalna moc wejściowa – Max. input power
Impedancja – Rated impedance (Impedance)
Zniekształcenia harmoniczne – THD (Total Harmonic Distortion)

Funkcje dodatkowe

Słuchawki, szczególnie z niższej półki często wyposażane są przez producentów w systemy mające nadać im szczególne właściwości tudzież zrekompensować braki jakościowe. Najpopularniejszym rodzajem takich rozwiązań są systemy podbicia basu. Zazwyczaj mają one za zadanie wyeksponowanie w słuchawkach dolnego przedziału pasma, które jest w nich naturalnie ubogie, lub podbicia owego rejonu ponad pozostałe częstotliwości, co najczęściej sprawia wrażenie przebasowionego, nieselektywnego brzmienia. Zwróć uwagę na fakt, że w droższych i bardziej zaawansowanych konstrukcjach nie spotyka się tego typu rozwiązań. Powód jest prosty – oferowana przez nie jakość dźwięku nie wymaga korekcji ani ingerencji

Drugim rozwiązaniem, stosunkowo rzadziej spotykanym, są słuchawki symulujące dźwięk przestrzenny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to jedynie symulacja, zatem różnice między autentyczną konstrukcją przestrzenną a tą oferowaną przez słuchawki tego typu, jest taka jak między pilotowaniem myśliwca a zabawą w symulatorze. Wielu audiofilów uważa takie cuda za zupełnie zbędne, a wręcz szkodliwe dla odbioru dźwięku. Niemniej z pewnością znajdzie się wielu sympatyków takich wynalazków. Zresztą system ten pojawia się przeważnie w modelach skierowanych do graczy komputerowych, a nie melomanów.

Wyposażenie dodatkowe

Ograniczymy się tu jedynie do wymienienia najpopularniejszych elementów wyposażenia dodatkowego. Sam wybór zależeć może jedynie od potrzeb i preferencji kupującego.

 • Etui – pozwala wygodnie i bezpiecznie przenieść słuchawki
 • Regulacja głośności na kablu – pozwala wygodnie sterować poziomem głośności bez podchodzenia do urządzenia czy szukania „empetrójki” w kieszeni.
 • Dodatkowe wtyczki – najczęściej w postaci dodatkowego „Dużego Jacka (Dżeka)” nakładanego na mały. Daje możliwość podłączenia słuchawek do urządzeń o różnych wejściach. W nowszych modelach pojawiają się także wejścia USB.
 • Equalizery USB – zdigitalizowany system pozwalający na pełną kontrolę nad odtwarzanym dźwiękiem. Nowoczesne słuchawki posiadają własne karty dźwiękowe, które umożliwiają spersonalizowanie odsłuchiwanego dźwięku.
 • Funkcje treningowe dla aktywnych – dla lubiących słuchać muzyki podczas biegania (sprawdź – słuchawki do biegania). Słuchawki wyposażone w krokomierz, monitorowanie pracy serca i stoper (np. NB639 firmy iHome), czy po prostu słuchawki z karabińczykiem przyczepianym do ubrania, zapobiegającym plątaniu się kabli (iHome NB440).
 • Słuchawki CordCruncher – słuchawki, które posiadają kabel w leastycznym rękawie, dzięki czemu nie plączą się podczas ruchu. Rękaw można owinąć wokół szyi bądź nadgarstka. Modne i stylowe.
   

Producenci i ceny

Ceny słuchawek różnią się diametralnie w zależności od marki, jakości i przeznaczenia. Najtańsze douszne słuchawki mało znanego producenta można nabyć już za ok. 8 zł, najdroższe to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Bardzo ważny jest fakt, iż dla zdecydowanej większości ludzi różnice jakości dźwięku są praktycznie niezauważalne. Jeśli więc nie zaliczasz się do kasty audiofili, najodpowiedniejszym wyborem będą słuchawki z niskiej lub średniej półki. Zagwarantują one odpowiednią  jakość brzmienia nie obciążając niepotrzebnie budżetu. Jeśli nie wiesz, jak dobry jest Twój słuch, można sprawdzić go za pomocą krótkiego i łatwego testu. Nie jest on testem naukowym, a wyniki nie są stuprocentowe, niemniej daje on ogólne pojęcie o możliwościach własnego ucha.

 • Należy zdobyć lub przygotować jeden dowolny utwór muzyczny w formacie mp3, ale w dwóch plikach o różnej jakości. Pierwszy 128 kbps, drugi 320 kbps.
 • Następnie należy poprosić kogoś oby odtworzył obydwa pliki w losowej kolejności.
 • Zadanie polega na określeniu który z plików był tym lepszym jakościowo, a który gorszym.

Jeśli  nie czujesz różnicy, nie ma większego znaczenia, jakiej jakości sprzęt wybierzesz.
Jeśli różnica jest odczuwalna dobrym wyborem byłby sprzęt z półki średniej.
Jeśli różnica jest oczywista, można zastanowić się nad sprzętem klasy HiFi.
(Ważne aby oba pliki odtwarzane były w ciszy, w jednolitych warunkach i na takim samym poziomie głośności)
Już wszystko jasne!

Informacje przedstawione w tekście powinny w znaczący sposób pomóc przy wyborze określonego rodzaju a nawet modelu słuchawek. Teraz wystarczy określić jakiego typu konkretnie sprzęt jest Ci potrzebny i można ruszyć na zakupy. Na zakończenie pamiętaj o jednym – lepiej kupić tani model drogiej firmy, niż drogi model taniej. W tej branży marka ma ogromne znaczenie. Dlatego też dodajemy listę najpopularniejszych i najbardziej cenionych producentów słuchawek:

 • AKG
 • Sennheiser
 • Behringer
 • Numark
 • Technics
 • Pioneer
 • Ultrasone
 • Beyerdynamic
 • Ecler
 • Koss
 • Razer (dla graczy)
 • Audio-Technica
 • Grado
 • JBL

 

Za słuchawki tych producentów trzeba słono płacić. Przykładowo, najtańsze Sennheisery kosztują ponad 30 zł. Przyzwoite – ponad 700 zł. Oczywiście nie są to wszystkie cenione marki, niemniej powinny dać duże pole wyboru.
Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz korzystać z oferty wyżej wymienionych producentów, a wymagania stawiane przed sprzętem nie są wysokie, skorzystać można z ofert tak popularnych marek jak: Sony, Phillips, Panasonic, Creative.

Jakość ich produktów jest bardzo różna, ale przy zadaniach niewymagających dobrej jakości brzmienia, powinny się sprawdzić. A przy tym z reguły są znacznie tańsze i kosztują od ok 20 do 200 zł. Zdarzają się jednak i profesjonalne słuchawki za ok. 2000 zł.

 

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy jesteś DJ-em, melomanem, albo zwyczajnie lubisz słuchać empetrójek w drodze do pracy, dobór odpowiednich słuchawek może sprawić Ci wiele radości.

Czy masz wyczulone ucho, czy też nie masz dużych audio wymagań?
Jeśli masz zapędy audiofilskie, poszukaj sprzętu renomowanych producentów. Zakup najpopularniejszych Panasoniców lub Sony nie zadowoli Twoich potrzeb. Tego rodzaju słuchawki przeznaczone są do innej grupy odbiorców, którzy nie mają zdolności rozróżniania niuansów jakości dźwięku.

Lubisz słuchać muzyki w tramwaju lub w trakcie spaceru, czy też raczej wolisz fotel i zacisze własnego salonu?
Wokół Ciebie ciągle coś się dzieje, lubisz życie aktywne, w podróży, w biegu, a przy okazji lubisz posłuchać muzyki, to wybierz słuchawki douszne. Natomiast audiofil kochający słuchanie arii operowych w ciepłych kapciach niech zdecyduje się na słuchawki Hi-Fi.

Czy zamierzasz używać słuchawek do rozmów przez komunikatory internetowe?
W takiej sytuacji wyjście jest jedno: słuchawki multimedialne zintegrowane z mikrofonem. Doskonale sprawdzają się również w sieciowych grach komputerowych.

Życzymy udanych zakupów!