Mimo że okulary są ostatnio bardzo modne, wiele osób nie lubi ich nosić. Alternatywą są soczewki kontaktowe. Na rynku jest sporo rodzajów „kontaktów”, stąd wybór nie jest wcale taki oczywisty. Na jakie się zdecydować? Podpowiedzi w naszym poradniku.

Na początek apel – nie kupuj soczewek bez konsultacji z okulistą lub optykiem. Tylko specjalista może odpowiednio doradzić, jaki rodzaj i jakie parametry będą dla Ciebie właściwe.

A jaki jest wybór?

Rodzaje

Podział soczewek kontaktowych nie jest prosty. Klasyfikacje są różne i zależą od różnych czynników – okresu noszenia, trybu noszenia, materiału z jakiego zostały wykonane oraz przeznaczenia.

Rzecz jasna ostatnim wymienionym przez nas kryterium należy kierować się na samym początku. Reszta jest mniej istotna. Jak zatem przebiega podział soczewek pod kątem przeznaczenia?

Soczewki kontaktowe korekcyjne

Ich główny cel to wyrównywanie różnych wad wzroku (wrodzonych i nabytych). Wśród nich można wyróżnić soczewki:

 • sferyczne – do korekcji dalekowzroczności (nadwzroczności) lub krótkowzroczności
 • toryczne – do korekcji astygmatyzmu
 • multifocalne (progresywne) – do korekcji starczowzroczności (presbiopii)

Toryczne firmy Acuvue
Toryczne firmy Acuvue
Jak w przypadku soczewek sferycznych czy torycznych nie ma wątpliwości do kogo są skierowane, tak w przypadku szkieł progresywnych, takie wątpliwości mogą już wystąpić. Otóż takie soczewki przeznaczone są dla osób po 40 roku życia, które mają problemy z zachowaniem ostrego widzenia. Chodzi o problemy z przeczytaniem drobnego druku, czy też konieczność odsunięcia druku od oczu, aby uzyskać ostrość widzenia.

W takim wypadku soczewki multifocalne pomogą w ochronie oczu i sprawnym działaniu „autofocusa”.

Soczewki kosmetyczne

Soczewki kontaktowe kolorowe Big EyesSoczewki kontaktowe kolorowe Big Eyes
Soczewki kontaktowe kolorowe Big Eyes
Jeśli ktoś ma kaprys i chce mieć inny kolor oczu, ślepia wampira czy oczy kota, to powinien poszukać właśnie soczewek kosmetycznych. Te zmieniające kolor oka nazywane są po prostu kolorowymi.

Bywa też że soczewki kosmetyczne noszone są, aby zakryć zaćmę albo inne wady czy widoczne uszkodzenia oka.

Soczewki kontaktowe lecznicze (terapeutyczne)

Najczęściej pełnią rolę nośnika leków lub stanowią swojego rodzaju opatrunek przy schorzeniach albo urazach rogówki.

Kolejny podział dotyczy trybu noszenia soczewek. Do wyboru masz:

 • dzienne – noszone w ciągu dnia
 • elastyczne – noszone przez kilka dni bez przerwy (do tygodnia)
 • ciągłe – przeznaczone do noszenia przez 14 lub 30 dni bez przerwy

Air Optix Night & Day
Air Optix Night & Day
Oczywiście najbardziej popularne są dzienne, choć elastyczne czy ciągłe są znacznie wygodniejsze. Nie trzeba ich każdego dnia aplikować i zdejmować. Są skierowane do osób aktywnych, które nie chcą stale pamiętać o założeniu i zdjęciu soczewek.

I właśnie soczewki ciągłe w krajach takich jak Wielka Brytania stanowią już połowę przepisywanych przez okulistów.

Z drugiej strony, Soczewki miesięczne kupowane są razem ze specjalnym płynem, który należy regularnie stosować do usuwania białkowych zanieczyszczeń zbierających się na powierzchni szkieł kontaktowych. Nie są więc całkowicie „bezobsługowe”.

Kolejny wybór, przed którym staniesz, dotyczy okresu noszenia soczewek. Na rynku znajdziesz:

 • jednorazowe
 • wielokrotnego użytku

Dailies Aqua Comfort Plus - jednodniowe
Dailies Aqua Comfort Plus – jednodniowe
Soczewki jednorazowe nazywane są też jednodniowymi. Mają wiele zalet, a najważniejszą z nich jest to, że nie wymagają żadnej pielęgnacji. Zdejmujesz je i wyrzucasz (co oczywiście można również uznać jako wadę).

Jeśli dotąd soczewki nie gościły na Twoich gałkach ocznych albo jeśli masz wrażliwe oczy lub alergie, wybierz soczewki jednodniowe. Gwarantują one wciąż ten sam, wysoki komfort oraz higienę użytkowania.

Soczewki wielorazowe mogą być używane przez dwa tygodnie, miesiąc, kwartał lub nawet rok.

Soczewki wielorazowego użytku wymagają codziennych zabiegów – po zdjęciu trzeba je wyczyścić i zdezynfekować. Tylko powtarzanie tego samego rytuału każdego dnia gwarantuje zdrowe użytkowanie. Mimo to i tak na powierzchni szkieł osadzają nieczystości, przez które zmniejszy się bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania.

Dlatego najczęściej stosowane są soczewki 30-dniowe. Coraz rzadziej wybierane są kwartalne, a prawie w ogóle roczne.

Ostatnim czynnikiem, na jaki warto zwrócić uwagę, to materiał, z jakiego zostały soczewki wykonane. Wyróżnia się:

 • soczewki twarde
 • soczewki miękkie

Twarde wykonane są ze szkła organicznego, polimetakrylanu metylu (PMMA) o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu. Wysoka sztywność psuje jednak komfort użytkowania, dlatego ten typ soczewek jest coraz mniej popularny i ustępuje pola soczewkom miękkim. Te, jak sama nazwa wskazuje, produkowane są z miękkich, komfortowych materiałów o wysokiej przepuszczalności tlenu.

Softlens 59 - hydrożelowe
Softlens 59 – hydrożelowe
Są dwa rodzaje rodzaje soczewek miękkich:

 • hydrożelowe
 • silikonowo-hydrożelowe

Hydrożelowe są delikatne, niewyczuwalne dla oka, dobrze uwodnione, ale mają niższą przepuszczalność tlenu niż silikonowo-hydrożelowe. Te kolei pozwalają oku lepiej oddychać, ale za to są sztywniejsze, i co za tym idzie nie tak wygodnie jak hydrożelowe.

Parametry

Pamiętaj! Te parametry soczewek muszą być dobrane przez okulistę lub optometrystę:

 • moc sferyczna
 • promień krzywizny
 • średnica soczewki
 • moc i oś cylindryczna

Moc sferyczna (PWR), czyli moc optyczna. Co może dziwić, często jest różna od mocy okularów. Wynika to z różnicy odległości  okularów i soczewek  od oka (10 – 16 mm).

W związku z tym osoby nadwzroczne potrzebują soczewek kontaktowych o mocy nieco wyższej, a osoby krótkowzroczne o mocy trochę niższej niż w okularach.

Promień krzywizny (BC) określa kąt wypukłości gałki ocznej. Musi być odpowiednio dobrany, aby soczewka dobrze przylegała do oka.

Średnica soczewki (DIA) to inaczej jej rozmiar zależny od wielkości rogówki. Musi być odpowiednio dobrana, aby przykryć rogówkę, nie powodować zniekształceń i właściwie przylegać do oka.

Dla pacjentów z astygmatyzmem dodatkowo ustala się moc i oś cylindryczną, które biorą bezpośredni udział w korekcji tej wady wzroku.

Warto też zwrócić uwagę na inne parametry dotyczące soczewek miękkich, czyli na:

 • stopień uwodnienia
 • gazoprzepuszczalność

Stopień uwodnienia określa zawartość wody w materiale, z których zostały wykonane. Waha się ona od 38 do 74 proc. Im więcej wody, tym lepiej, ponieważ tym większa przepuszczalność tlenu (DK).

Rogówka nie jest unaczyniona i musi korzystać z tlenu zawartego w powietrzu. Badania dowodzą, że zawartość tlenu przy zamkniętym oku spada o 30 procent.

Obok zawartości wody istotna jest również grubość soczewki. I tak dotarliśmy do gazoprzepuszczalności, którą wylicza się na podstawie grubości soczewki i stopnia uwodnienia (DK/t).

Według najnowszych badań, zalecane są soczewki o minimalnej wartości 125 Dk/t.

Producenci i ceny

Oto lista renomowanych producentów soczewek:

 • Acuvue
 • Air Optix
 • Bausch & Lomb
 • Biofinity
 • Dailies
 • EyeEye
 • EyeLove
 • Freshlook
 • Horien
 • iWear
 • Proclear
 • Pure Vision
 • Soflens
 • Zeiss

Za soczewki jednodniowe trzeba zapłacić od 40 do 100 zł. Soczewki dwutygodniowe to koszt od 60 do 150 zł. Miesięczne od 40 do 200 zł. Cena zależy nie tylko od marki. Warto też zwrócić uwagę na wielkość opakowania. W niektórych jest sześć kompletów soczewek, w innych trzy. Może więc okazać się, że droższe w rzeczywistości są tańsze.

Podsumowanie

Soczewki kontaktowe może nosić niemal każdy. Nie ma większych przeciwwskazań zdrowotnych, ani nawet finansowych ponieważ są w całkiem dostępnych cenach.

Można je stosować w różnych okresach – są jednodniowe, dwutygodniowe, a nawet miesięczne. Jedne rodzaje nosi się tylko w ciągu dnia, inne non stop.

Można za ich pomocą korygować wady lub zmienić sobie kolor oczu na jedną imprezę. Każdy jest w stanie wybrać coś dla siebie.

Trzeba jednak pamiętać, aby przed stosowaniem soczewek skontaktować się z okulistą lub optometrystą. Nawet jeśli chodzi o tzw. kocie oczy na jeden wieczór.

A na zakończenie wideo, pokazujące jak zakładać i zdejmować soczewki.