Wyjazdy wakacyjne z dziećmi niekoniecznie muszą oznaczać większe komplikacje. Owszem, podróżowanie i wypoczynek z dziećmi są z oczywistych względów odmienne od tych będących udziałem wyłącznie osób dorosłych, ale owe różnice i trudności z nimi związane są łatwe do przewidzenia i pokonania.

Być może zastanawiasz się: na co więc zwrócić szczególną uwagę planując wakacje z małymi i większymi dziećmi? Jakie oferty wybierać? Co ze sobą zabrać? I wreszcie: jak podróżować?

Animacje dzieciece na urlopie
Dziecko dziecku nierówne – to oczywista prawda. Każde dziecko jest inne, planowanie wakacji wymaga więc uwzględnienia charakterystycznych dla każdego dziecka potrzeb i wymagań. Wybór sposobu spędzenia wakacji zależy przede wszystkim od wieku dziecka – czy jest to niemowlak, małe dziecko czy już nieco starsze. Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest temperament pociechy – czy dziecko jest spokojne, czy może okazem „żywego srebra" – bardzo ruchliwe, aktywne, ciekawe. Oczywiście uwzględnić należy również stan zdrowia dziecka – czy nie choruje przewlekle, czy ma jakieś alergie, czy nie wymaga regularnej opieki lekarskiej.

Dziecko w istotny sposób nie ogranicza swobody podróżowania – tylko ewentualnie zmienia etap jej planowania i sam przebieg. Z dzieckiem można się wybrać nawet w bardzo nietypowe i egzotyczne miejsca: byle zachować pewien minimalny standard i – co oczywiste – bezpieczeństwo.

Planowanie

Najważniejsze pytanie, które należy sobie zadać planując wypoczynek z dzieckiem brzmi: czy miejsce, w które zamierzasz` się udać, nadaje się na wypoczynek z dziećmi. Uwzględnić należy głównie ogólny poziom bezpieczeństwa publicznego oraz zdrowotnego, możliwość wystąpienia różnego rodzaju zagrożeń (np. klęsk żywiołowych – huraganów, powodzi, trzęsień ziemi etc.) i dostępności opieki medycznej. W przypadku ubezpieczenia kosztów leczenia ważne by sprawdzić OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), nie wszystkie bowiem standardowo oferowane przez touroperatorów pakiety ubezpieczeń pozwalają na leczenie dzieci. W przypadku podróży po krajach UE przed podróżą warto zaopatrzyć się w EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Informacje o zasadach leczenia w poszczególnych krajach UE i EFTA można znaleźć na stronach NFZ.

Decydując się na wypoczynek z dziećmi, możesz wybrać zarówno duży, znany kurort z rozwiniętą infrastrukturą, jak i mały, uroczy pensjonat o domowej atmosferze, w którym właściciele mogą się zachwycać Twoją latoroślą. Ważne, by obiekt, w którym zamierzasz spędzić wakacje, spełniał minimalne wymagania dotyczące bezpieczeństwa (adekwatne do wieku i temperamentu dziecka) i higieny. Informacje takie można uzyskać u organizatora, bezpośrednio w hotelu/pensjonacie (od czego internet, poczta elektroniczna czy telefony!) lub z doświadczenia – własnego czy zaufanych przyjaciół.

Wypoczynek z dziećmi nie musi ograniczać swobody osób dorosłych. Z dziećmi również można wybrać się do wymarzonych miejsc, poznawać miejscowe obyczaje, kultury, atrakcje! Wyjazd z dziećmi nie oznacza uwiązania do jednego miejsca i kilkunastu dni spędzonych wyłącznie w hotelu i na plaży. Wystarczy jedynie uwzględnić specyficzne wymagania dzieci i nieco skorygować plany!

Jakie zakwaterowanie?

Dzieci na basenie
Po wyborze miejsca wypoczynku następny krok to wybór sposobu zakwaterowania – w hotelu, pensjonacie, wynajętym apartamencie, domku kampingowym. Wybór zakwaterowania w hotelu wiąże się na ogół z gwarancją wyżywienia (o poziomie zależnym od wykupionej opcji wyżywienia), apartament czy domek kampingowy to z kolei możliwość samodzielnego przygotowywania potraw (obiekty te z reguły posiadają własną kuchnię lub aneks kuchenny).

Wielu operatorów turystycznych oferuje system zniżek dla małych dzieci, zniżek dość zróżnicowanych. Często małe dzieci (niemowlaki oraz 2–4-letnie) nie muszą płacić za pakiet żywieniowy, a starsze (5–12-letnie) mają nawet 50-procentową zniżkę.

Nie wszystkie informacje znajdziesz w katalogach hoteli. O niektóre musisz się dodatkowo dopytać. Źródłem informacji mogą być osoby, które w danym hotelu już gościły albo pracownicy biura turystycznego. W tym drugim przypadku warto, by kontakty z pracownikami operatora turystycznego pozostawiły jakiś trwały ślad – może to być korespondencja mailowa czy faksowa.

O co warto spytać?

 • Czy infrastruktura hotelu/apartamentu/kampingu pozwala na przyjęcie rodzin z dziećmi (możliwość jazdy wózkiem na terenie hotelu, odpowiednie wyposażenie łazienek, wind itp.)?
 • Czy hotel zapewnia łóżeczka dla dzieci? Jaka jest ewentualna odpłatność z tego tytułu?
 • Czy wyposażenie i pomieszczenia posiadają odpowiednie zabezpieczenia uwzględniające aktywność dzieci (barierki, blokady drzwi, drzwi balkonowych, okien, gniazdek, zabezpieczenia szuflad, szaf, kuchenek, szafek kuchennych, barków)?
 • Czy hotelowa kuchnia oferuje posiłki dostosowane do wymagań dzieci?
 • Czy w razie gorszej pogody istnieje możliwość dogrzewania pokoju?
 • Czy hotelowa restauracja oferuje specjalne krzesełka do karmienia małych dzieci?
 • Czy hotel posiada basen (tzw. brodzik) z wydzieloną częścią dla dzieci?
 • Czy na terenie hotelu znajduje się plac zabaw?
 • Czy hotel oferuje dodatkowe zajęcia dla dzieci (animacje) i w jakim języku są one prowadzone?
 • Czy można zostawić dzieci pod opieką? Czy jest to usługa dodatkowo płatna?
 • Jaka jest hotelowa plaża (o ile takową hotel dysponuje): piaszczysta czy kamienista?
 • Jakie jest zejście na plażę: łagodne czy z klifu? Czy możliwy jest przejazd wózkiem?
 • Czy i na jakie dodatkowe atrakcje można liczyć w hotelu/ bliższej lub dalszej okolicy (np. aquapark, parki rozrywki itp.)?

Odpowiedzi na powyższe pytania mogą znacząco pomóc w wyborze najlepszej oferty. Jak już wspomniano, warto zachować formę pisemną, by w razie późniejszych ewentualnych nieporozumień lub sporów z biurem turystycznym mieć podstawę do dochodzenia roszczeń.

Dokumenty

Jeśli zamierzasz wyjechać za granicę, dziecko musi posiadać dokument tożsamości. Dokumentem takim może być dowód osobisty – upoważnia on do podróżowania po krajach Unii Europejskiej albo paszport – umożliwiający podróżowanie po całym świecie. Dokumentem bardziej uniwersalnym jest więc paszport, a ponieważ procedury administracyjne związane z „wyrobieniem” dziecku dowodu osobistego czy paszportu są zbliżone, lepiej zdecydować się na paszport.

Dzieciom do ukończenia 5. roku życia wydawane są paszporty tymczasowe. Paszporty takie wydaje w kraju wojewoda, a za granicą konsul. Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od daty wydania. Paszport tymczasowy nie zawiera informacji biometrycznych. Na żądanie rodziców dla dzieci do lat 5 może być jednak wydany paszport biometryczny z 12 miesięcznym terminem ważności. Opłata za wydanie w kraju paszportu dla dzieci, które w dniu złożenia wniosku nie ukończyły 13 lat wynosi 60 zł, za paszport tymczasowy – 30 zł (stan na marzec 2011).

Wniosek o wydanie paszportu dziecku składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub opiekunów z pisemną zgodą drugiego z rodziców lub opiekunów, poświadczoną za zgodność przez organ paszportowy lub notariusza. Na wydanie paszportu dziecku jest wymagana zgoda obojga rodziców, złożona przed organem paszportowym lub notariuszem, chyba że na podstawie orzeczenia sądu jeden z rodziców został pozbawiony władzy rodzicielskiej lub władza ta została ograniczona. W przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody jednego z nich, zgodę na wydanie paszportu zastępuje orzeczenie sądu rodzinnego. Paszport dziecku można wydać za granicą za zgodą jednego rodzica wyłącznie z ważnych powodów, szczególnie jeżeli uzyskanie zgody drugiego rodzica jest niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Informacje paszportowe są podane np. na stronie MSWiA.

Podróż

Do miejsca wypoczynku można dostać się na różne sposoby. Najczęstsze to podróż samolotem, autokarem lub transport własny –  zazwyczaj samochód osobowy.

W przypadku podróży samolotem warto poświęcić nieco czasu na wybór oferty z najlepszym połączeniem lotniczym – najlepiej bezpośrednim, a w przypadku braku takowego z możliwie najmniejszą liczbą przesiadek. Jeśli TTwoja pociecha jest w wieku niemowlęcym, warto wybrać lot wieczorny – wówczas z wysokim prawdopodobieństwem dziecko prześpi cały lot. W wielu liniach lotniczych małe dziecko może podróżować jako tzw. infant (do drugiego roku życia). Dziecko-infant nie musi mieć wykupionego odrębnego miejsca i podróżuje w samolocie na kolanach rodzica. W takiej sytuacja odpłatność za bilet takiego dziecka jest znacznie obniżona. W przypadku wykupienia pakietu turystycznego (przelot + zakwaterowanie) całkowity koszt za rezerwację dla dziecka do 2 lat będzie również symboliczny i obejmie jedynie opłaty lotniskowe tj. 50 – 250 zł (w zależności od oferty).

Noworodki, które nie skończyły tygodnia, nie mogą latać samolotem. Podróż samolotem nie jest również wskazana dla dzieci poniżej dwóch-trzech miesięcy życia. Takie małe dzieci są bardziej narażone na infekcje.

Jeszcze na etapie planowania podróży warto zaznajomić się z zasadami obowiązującymi u danych przewoźników lotniczych – limitem wagi bagażu głównego, podręcznego oraz dodatkowymi ograniczeniami ich dotyczącymi.
Warto pamiętać, że większość linii lotniczych umożliwia podróż z wózkiem dziecięcym, z którym rodzic może przemieszczać się w obrębie lotniska i oddać tuż przed wejście do samolotu. Najczęściej nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami.

Podczas lądowania i wznoszenia się samolotu warto podać małemu dziecku coś do picia co zniweluje ewentualne nieprzyjemności związane ze zmianą ciśnienia w samolocie.

Podróż drogą lądową – autokarem lub własnym samochodem – również powinna uwzględniać wymagania małych dzieci. Chodzi głównie o czas jej rozpoczęcia, odpowiednią liczbę postojów, możliwość dłuższego zatrzymania (lub nawet noclegu) po drodze.

———————————————————————————————————————————————————————————
Qtravel.pl
„Quick Travel Search”, czyli szybka wyszukiwarka wycieczek