Bez wiedzy o niebie obserwacje są praktycznie niemożliwe. Trzeba wiedzieć co, w jakim czasie i w jakich warunkach pokazuje się nad głową. Ogromna ilość takich informacji zawarta jest w różnej maści programach do eksploracji nieba.

Google Earth

Jest prostym, darmowym programem, którego podstawową funkcją jest geolokalizacja, jednak oferuje również możliwość zapoznania się z mapą nieba, czy wirtualny spacer po powierzchni Księżyca lub Marsa. Uwagę użytkownika zwrócą z pewnością atrakcyjne zdjęcia obiektów niebieskich, które znajdują się na mapie. Jest to program stosunkowo ubogi i bez problemu znaleźć można lepsze i bardziej funkcjonalne.

Widok nieba w programie Google Earth
Widok nieba w programie Google Earth

HNSKY (Hallo Northern Sky)

Rozbudowany, darmowy program, dający możliwość sprawdzenia co, gdzie i kiedy dzieje się na niebie. Bardzo bogata mapa nieba oraz obsługa nie będąca wyzwaniem dla przeciętnego dorosłego osobnika sprawia, że jest on idealnym rozwiązaniem do nauki nieba, a także bazą wspomagającą obserwacje. HNSKY bazuje na prostej, czytelnej grafice, która jednak może okazać się mało atrakcyjna dla laika.

Widok nieba w programie Hallo Northern Sky
Widok nieba w programie Hallo Northern Sky

Stellarium

Program, który łączy zalety obydwu wymienionych wcześniej aplikacji. Niezwykle atrakcyjny graficznie, tak jak Google Earth oferujący bogatą bazę zdjęć, jednocześnie pozwala na bardzo wygodne namierzanie obiektów. Wyposażony w wiele ciekawych opcji, takich jak symulacja zanieczyszczenia świetlnego, czy symulacja adaptacji wzroku. Nawet dla kogoś niezwiązanego z astronomią może być interesującą rozrywką. Oferuje wszystko, czego potrzeba do zaplanowania obserwacji astronomicznych.

Gwiazdozbiór Orion w programie Stellarium
Gwiazdozbiór Orion w programie Stellarium

Programy przedstawione w tekście są nieduże i łatwo dostępne, zatem najlepiej wypróbuj je wszystkie i wybierz ten, który odpowiada Ci najbardziej. Oprogramowanie wspierające eksplorację nieba często dołączane jest przez producentów teleskopów, zatem jeśli wybrany przez Ciebie model posiada w zestawie taki program, tym lepiej.

Owocnych obserwacji!