Rolki rolkom nierówne – w zależności od budowy różne typy rolek wykorzystuje się do określonych stylów jazdy. Opisaliśmy w skrócie każdy z nich.

Wrotkarze uprawiający jazdę szybką na rollkach
Jazda szybka na rolkach
Jak już się zapewne domyślasz na podstawie parametrów opisanych w artykule o rolkach, rolki rolkom są nierówne. W zależności od tego, jakimi cechami się charakteryzują, różne rolki mogą służyć do jazdy w różny sposób, lub też mogą być wykorzystywane na określonym etapie wrotkarskiej kariery ich użytkownika. Poniżej przedstawiamy przyjęty w wrotkarskim świecie podział na typy jazdy wraz z krótkim opisem każdego z nich.

Jazda rekreacyjna

Przygoda z ośmioma kółkami zaczyna się z reguły od jazdy rekreacyjnej, podczas której rolkarz oswaja się ze sprzętem, uczy techniki i zalicza pierwsze, kontrolowane upadki. Początkujący rolkarz nie jeździ intensywnie, innymi słowy, niezbyt często. Nie rozwija też dużych prędkości, bo nie pozwala mu na to brak umiejętności oraz strach przed upadkiem. Zalecamy pierwsze jazdy w asyście instruktora wrotkarstwa.

Jazda fitness

Rolik Roces S204 – do jazdy fitness
Roces S204 – do jazdy fitness
Po zakończeniu etapu dla początkujących, kiedy rolkarz opanował już niezbędne podstawy, a nawet więcej niż podstawy, może doskonalić swoją technikę podczas jazdy fitness. Rolkarz będący na tym etapie czuje się na rolkach pewnie, ponieważ przećwiczył już poszczególne elementy techniki jazdy, takie jak przekładanka, jazda tyłem i hamowanie bez użycia hamulca. Jest więc w stanie jeździć szybciej, niż początkujący (ponad 20 km/h).

Jazda szybka

Rolki Shankel Rebec – rolki do jazdy szybkiej
Shankel Rebec – rolki do jazdy szybkiej
Niektórzy zaawansowani rolkarze, dla których wrotkarstwo nie jest już tylko hobby, ale również dyscypliną sportu, ścigają się w zawodach. Ten typ jazdy nazywa się wrotkarstwem szybkim, inaczej jazdą szybką na rolkach. Zawody odbywają się na specjalnych torach, na których zawodnicy rozwijają prędkości powyżej 40 km/h. Są również rolki dla początkujących wrotkarzy szybkich jak np. Rollerblade Speedmachine czy Schankel Gigue EX.

Jazda agresywna

Rolki Rollerblade New Jack – do jazdy agresywnej
Rollerblade New Jack
– rolki agresywne
Zaawansowani rolkarze, którzy nad szybkość przedkładają zręczność, oddają się jeździe agresywnej, która polega na pokonywaniu przeszkód naturalnych (jak murki, krawężniki, poręcze) lub sztucznych (rampy, podjazdy, pochylnie w specjalnie do tego celu zaaranżowanych skateparkach) i wykonywaniu ewolucji podczas przejazdu.

Freeestyle Slalom / Freeride – Urban Skating

Rolki Rollerblade Fusion X3 – do urban skatingu
Rollerblade Fusion X3
– do urban skatingu
Zaawansowani wrotkarze lubią doskonalić swoje umiejętności w omijaniu pachołków, ucząc się nowych tricków czy jeździć przez miasto. Rolki do takiej jazdy z reguły posiadają krótkie, bardzo zwrotne szyny pozwalające szybko manewrować rolkami. Rolki do freestyle / freeride spełniają również wszystkie kryteria rolek dla osób początkujących jak np. Rollerblade Twister.

Inne style jazdy

Oprócz wyżej wymienionych są jeszcze miłośnicy hokeja, pasjonaci jazdy terenowej, na przykład w lesie, czy miłośnicy jazdy na rolkach, którzy łączą sport z czasem dla swoich psów – jest to tzw. dog skating.