Zaznacz stronę

Lutownice

Lutownica, jak sama nazwa wskazuje, to narzędzie służące do lutowania, czyli łączenia ze sobą metalowych części za pomocą spoiwa, inaczej stopu lutowniczego. Spoiwo nazywane jest też cyną, która składa się ze stopu cyny i innych topników, jak np. srebro. Lutownice wykorzystuje się do prac z częściami elektronicznymi, a niektóre z nich służą również do wycinania lub spawania tworzyw sztucznych.

Standardowa lutownica jest zbudowana z uchwytu, elementu grzejnego oraz grotu, który ma bezpośredni kontakt ze spoiwem. W zależności od temperatury topnienia spoiwa, możemy wyróżnić lutowanie twarde i miękkie. Lutowanie miękkie odbywa się w temperaturze poniżej 450 stopni i jest wykorzystywane w sytuacjach, gdy wymagana jest duża szczelność uzyskanego spoiwa, a niekoniecznie jego wytrzymałość.

Lutowanie twarde odbywa się w temperaturze powyżej 450 stopni. Również jest ono szczelne, a dodatkowo bardzo wytrzymałe na rozciąganie i uderzenia. Jest też mniej podatne na działanie wysokich temperatur, z kolei lutowanie miękkie cechuje się dobrą przewodnością elektryczną urządzenia, dlatego stosuje się je w przemyśle elektrotechnicznym.

Rodzaje lutownic

Dostępnych jest kilka rodzi lutownic, do prac amatorskich i elementów elektronicznych najlepiej nada się lutownica grzałkowa, inaczej oporowa. Jest ona lekka i poręczna, dzięki czemu łatwo jest ją używać w warunkach domowych. Wbudowana grzałka wytwarza ciepło, które jest rozprowadzane za pomocą drutu, który prowadzi do grota. Istnieje możliwość wymiany grotów, które są dostępne w różnych kształtach, więc można je dopasować do elementów, które chcemy lutować.

W przypadku lutownicy transformatorowej drut jest jednocześnie grotem, a wysoka temperatura powstaje podczas przepływanie przez drut prądu o wysokim natężeniu. Takie urządzenie szybko się nagrzewa, więc można szybko lutować, a także rozlutowywać duże elementy. Duża waga lutownicy transformatorowej sprawia, że jest mniej poręczna, niż lutownica grzałkowa. Nie ma też możliwości ustawienia dokładnej temperatury.

Powyższe lutownice posiadają zasilanie sieciowe, jeśli potrzebujemy wykonać prace lutownicze w miejsc,u gdzie nie ma źródła prądu, wtedy z pomocą przychodzą lutownice gazowe i bateryjne. Obie są małe i niewiele ważą, dlatego łatwo je przenosić i przydają się w pracach, które nie wymagają wysokiej temperatury. W przypadku lutownicy gazowej ważna jest wielkość pojemnika na gaz, od której zależy czas pracy i regulacja temperatury urządzenia.

Pozostałe kategorie lutownic

Lutownice na gorące powietrze nie mają fizycznego kontaktu z lutowanymi elementami. Lutowanie odbywa się dzięki rozgrzanemu powietrzu, które nakierowuje się na lutowaną powierzchnię. Przydaje się to w przypadku delikatnych elementów i rozlutowywania podzespołów.

Lutownica Hot-Air może być połączona ze stacją lutowniczą, a stacje lutownicze to urządzenia dla profesjonalistów. Znajdujący się w nich układ elektroniczny umożliwia dokładną regulację temperatury. Można stale utrzymywać tę samą temperaturę lub płynnie ją regulować. Wyświetlacz cyfrowy lub analogowy pokazuje na bieżące wszystkie parametry i za jego pośrednictwem można też regulować urządzenie.

Jak wybrać odpowiednią lutownicę?

Wybór odpowiedniego urządzenia jest uzależniony od tego, jakie prace będziemy wykonywać. Do prac amatorskich i hobbystycznych na pewno lepiej sprawdzą się małe i lekkie lutownice, jak grzałkowa, bateryjna lub gazowa. Dwie ostatnie będą również przydatne w miejscach, gdzie nie ma źródła zasilania.

Przed zakupem powinniśmy sprawdzić, jak dany model sprawdza się w naszych rękach, czy jest wygodny i nie za ciężki. Lutownice nie są produkowane przez wiele firm, ale warto wybrać sprzęt sprawdzonego producenta, jak Monacor, Yato, Steinel, Topex, P.S Trading. Nawet jeśli korzystamy z lutownicy tylko od czasu do czasu, sprawdzona marka będzie lepszą inwestycją.

Gdy zajmujemy się lutowaniem bardziej zawodowo, z pewnością przyda nam się urządzenie, nad którym możemy z lepszym skutkiem zapanować, jak stacja lutownicza. Pozwoli dokładnie ustawić temperaturę lutowania czego nie umożliwia nam, np. lutownica transformatorowa.

Ważne jest również na jakich materiałach będziemy pracować. Do dużych elementów posłuży nam lepiej wspomniana lutownica transformatorowa. Do delikatnych materiałów nada się lutownica na ciepłe powietrze, a do elektronicznych elementów lutownica grzałkowa z wymiennymi grotami.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2