Kolczyki, które kupiłaś sczerniały lub rozpadły się? Dowiedz się, jaka była tego przyczyna, dzięki temu unikniesz w przyszłości trefnego zakupu. Czy wiesz, dlaczego nie powinno się przechowywać kolczyków w łazience?

Kupując nawet najtańsze kolczyki, należy wymagać dobrej jakości. Biżuteria jest stworzona do ozdabiania i każdy szczegół jest ważny. Poniżej omawiamy najczęstsze zagrożenia, czyhające na Twoje kolczyki oraz propozycje fachowców, jak można spróbować im zapobiec.

Kolczyki się rozpadły

Najprawdopodobniej były źle wykonane. Przy zakupie, szczególnie kolczyków wykonanych z drucików, zwracaj uwagę na zagięte oczka, miejsce połączenia elementów kolczyka.

Oczka nie mogą być niedomknięte lub krzywe.

Kolczyki szybko sczerniały

Prawdopodobnie były źle przechowywane. Zależnie od materiału, z jakiego kolczyki są wykonane, musisz je przechowywać w odpowiedni sposób. Wygodne szkatułki mogą nie wystarczyć, trzeba zadbać o to, żeby ograniczyć dostęp wilgoci i tlenu.

Nie przechowuj kolczyków w łazience.

Zdarza się też, że metal reaguje z potem wydzielanym przez skórę. W takim wypadku należy zaopatrzyć się w środki do czyszczenia biżuterii. Sczerniałe kolczyki wyglądają nieestetycznie oraz mogą zacząć brudzić skórę.

Większość dostępnych środków do czyszczenia poprawi wygląd Twoich kolczyków oraz przywróci blask. Do wyboru masz specjalne chusteczki nasączone odpowiednimi substancjami oraz płyny. Przed użyciem takich środków najpierw uważnie przeczytaj instrukcję obsługi. Niektóre z nich są przeznaczone wyłącznie np. do czyszczenia srebra, nie nadają się do czyszczenia kolczyków z kamieniami naturalnymi lub też mogą pozostawiać zabarwienia na skórze.

Na uwagę zasługuje fakt, iż srebro matowieje dość szybko. Jednak im częściej srebrne kolczyki są noszone, tym rzadziej wymagają czyszczenia.

Kolczyki zgubiły się podczas noszenia

Na pewno miały otwarte (niezapinane) lub niesprawne zamknięte (zapinane) bigle. Bigiel, zwany też potocznie zawieszką, jest to element kolczyka, który wkładasz do ucha. Jeśli często gubisz kolczyki, wybieraj bigle zamknięte.

Kupując kolczyki przez internet o ich jakości wyrabiasz opinię na podstawie zdjęć. Karolina Łasińska, projektantka biżuterii oraz właścicielka internetowej galerii Modna.pl, radzi, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kolczyków przez internet:

  • Kolczyki muszą być identyczne. Poszczególne elementy, jak i cały kolczyk powinny mieć takie same wymiary, jak drugi w parze (chyba że asymetria jest zamierzona).

  • Elementy kolczyka powinny do siebie ściśle przylegać. Luzy świadczą o braku staranności.

  • Jeśli kupujesz kolczyki z elementem o dużej, płaskiej powierzchni, należy wybrać kolczyki z oczkami "owijanymi", gdyż tylko takie pozwalają na wymagane unieruchomienie elementu w odpowiedniej pozycji.


Srebrne klipsy, Karolina Łasińska – dzięki „owijanym oczkom”
elementy kolczyków będą unieruchomione w odpowiedniej pozycji
i nie będą się obracać.

Nigdy nie należy spać w kolczykach. Szczególnie jeśli są długie i składają się z wielu luźno zaczepionych elementów, grozi to skaleczeniem, a poza tym nie służy to również kolczykom. Łatwo je uszkodzić pod ciężarem głowy, mogą się zaczepić o pościel, wygiąć i rozpaść.