Zaznacz stronę

Rolety

Jakie rolety?
Nasz dom budowaliśmy po to, by zapewniał nam komfort i bezpieczeństwo, oraz by niezależnie od pogody czy innych niekorzystnych warunków zawsze czuć się w bim spokojnie i komfortowo. Każdy dom posiada okna, a te muszą być dobrze zabezpieczone, przed różnego rodzaju czynnikami. Konieczne do tego są rolety, które w dzisiejszych czasach spełniają bardzo ważne funkcje.

Rolety dzielą się na kilka rodzajów, z których każdy jest przeznaczony do nieco innych zastosowań czy pomieszczeń. Przed wyborem rolet trzeba zastanowić się, jaki typ będzie dla nas najlepszy.

Rolety podstawowe

Podstawowy rodzaj rolet to rolety wewnętrzne, wykonane najczęściej z materiału. Jeszcze kilka lat temu były obecne niemal w każdym domu, teraz jednak powoli wychodzą już z mody. Są one łatwe w użytkowaniu, a mechaniczne sterowanie zapewnia brak ewentualnych problemów z elektroniką. Takie rolety będą dobrym wyborem, gdy potrzebujemy skutecznej ochrony przed słońcem. Sprawdzą się doskonale na przykład gdy pracujemy przed komputerem i nie możemy pozwolić sobie na to, by słońce padało nam na ekran. Często są stosowane również w kuchni ze względu na swoją elastyczność i szybkość użytkowania.

Niestety, posiadają też swoje wady – nie blokują całkowicie dostępu światła, oraz szybko się nagrzewają, dlatego ich używanie w gorące dni może okazać się niewystarczające. W takiej sytuacji lepiej zaopatrzyć się w modele wykonane z aluminium.

Rolety automatyczne

Rolety takie mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że nie trzeba otwierać ich za pomocą korbki. Takie rozwiązanie bowiem na dłuższą metę może się okazać dla nas uciążliwe, szczególnie jeśli mieszkamy w dużym domu. Chodzenie od okna do okna tylko po to, by zasłonić nasze rolety nie jest idealnym pomysłem na spędzenie wieczoru. Warto wtedy zainwestować nieco więcej i nabyć rolety automatyczne. Dzięki specjalnym, wbudowanym silniczkom pracują one niezawodnie, a naszą rolą jest tylko obsługiwanie przycisku służącego do ich sterowania. Najnowocześniejsze modele rolet możemy obsługiwać już także za pomocą specjalnych aplikacji w naszym smartfonie.

Ochrona przed gorącem

Latem, gdy na dworze panują temperatury powyżej 30 stopni, marzymy tylko o tym, by schronić się przed nimi w chłodnym pomieszczeniu. zarówno w chłodne, jak i gorące dni.

Jakościowe rolety to nie tylko ochrona przed samym słońcem, ale zarazem izolacja od wysokich temperatur. Są one znakomitym izolatorem i zabezpieczają nasze okna przed gorącem płynącym z zewnątrz, dlatego posiadając rolety nie straszne są już nam upały. Za ich pomocą możemy szczelnie zasłonić nasze okno i w ten sposób zachować w domu przyjemną temperaturę.

Zabezpieczenie antywłamaniowe

Dobre rolety to nie tylko ochrona przed ciepłem. Pełnią one też rolę zabezpieczenia antywłamaniowego, na wypadek, gdyby ktoś nieproszony próbował dostać się do naszego mieszkania. Niektóre rolety wyposażone są nawet funkcję automatycznego otwierania i zamykania, dzięki czemu potencjalny złodziej nie wie, kiedy nie ma nas w domu, a kiedy w nim jesteśmy. Już sam ten fakt działa odstraszająco i może zniechęcić złodzieja do próby ewentualnej próby włamania.

Same rolety czasami jednak mogą nie wystarczyć. Jeżeli posiadamy w domu instalację antywłamaniową, zainstalujmy w naszych roletach specjalne czujniki z nią połączone. Dzięki temu będziemy czuć się spokojniej, nawet będąc z dala od miejsca zamieszkania.

Instalacja rolet antywłamaniowych przebiega niemal identycznie, jak w przypadku tych tradycyjnych. Nie przysporzy więc ona nam wielu problemów, a zapewni spokój i bezpieczeństwo, bez obawy przed wizytą włamywaczy.

Gdy już wiemy, który rodzaj rolet będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb, musimy zastanowić się nad sposobem ich montażu. Ten najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, ponieważ sami raczej sobie z nim nie poradzimy. Dodatkowo, jeżeli w grę wchodzi elektronika, przy próbie samodzielnego montażu za jakiś czas może okazać się, że nasza praca pójdzie na marne, gdyż trzeba będzie wzywać fachowców do ewentualnych napraw czy poprawek.

Producenci
Lista największych polskich producentów rolet:

 • Oknoplast
 • Velux
 • Fakro
 • Vertex
 • Portos
 • Tobof
 • Fill Rolety
 • Draco
 • Aluplast
 • BBK Projekt
 • Roletex
 • Okpol

Wyświetlanie wszystkich wyników: 104