Zaznacz stronę

Puzzle

Puzzle to idealna forma rozrywki dla osób w każdym wieku. Znajdziemy ofertę dla najmłodszych, gdzie elementy będę miały spore rozmiary. Nie będzie jednak problemu ze znalezieniem czegoś dla dzieci w starszym wieku czy nawet dorosłych. W tym ostatnim przypadku liczba elementów może przekraczać nawet 3 tysiące.

Jeżeli mówimy tutaj o największych zestawach to rekord wpisany do księgi Guinesa mówi o puzzlach składających się z ponad 550 tysięcy elementów. Złożyli je studenci z Wietnamu. Same elementy miały wymiary 2,5 na 2,5 cm każdy. Po złożeniu wymiary wynosiły 14×23 metry.

Wracając jednak to historii. Za twórcę puzzli uznaje się brytyjskiego kartografa i rysownika – Johna Spilsbury. Aby ułatwić naukę kartografii naklejał wydrukowane mapy na drewno, a następnie rozcinał je zgodnie z granicami. Jego pomysł szybko rozprzestrzenił się po całej Anglii. Zaczęto też wykorzystywać go do nauczania innych przedmiotów.

Poza Anglią puzzle zdobyły popularność w drugiej połowie XIX wieku. W tym czasie zaczęto ciąć obrazki na elementy, które nie pokrywały się kształtami z tymi na rysunkach. Dzięki temu puzzle stawały się trudniejsze do ułożenia. XX wiek to rozpoczęcie maszynowej produkcji, a dzięki obniżeniu kosztów masowa produkcja. Wszystko to wpłynęło pozytywnie na spopularyzowanie tej formy rozrywki.

Rodzaje puzzli:

  • Puzzle tradycyjne
  • Puzzle 3d
  • Puzzle drewniane
  • Puzzle podłogowe
  • Fotopuzzle

Wyświetlanie 1–150 z 273 wyników