Bywa, że na wakacjach chcesz zobaczyć więcej niż grupa lub niż zaplanowało biuro podróży. Dobrą opcją może być wykupienie dodatkowej wycieczki: wycieczki fakultatywnej. Na co uważać, żeby dodatkowa atrakcja nie okazała się wielką wpadką?

Z definicji wycieczka fakultatywna to dodatkowa atrakcja w trakcie wypoczynku. Wszystkie atrakcje fakultatywne są dodatkowo płatne i można je nabyć u przedstawiciela organizatora wypoczynku np. rezydenta lub w lokalnym biurze podróży w miejscu pobytu.

W kraju czy na miejscu?

Niektóre biura podróży umożliwiają zakup wycieczek fakultatywnych w kraju, jeszcze przed wyjazdem – podczas rezerwacji. Znakomita większość touroperatorów umożliwia skorzystanie z oferty dodatkowej po przyjeździe na miejsce. Wycieczki można wykupić wtedy zarówno u miejscowych rezydentów biur podróży, jak i bezpośrednio u lokalnych usługodawców. Można także zdecydować się na samodzielne zwiedzanie – czy to korzystając z miejscowego transportu publicznego, czy wynajmując na miejscu samochód.

Przed wykupieniem wycieczki fakultatywnej – należy zaznajomić się z jej programem. Warto również sprawdzić, czy umowa zawierana z biurem podróży obejmuje opis takich wycieczek. W przypadku dochodzenie roszczeń związanych z niewłaściwym – naszym zdaniem – wywiązaniem się przez biuro podróży z obsługi takiej wycieczki, pisemna umowa stanowi w praktyce jedyną podstawę do dochodzenia roszczeń.

Warto jednak pamiętać, że większość biur nie jest w stanie zagwarantować odpowiedniej jakości imprez fakultatywnych, dlatego niechętnie wprowadza je wprost do oferty i przyjmuje za nie pełną odpowiedzialność. Nie oznacza to bynajmniej, że owe wycieczki fakultatywne stwarzają jakiekolwiek większe ryzyko!

Co obejmuje wycieczka fakultatywna?

Decydując się na wykupienie imprezy fakultatywnej (wycieczki lub jakiegoś pakietu dodatkowych atrakcji – np. nurkowania czy rejsu) w pierwszej kolejności należy bezwzględnie sprawdzić, co owa impreza obejmuje, jakie świadczenia zapewnia organizator.

Oferowane atrakcje

Kalabria
Kalabria
Lista oferowanych przez touroperatorów dodatkowych atrakcji jest oczywiście otwarta i ograniczona głównie fantazją oraz zasobnością portfeli turystów. Są to oczywiście tradycyjne wycieczki z przewodnikiem w atrakcyjne miejsca, ale także wyprawy w miejsca oryginalne, cenne historycznie, widokowo. Możesz również zdecydować się przyspieszony kurs nurkowania, rejs jachtem czy miniaturową łodzią podwodną, wycieczkę na pustynię, udział w inscenizowanej karawanie, kolację u Beduinów, szaleńczą wyprawę quadami czy samochodami terenowymi na pustynię, lot paralotnią, śmigłowcem.

Organizatorzy – oprócz samej atrakcji – standardowo zapewniają dojazd na miejsce, podstawowe ubezpieczenie, opiekę pilota/przewodnika (niestety nie zawsze posługującego się językiem polskim).

Jeśli przewodnik jest obcojęzyczny, zazwyczaj pilot/rezydent jest tłumaczem. Jeśli natomiast z jakiś przyczyn nie ma takiej osoby obecnej podczas imprezy fakultatywnej, taka informacja powinna być podana przed zakupem wycieczki.

Ubezpieczenie

Wprawdzie wszelkie imprezy fakultatywne na ogół zawierają już ubezpieczenie, jednak wykupując je warto zapytać o ubezpieczenie i jego zakres. Dobrym wyjściem może być wykupienie dodatkowego ubezpieczenia (nie jest to poważny koszt – zamyka się dość często w równowartości 2–5 dolarów).

Zazwyczaj rezydent może dodatkowo ubezpieczyć klienta na jego prośbę. Jednak najlepiej, gdy jeszcze przed wyjazdem – w Polsce (planując skorzystanie np. z nurkowania) dodatkowo ubezpieczysz się np. od ryzyka uprawiania sportów ekstremalnych.

Na ubezpieczenie i jego zakres szczególnie warto zwrócić uwagę przy imprezach, w których występuje nieco większe ryzyko – na przykład przy nurkowaniu, rejsach, wspinaczce czy wycieczce quadem.

Rezydent czy lokalne biuro?

Wycieczki fakultatywne można na miejscu wykupić u rezydenta, a także w lokalnych biurach. Warto wiedzieć, że rezydenci są (na ogół) jedynie pośrednikami, a faktycznymi wykonawcami są i tak lokalne biura. Ta sama wycieczka nabyta u rezydenta jest więc najczęściej nieco droższa – zawiera bowiem dodatkową prowizję.


Kenia
Przy wyborze konkretnego biura i jego oferty, nie ma właściwie reguły, która by pozwalała na uniknięcie niesolidnego organizatora. Cena – w krajach takich jak Egipt czy Tunezja, nie jest w najmniejszym stopniu gwarantem jakości obsługi. Można być oszukanym za duże pieniądze jak i wspaniale obsłużonym za niewielką kwotę. Jedyna rada, to skorzystać z opinii innych turystów, korzystających już z oferty danego lokalnego biura (turyści dzielą się takimi informacjami na forach turystycznych).

Koszt imprezy fakultatywnej to z reguły kwota około kilkudziesięciu do niewiele ponad 100 dolarów (za 1–2 dniową imprezę) od osoby. W tej cenie możemy znaleźć wycieczkę do atrakcyjnych miejsc – łącznie z przejazdem, ubezpieczeniem, przewodnikiem i kosztem wstępu do muzeów, podstawowy kurs nurkowania (raczej szybkie przeszkolenie i asystę doświadczonego płetwonurka podczas pierwszych nurkowań), rejs motorówką, jachtem, miniaturową łodzią podwodną. Na wydatek kilkuset dolarów powinni się przyszykować chętni do odbycia lotu turystyczno-krajoznawczego śmigłowcem lub małym samolotem czy chętni na kilkudniową (2–4 doby) wyprawę na pustynię, połączoną z poznawaniem lokalnej kultury i kuchni, rejs lub kilkudniowy kurs nurkowania.

Na co warto uważać?

Podczas korzystania z wszelkich imprez fakultatywnych po pierwsze należy wziąć poprawkę, i to nawet dość znaczną, na poważne odmienności kulturowe. Nie można też w żadnej mierze zakładać, że osoby z którymi się zetkniemy w obcym kraju będą uczciwe. Należy po prostu mieć oczy dookoła głowy i patrzeć tubylcom zawsze na ręce, nie pokładając nigdy nadmiernej ufności w ich zapewnienia – dotyczy to szczególnie krajów orientalnych (głównie Egiptu). Cenę wszelkich usług należy zawsze uzgadniać przed (na przykład przejażdżki wielbłądem, przejazdu taksówką) skorzystaniem z nich.

Warto pamiętać, że w przypadku większych wycieczek, już samo pojawienie się turystów zwiększa ceny w okolicznych stoiskach. A mieszkańcy Orientu mają duszę handlowca – niekoniecznie uczciwego, warto więc zwracać uwagę na drobne oszustwa podczas zakupów, zwłaszcza przy otrzymywaniu reszty. O ile oczywiście nasz przemiły właściciel kramiku nie stwierdzi, iż nie ma wcale drobnych. Przy wszelkich wyjazdach warto też korzystać z sejfu hotelowego, a na wycieczkę zabierać jedynie niewielkie kwoty pieniędzy.

Żywność i woda pod lupą

Przed wykupieniem wycieczki fakultatywnej warto także sprawdzić kwestię wyżywienia. Szczególnej uwagi w krajach Orientu (najczęściej będących celem naszych wakacyjnych wojaży) wymaga higiena żywności oraz wody. W krajach tych występuje flora bakteryjna odmienna od naszej, więc należy brać pod uwagę ryzyko sensacji pokarmowych. Dlatego na każdą wycieczkę najlepiej zabierać własny zapas butelkowanej wody (ma się wtedy gwarancję czystości), unikać zakupu wszelkich napojów a zakupy żywności ograniczyć do potraw gotowanych lub smażonych. Lepiej unikać owoców i warzyw, nawet tych mytych pod bieżącą wodą.

Nawet na wycieczki na pustynię zabierana jest woda butelkowana i jedzenie, które ma szansę przetrzymać podróż i jej warunki. Oczywiście nie eliminuje to ryzyka do zera, ale znacznie obniża ryzyko zachorowania. Warto też zabezpieczyć się w lokalne leki przeciwko zatruciom pokarmowym. Popularny np. w Egipcie ANTINAL dostępny w lokalnych aptekach bez recepty to pewna pomoc w biedzie :-).

Wycieczki na własną rękę

Samodzielne zwiedzanie może okazać się tańsze i ciekawsze niż zorganizowane wycieczki fakultatywne. Decydując się na samodzielne zwiedzanie można znacznie więcej zobaczyć, nie będziesz również presji rezydenta/przewodnika do odwiedzania zaprzyjaźnionych z nim lokalnych sklepików z żywnością, pamiątkami, przyprawami czy innymi lokalnymi atrakcjami.

Samodzielne zwiedzanie znacznie ułatwia wynajęcie na miejscu samochodu. Warto wiedzieć, że cena podawana przez wynajmującego na ogół dotyczy podstawowej opłaty i nie zawiera innych kosztów – np. ubezpieczenia. Dodatkowo na ogół płacimy za paliwo, ewentualne przekroczenie limitu kilometrów, oddanie auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy, prawo do prowadzenia auta przez drugiego kierowcę czy fotelik dziecięcy.

Przed wynajęciem

Zanim wynajmiesz samochód i udasz się na wymarzoną wycieczkę:

  • sprawdź, co obejmuje ubezpieczenie: jaki jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela a jaki kierowcy (umowa jest w języku angielskim i nie jest napisana skomplikowanym prawniczym językiem)
  • sprawdź ograniczenia dotyczące wieku kierowcy: niektóre firmy wypożyczające zastrzegają minimalny wiek kierowcy, różny od minimalnego wieku pozwalającego na uzyskanie prawa jazdy
  • sprawdź lokalne zwyczaje drogowe: w wielu krajach jeździ się w sposób mocno odmienny od przyjętego w Polsce czy nawet w Europie, i nie chodzi tu o ruch lewostronny, tylko praktykę poruszania się po drogach (powszechne używanie klaksonów, niechętne używanie kierunkowskazów, nieprzestrzeganie pierwszeństwa w ruchu). Jeśli jako kierowcy nie będziemy się czuli w takich warunkach komfortowo, to jednak warto rozważyć wykupienie wycieczki zorganizowanej.
  • nie przyjmuj auta z usterkami: wypożyczany samochód powinien być w pełni sprawny i dokładnie sprawdzony (można zażądać dokumentu potwierdzającego stan techniczny. Warto też wiedzieć, że jeśli cokolwiek wydarzy się z autem w trakcie jazdy i wymagana będzie naprawa, jest to objęte ubezpieczeniem, które jest integralną częścią podpisywanej umowy).
  • sprawdź rodzaj paliwa jaki należy tankować do samochodu.

Przy oddawaniu auta

Zanim oddasz auto, pamiętaj o tym, by:

  • zatankować bak: jeśli auto było pożyczone z pełnym bakiem należy je również oddać napełnione. Za konieczność zatankowania wypożyczalnia może dość słono sobie policzyć (np. zaokrąglić cenę za litr benzyny lub obciążyć karą wynikającą z umowy).
  • sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy: po sprawdzeniu stanu samochodu należy pamiętać o sporządzeniu i podpisaniu przez obie strony dokumentu stwierdzającego, że auto zostało oddane bez uszkodzeń, czyli w stanie, w jakim zostało wypożyczone.
     

———————————————————————————————————————————————————————————
Qtravel.pl
„Quick Travel Search”, czyli szybka wyszukiwarka wycieczek