Skórzane obuwie będzie dobrze wyglądało i służyło Ci dłużej, jeśli odpowiednio zadbasz o jego konserwację. Konserwacja skóry naturalnej polega na ochronie jej przed szkodliwymi zmianami zachodzącymi w strukturze skóry. Czy wiesz, jak wybrać odpowiednią pastę do butów?

W związku z różnymi sposobami garbowania skóry i jej wykończenia, należy zwrócić uwagę na zalecenia producentów obuwia, zamieszczone najczęściej na metkach i ulotkach informacyjnych, dołączonych do obuwia.

Gąbka z silikonem, GT. Łatwo czyści buty i nadaje im świeży wygląd
Gąbka z silikonem, GT.
Łatwo czyści buty i nadaje im świeży wygląd. 

Najkorzystniejsze są pasty z woskiem naturalnym. Pasty wodno-rozpuszczalnikowe, które mają konsystencję bardziej mazistą, łatwiej się rozprowadzają na obuwiu niż pasty rozpuszczalnikowe w postaci kremów. Tworzą one swoiste błony, odporne na działanie wilgoci, co zabezpiecza obuwie przed działaniem wody.

Krem z naturalnymi woskami wzmacnia i uelastycznia skórę, Dr Martens
Krem z naturalnymi woskami
wzmacnia i uelastycznia skórę, Dr Martens
Pasty samopołyskowe należy stosować ostrożnie, gdyż na skórach bardzo delikatnych lub o słabo utrwalonym barwniku mogą zostawiać plamy i powodować odbarwienia. Jeśli stosuje się je w codziennej konserwacji przez dłuższy czas, na powierzchni skóry powstaje gruba warstwa pasty, która później pęka i wykrusza się. Wygląda to bardzo nieestetycznie, może również uszkodzić samą skórę obuwia.
Dobieraj pastę do barwy obuwia, pomoże to utrzymać oryginalny kolor jak najdłużej! Barwa pasty może być nieco ciemniejsza, niż barwa skóry, ale nigdy jaśniejsza – unikniesz powstawania białych poprzecznych smug w miejscach zaginania się buta.

Nowe obuwie

Przed pierwszym założeniem nowych butów warto je zaimpregnować. Impregnacja jest to nasycenie skóry odpowiednimi substancjami chemicznymi, co ją wzmacnia i zapewnia należytą ochronę przed wilgocią i brudem. Do konserwacji nowego skórzanego obuwia nie należy stosować środków zawierających terpentynę i benzynę. Mogą one powodować zmianę koloru i wyglądu skóry.

Impregnat w spray'u, outdoor biwax, Collonil.
Impregnat w spray’u,
outdoor biwax, Collonil.

Do pielęgnacji wykorzystuj preparaty i przybory odpowiednie dla danego rodzaju skóry. W przeciwnym wypadku narażasz obuwie na zniszczenia skóry wierzchniej.

Skóra licowa

Skóra licowa jest najprostsza w utrzymaniu. Codziennie należy oczyścić buty ściereczką z kurzu i zanieczyszczeń, a za pomocą ciepłej wody – starą warstwę pasty. Dopiero na dobrze oczyszczoną i osuszoną skórę można nanosić pastę lub krem.

Skóra welurowa i nubuk

Skór welurowych i nubuku nie można pastować, należy je czyścić specjalną szczotką (gumową lub drucianą), dostępną do nabycia w sklepach obuwniczych. Wszelkie plamy należy usuwać zmoczoną w wodzie, mocno wyciśniętą szmatką. Skóry welurowe należy odświeżać środkami konserwującymi w aerozolu, przeznaczonymi do tego rodzaju skór. Co jakiś czas możesz nanieść środek koloryzujący, który ożywi kolor skóry.

Skóra lakierowana

Największym wrogiem lakierowanej skóry są gwałtowne zmiany temperatury. Dlatego najlepiej nie nakładać takiego obuwia w szczególnie duże mrozy. Obuwia lakierowanego nie impregnuje się. Obuwie po zdjęciu oczyść wilgotną szmatką i od razu osusz. Nie używaj zwykłej pasty do obuwia, tylko specjalną – do skóry lakierowanej. Skórę lakierowaną poleruje się miękką, najlepiej flanelową ściereczką.

Obuwie na futrze

Jeśli Twoje obuwie jest ocieplane futrem, futerko wewnątrz możesz odkurzyć odkurzaczem (np. wkładając wąską końcówkę do środka). Nie noszone obuwie tego typu przechowuj w suchym miejscu, z włożoną do środka zmiętą gazetą.

Uważa się, że największym wrogiem skórzanych butów jest ich przemoczenie oraz sól. Poza tym, nawet jeśli dobrze dbasz o swoje obuwie, skóra może w końcu zacząć pękać.

Przemoczone buty

Mocno przemoczone skórzane obuwie należy jak najszybciej zdjąć z nóg, włożyć do środka zmiętą gazetę i zmieniać ją kilkakrotnie, gdy nasiąknie wilgocią. Buty połóż na boku (nie na podeszwie) i susz w temperaturze pokojowej. Nawet najlepszej jakości skóra, suszona w pobliżu źródła ciepła (np. grzejniki) będzie pękać. Kiedy buty będą już zupełnie suche, można je natrzeć zwykłą białą wazeliną, masując skórę palcami. Po kilku godzinach usuń delikatnie szmatką resztki wazeliny, dobrze wypastuj i wypoleruj.
Pasta do butów w puszce, Tarrago
Pasta do butów w puszce, Tarrago
Jeśli po zdjęciu obuwia z nóg nie masz możliwości od razu wysuszyć go w odpowiedni sposób, skóra stwardnieje. Jej elastyczność można przywrócić jedynie częściowo. Robi się to nacierając obuwie naftą i później pastując i polerując. Skóra jednak będzie skłonna do pękania, a kształt obuwia może pozostać zdeformowany.
Staraj się codziennie zmieniać obuwie – nie można używać cały czas tylko jednej pary butów. Dzięki temu obuwie będzie miało czas, żeby całkowicie wyschnąć. Nawet jeśli nie zostało przemoczone, wilgoć, którą wchłania skóra podczas chodzenia, znacznie skraca czas użytkowania skóry.

Dzięki umieszczaniu w butach drewnianych prawideł, wilgotny but wysychając nie będzie deformował się, znacznie łatwiej jest również tak usztywnione buty czyścić.

Pękanie skóry butów

Krem do pielęgnacji skóry, Bufalo
Krem do pielęgnacji skóry, Bufalo

Pękaniu skóry butów można zapobiec od czasu do czasu stosując preparat zmiękczający skórę. Domowym sposobem jest natomiast wcieranie oleju rycynowego. Nadmiar oleju po jakimś czasie należy zebrać szmatką, buty wypastować i wypolerować.
Skóra na pękanie jest najbardziej narażona w okolicach zgięć palców lub kostki, szczególnie to widoczne jest w kozakach lub wyższych botkach. Uważaj, żeby takie buty nigdy nie leżały z zagiętą cholewą.

Plamy z soli

Plamy z soli są, niestety, niemal nieusuwalne. Szczególnie, jeśli sól przeniknęła głęboko w skórę. Niektórzy eksperci radzą spróbować usuwać takie plamy masując szczoteczką w ciepłej wodzie z dodatkiem szamponu lub mydła.
Pamiętaj: wysuszona, nie pastowana skóra, łatwo pęka i łuszczy się. Warto zainwestować w odpowiednie preparaty do konserwacji, a Twoje obuwie na pewno odwdzięczy się dobrym wyglądem i trwałością.