Pewne materiały, z których wykonana jest biżuteria, w tym także kolczyki, mogą uczulać. Czy wiesz, jakie są objawy uczulenia i jakie metale mogą je powodować?

Najczęstszymi objawami uczulenia na biżuterię są:

  • zaczerwienienie skóry
  • uczucie dyskomfortu oraz swędzenie miejsc, które miały styczność z metalem
  • czernienie skóry

Jeśli pojawił się u Ciebie któryś z tych objawów, prawdopodobnie masz alergię na jeden z metali, zawartych w biżuterii, którą nosisz. Najlepiej od razu przestać używać ozdobę, która wywołała uczulenie i wybrać się do alergologa-dermatologa. Lekarz za pomocą odpowiedniego wywiadu i testów określi, czy rzeczywiście masz alergię, a jeśli tak, to na jaki rodzaj metalu. Jeśli jesteś alergikiem, nieleczone uczulenie może prowadzić nawet do stanów zapalnych skóry.

Najczęstszym alergenem (substancją wywołującą uczulenie) w biżuterii jest nikiel. Występuje w większości wyrobów jubilerskich, również złotych i srebrnych (szczególnie tych z najniższą próbą).

Nikiel jest często stosowany w wielu stopach metali. Dlatego, żeby uniknąć uczulenia, pytaj o biżuterię bezniklową.

Zdaniem uczonych, czyste złoto, srebro, miedź i cynk uczulają niezwykle rzadko.

Gdy już będziesz wiedzieć, co dokładnie wywołuje reakcję alergiczną, unikaj takich ozdób. Warto też jest rozejrzeć się za biżuterią tytanową i ze stali chirurgicznej. Uważa się, że metale te są bezpieczne nawet dla bardziej wrażliwych alergików, od lat stosowane są do wyrobu narzędzi medycznych.