Krótki przegląd wad optycznych – od aberracji po winietowanie.

Aberracja chromatyczna

Polega na rozszczepianiu się światła białego na wiele barwnych obrazów, następuje przy przejściu promieni światła przez soczewkę. Przez to obiekty stają się mniej wyraźne. Dla zlikwidowania tego błędu stosuje się soczewki o różnym współczynniku załamania światła. Obiektywy z tymi soczewkami oznaczane są symbolem APO.

Aberracja komatyczna (koma)

Polega na rozciągnięciu fotografowanych punktów, które tworzą efekt przecinka.

Aberracja sferyczna

Polega na tym, że promienie padające bliżej obwodu soczewki załamują się bardziej niż promienie padające bliżej środka soczewki. Dlatego najwięcej wad soczewek możemy zaobserwować przy dużych otworach przesłony.

Astygmatyzm

Wada polegająca na tworzeniu rozmazanego i zniekształconego obrazu (promienie są ogniskowane w różnym miejscu).

Dystorsja

Dystorsja to wada powstająca na obrzeżach zdjęcia (im dalej od środka osi optycznej, tym większe mogą być zniekształcenia) – obraz padający na materiał światłoczuły może zakrzywiać się na brzegach tworząc efekt beczki (dotyczy obiektywów szerokokątnych z zoomem) lub rozciągniętej chustki (dotyczy obiektywów z długą ogniskową).

Przykład zdjęcia z dystorsją (efekt rozciagnietej chustki)
Przykład zdjęcia z dystorsją (efekt rozciagniętej chustki)

Winietowanie

Winietowaniem nazywamy ściemnianie się obrazu na krawędziach, często występuje przy obiektywach szerokokątnych, gdy pole widzenia obiektywu jest szersze niż pole obrazowe. Zauważymy to, gdy założona na obiektyw osłona przeciwsłoneczna lub filtry nie są odpowiednio dobrane.

Przykład zdjęcia z winietowaniem
Przykład zdjęcia z winietowaniem