Przypuśćmy, że chcesz kupić obiektyw Nikon Nikkor 105 mm f/2.8 G AF-S VR IF-ED MICRO. Czy wiesz, co kryje się za tymi oznaczeniami? Często dane oznaczenia stosowane są tylko przez konkretnego producenta i w innym przypadku mogą oznaczać coś całkiem innego. Warto wiedzieć, jak je interpretować.

Sprawdź oznaczenia obiektywów

AD (Anomalous Dispersion) – w obiektywach Tamron oznaczenie informujące o zastosowaniu soczewek zapobiegających powstaniu aberracji chromatycznej.

AF (auto-focus) oznacza automatyczne ustawienie ostrości, funkcja wybierana na obiektywie (ale sterowana aparatem). Przy włączonej funkcji AF aparat po lekkim naciśnięciu spustu migawki (lub odpowiedniego przycisku) ustawia ostrość. Przejście z funkcji AF do MF (manual focus) pozwala na ręczne ustawienie ostrości pierścieniem na obiektywie.

AF-S spotykane na obiektywach Nikon. Oznacza automatyczne ustawienie ostrości w obiektywie, który jest wyposażony w swój silnik.

AL w obiektywach Pentax oznaczenie informujące o zastosowaniu soczewek asferycznych – zapobiegające powstaniu aberracji sferycznej.

APO spotykane na obiektywach Sigma. Oznaczenie dla obiektywów z soczewkami o zmniejszonym współczynniku załamania światła (apochromatycznych), dzięki nim zminimalizowano aberrację chromatyczną, kontury fotografowanych obiektów są bardziej czytelne i nie rozmywają się na brzegach.

AS (Aspherical) w obiektywach Tokiny oznaczenie informujące o zastosowaniu soczewek asferycznych – zapobiegające powstaniu aberracji sferycznej.

ASL spotykane na obiektywach Tokiny – informacja o zastosowaniu specjalnych soczewek pozwalających zmniejszyć rozmiary obiektywu. W obiektywach Tamron oznaczają soczewki asferyczne.

ASP oznacza zastosowanie w obiektywie soczewek asferycznych, dzięki nim można było zmniejszyć liczbę soczewek w obiektywach. Stały się przez to krótsze i lżejsze.

ASPH oznacza zastosowanie w obiektywie soczewek sferycznych w obiektywach Olympusa.

ATX (Advanced Technology-Extra)/ATX-PRO nazwa własna obiektywów Tokina.

CRC (Close Range Correction) rozwiązanie spotykane np. w obiektywach Nikon. Jest to system korekcji ogniskowania z małych odległości.

Cyfry rzymskie (np. II) – oznaczają kolejną, ulepszoną serię.

D –  w zależności od producenta może oznaczać obiektyw z mikroprocesorem mierzącym odległość obiektu od aparatu (Nikon) lub informację umieszczaną na obiektywach przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych, niepełnoklatkowych (Leica).

DA seria obiektywów Pentax przeznaczonych do lustrzanek cyfrowych, niepełnoklatkowych.

DC oznaczenie firmy Sigma, tylko dla obiektywów przeznaczonych do aparatów cyfrowych z niepełnoklatkową matrycą, ich budowa jest inna, tylna soczewka jest bardziej wysunięta, przez co nawet „mechaniczne” zamontowanie ich w aparatach analogowych lub lustrzankach pełnoklatkowych staje się niemożliwe.

DG spotykane na obiektywach marki Sigma, najczęściej jako obiektywy szerokokątne. Zbudowane z wysokiej jakości soczewek likwidujących bliki i „duszki”, często występujące w fotografii cyfrowej.

DI (Digital Integated Design) oznaczenie firmy Tamron informujące o przystosowaniu obiektywu zarówno do współpracy z lustrzankami pełno- jak i niepełnoklatkowymi.

DI II oznaczenie firmy Tamron informujące o przystosowaniu obiektywu do współpracy tylko z lustrzankami niepełnoklatkowymi.

Digital obiektywy przystosowane tylko do pracy z aparatami cyfrowymi.

DMF (Direct Manual Focus) rozwiązanie zastosowane w obiektywach Sony polegające na możliwości ustawiania ostrości manualnie na włączonym trybie AF.

DO (Diffractive Optics) spotykane w obiektywach Canon, oznacza zastosowanie specjalnych elementów optycznych, co umożliwia zmniejszenie gabarytów obiektywu. Stosowane głównie w obiektywach długoogniskowych o dużych jasnościach.

DT (Digital Technology) oznaczenie obiektywów Sony do aparatów niepełnoklatkowych.

DX – oznaczenie obiektywów Nikon, Tokina, które pasują tylko do aparatów z matrycą w rozmiarze DX.

##nowa##strona##

ED (Extra-low Dispersion) spotykane na obiektywach Nikon. Określa rodzaj soczewek o niskiej dyspersji, których budowa powoduje zmniejszanie aberracji chromatycznych.

EF oznaczenie mocowania w aparatach Canon z serii EOS (pełna klatka). Obiektywy serii EF można używać również w aparatach niepełnoklatkowych i analogowych.

EF-S oznaczenie mocowania w aparatach Canon z serii EOS (matryca APS-C). Obiektywy te można podłączyć tylko do aparatów niepełnoklatkowych.

EX profesjonalne obiektywy Sigma.

F oznaczenie mocowania obiektywów do lustrzanek Nikon. Ponieważ Nikon ma tylko jedno mocowanie, starsze obiektywy Nikona zazwyczaj będą współpracować z nowszymi lustrzankami.

FC (Focus Clutch Mechanism) – informacja tylko na obiektywach Tokiny mówiąca o zastosowaniu specjalnego pierścienia do szybkiego przełączania ostrości z AF do trybu manualnego.

FE (Floating Element system) rozwiązanie zastosowane w obiektywach Tokina, polegające na ustawianiu ostrości za pomocą dwóch niezależnie poruszających się grup soczewek.

G informacja umieszczana na obiektywach Nikon. Oznacza brak pierścienia do ustawiania przesłony na obiektywie.

GM (Glass-Molded) spotykane na obiektywach Tamron. Określa rodzaj soczewek asferycznych (szkło tłoczone).

HID (High Index High Dispersion) określa rodzaj soczewek (w obiektywach Tamron), których budowa powoduje zmniejszanie aberracji chromatycznych.

HLD (High-refraction, Low Dispersion) spotykane na obiektywach Tokina, oznacza obiektywy najwyższej jakości, zastosowane w nich soczewki w bardzo mocnym stopniu redukują aberracje chromatyczną.

HSM (Hyper Sonic Motor) oznaczenie obiektywów Sigma informujące o zastosowaniu ultra cichego i bardzo szybkiego silnika autofocusa.

IF (Internal Focusing) wewnętrzne ogniskowanie, soczewki wewnątrz konstrukcji są przesuwane, natomiast przednie szkło jest nieruchome.

Internal Focusing System wewnętrzne ogniskowanie w obiektywach Sony, soczewki wewnątrz konstrukcji są przesuwane, natomiast przednie szkło jest nieruchome.

IS (Image Stabilizer) funkcja, stabilizacji w obiektywach Canon, pozwala na wydłużenie czasu naświetlania, zazwyczaj o 2-3 stopnie EV.

IRF (Internal Rear Focus system) oznaczenie firmy Tokina, oznacza obiektyw z tylnim ogniskowaniem, dzięki temu rozwiązaniu praca AF jest szybsza i cichsza.

K/KAF/KAF2 rodzaje mocowań obiektywów Pentax.

oznaczenie stosowane na obiektywach Canon. Są to obiektywy najwyższej klasy, wykonane z nieścieralnych materiałów, charakteryzują się lekkością oraz bardzo cichą i szybką pracą autofocusa. Spotykane w kolorze białym lub czarnym, z czerwona obwódką.

LD oznaczenie firmy Tamron, informujące o zastosowaniu soczewek minimalizujących aberrację chromatyczną.

MC (Multi-Coating) określenie powłok antyrefleksyjnych w obiektywach Tokina.

M/A oznacza możliwość wyłączenia automatycznego ustawiania ostrości i ustawienia jej ręcznie.

MEGA O.I.S. oznaczenie optycznej stabilizacji obrazu w obiektywach Panasonic.

MF obiektyw z manualnym ustawianiem ostrości.

Macro obiektywy przeznaczone specjalnie do makrofotografii lub pozwalające na fotografię macro. Dzięki specjalnej konstrukcji pozwalają na wykonanie zdjęć z bardzo bliska umożliwiając fotografowanie owadów, roślin itp. Za typowy obiektyw do makrofotografii uznaje się taki, który daje skalę odwzorowania 1:1.

Micro obiektywy Nikon przeznaczone specjalnie do makrofotografii lub pozwalające na fotografię makro.

##nowa##strona##

Reflex oznaczenie teleobiektywu Sony o konstrukcji zwierciadlanej.

RF oznaczenie firmy Sigma, oznacza obiektyw z tylnym ogniskowaniem, dzięki temu rozwiązaniu praca autofocusa jest szybsza i cichsza.

SD spotykane na obiektywach Tokiny, oznacza zastosowanie szkieł ze specjalnych materiałów redukujących aberracje chromatyczne.

SL stałoogniskowe obiektywy Tokina z manualnym ustawianiem ostrości.

SMC (Super-Multi-Coating) stosowane przez Pentax 7-warstwowe powłoki antyodbiciowe.

SSM (Super Sonic wave Motor) oznaczenie obiektywów Sony informujące o zastosowaniu ultra cichego i bardzo szybkiego silnika autofocusa.

STF na obiektywach marki Sony, oznacza zastosowanie soczewek, które w specjalny sposób rozmywają obraz w miejscu, gdzie nie jest ustawiona ostrość.

SWM (Silent Wave Motor) oznaczenie obiektywów Nikon informujące o zastosowaniu ultra cichego i bardzo szybkiego silnika autofocusa.

SWD (Supersonic Wave Drive) oznaczenie obiektywów Nikon informujące o zastosowaniu ultra cichego i bardzo szybkiego silnika autofocusa.

SZ-X zmiennoogniskowe obiektywy Tokina.

T oznaczenie informujące o pokryciu soczewek w obiektywach Carl Zeiss specjalnymi powłokami antyrefleksyjnymi redukującymi poświatę i bliki.

TS-E oznaczenie obiektywów tilt i shift u Canona.

USM (Ultra Sonic Motor) oznaczenie obiektywów Canon informujące o zastosowaniu ultra cichego i bardzo szybkiego silnika autofocusa.

VC (Vibration Compensation) oznaczenia stosowane przez firmę Tamron, oznacza zastosowanie stabilizacji obrazu w obiektywie.

VR (Vibration Reduction) oznaczenie stosowane przez firmę Nikon, oznacza zastosowanie stabilizacji obrazu w obiektywie.

XR (Extra Refractive Index) oznacza zastosowanie w konstrukcji obiektywu soczewek typu XR o dużym współczynniku załamania światła. Dzięki temu stało się możliwe zmniejszenie długości i średnicy obiektywu przy niezmienionej jasności.

ZL (Zoom Lock Feature) rozwiązanie stosowane w obiektywach Tamron, polegające na zablokowaniu pierścienia służącego do zmiany ogniskowej.

WR obiektyw jest odporny na zachlapania i wilgoć (taki obiektyw ma w swojej ofercie firma Pentax).