Zaznacz stronę

Lalki

Lalka to jedna z najstarszych zabawek, które spotykano już w starożytności. Przez wiele lat zmieniał się jej ogólny wygląd czy materiał, z jakiego została stworzona, lecz ogólne założenie pozostawało niezmienne; starano się upodobnić ją do człowieka oraz przypisać im pewne role do odgrywania. Być może to właśnie wzrastające umiejętności i drobiazgowość przy pracy nad nią sprawiły, że popularność oraz popyt na ten produkt wciąż wzrastają.

Zabawka ta kojarzona jest przede wszystkim z dziećmi oraz wystąpieniami teatralnymi, jednak w wielu krajach uchodzi za ważny symbol. Dla zapalonych kolekcjonerów to niezwykle cenny okaz, który prezentuje się w muzeach lub prywatnych domach. Początkowo modele pozbawione były jakiejkolwiek ruchomości, co wydaje się wręcz niewyobrażalne, kiedy spoglądamy na nie dzisiaj, gdy lalki posiadają zginające się kończyny, niejednokrotnie potrafią mrugać oczami, zmieniać mimikę twarzy, płakać, mówić czy samodzielnie stawiać kroki. Wybór jest niemalże nieograniczony, dlatego warto wiedzieć, czym jeden projekt różni się od drugiego.

Porcelanowe damy

To z pewnością jedne z lalek, które kojarzą się z powiewem starości lub ogromnymi posiadłościami występującymi w filmach grozy. Obecnie raczej kolekcjonowane niż używane do zabawy, co nie oznacza, że produkuje się ich mało. Z relacji długoletnich zbieraczy wynika, że już po roku poszukiwań zbiory są tak duże, że zajmują przynajmniej jeden duży pokój. Stąd też osoby te decydują się raczej na konkretne rodzaje: azjatyckie, ubrane w czerwień, z lat 90-tych.

Kiedyś porcelanowe damy gościły niemalże w każdym domu, teraz jednak zostały przyćmione przez plastikowe modele. Są raczej rzadko wybierane przez kilkuletnie dzieci ze względu na kruchość materiału. Wielce prawdopodobne, że lalka stłucze się podczas zabawy, więc rodzice przeważnie wolą nie ryzykować, taki prezent zostawiając starszemu rodzeństwu.

Nie można im jednak odmówić oryginalności. Niemalże każda z nich wydaje się inna, ponieważ ich blade twarze ozdobione farbkami często były dziełem ludzkich rąk, nie maszyn. Ubierano je w niepowtarzalne sukienki odwzorowujące konkretną epokę lub styl, najczęściej wykańczano koronką, a także dołączano dodatki w postaci drucianych okularków, ozdobnych bucików czy kokard. Niektóre z nich są warte nawet koło 2 tysięcy zł.

Plastikowe modelki

Przełomowym wydarzeniem w świecie lalek okazało się stworzenie Barbie przez firmę Mattel. Odzwierciedlała ona idealne proporcje kobiety, najczęściej przedstawiono ją jako blondynkę pochodzenia amerykańskiego. Dziś można jednak spotkać je we wszystkich odcieniach skóry, podobnie zresztą rzecz ma się z włosami.

Lalka ulegała licznym modyfikacjom i dziś zna ją praktycznie każdy. Można ją zakupić w zestawach razem ze zwierzętami, karetą, Kenem czy akcesoriami dostosowanymi do zawodu, jaki pełni Barbie. Oprócz tego możemy zapewnić jej samochód czy dom, a wyobraźnia dzieci podsuwa coraz nowsze pomysły, które wydają się nie kończyć. Niektóre z nich są nietypowe; zaczynając na syrence, a kończąc na głowie do czesania i stylizacji.

Największą zaletą są jednak ubranka, które można zmieniać bez końca, jako że Barbie zainteresowało się ponad 75-ciu projektantów mody. Dzieci wymieniają się nimi podczas zabawy, często urządzając salon piękności lub sklep. Wydaje się niepojęte, jak kluczowe znaczenia ma wygląd lalek, jednak żyjemy w czasach, kiedy estetyka jest niezwykle ważna nawet w przypadku najmłodszych. Za duży plus uchodzi to, że akcesoria są dostępne do kupienia osobno, często w okazyjnych cenach.

Interaktywne niemowlęta

Wiele dzieci ponad wszystko chce zajmować się kimś młodszym i bardziej bezbronnym od siebie. Idąc za tą potrzebą, niemiecka firma Zapf Creation wyprodukowała lalkę Baby Born przypominającą niemowlę i zastępującą rodzeństwo, którego często brak. Fenomen nie polega tylko i wyłącznie na tym, że wygląda jak żywa, ale również pod wieloma względami tak się zachowuje.

Do jej podstawowych funkcji należą między innymi mruganie, gaworzenie, płakanie, przy którym możemy ujrzeć prawdziwe łzy, picie z butelki czy siusianie w pampersa. Mimo że to wciąż tylko zabawka, potrafi wzbudzić opiekuńczość i uczy wrażliwości. Podobnie jak Barbie; można je przebierać, ale także chodzić z nimi na spacer, jeśli tylko zakupimy odpowiedni wózeczek.

Lalki te zostały wykonane nie tylko z plastiku, ale także z gumy, która sprawia, że są one bardziej elastyczne i przyjemniejsze w dotyku. Takie wykończenie wynika również z faktu, że niejednokrotnie trzeba nacisnąć brzuszek czy rączkę niemowlaka, by ten zaczął do nas mówić. Ogromną zaletą takiego interaktywnego rozwiązania jest to, że zabawka szybko się nie znudzi. Jeśli dziecku skończą się pomysły na tworzenie nowych historii, lalka sama może mu coś podszepnąć.

Magnetyczne dziewczęta

Innym projektem firmy Mattel jest miniaturowa laleczka Polly Pocket. Już sama jej nazwa ma nas nakierować na zabawkę, która rozmiarowo dopasowałaby się do naszej kieszeni. Jest to o tyle praktyczne rozwiązanie, że w wypadku podróży ulubione dziecięce zabawki nie zabierają aż tyle miejsca. Drobne elementy łatwiej jednak zgubić czy połknąć, więc zaleca się, by rodzice raczej doglądali swoich pociech podczas zabawy.

Laleczki te wykonane są różnymi sposobami. W większości nie posiadają jednak zginających się stawów, są raczej twardsze niż Barbie czy Baby Born. Z tego też względu do ich plastikowych wersji dopasowano gumowe ubranka, które rozciągają się na tyle, by zmiana garderoby nie była tak kłopotliwa dla dziecka, jako że bluzki czy spodnie przeważnie się nie rozpinają i nie mają zaczepów na rzepy. Z czasem pojawiło się jednak dużo wygodniejsze rozwiązanie, bowiem w Polly Pocket zaczęto montować magnesy. Od tej pory ubranka składały się z dwóch części – tyłu i przodu, które po przyłożeniu do zabawki łączyły się w całość.

Rozmiar lalek nie przeszkodził jednak w tworzeniu coraz nowszych akcesoriów czy przestrzeni do zabawy, wręcz przeciwnie. Przeciętny domek w przypadku Polly Pocket stał się czymś, co dostarcza wielkich możliwości, bo jako że kubeczki, sztućce i grzebyki nie zajmowały aż tyle miejsca, musiało być ich więcej. Do jednych z popularniejszych zestawów należą samolot, salon piękności czy wodna impreza.

Uwagi

Należy więc pamiętać, że chociaż założenie, w myśl którego produkuje się lalki, nie zmieniło się przez tyle lat, to różnice w produkcji mogą być ogromne:
• w rozmiarze
• materiale
• dodatkach
• przeznaczeniu do wieku

To niesamowicie istotne, by nie kierować się najnowszymi trendami, a tym, co dla dziecka będzie najlepsze. W końcu nikt nie zna go lepiej niż rodzice, którzy po zapoznaniu się z opisami, markami i kategoriami, są w stanie sprawić mu najpiękniejszy prezent w postaci małej przyjaciółki. Cena również nie stanowi problemu, ponieważ można ją dopasować do osobistych preferencji.

Wyświetlanie 1–150 z 270 wyników